آیا ارتودنسی ضرر دارد ؟

آیا ارتودنسی ضرر دارد ؟

۱۰ مرداد ۱۳۹۶ مقالات سوالات مرتبط (۱۰) نظرات

مزایای درمان ارتودنسی متعدد هستند و در بسیاری از موارد مزایای درمان ارتودنسی بسیار بیشتر از معایب آن می باشد .

درمان ارتودنسی می تواند نقش مهمی در افزایش زیبایی ، عملکرد و اعتماد به نفس در بیماران بازی کند .

با این حال درمان ارتودنسی نیز مانند همه درمان ها ممکن است ضررهایی داشته باشد که اطلاع از آن باعث جلوگیری از خطرات احتمالی می شود .

برخی خطرات و عوارض احتمالی درمان ارتودنسی :

آسیب به مینای دندان ، آسیب بافت ، تحلیل ریشه ، واکنش های آلرژیک به نیکل و شکست درمان در قالب عود .

این عوارض بالقوه می تواند به راحتی با انجام اقدامات احتیاطی خاصی و مداخلات به موقع توسط هر دو نفر ارتودونتیست و بیمار قابل اجتناب باشد  .

پزشک متخصص ارتودنسی  باید اطمینان حاصل کند که بیمار را از خطرات مرتبط آگاه کرده است  و  اهمیت نقش بیمار را در جلوگیری از این نتایج نا مطلوب به آن گوشزد کرده است .

اینکه آیا بیمار با توجه به خطرات آن باز هم تصمیم به ادامه ی درمان ارتودنسی دارد . اساسا یک تجزیه و تحلیل درباره ریسک و سود درمان که در آن منافع درک شده از شروع درمان ومهمتر از آن خطرات احتمالی نیز عنوان شده باشد .

این مقاله یک مرور کلی از امکانات  درمان ارتودنسی و نقش بیمار و همچنین نقش ارتودنتیست به عنوان  جلوگیری از خطرات مرتبط را فراهم می کند .

معرفی

به طور کلی زیبایی شناسی دندان یک عامل کلیدی در جذابیت فیزیکی وهمچنین کمک به اعتماد به نفس است .

در نظر گرفتن زیبایی  یکی از دلایل اصلی برای بیماران تحت درمان ارتودنسی است .

اگر چه درمان ارتودنسی بسیاری از مزایای به رسمیت شناخته شده دارد ، از جمله بهبود بهداشت دهان و دندان ، عملکرد ، ظاهر ، و اعتماد به نفس با این حال ارتودنسی می تواند عوارض ناخواسته دیگری داشته باشد .

اگر مراقبت کافی  در طول درمان ارتودنسی در نظر گرفته نشده باشد این مهم است که بیماران از خطرات بالقوه آن آگاه باشند .

در زیر برخی از این خطرات به طور خلاصه بحث شده است .

تحلیل ریشه

تحلیل ریشه یک عارضه جانبی ناخواسته است که دیده شده به نوعی با جنبش های دندان در ارتودنسی مرتبط می باشد .

استعداد ژنتیکی برای تحلیل ریشه از جمله یافته هایی است که به تازگی شناخته شده است .

خوشبختانه تحلیل ریشه ۱الی ۲ میلی متر بیشتر نیست و در ابتدا به عنوان جذب سطحی یا جذب التهابی گذرا می باشد و اگر کنترل نشود در ادامه درمان ارتودنسی به تحلیل التهابی مترقی تبدیل می شود .

چنین تحلیلی با سلامت طولانی مدت دندان سازگار نیست البته تحلیل شدید ریشه که بیش از یک چهارم طول ریشه است بسیار نادر اتفاق می افتد و تنها  در ۳ درصد ازبیماران دیده شده است .

عوامل خطر مرتبط با افزایش بروز وشدت تحلیل ریشه عبارتند از :

 • صدمات قبلی دندانی
 • پرکاری تیروئید
 • ریشه های کوتاه ژنتیکی

خوشبختانه تحلیل ریشه به ندرت عوارض قابل توجهی پس از درمان ارتودنسی از خود باقی می گذارد و روند میزان تحلیل ریشه معمولا با توقف نیروهای فعال  و پایان درمان ارتودنسی متوقف می شود .

