بریس پشت دندانی
انواع ارتودنسی دانستنی های ارتودنسی دکتر درویش پور 0 نظر کاربران 25 خرداد 1399

بریس پشت دندانی چیست؟

بریس پشت دندانی یا ارتودنسی لینگوال یکی از انواع ارتودنسی دندان است که طرفداران خاص خود را دارد. بعضی از بیماران نگران این هستند که دهان پر از فلز آنها را همه ببینند. آنها می پرسند که آیا برای دریافت ارتودنسی دندان راه دیگری هم وجود دارد؟ در جواب ما میگوییم بله، دستگاه هایی با اتصالات خاص وجود دارد که به جای جلو دندان های شما، در پشت دندان ها قرار می گیرند. این اتصالات همان بریس ها پشت دندانی هستند که توسط متخصص ارتودنسی دندان نصب میشوند. اگر شما نیاز به دریافت ارتودنسی ثابت هستید و نمی خواهید قطعات فلزی در دهان خود را به نمایش بگذارید  میتوانید از این نوع دستگاه های ثابت استفاده کرده و صاحب لبخندی با دندان های بهتری شوید.

ارتودنسی لینگوال، درمانی ایده آل برای  بزرگسالان و خجالتی ها

ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی زبانی یا پشت دندانی  یک انتخاب بی نظیر برای افراد بزرگسال است. این افراد کسانی هستند که درمان آنها تنها باید به وسیله ارتودنسی ثابت صورت بگیرد. از طرفی به دلیل موقعیت های شغلی یا سایر موارد نمی خواهند بریس های آنها را دیگران ببینند. از اینرو بزرگترین مزیت بریس های پشت دندانی مانند ارتودنسی نامرئی یا و ارتودنسی متحرک، پنهان بودن آنها است. باند ها نیز در این نوع بریس در ظاهر دیده نمی شوند. به همین دلیل افرادی که از این نوع ارتودنسی استفاده می کنند هنگامی که در عکس لبخند می زنند هیچ کس متوجه بریس آنها در دهان نمی شود.

بریس پشت دندانی

ارتودنسی لینگوال محبوب جوانانی که رویداد مهمی در پیش دارند

بریس پشت دندانی یا ارتودنسی لینگوال می تواند در برخی از موارد  مشکل کج بودن دندان جوانان را حل کند. چنین مشکلاتی در موقعیت هایی مانند جشن فارغ التحصیلی یا مراسم رسمی مهمی مانند جشن عروسی که جوانان در پیش رو دارند جوانان را تحت تاثیر قرار میدهند. با استفاده از این ارتودنسی دیگر نیازی نیست که آنها مراسم خود را تا پایان درمان به عقب بیندازند. زیرا بزرگترین فایده ارتودنسی لینگوال با بریس پشت دندانی پنهان بودن آن است.

معایب ارتودنسی لینگوال: آیا بریس پشت دندانی هم معایبی دارد؟

بله ، این مدل بریس ها نیز مانند ارتودنسی متحرک و سایر روش های ارتودنسی نامرئی هم دارای معایبی است که بهتر است قبل از انتخاب آن با همه جوانب آن آشنایی داشته باشیم. در ادامه با مهمترین معایب ارتودنسی لینگوال آشنا خواهید شد.

# قیمت ارتودنسی لینگوال: بریس لینگوال گرانتر از سایر دستگاه های ارتودنسی هستند

آنها سفارشی و مختص به خود شما ساخته می شوند بنابراین هزینه ارتودنسی دندان با سیستم لینگوال بیشتر از هزینه ارتودنسی با بریس های فلزی جلو دندانی  است. در حالی که سایر بریس ها در اندازه های استاندارد ساخته می شوند و برای همگان قابل استفاده می باشد. برای ساخت بریس پشت دندانی باید از دندان های شما اسکن تهیه شود. به وسیله تهیه اسکن می توان برای طراحی و ساخت هر یک از براکت ها به طوری که مناسب برای پشت هر دندان باشد اقدامات لازم را به عمل آورد. به همین دلیل این نوع بریس از سایر انواع دیگر گرانتر است بنابراین اگر میتوانید خوب هزینه ارتودنسی لینگوال را بپردازید سمت آن بروید..

# بریس ها پشت دندانی همیشه پنهان نیستند

اگر چه این نوع بریس به خاطر پنهان بودنش شهرت پیدا کرده است اما همیشه هم پنهان نیست. برخی از بیماران نیاز به پوشیدن نوارهای لاستیکی یا کش ارتودنسی دندان دارند. این کش ها در ردیف های بالا و پایین لبه های زبانه هستند و می توانند قابل مشاهده باشند. البته می توان آنها را قبل از خوردن و نوشیدن یا هنگام عکس گرفتن بیرون آورد و سپس جایگزین کرد. مدت درمان در بریس های پشت دندانی طولانی تر است.

