اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

۲۶ مهر ۱۳۹۵ دکتر درویش پور بهداشت دهان و دندان

اصلاح طرح لبخند و  زیبایی لبخند به منظور  دارا بودن دندان های زیبایی هست که در موقع لبخند زدن آشکار می شود .

لبخند زیبا به شما اعتماد به نفس و رضایت  می دهد ، احساس خوشایندی که پس از هر بار لبخند زدن در جمع به شما دست می دهد باعث شادابی و تراوت شما خواهد شد .

کلید زیبایی لبخند

اگر شما به زیبایی لبخندتان و تاثیر گذاری آن  فکر می کنید باید باصبر و حوصله  و طی  مراحلی  چند قدم به قدم  در جهت رسیدن به  اهدافتان گام بردارید .

اصلاح طرح لبخند یک فرایند چند مرحله ای است و نیاز به معاینه و همکاری چند پزشک ، جراح ، متخصص بیماری های لثه ، متخصص فک و صورت ، دندانپزشک و متخصص ارتودنسی دارد .

ایجاد هماهنگی بین اجزا ی تشکیل دهنده صورت از ویژگی های خاصی برخوردار است و لبخند زیبا باعث جذابیت چهره فرد می شود، ارتباط لثه ها نسبت به دندان ها ، هم پوشانی دندان های بالا و پایین ، فرم لب و بینی همچنین رنگ لثه ها و دندان ها کلید زیبایی لبخند است .

اصلاح طرح لبخند با در نظر گرفتن وضعیت و خواسته های شما

برای اصلاح طرح لبخند ابتدا از سلامت لثه ها اطمینان حاصل می کنیم و سپس به سراغ دندان های پوسیده می رویم پس از ترمیم و بازسازی و بر طرف کردن پوسیدگی دندان ها این بار نوبت به سفید کردن دندان ها می رسد.

سفید کردن دندان ها که در مواقعی ناچار به تکرار آن می شویم درخشان شدن دندان ها ی شما را ماندگار می کند .

در مرحله آخر که مهمترین و زمان برترین مرحله اصلاح طرح لبخند است به سراغ متخصص ارتودنسی می رویم که مرتب کردن دندان ها به عهده او است .

دندان های نامرتب

دندان های نامرتب اولین چیزی است که از بین برنده یک لبخند زیبا و جذاب است .دندان های بهم ریخته و نامرتب که عمدتا موروثی نیز هستند بیشترین عامل مراجعه خانواده ها به ارتودنسی را تشکیل می دهند .

علت روی هم افتادگی دندان ها این است که شما دندان ها ی درشت را از یکی از والدین به ارث برده اید و فک کوچک  را از یکی دیگر از والدین.

کمبود فضا در فک

نامرتبی دندان ها بطور معمول در اثر کمبود فضا در فک است که با یکی از روش های فضاسازی ارتودنسی دندان ( گسترش قوس دندانی ، کشیدن دندان ، عقب بردن دندان های آسیا ) قابل حل است .

متخصص ارتودنسی شما قادر است برای بدست آوردن یک لبخند زیبا به شما کمک کند تا دندان های مرتب و منظمی را برای همیشه عمرتان داشته باشید .

گسترش قوس دندانی

لبهای نازک و دندان های عقب رفته به وسیله  گسترش قوس دندانی درمان می شوند در این روش در همه ابعاد و با وسعت بر روی همه دندان ها نیرو وارد می شود .

کشیدن دندان به منظور ایجاد فضا

پس از معاینه و تشخیص در مواردی که جلوزدگی دندان ها زیاد باشد و لب های جلوزده هم داشته باشید .دندان پزشک شما تعدادی از دندان های اصلی شما را که معمولا دندان های آسیای کوچک است از دهانتان خارج می کند .

دندان های فاصله دار

دندان های فاصله دار هم کاملا ارثی می باشد و علت آن این است که شما فک بزرگ را از یکی از والدین و دندان های کوچک را از یکی دیگر از والدین به ارث برده اید .

متخصص ارتودنسی شما پس از نصب پلاکت های ارتودنسی به روی دندان های شما و با وارد آوردن نیروهای ارتودنسی دندان های فاصله دار را به هم نزدیک می کند و باعث زیبایی لبخند شما خواهد شد .

دندان های جلو آمده یا جلو زدگی فک جلو

در مورد دندان های جلو آمده باید ابتدا علت را جستجو کرد اگر جلو آمدن دندان ها مربوط به جلو آمدگی فک است این کار نیاز به جراحی فک دارد ولی اگر جلو آمدگی دندان ها مربوط به کمبود فضا در فک است  فضاسازی ارتودنسی تنها راه حل بدست آوردن لبخند زیبا برای شما است .

کشیدن دندان ها به منظور ایجاد فضا هیچ مشکلی نه از لحاظ جویدن و نه از لحاظ زیبایی برای شما به وجود نمی آورد .فضای ایجاد شده در اثر کشیدن دندان ها بعدا به وسیله ارتودنسی به طور کامل بسته می شود .

رابطه دندان های بالا با دندان های پایین

به طور معمول دندان های ردیف بالا باید کمی روی دندان های ردیف پایین را بپوشاند . این رابطه اگر به طور طبیعی حفظ نشده باشد به کمک ارتودنسی می توان فک های بالا و پایین را هم راستا کرد .

رابطه رنگ لثه ها و زیبایی دندان ها

زمانی که از زیبایی لبخند نام می بریم احتمالا در ذهن شما دندان های سالم و لثه های صورتی خوش رنگ نقش می بندد .شما در صدد هستید که رنگ لثه ها را اگر تمایل به سیاهی ، سفیدی یا کبودی دارد تغییر دهید و به رنگ صورتی روشن برسانید .برای تغییر رنگ لثه ها دندانپزشک شما ابتدا سراغ  علت تغییر رنگ لثه ها می رود .

اگر بافت لثه ی شما سالم بود و در صورتی که شما به بیماری لثه مبتلا نبودید او از روش جراحی که ساده ترین و پر کاربردترین روش تغییر رنگ لثه است استفاده می کند .در این روش به وسیله جراحی لایه خارجی لثه و مقداری از بافت زیرین آن که تیرگی رنگ لثه مربوط به آن است برداشته می شود .

اختلال های فکی یا مال اکلوژن

در این حالت طول بیش از حد فک بالا سبب می شود که بخش اعظم لثه ها به هنگام لبخند زدن نمایان شود .برای از بین بردن این نا هنجاری که مادرزادی هم هست ابتدا با ید به وسیله ارتودنسی دندان ها منظم شود و سپس می توان با عمل جراحی، فک را کوتاه نمود .زیرا مال اکلوژن اگر درمان نشود گاهی ممکن است حتی سبب در رفتگی مفصل فک هم بشود .

عدم همپوشانی دندان ها

در این حالت دندان های آسیا روی هم آمده ولی دندان های پیشین بالا و پایین بهم نمی رسند و همپوشانی ندارند .باز به نظر رسیدن دهان هم به دلیل فاصله عمودی بین دندان ها است .این ناهنجاری گاهی در دندان های فک بالا و گاهی در هر دو فک اتفاق می افتد .

از دکتر بپرسید

Question

لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید

  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر درویش پور بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
  • لطفا تنها سوالات مرتبط با ارتودنسی را مطرح نمایید.
Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 8.39MB