آسیب به بافت داخل دهان

تروما به مخاط در طول درمان ارتودنسی نسبتا شایع است و می تواند توسط عوامل بسیاری از جمله زخم توسط براکت و آرچ بیرون زده در نزدیکی دندان آسیا به وجود بیاید .

 

سوختگیهای شیمیایی از اسید اچ و ابزار ارتودنسی ایجاد می شود .

تکنیک های پیشگیری عبارتند از :

 • جلوگیری از صدمات ناشی از ابزار ارتودنسی
 • استفاده از روکش برای دهانه های طولانی سیم
 • دادن موم به بیماران برای جلوگیری از سوزش مخاط از براکت
 • استفاده از مکش حجم بالا وسیفون با آب فراوان پس از عمل اسید اچ

خسارت به پالپ دندان

مطالعات مختلف از تغییرات در خمیر عروق بافت در طول درمان ارتودنسی نشان می دهد که جریان خون به پالپ دندان پس از استفاده از نیروهای ارتودنسی کاهش قابل توجه ای می یابد .

فشار نیروها ی ارتودنسی طی مدت ۷ روز به اوج خود می رسد این مراحل بسته به درجه اختلالات خود ممکن است باعث تغییراتی در فعالیت سلول ها و سوخت و ساز بدن بشود .

با این حال اگر بیومکانیک و نیروهای مناسب استفاده شود آسیب پالپ بعید است به یک مشکل قابل توجهی در طول درمان تبدیل شود .

کلسیم گیری

بیماران ارتودنسی در معرض خطر بالاتری از کلسیم گیری و یا پوسیدگی هستند .

البته عوارض کلسیم گیری مربوط به لوازم و دستگاه های ارتودنسی نمی باشد بلکه ممکن است در اثر سن بیمار یا علل پوسیدگی باشد .

با این حال مشکلات بهداشت دهان و دندان می تواند رخ دهد و باعث فرسودگی شوند

توجه دقیق به بهداشت دهان و دندان در طول کل دوره درمان برای جلوگیری از خطر ابتلا به بی آهک مینای دندان الزامی است .

ضایعات قابل توجهی بیشتر به رنگ نوارسفید متصل به دندان ها پس از اتمام کار ارتودنسی در برخی از بیماران مشاهده  شده است .

بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند باید شاهد تغییرات قابل توجهی در محیط دهان خود باشند .

از جمله این تغییرات افزایش در تعداد استرپتوکوکوس موتانس ، PH  کم بزاق و افزایش احتباس ذرات غذا بر روی دستگاه و دندان هایشان .

این موارد ممکن است در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به بی اهک درمان پس از ارتودنسی شود .

در مطالعات مختلف ثابت شده است که استفاده از فلوراید باعث پیشگیری از ضایعات اولیه و جلوگیری از ضایعات لکه سفید بسیار موثر است .

فلوراید با کنترل فعالیت پلاک و با مسدود کردن سیستم های آنزیم باکتریایی باعث حفاظت موثر در برابر شکل گیری لکه های سفید می شود .

استفاده روزانه از فلوراید موضعی و استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و شستشو با دهان شویه سدیم فلوراید و فلوئور داری قلع می تواند به عنوان یک رژیم روزانه در طول مدت درمان استفاده شود .

همچنین فلوراید و ژل فلوراید در پیشگیری از دمیلینه مینای دندان بسیار موثر می باشد .

شکستگی مینا در طول باند در

باند در براکت های فلزی یک روش نسبتا ساده است که در آن نیروهای داده می شود تا پوست پایه براکت به دور از سطح مینای دندان باشد .

باند در براکت های فلزی یک روش ایده آل است که بدون آسیب رساندن به مینای دندان توسط پایه براکت  به دندان ها نیرو وارد می کند .

باند در براکت های سرامیکی نسبتا مشکل تر عمل می کند .

