آیا ارتودنسی ضرر دارد ؟

آیا ارتودنسی ضرر دارد ؟

۱۰ مرداد ۱۳۹۶ دکتر درویش پور مقالات

مزایای درمان ارتودنسی متعدد هستند و در بسیاری از موارد مزایای درمان ارتودنسی بسیار بیشتر از معایب آن می باشد .

درمان ارتودنسی می تواند نقش مهمی در افزایش زیبایی ، عملکرد و اعتماد به نفس در بیماران بازی کند .

با این حال درمان ارتودنسی نیز مانند همه درمان ها ممکن است ضررهایی داشته باشد که اطلاع از آن باعث جلوگیری از خطرات احتمالی می شود .

برخی خطرات و عوارض احتمالی درمان ارتودنسی :

آسیب به مینای دندان ، آسیب بافت ، تحلیل ریشه ، واکنش های آلرژیک به نیکل و شکست درمان در قالب عود .

این عوارض بالقوه می تواند به راحتی با انجام اقدامات احتیاطی خاصی و مداخلات به موقع توسط هر دو نفر ارتودونتیست و بیمار قابل اجتناب باشد  .

پزشک متخصص ارتودنسی  باید اطمینان حاصل کند که بیمار را از خطرات مرتبط آگاه کرده است  و  اهمیت نقش بیمار را در جلوگیری از این نتایج نا مطلوب به آن گوشزد کرده است .

اینکه آیا بیمار با توجه به خطرات آن باز هم تصمیم به ادامه ی درمان ارتودنسی دارد . اساسا یک تجزیه و تحلیل درباره ریسک و سود درمان که در آن منافع درک شده از شروع درمان ومهمتر از آن خطرات احتمالی نیز عنوان شده باشد .

این مقاله یک مرور کلی از امکانات  درمان ارتودنسی و نقش بیمار و همچنین نقش ارتودنتیست به عنوان  جلوگیری از خطرات مرتبط را فراهم می کند .

معرفی

به طور کلی زیبایی شناسی دندان یک عامل کلیدی در جذابیت فیزیکی وهمچنین کمک به اعتماد به نفس است .

در نظر گرفتن زیبایی  یکی از دلایل اصلی برای بیماران تحت درمان ارتودنسی است .

اگر چه درمان ارتودنسی بسیاری از مزایای به رسمیت شناخته شده دارد ، از جمله بهبود بهداشت دهان و دندان ، عملکرد ، ظاهر ، و اعتماد به نفس با این حال ارتودنسی می تواند عوارض ناخواسته دیگری داشته باشد .

اگر مراقبت کافی  در طول درمان ارتودنسی در نظر گرفته نشده باشد این مهم است که بیماران از خطرات بالقوه آن آگاه باشند .

در زیر برخی از این خطرات به طور خلاصه بحث شده است .

تحلیل ریشه

تحلیل ریشه یک عارضه جانبی ناخواسته است که دیده شده به نوعی با جنبش های دندان در ارتودنسی مرتبط می باشد .

استعداد ژنتیکی برای تحلیل ریشه از جمله یافته هایی است که به تازگی شناخته شده است .

خوشبختانه تحلیل ریشه ۱الی ۲ میلی متر بیشتر نیست و در ابتدا به عنوان جذب سطحی یا جذب التهابی گذرا می باشد و اگر کنترل نشود در ادامه درمان ارتودنسی به تحلیل التهابی مترقی تبدیل می شود .

چنین تحلیلی با سلامت طولانی مدت دندان سازگار نیست البته تحلیل شدید ریشه که بیش از یک چهارم طول ریشه است بسیار نادر اتفاق می افتد و تنها  در ۳ درصد ازبیماران دیده شده است .

عوامل خطر مرتبط با افزایش بروز وشدت تحلیل ریشه عبارتند از :

 • صدمات قبلی دندانی
 • پرکاری تیروئید
 • ریشه های کوتاه ژنتیکی

خوشبختانه تحلیل ریشه به ندرت عوارض قابل توجهی پس از درمان ارتودنسی از خود باقی می گذارد و روند میزان تحلیل ریشه معمولا با توقف نیروهای فعال  و پایان درمان ارتودنسی متوقف می شود .