# بریس های لینگوال در ابتدا درمان تغییراتی در گفتار ایجاد می کنند

این ارتودنسی دندان می تواند پس از نصب و تا مدت کوتاهی بر روی گفتار بیمار تغییراتی ایجاد کند. فضای پشت دندانی جایی است که زبان در آن قرار دارد. برخی از این فضاهای زبانی به وسیله بریس پشت دندانی اشغال می شود. تا زمانی که زبان بتواند جای تازه ای برای خود پیدا کند تغییراتی هر چند کوتاه در گفتار بیمار ایجاد می شود.

بریس پشت دندانی

# اجتناب از خوردن غذاهای سخت و سفت

بسیاری از فست فود ها ، غذاهای چاق کننده و سفت و سخت می توانند به سیم های ارتودنسی دندان شما آسیب برسانند. تا زمانی که متخصص ارتودنسی دندان شما سیم را تعمیر کند بریس عملا از کار می افتد   از این حیث عدم توانایی در خوردن برخی مواد غذایی از معایب بزرگ ارتودنسی لینگوال با بریس پشت دندانی است.

# ذرات مواد غذایی در پشت آنها گیر می کند

بیمارانی که بریس پشت دندانی دارند باید دقت بیشتری در هنگام مسواک زدن دندان های خود داشته باشند. زیرا بیرون آوردن مانده مواد غذایی گیر کرده در پشت دندان دشوار است. همچنین زمان بیشتری برای برداشتن ذرات غذایی به دام افتاده در لای سیم ها و براکت لازم است ، زیرا نمی بینید که چه کار می کنید. با داشتن بریس لینگوال شما باید بهداشت دهان و دندان خود را دو چندان کنید تا از بروز پلاک و پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

بریس پشت دندانی

آیا نتیجه گرفتن از ارتودنسی لینگوال طولانی تر از سایر ارتودنسی ها است؟

بله، بریس پشت دندانی دیرتر از سایر ارتودنسی ها به نتیجه می رسد. زیرا قدرت سیم قوس دار در ارتودنسی ثابت و سنتی بیشتر است.بنابراین  در ارتودنسی پشت زبانی برای حرکت دندان ها به موقعیت از پیش تعیین شده ما به زمان بیشتری نیاز داریم. این علت اصلی طولانی تر بودن این ارتودنسی است ، به همین دلیل هزینه ارتودنسی هم افزایش می یابد. بنابراین طول عمر یا مدت زمان ارتودنسی لینگوال را بالا در نظر بگیرید.

مزایای بریس پشت دندانی

مهمترین مزایای ارتودنسی لینگوال عبارتند از:

  • تقریبا نامرئی است
  • شانس گرفتن لکه در جلوی دندان کمتر است
  • طیف گسترده ای از مسائل ارتودنسی درمان می شود
  • سفارشی و به تناسب دندان های شما ساخته می شود
  • انتخاب خوبی برای سلبریتی ها و برخی از نوازندگان فلوت ، ساکسیفون ، کلارینت و سایر سازهای بادی است

مضرات بریس پشت دندانی

برخی از رایجترین مضرات و معایب ارتودنسی لینگوال به قرار زیر است:

  • طولانی تر از سایر ارتودنسی ها به نتیجه می رسد
  • در ابتدا تداخلاتی در گفتار بوجود می آورد
  • هزینه بالاتری دارد
  • تمیز کردن آن دشوار است

مشاوره برای دریافت ارتودنسی بزرگسالان

به وسیله مشاوره می توانید دریابید که آیا شما یک کاندید خوب برای این نوع ارتودنسی هستید یا نه؟ گزینه های دیگر درمانی (بجز بریس پشت دندانی )نیز برای پنهان کردن ارتودنسی وجود دارد. بطور مثال ارتودنسی متحرک نامرئی یا ارتودنسی ثابتی که از براکت های شفاف یا همرنگ دندان استفاده می شود. بنابراین بریس های شما کمتر آشکار می شود. در هر حال اگر دندان های شما به ارتودنسی نیاز دارند با مشاوره و انتخاب یکی از انواع ارتودنسی ثابت یا متحرک شما می توانید لبخند خود را بهبود ببخشید. اگر مایلید در خصوص انواع درمان ارتودنسی با یک متخصص ارتودنسی خوب ملاقات کنید همین الان با کلیک روی دریافت نوبت آنلاین تا 5 درصد تخفیف ویژه از مطب دکتر درویشپور بهترین متخصص ارتودنسی تهران نیز دریافت کنید.