نیروهای برشی مورد استفاده برای باند در براکت های سرامیکی به احتمال زیاد علت شکستگی مینای دندان است .

از این رو ۴ تکنیک باند از جمله باند در مکانیکی ، باند در الکتریسته و حرارت ، باند در لیزر و باند در مافوق صوت به طورخاص برای براکت های سرامیکی ساخته شده اند .

 

باند در مکانیکی :

رابط چسب با لبه تیغه تیز انبر و استفاده از نیروی کنترل آهسته تا زمانی که براکت حذف شود و درمان به پایان رسد .

این روش هم بستگی به تغییر شکل براکت و یا تاکید برچسب به علت شکست چسب دارد .

با این حال باند در الکترو حرارتی است که خطر سوختگی مخاطی و آسیب به پالپ با توجه به حرارت بالا .

اشکال اصلی باند در لیزر هزینه بالای آن است .

هدف اصلی باند در سونوگرافی به منظور تسهیل باند در استفاده از ارتعاشات اولتراسونیک برای شکستن به هم پیوسته چسب .

به همین منظور از اسپری آب در طول استفاده از باند در مافوق صوت برای جلوگیری از تجمع  حرارت و برای جلوگیری از آسیب پالپ استفاده می شود .

زمان باند در طولانی  و بسیار وقت گیر می باشد بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در هر براکت

اگر استفاده نادرست از باند در صورت بگیرد براکت های ارتودنسی به خصوص از نوع براکت سرامیکی می تواند ترک های ریز و سطحی در مینای دندان ایجاد کند .

این ترک ها می توانند زمینه گسترش پوسیدگی را فراهم کنند و باعث شکستگی جزیی دندان شوند .

شناسایی ترک مینا و دندانی که به شدت به ترمیم نیاز دارد ممکن است که باعث منع استفاده از براکت های سرامیکی  در بیماران خاص شود .

 التهاب لثه

پلاک عامل اتیولوژیک عمده ای در پیشرفت التهاب لثه است .

مطالعات اخیر نشان داده اند که در صورت عدم وجود پلاک نیروهای ارتودنسی و جنبش های دندان بهتر می توانند عمل کنند .

اهمیت کنترل پلاک و بهداشت دهان و دندان باید قبل از شروع درمان با دستکاه ثابت ارتودنسی به بیمار گوشزد کرد .

انطباق کافی بیمار باید در طول درمان تضمین شود و برای جلوگیری از التهاب لثه اهمیت بهداشت را باید مکرر تاکید کرد .

تحلیل لثه

برای انجام ارتودنسی بافت لثه باید سالم و داری چسبندگی کافی باشد درمان ارتودنسی باید بدون عوارض جانبی پریودنتال صورت بگیرد .

اگر انتظار می رود که حرکت دندان منجر به کاهش ضخامت بافت نرم و باز شدن استخوان آلوئول شود ممکن است لثه در خطر التهاب و تحلیل قرار گرفته باشد .

از آنجا که لثه ناسالم می تواند به عنوان سایت هایی برای تجمع پلاک دندانی خدمت کند ، می توان آن را به عنوان یک عامل خطر بالقوه برای شروع اختلالات بافت پریودنتال در طول دوره درمان ارتودنسی در نظر گرفت .

تحلیل لثه شناخته شده به عنوان یک اثر نامطلوب در طول درمان ارتودنسی و یا پس از اتمام درمان و بیشتر در طول حرکات ارتودنسی دندان باکال است .

 

مرتب کردن بر اساس :

سوال:
سلام خسته نباشید من دوتا از دندان های جلویی ام کمی فاصله داشت و اقدام به بستن آن از طریق ارتودنسی کردم بعد از یک مدت کوتاه دوباره دندان هایم فاصله پیدا کرد که دکترم این بار که باز شد سیم دندانم را خیلی محکم کرد به این خاطر لثه های من جلو آمده و به طوری که اسخوان فک بالای من بیرون آمده به دکترم که مراجعه کردم گفتن احتمالا این ریشه دندان جابه جا شده و به بالا زده شده است برای حل این مشکل چکار می توانم انجام بدهم؟اگر ریشه دندانم زیر این قسمت بالا زده شده باشد.ممنون