آسیب به بافت داخل دهان

تروما به مخاط در طول درمان ارتودنسی نسبتا شایع است و می تواند توسط عوامل بسیاری از جمله زخم توسط براکت و آرچ بیرون زده در نزدیکی دندان آسیا به وجود بیاید .

 

سوختگیهای شیمیایی از اسید اچ و ابزار ارتودنسی ایجاد می شود .

تکنیک های پیشگیری عبارتند از :

 • جلوگیری از صدمات ناشی از ابزار ارتودنسی
 • استفاده از روکش برای دهانه های طولانی سیم
 • دادن موم به بیماران برای جلوگیری از سوزش مخاط از براکت
 • استفاده از مکش حجم بالا وسیفون با آب فراوان پس از عمل اسید اچ

خسارت به پالپ دندان

مطالعات مختلف از تغییرات در خمیر عروق بافت در طول درمان ارتودنسی نشان می دهد که جریان خون به پالپ دندان پس از استفاده از نیروهای ارتودنسی کاهش قابل توجه ای می یابد .

فشار نیروها ی ارتودنسی طی مدت ۷ روز به اوج خود می رسد این مراحل بسته به درجه اختلالات خود ممکن است باعث تغییراتی در فعالیت سلول ها و سوخت و ساز بدن بشود .

با این حال اگر بیومکانیک و نیروهای مناسب استفاده شود آسیب پالپ بعید است به یک مشکل قابل توجهی در طول درمان تبدیل شود .

کلسیم گیری

بیماران ارتودنسی در معرض خطر بالاتری از کلسیم گیری و یا پوسیدگی هستند .

البته عوارض کلسیم گیری مربوط به لوازم و دستگاه های ارتودنسی نمی باشد بلکه ممکن است در اثر سن بیمار یا علل پوسیدگی باشد .

با این حال مشکلات بهداشت دهان و دندان می تواند رخ دهد و باعث فرسودگی شوند

توجه دقیق به بهداشت دهان و دندان در طول کل دوره درمان برای جلوگیری از خطر ابتلا به بی آهک مینای دندان الزامی است .

ضایعات قابل توجهی بیشتر به رنگ نوارسفید متصل به دندان ها پس از اتمام کار ارتودنسی در برخی از بیماران مشاهده  شده است .

بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند باید شاهد تغییرات قابل توجهی در محیط دهان خود باشند .

از جمله این تغییرات افزایش در تعداد استرپتوکوکوس موتانس ، PH  کم بزاق و افزایش احتباس ذرات غذا بر روی دستگاه و دندان هایشان .

این موارد ممکن است در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به بی اهک درمان پس از ارتودنسی شود .

در مطالعات مختلف ثابت شده است که استفاده از فلوراید باعث پیشگیری از ضایعات اولیه و جلوگیری از ضایعات لکه سفید بسیار موثر است .

فلوراید با کنترل فعالیت پلاک و با مسدود کردن سیستم های آنزیم باکتریایی باعث حفاظت موثر در برابر شکل گیری لکه های سفید می شود .

استفاده روزانه از فلوراید موضعی و استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و شستشو با دهان شویه سدیم فلوراید و فلوئور داری قلع می تواند به عنوان یک رژیم روزانه در طول مدت درمان استفاده شود .

همچنین فلوراید و ژل فلوراید در پیشگیری از دمیلینه مینای دندان بسیار موثر می باشد .

شکستگی مینا در طول باند در

باند در براکت های فلزی یک روش نسبتا ساده است که در آن نیروهای داده می شود تا پوست پایه براکت به دور از سطح مینای دندان باشد .

باند در براکت های فلزی یک روش ایده آل است که بدون آسیب رساندن به مینای دندان توسط پایه براکت  به دندان ها نیرو وارد می کند .

باند در براکت های سرامیکی نسبتا مشکل تر عمل می کند .

نیروهای برشی مورد استفاده برای باند در براکت های سرامیکی به احتمال زیاد علت شکستگی مینای دندان است .

از این رو ۴ تکنیک باند از جمله باند در مکانیکی ، باند در الکتریسته و حرارت ، باند در لیزر و باند در مافوق صوت به طورخاص برای براکت های سرامیکی ساخته شده اند .

 

باند در مکانیکی :

رابط چسب با لبه تیغه تیز انبر و استفاده از نیروی کنترل آهسته تا زمانی که براکت حذف شود و درمان به پایان رسد .

