شکاف لب و کام ( لب شکری ) و درمان ارتودنسی

شکاف لب و کام ( لب شکری ) و درمان ارتودنسی

۱۷ دی ۱۳۹۵ دانستنی های ارتودنسی سوالات مرتبط نظرات

شکاف لب، لثه ( آلوئول ) و یا کام می تواند تولید انواع مشکلات دندانی را در جلوی دهان به وجود بیاورد. این شکاف ممکن است نسبت به تعداد و اندازه ای که دارد موقعیت هر دو سری دندانی که کودک در می آورد ( دندان های شیری و دندان های دائمی ) را تحت تاثیر قرار بدهد. شکاف لب و کام  معمولا بین نیش و دندان های پیشین رخ می دهد البته در برخی از موارد ممکن است دندان پیشین  وجود نداشته باشد و یا کودک شما داری یک جفت دندان لترال باشد. به طوری که هر دندان در یک طرف از شکاف واقع شده باشد. در برخی از موارد هم دندان هایی که وجود دارند ممکن است با تاج ضعیف یا ریشه ی غیر طبیعی تشکیل شده باشند. در نهایت دندان ها در این منطقه از شکاف ممکن است آرواره را در موقعیت های غیر طبیعی قرار دهد. گاهی از اوقات دندان وسط در سمت شکاف ممکن است دچار همان مشکلات دندان های پیشین  شود.

شکاف لب و کام

انواع شکاف لب

برای مراقبت از دندان های کودک لب شکری چه باید کرد ؟

مراقبت پیشگیرانه و ترمیم دندان ها به طور منظم در یک کودک با شکاف لب و کام درست مانند یک کودک با لبهای سالم است. با این حال از آنجا که کودکان با شکاف لب و کام ممکن است مشکلات خاص مربوط به دندان از دست رفته یا دندان ناقص داشته باشند آنها نیاز به ارزیابی اولیه توسط دندان پزشک آشنا با نیازهای کودک با شکاف لب و کام و بررسی خاص آن را دارند.

مراقبت اولیه از دندان

با مراقبت مناسب از فرزند متولد شده با شکاف لب و کام شما می توانید شاهد دندان های سالم کودک خود باشید.ا ین مراقبت ها  به محض بیرون آمدن دندان های اولیه کودک با تمیز کردن مناسب با یک مسواک کوچک و نرم آغاز خواهد شد. همچنین تغذیه ی صحیح و درمان با فلوراید در این امر پیشگیرانه بسیار موثر خواهد بود. آموزش بهداشت دهان و مشاوره پیشگیرانه را می توانید نزد یک دندان پزشک اطفال یا یک دندان پزشک عمومی یاد بگیرید. بسیاری از دندان پزشکان به شما توصیه می کنند که کودک خود را در یک سالگی و یا حتی قبل از یک سالگی به یک دندانپزشک نشان دهید. ارزیابی اولیه باعث می شود که اگر مشکلات خاص دندان وجود داشته باشد با یک برنامه ریزی حساب شده بتوان آن مشکل را از سر راه برداشت.برخی از کودکان تنها به مراقبت پیشگیرانه نیاز دارند در حالی که برخی دیگر به حذف یا ترمیم دندان نیازمند هستند.

مراقبت های ارتودنسی

اولین ارزیابی ارتودنسی برای کودکان لب شکری ممکن است حتی قبل از بیرون آمدن دندان ها باشد. با یک برنامه ریزی حساب شده متخصص ارتودنسی فرزند شما می تواند رشد صورت، به ویژه رشد فک را ارزیابی کرده و بیرون آمدن دندان ها را یکی پس از دیگری تحت کنترل خود در آورد. برای مثال اگر دندان های بالایی یک کودک با دندان های پایینی باهم متناسب نیستند ممکن است یک دوره اولیه درمان برای اصلاح رابطه فک بالا با فک پایین با توجه به بررسی کامپیوتری و همانگونه که مانیتور نشان می دهد لازم باشد و این کار غیر معمول نیست. پس از این دوره ی اولیه درمان دوره ی طولانی تر زمانی شروع می شود که در مانیتور رشد صورت و بیرون آمدن دندان های دائمی مشاهده شود. به این ترتیب ارتودنتیست فرزند شما در مرحله نهایی ارتودنسی دندان به تراز کامل دندان ها می پردازد.

چرا ارتودنسی؟

جراحی از لب و کام همواره منجر به بروز یک سری از اختلالات رشد ثانویه خواهد شد. این جراحی اولیه به رشد اسکلتی و دندانی که ضعیف بیرون آمده به خصوص در فک بالا منجر خواهد شد.

همکاری بین متخصص پروتز و ارتودنتیست

شما برای مقابله با اثرات ناخوشایند شکاف لب و کام فرزندتان به یک متخصص پروتز فک و صورت نیاز دارید. یک متخصص پروتز فک و صورت ممکن است برای فرزند شما یک پل دندانی برای جایگزین کردن جای خالی دندان درست کند. همچنین متخصص پروتز ممکن است لازم بداند که از ابزارهای دیگری مانند حباب گویایی و بالا برنده ی کام  استفاده کند. برای بدست آوردن بهترین نتیجه بهتر است متخصص پروتز با  ارتودنتیست یا جراح هماهنگ باشد. متخصص پروتز برای استفاده از حباب گویایی و بالا برنده ی کام با متخصص گفتار درمانی هم هماهنگی های لازم را انجام می دهد. پس از انجام تمام اقدامات همکاری بیمار و یا والدین بیمار برای مراقبت از دندان هایی که نگه دارنده ی این ابزارها هستند بسیار ضروری می باشد.

هماهنگی دندانپزشک و جراح

هماهنگی درمان بین جراح و دندانپزشک مهم است چون ممکن است در طول بیهوشی و در حین عمل جراحی بتوان با خارج نمودن دندان اضافه درمان را یک قدم جلوتر برد. همچنین هماهنگی بین جراح و ارتودنتیست در مدیریت نقص استخوانی در فک بالا که ممکن است در نتیجه داشتن شکاف در لب باشد و بازسازی نقص شکاف ممکن است با یک پیوند استخوان توسط جراح انجام شود. ممکن است ارتودنتیست فرزند شما یک دستگاه بر روی دندان های فک بالایی او قرار دهد تا برای پیوند استخوان آماده شود. این نگهدارنده معمولا پس از پیوند استخوان قرار می گیرد تا زمانی که  از دستگاه ارتودنسی به طور کامل استفاده شود.

چگونه می توانم بهترین مراقبت را از فرزند مبتلا به شکاف لب و کام داشته باشم؟

فرزند شما نیاز به خدمات هماهنگ از تعدادی از متخصصان دارد به همین دلیل بسیاری از والدین به دنبال یک مرکز مراقبت با یک تیم چند رشته ای با تجربه متشکل از نمایندگانی از انواع تخصص ها و مراقبت های بهداشتی دهان و دندان و دیگر خدمات ارائه شده است. حتی اگر شما از جمله کسانی هستید که  یک مرکز  یا کلینیک درمانی به صورت محلی  در نزدیک خود ندارید، مراقبت از کودک خود را در چندین مرکز دریافت کنید.

از دکتر بپرسید

Question

لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید

  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر درویش پور بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
  • لطفا تنها سوالات مرتبط با ارتودنسی را مطرح نمایید.
Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 8.39MB

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است.