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا با متخصص ارتودنسی خودتان در این باره مشورت نمایید چون ایشان در جریان طرح درمان شما می باشند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام آقای دکتر خسته نباشید ممنونم که به تمامی سوالات همه با صبر و حوصله پاسخ می دهید من از اینستاگرام شما را پیدا کرده ام و واقعا عالپه کارتون.من 46 ساله هستم آیا ارتودنسی برای سن من جواب می دهد؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
ممنونم از لطف و محبتی که به بنده دارید.درمان ارتودنسی با تکنیک های نوین و پیشرفته هیچ گونه محدودیت سنی ندارد و در صورت سلامت لثه هایتان امکان ارتودنسی برای شما هم وجود دارد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام من دندان هایم را ارتودنسی کرده ام.چند تا از دندان هایم لکه های سیاه کوچک برداشته اند باید آن ها را پر کنم یا روی آن ها را بتراشم ؟برای دندان های زرد هم راه حلی بگویید؟متشکرم

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفاَ حتما با متخصص ارتودنسی خودتان در این مورد مشورت نمایید تا در صورت اعلام پوسیدگی دندانتان و صلاحدید ایشان دندان هایتان را ترمیم نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام امیدوارم حالتون خوب باشه من هاشمی راد هستم ۳۰ ساله ساکن زنجان.مدتی است تصمیم گرفتم برای اصلاح فاصله های دندانی ام ارتودنسی کنم.مطالعه زیاد کردم و درنهایت با چند دکتر متخصص ارتودنسی تو شهرم هم صحبت کردم و نظراتشان را هم پرسیدم. به تازگی از یکی از دوستانم که ارتودنسی کرده و یکسالی هست که درمانش تمام شده راجع به نتیجه درمانش پرسیدم من را خیلی به تردید انداخت. ایشون گفتند با اینکه خیلی نظافت و بهداشت دهانش رو مراعات کرده با این وجود اکثر دندانهاش پوسیده و حتی شکسته اند و حتی بعد از باز کردن سیم ارتودنسی جای نصبب آنها روی دندان هایش دیده شده و ترک برداشته،من ایشون رو از نزدیک ندیدم ولی از خدمتتون سوال دارم آیا واقعا همچین اتفاقاتی در درمان ارتودنسی می افتد؟ البته من این سوالات را اینجا از پزشکان پرسیدم ولی متاسفانه پاسخ درستی نشنیدم در نهایت از شما درخواست دارم راجع به درمان من را هم راهنمایی بفرمایید.عکسهای فک و دندانی را هم دارم اگه اجازه بفرمایید برایتان بفرستم.با تشکر

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
بعد از گذاشتن دستگاه ارتودنسی باید به تمامی نکات بهداشتی ارائه شده توسط متخصص ارتودنسی توجه جدی نمود و حتما با دقت کافی انجام داد.اگر مسواک زدن و نخ دندان ارتودنسی را به طور صحیح و دقیق استفاده کرده و طریقه استفاده صحیح از فلوراید را نیز انجام دهید جای هیچ گونه نگرانی نیست و مشکلی پیش نمی آید.اگر در پیج اینستاگرام بنده ملاحظه نمایید تمامی بیماران بنده هیچ گونه ترک یا شکستگی روی دندان هایشان دیده نمی شود.لطفا از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان ارسال نمایید خوشحال می شوم بتوانم کمکتان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام و خسته نباشید آقای دکتر.من سال پیش ارتودنسی ام را باز کردم و بعد از آن پلاک می گذارم ولی با این وجود دندان های بالا و پایینم در حال جلو آمدن هستند و دقیقا مثل قبل شدند.دکترم هم اصلا زیر بار نمی رود.می خواهم از شما بپرسم اگر این دفعه دندان بکشم و دوباره ارتودنسی کنم بعد از بازکردن ارتودنسی دیگر دندان هایم جلو نمی آیند؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا به متخصص ارتودنسی خودتان مراجعه کنید چون ممکن است با استفاده مجدد از نگهدارنده های خود دندان هایتان دوباره منظم شوند ولی اگر مشکلتان حل نشد با صلاحدید ایشان می توانید مجددا ارتودنسی ثابت انجام دهید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام و عرض ادب و خسته نباشید.من 19 سالمه اگه فک پایینمو عمل کنم با ضربه خوردن به فکم مشکلی برایش پیش می آید؟لازم به ذکر است من بوکس تمرین می کنم