این روش هم بستگی به تغییر شکل براکت و یا تاکید برچسب به علت شکست چسب دارد .

با این حال باند در الکترو حرارتی است که خطر سوختگی مخاطی و آسیب به پالپ با توجه به حرارت بالا .

اشکال اصلی باند در لیزر هزینه بالای آن است .

هدف اصلی باند در سونوگرافی به منظور تسهیل باند در استفاده از ارتعاشات اولتراسونیک برای شکستن به هم پیوسته چسب .

به همین منظور از اسپری آب در طول استفاده از باند در مافوق صوت برای جلوگیری از تجمع  حرارت و برای جلوگیری از آسیب پالپ استفاده می شود .

زمان باند در طولانی  و بسیار وقت گیر می باشد بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در هر براکت

اگر استفاده نادرست از باند در صورت بگیرد براکت های ارتودنسی به خصوص از نوع براکت سرامیکی می تواند ترک های ریز و سطحی در مینای دندان ایجاد کند .

این ترک ها می توانند زمینه گسترش پوسیدگی را فراهم کنند و باعث شکستگی جزیی دندان شوند .

شناسایی ترک مینا و دندانی که به شدت به ترمیم نیاز دارد ممکن است که باعث منع استفاده از براکت های سرامیکی  در بیماران خاص شود .

 التهاب لثه

پلاک عامل اتیولوژیک عمده ای در پیشرفت التهاب لثه است .

مطالعات اخیر نشان داده اند که در صورت عدم وجود پلاک نیروهای ارتودنسی و جنبش های دندان بهتر می توانند عمل کنند .

اهمیت کنترل پلاک و بهداشت دهان و دندان باید قبل از شروع درمان با دستکاه ثابت ارتودنسی به بیمار گوشزد کرد .

انطباق کافی بیمار باید در طول درمان تضمین شود و برای جلوگیری از التهاب لثه اهمیت بهداشت را باید مکرر تاکید کرد .

تحلیل لثه

برای انجام ارتودنسی بافت لثه باید سالم و داری چسبندگی کافی باشد درمان ارتودنسی باید بدون عوارض جانبی پریودنتال صورت بگیرد .

اگر انتظار می رود که حرکت دندان منجر به کاهش ضخامت بافت نرم و باز شدن استخوان آلوئول شود ممکن است لثه در خطر التهاب و تحلیل قرار گرفته باشد .

از آنجا که لثه ناسالم می تواند به عنوان سایت هایی برای تجمع پلاک دندانی خدمت کند ، می توان آن را به عنوان یک عامل خطر بالقوه برای شروع اختلالات بافت پریودنتال در طول دوره درمان ارتودنسی در نظر گرفت .

تحلیل لثه شناخته شده به عنوان یک اثر نامطلوب در طول درمان ارتودنسی و یا پس از اتمام درمان و بیشتر در طول حرکات ارتودنسی دندان باکال است .

 

سوالات مرتبط

مرتب کردن بر اساس :

سوال:
سلام عرض می کنم خدمت آقای دکتر.می خواستم بپرسم من مشکل فکی دارم آیا امکان داره کلا ارتودنسی نکنم و فقط جراحی فک انجام بدهم؟اگر فقط جراحی فک انجام بدهم آیا مشکلی پیش می آید؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
این است که وقتی فک کلا نامتناسب است و دندان ها در همان حالت غیر عادی روی هم قرار گرفتند در همان حالت هم بعد از جراحی روی هم قرار می گیرند یعنی وقتی فک توسط جراح جا به جا شود موقعیت دندان ها دیگر در حالت جدید روی هم قرار نمی گیرند و جراح اگر دندان ها ارتودنسی نشده باشند نمی تواند فک را به طور صحیح روی هم قرار دهد و خیلی وقت ها دندان ها نامنظم هستند و اجازه این را نمی دهند که فک کامل روی هم قرار گیرد که این باعث می شود دندان ها روی هم قرار نگرفته و احتمال برگشت فک یا انحراف فک در یک جهت بیشتر شود و حتی ممکن است مشکل غذا خوردن به وجود بیاید و یا در قسمت هایی دندان ها فاصله داشته باشند بیمار نتواند خوب غذا بخورد و چون دندان ها روی هم قرار نمی گیرند احتمال برگشت عمل وجود دارد و مشکلات زیادی بعد از عمل برای بیمار به وجود می آید از جمله اینکه ترمیم زخم به تاخیر انجام می شود و دندان ها روی هم قرار ندارند و حالت صدمه زننده دارند.پس بنابراین ارتودنسی را قبل و بعد از عمل انجام می دهیم که این دندان ها منظم شوند و هدف از ارتودنسی این است که این دندان ها طوری منظم شوند که هنگام عمل در هنگام بیهوشی جراح این را بداند که دندان ها را کجا روی هم قرار بدهد و در موقعیت ایده آلی که دندان ها روی هم قرار گرفت استخوان فک را سر جای خود پیچ و پلاک کند هم چنین درمان ارتودنسی باعث می شود عمل جراحی راحت تر و عوارض بعد از عمل به صفر برسد. با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر خسته نباشید و ممنون از اینکه صبورانه به سوالات همه پاسخ می دهید.من در مورد جراحی فک سوال داشتم شنیدم که توی جراحی فک دو فک رو یه مدت طولانی به هم می بندند و هیچ کاری نمیشه کرد…من خیلی می ترسم آیا این موضوع صحت داره؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
ممنونم از لطف و محبت شما.در رابطه با اینکه در تکنیک های جدید جراحی آیا فک بسته می شود یا نه باید گفت که اولا به روش جراحی انجام شده بستگی دارد و بعد اینکه در قدیم به دلیل اینکه پیچ و پلیت ها خیلی در دسترس نبود جراحان مجبور بودند در بیمارانی که ارتودنسی کرده و آماده جراحی بودند وقتی فک را می شکستند و دو فک را برش داده و جا به جا می کردند در قدیم دو فک را به هم می بستند یعنی براکت های فک بالا و پایین را توسط سیم به هم می بستند که دندان ها در موقعیت ایده آل روی هم قرار بگیرند و این سیم ها را باز نمی کردند تا زمانی که فک کم کم در جای خود برش خورده و استخوان سازی صورت گرفته و جوش بخورد که این باعث می شد که اکثر مواد غذایی به صورت نی به بیمار داده شود که هم بیمار نمی توانست صحبت کند و بهداشت و تمیز کردن هم ممکن نبود و طبیعتا برای بیمارانی که تشنج داشتند هم این مشکل بود اما امروزه تکنیک های نوین جراحی به سمتی پیش رفت که جراحان این پیچ و پلیت ها را در ناحیه دهان طوری استفاده کردند که فقط هنگامی که جراحی صورت می گیرد فقط برای یک لحظه دو فک را توسط همان سیم ها به هم می بندند و نقاطی که برش داده شده با پیچ و پلیت در جای خود فیکس می کنند که این باعث می شد چون استخوان فک با پیچ و پلیت کنار هم محکم نگه داشته شده دیگر نیاز به سیم برای بستن دو فک نیست که این روش مزیت های زیادی دارد از جمله اینکه صحبت کردن راحت ترمی شود و غذا خوردن خیلی راحت و خوردن غذاهای نرم بسیار آسوده است و تمیز کردن دندان ها و بهداشت دهان راحت تر شده و برای بیمارانی که مشکل تنفسی مانند آسم و مشکل سابقه تشنج دارند برای آن ها هم بسیار آسوده است و بیماری آن ها کنترل شده می باشد و بیمار حتی بعد از چند روز می تواند به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند بنابراین با پیشرفت تکنیک های ارتودنسی و جراحی جای نگرانی نیست. با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر خسته نباشید و ممنون از اینکه صبورانه به سوالات همه پاسخ می دهید.من در مورد جراحی فک سوال داشتم شنیدم که توی جراحی فک دو فک رو یه مدت طولانی به هم می بندند و هیچ کاری نمیشه کرد…من خیلی می ترسم آیا این موضوع صحت داره؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