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید اما بهتر است بعد از جراحی فک ورزش ها و حرکاتی که با دهان شما تماس دارند را انجام ندهید و یا در صورت انجام ورزش هایی که با صورت در تماس هستند از گارد مخصوص دهان استفاده نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام من 33 ساله هستم آیا امکان ارتودنسی وجود دارد؟یا اینکه شرایط ارتودنسی در سنین بالا سخت است؟فقط دو تا دندان بالایی من روی هم هستند و خیلی دوست دارم وقتی می خندم دیگه خجالت نکشم

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید درمان ارتودنسی با تکنیک های پیشرفته و نوین هیچ گونه محدودیت سنی ندارد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر آقای دکتر من به یک متخصص ارتودنسی برای انجام ارتودنسی مراجعه کرده ام و مشکلات دندانهایم را برایش بازگو کردم یکی از مشکلات من که می خواهم با انجام ارتودنسی برطرف شود این است که من موقع حرف زدن زبانم به سمت چپ دندانهایم متمایل می شود و به دو تا از دنداهای تیز نرسیده به جلویی ها برخورد می کند و این کمی مشکل است و دیگران هم در حین حرف زدن من متوجه این حالتم می شوند و حالا دکترم گفته که ممکن است در طول درمان ارتودنسی نیاز به جراحی زبانت باشد چون بزرگ است واین موضوع خیلی نگرانم کرده و مرا ترسانده ممنون می شوم که من را راهنماییم کنید

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا به متخصص ارتودنسی که تحت درمانشان هستید اعتماد کنید و نگران نباشید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام خدمت اقای دکتر درویش‌ پور وقتتون بخیر.من قبلا راجع به وضعیت دندان هایم از‌شما‌ سوال‌ پرسیده بودم که‌شما‌ فرمودین شیب دندان هایم رو به جلو است و اگر‌بخواهم اصلاح شوند باید ‌۴‌تا دندان بکشم و اگر فقط بخواهم دندان ها‌یم مرتب شوند نیازی به کشیدن نیست اما‌ بعد‌ از درمان تا حدودی لب ها برجسته تر می شوند عکس‌های سفال و opg رو خدمتتون فزستادم حالا سوالم از‌خدمتتون اینکه آقای دکتر اگر‌نخواهم دندان بکشم تا چه‌ حد لب‌ها‌یم برجسته تر‌ می شوند؟ ۲- لب بالا هم برجسته تر‌ می شود؟و اگر بله‌ تا چه حد یعنی‌ تفاوتش نسبت به قبل درمان محسوس می شود؟ ۳- شما کدام درمان را توصیه می کنید؟ دکتر یک دنیا ممنون میشم جواب سوالاتم رو بدین

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
در صورت نکشیدن دندان لب ها برجسته تر نسبت به قبل درمان می شوند و در صورتی که طرح درمان شما به همراه کشیدن دندان اعلام شده است بهتر است که به متخصص ارتودنسی که می خواهید درمان ارتودنسی را نزد ایشان انجام دهید اعتماد کنید و نگران نباشید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
کلا درمان ارتودنسی در قسمت زیبایی تحتانی صورت تاثیر مثبتی دارد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام خدمت اقای دکتر درویش‌ پور وقتتون بخیر.من قبلا راجع به وضعیت دندان هایم از‌شما‌ سوال‌ پرسیده بودم که‌شما‌ فرمودین شیب دندان هایم رو به جلو است و اگر‌بخواهم اصلاح شوند باید ‌۴‌تا دندان بکشم و اگر فقط بخواهم دندان ها‌یم مرتب شوند نیازی به کشیدن نیست اما‌ بعد‌ از درمان تا حدودی لب ها برجسته تر می شوند عکس‌های سفال و opg رو خدمتتون فزستادم حالا سوالم از‌خدمتتون اینکه آقای دکتر اگر‌نخواهم دندان بکشم تا چه‌ حد لب‌ها‌یم برجسته تر‌ می شوند؟ ۲- لب بالا هم برجسته تر‌ می شود؟و اگر بله‌ تا چه حد یعنی‌ تفاوتش نسبت به قبل درمان محسوس می شود؟ ۳- شما کدام درمان را توصیه می کنید؟ دکتر یک دنیا ممنون میشم جواب سوالاتم رو بدین