ممنونم از لطف و محبت شما.در رابطه با اینکه در تکنیک های جدید جراحی آیا فک بسته می شود یا نه باید گفت که اولا به روش جراحی انجام شده بستگی دارد و بعد اینکه در قدیم به دلیل اینکه پیچ و پلیت ها خیلی در دسترس نبود جراحان مجبور بودند در بیمارانی که ارتودنسی کرده و آماده جراحی بودند وقتی فک را می شکستند و دو فک را برش داده و جا به جا می کردند در قدیم دو فک را به هم می بستند یعنی براکت های فک بالا و پایین را توسط سیم به هم می بستند که دندان ها در موقعیت ایده آل روی هم قرار بگیرند و این سیم ها را باز نمی کردند تا زمانی که فک کم کم در جای خود برش خورده و استخوان سازی صورت گرفته و جوش بخورد که این باعث می شد که اکثر مواد غذایی به صورت نی به بیمار داده شود که هم بیمار نمی توانست صحبت کند و بهداشت و تمیز کردن هم ممکن نبود و طبیعتا برای بیمارانی که تشنج داشتند هم این مشکل بود اما امروزه تکنیک های نوین جراحی به سمتی پیش رفت که جراحان این پیچ و پلیت ها را در ناحیه دهان طوری استفاده کردند که فقط هنگامی که جراحی صورت می گیرد فقط برای یک لحظه دو فک را توسط همان سیم ها به هم می بندند و نقاطی که برش داده شده با پیچ و پلیت در جای خود فیکس می کنند که این باعث می شد چون استخوان فک با پیچ و پلیت کنار هم محکم نگه داشته شده دیگر نیاز به سیم برای بستن دو فک نیست که این روش مزیت های زیادی دارد از جمله اینکه صحبت کردن راحت ترمی شود و غذا خوردن خیلی راحت و خوردن غذاهای نرم بسیار آسوده است و تمیز کردن دندان ها و بهداشت دهان راحت تر شده و برای بیمارانی که مشکل تنفسی مانند آسم و مشکل سابقه تشنج دارند برای آن ها هم بسیار آسوده است و بیماری آن ها کنترل شده می باشد و بیمار حتی بعد از چند روز می تواند به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند بنابراین با پیشرفت تکنیک های ارتودنسی و جراحی جای نگرانی نیست. با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام عرض می کنم خدمت آقای دکتر.می خواستم بپرسم من مشکل فکی دارم آیا امکان داره کلا ارتودنسی نکنم و فقط جراحی فک انجام بدهم؟اگر فقط جراحی فک انجام بدهم آیا مشکلی پیش می آید؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
این است که وقتی فک کلا نامتناسب است و دندان ها در همان حالت غیر عادی روی هم قرار گرفتند در همان حالت هم بعد از جراحی روی هم قرار می گیرند یعنی وقتی فک توسط جراح جا به جا شود موقعیت دندان ها دیگر در حالت جدید روی هم قرار نمی گیرند و جراح اگر دندان ها ارتودنسی نشده باشند نمی تواند فک را به طور صحیح روی هم قرار دهد و خیلی وقت ها دندان ها نامنظم هستند و اجازه این را نمی دهند که فک کامل روی هم قرار گیرد که این باعث می شود دندان ها روی هم قرار نگرفته و احتمال برگشت فک یا انحراف فک در یک جهت بیشتر شود و حتی ممکن است مشکل غذا خوردن به وجود بیاید و یا در قسمت هایی دندان ها فاصله داشته باشند بیمار نتواند خوب غذا بخورد و چون دندان ها روی هم قرار نمی گیرند احتمال برگشت عمل وجود دارد و مشکلات زیادی بعد از عمل برای بیمار به وجود می آید از جمله اینکه ترمیم زخم به تاخیر انجام می شود و دندان ها روی هم قرار ندارند و حالت صدمه زننده دارند.پس بنابراین ارتودنسی را قبل و بعد از عمل انجام می دهیم که این دندان ها منظم شوند و هدف از ارتودنسی این است که این دندان ها طوری منظم شوند که هنگام عمل در هنگام بیهوشی جراح این را بداند که دندان ها را کجا روی هم قرار بدهد و در موقعیت ایده آلی که دندان ها روی هم قرار گرفت استخوان فک را سر جای خود پیچ و پلاک کند هم چنین درمان ارتودنسی باعث می شود عمل جراحی راحت تر و عوارض بعد از عمل به صفر برسد. با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

از دکتر بپرسید

Question

لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر درویش پور بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
 • لطفا تنها سوالات مرتبط با ارتودنسی را مطرح نمایید.
Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 8.39MB