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
در صورت نکشیدن دندان لب ها برجسته تر نسبت به قبل درمان می شوند و در صورتی که طرح درمان شما به همراه کشیدن دندان اعلام شده است بهتر است که به متخصص ارتودنسی که می خواهید درمان ارتودنسی را نزد ایشان انجام دهید اعتماد کنید و نگران نباشید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام و عرض ادب و خسته نباشید.من 19 سالمه اگه فک پایینمو عمل کنم با ضربه خوردن به فکم مشکلی برایش پیش می آید؟لازم به ذکر است من بوکس تمرین می کنم

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید اما بهتر است بعد از جراحی فک ورزش ها و حرکاتی که با دهان شما تماس دارند را انجام ندهید و یا در صورت انجام ورزش هایی که با صورت در تماس هستند از گارد مخصوص دهان استفاده نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام من 33 ساله هستم آیا امکان ارتودنسی وجود دارد؟یا اینکه شرایط ارتودنسی در سنین بالا سخت است؟فقط دو تا دندان بالایی من روی هم هستند و خیلی دوست دارم وقتی می خندم دیگه خجالت نکشم

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید درمان ارتودنسی با تکنیک های پیشرفته و نوین هیچ گونه محدودیت سنی ندارد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام خسته نباشید من دوتا از دندان های جلویی ام کمی فاصله داشت و اقدام به بستن آن از طریق ارتودنسی کردم بعد از یک مدت کوتاه دوباره دندان هایم فاصله پیدا کرد که دکترم این بار که باز شد سیم دندانم را خیلی محکم کرد به این خاطر لثه های من جلو آمده و به طوری که اسخوان فک بالای من بیرون آمده به دکترم که مراجعه کردم گفتن احتمالا این ریشه دندان جابه جا شده و به بالا زده شده است برای حل این مشکل چکار می توانم انجام بدهم؟اگر ریشه دندانم زیر این قسمت بالا زده شده باشد.ممنون

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا با متخصص ارتودنسی خودتان در این باره مشورت نمایید چون ایشان در جریان طرح درمان شما می باشند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام و خسته نباشید آقای دکتر.من سال پیش ارتودنسی ام را باز کردم و بعد از آن پلاک می گذارم ولی با این وجود دندان های بالا و پایینم در حال جلو آمدن هستند و دقیقا مثل قبل شدند.دکترم هم اصلا زیر بار نمی رود.می خواهم از شما بپرسم اگر این دفعه دندان بکشم و دوباره ارتودنسی کنم بعد از بازکردن ارتودنسی دیگر دندان هایم جلو نمی آیند؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا به متخصص ارتودنسی خودتان مراجعه کنید چون ممکن است با استفاده مجدد از نگهدارنده های خود دندان هایتان دوباره منظم شوند ولی اگر مشکلتان حل نشد با صلاحدید ایشان می توانید مجددا ارتودنسی ثابت انجام دهید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام من دندان هایم را ارتودنسی کرده ام.چند تا از دندان هایم لکه های سیاه کوچک برداشته اند باید آن ها را پر کنم یا روی آن ها را بتراشم ؟برای دندان های زرد هم راه حلی بگویید؟متشکرم

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفاَ حتما با متخصص ارتودنسی خودتان در این مورد مشورت نمایید تا در صورت اعلام پوسیدگی دندانتان و صلاحدید ایشان دندان هایتان را ترمیم نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
کلا درمان ارتودنسی در قسمت زیبایی تحتانی صورت تاثیر مثبتی دارد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام آقای دکتر خسته نباشید ممنونم که به تمامی سوالات همه با صبر و حوصله پاسخ می دهید من از اینستاگرام شما را پیدا کرده ام و واقعا عالپه کارتون.من 46 ساله هستم آیا ارتودنسی برای سن من جواب می دهد؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
ممنونم از لطف و محبتی که به بنده دارید.درمان ارتودنسی با تکنیک های نوین و پیشرفته هیچ گونه محدودیت سنی ندارد و در صورت سلامت لثه هایتان امکان ارتودنسی برای شما هم وجود دارد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر آقای دکتر من به یک متخصص ارتودنسی برای انجام ارتودنسی مراجعه کرده ام و مشکلات دندانهایم را برایش بازگو کردم یکی از مشکلات من که می خواهم با انجام ارتودنسی برطرف شود این است که من موقع حرف زدن زبانم به سمت چپ دندانهایم متمایل می شود و به دو تا از دنداهای تیز نرسیده به جلویی ها برخورد می کند و این کمی مشکل است و دیگران هم در حین حرف زدن من متوجه این حالتم می شوند و حالا دکترم گفته که ممکن است در طول درمان ارتودنسی نیاز به جراحی زبانت باشد چون بزرگ است واین موضوع خیلی نگرانم کرده و مرا ترسانده ممنون می شوم که من را راهنماییم کنید

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا به متخصص ارتودنسی که تحت درمانشان هستید اعتماد کنید و نگران نباشید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام امیدوارم حالتون خوب باشه من هاشمی راد هستم ۳۰ ساله ساکن زنجان.مدتی است تصمیم گرفتم برای اصلاح فاصله های دندانی ام ارتودنسی کنم.مطالعه زیاد کردم و درنهایت با چند دکتر متخصص ارتودنسی تو شهرم هم صحبت کردم و نظراتشان را هم پرسیدم. به تازگی از یکی از دوستانم که ارتودنسی کرده و یکسالی هست که درمانش تمام شده راجع به نتیجه درمانش پرسیدم من را خیلی به تردید انداخت. ایشون گفتند با اینکه خیلی نظافت و بهداشت دهانش رو مراعات کرده با این وجود اکثر دندانهاش پوسیده و حتی شکسته اند و حتی بعد از باز کردن سیم ارتودنسی جای نصبب آنها روی دندان هایش دیده شده و ترک برداشته،من ایشون رو از نزدیک ندیدم ولی از خدمتتون سوال دارم آیا واقعا همچین اتفاقاتی در درمان ارتودنسی می افتد؟ البته من این سوالات را اینجا از پزشکان پرسیدم ولی متاسفانه پاسخ درستی نشنیدم در نهایت از شما درخواست دارم راجع به درمان من را هم راهنمایی بفرمایید.عکسهای فک و دندانی را هم دارم اگه اجازه بفرمایید برایتان بفرستم.با تشکر

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
بعد از گذاشتن دستگاه ارتودنسی باید به تمامی نکات بهداشتی ارائه شده توسط متخصص ارتودنسی توجه جدی نمود و حتما با دقت کافی انجام داد.اگر مسواک زدن و نخ دندان ارتودنسی را به طور صحیح و دقیق استفاده کرده و طریقه استفاده صحیح از فلوراید را نیز انجام دهید جای هیچ گونه نگرانی نیست و مشکلی پیش نمی آید.اگر در پیج اینستاگرام بنده ملاحظه نمایید تمامی بیماران بنده هیچ گونه ترک یا شکستگی روی دندان هایشان دیده نمی شود.لطفا از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان ارسال نمایید خوشحال می شوم بتوانم کمکتان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

از دکتر بپرسید

Question

لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر درویش پور بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
 • لطفا تنها سوالات مرتبط با ارتودنسی را مطرح نمایید.
Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 8.39MB

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است.