مشکلات ارتودنسی بزرگسالان چه هستند و چرا باید درمان شوند؟

در مقایسه با کودکان، ارتودنسی بزرگسالان دشواری ها و مشکلات بیشتری دارد. در این مقاله با درمان های ارتودنسی بزرگسالان و تفاوت آن با ارتودنسی کودکان بیشتر آشنا خواهید شد.


ارتودنسی بزرگسالان با ارتودنسی در کودکان تفاوت های زیادی دارد

به طور معمول کودکان بیشتر از هر قشر دیگری تحت درمان های ارتودنسی قرار می‌گیرند. به همین دلیل شاید اغلب افراد فکر می‌کنند ارتودنسی تنها مخصوص کودکان است. هر چند که این تصور تا حدودی درست است، اما بزرگسالان نیز به درمان های مختلف ارتودنسی نیاز دارند.

با این تفاوت که نوع مشکلات آن ها و شیوه درمانشان متفاوت از کودکان است. ادامه مقاله را بخوانید با با کلیدی ترین تفاوت های ارتودنسی کودکان و بزرگسالان بیشتر آشنا شوید.


محدودیت‌های سنی

مشکلات ارتودنسی در کودکان به دلیل ظریف بودن ساختارهای دهان و دندانشان زودتر و بهتر می‌توانند حل شوند. اما در بزرگسالان ویژگی های آناتومیکی و ساختاری تثبیت شده است و به نوعی سدی در مقابل تغییرات هستند. برای مثال از آنجایی که در بزرگسالان، استخوان بین ریشه های دندان محدود و ناکافی است، خونرسانی به درستی صورت نمیگیرد و احتمال بروز عفونت های لثه بیشتر است.

علاوه بر این، استخوان ها در بزرگسالان سفت و سخت تر هستند و برای ایجاد تغییرات دندانی باید مدت زمان بیشتری در نظر گرفت. بنابراین در مجموع مسن بودن بافت های دهان عرصه را بر تنظیم موقعیت دندان ها تنگتر میکند. و حصول نتایج در طولانی مدت کمی مشکلتر است.


امکان اصلاح بایت در ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنتیست ها برای درمان شرایط نامناسب دندان ها مثل مال اکلوژن یا عدم تناسب بایت، بیماران خود را تشویق به انجام درمان های ارتودنسی می کنند. ترمیم و درمان این مشکلات میتواند نه تنها عملکردهای دهان و دندان بیمار را بهبود ببخشد، بلکه به بیمار زیبایی چهره و لبخند میدهد.

انجام درمان های ارتودنسی در کودکان تقریبا ما را به هر دو هدف نزدیک میکند. اما این قضیه در خصوص برخی از بزرگسالان صادق نیست. برای مثال در برخی از بزرگسالان، مشکل اوربایت بسیار شدید و عمیق است. به طوری که برای عقب کشیدن فک و دندان ها، فضای محدودی وجود دارد. درمان اوربایت شدید در این بزرگسالان نیازمند کشیدن چند دندان خلفی است.

ارتودنسی بزرگسالان

به عبارت دیگر هرچند که مشکل برطرف میشود، اما نمی‌توان با اطمینان گفت که انجام پروسه درمان این بزرگسالان مساوی با زیباتر شدن آن ها است. بلکه ما در اغلب موارد تنها مشکل را حل میکنیم و اگر جا داشت اقدام به زیبایی میکنیم.


مشکلات کشیدن دندان

برخی از بزرگسالان به دلیل مشکلات دهان و دندانی که در گذشته تجربه کرده اند، مجبور به کشیدن یا از دست دادن 1 یا چند دندان خود شده اند. در بعضی موارد متخصص ارتودنسی برای حل مشکلات دندان های این افراد، به مشکل بر می خورد.

زیرا جای خالی دندان های کشیده شده می تواند برای تغییر موقعیت و جابجای دندان های نامرتب دشواری ایجاد کند. در این مواقع احتمالا نیاز باشد که در فضاهای خالی دندان ها، ایمپلنت یا حتی پروتز استخوانی کاشته شود تا ارتودنتیست درمان های لازم را انجام دهد.


اتصال دستگاه ها در ارتودنسی بزرگسالان

بریس های ارتودنسی که برای کودکان بکار می‌روند تنوع زیادی دارند و معمولا از ارتودنسی ثابت بیشتر برای کودکان استفاده می‌شود. اما بزرگسالان چندان تمایلی به این بریس ها ندارند و دوست ندارند کسی دستگاه های ارتودنسی آن ها را ببینند.

بنابراین برای بزرگسالان از ارتودنسی نامرئی، لینگوال و سایر دستگاه هایی که دیده نمیشوند استفاده می‌شود. تفاوت نوع دستگاهی ارتودنسی در بزرگسالان باعث شده که رعایت بهداشت دهان و دندان توسط  آن ها مهمتر و حساس تر باشد.

ارتودنسی بزرگسالان

آسیب پذیری در ارتودنسی بزرگسالان و کودکان

بزرگسالانی که تحت درمان های ارتودنسی قرار میگرند بیشتر از کودکان با خطر جذب ریشه مواجه میشوند. جذب ریشه به این معنی است که ریشه دندان توسط بافت های احاطه کننده آن جذب شده و دندان را به نوعی بدون تگیه گاه می گذارد.

سابقه خانوادگی، ویژگی های ریشه دندان و عادات غذا خوردن عواملی هستند که میتوانند در شکل گیری این وضعیت تاثیرگذار باشند. چنانچه شخصی با این مشل مواجه باشد و تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد، این احتمال وجود دارد که به ریشه دندان آسیب وارد شده و دندان به مرور زمان شل شود و حتی بی افتد.


تاثیر عوامل دیگر بر درمان ارتودنسی بزرگسالان

بزرگسالان با توجه به سن بالایشان و برخی تصورات دیگر ممکن است تمایل کمتری به درمان داشته باشند. عوامل زیر در انتخاب نوع درمان ارتودنسی در افراد بزرگسال دخالت دارند:

  • نوع انتظارات آن ها از روند درمان: آن ها انتظار دارند که طی یک دوره زمانی کوتاه تحت درمان قرار بگیرند و خیلی زود به نتایج دلخواه خود برسند. این درحالی است که حصول نتیجه در خصوص بزرگسالان کمی زمانبرتر است.
  • ابراز نگرانی از بابت تغییر ظاهر با دستگاه های ارتودنسی: بیشتر بزرگسالان دوست ندارند از ارتودنسی ثابت استفاده کنند. بنابراین اغلب دوست دارند به جای استفاده از سیمکشی های ناخوشایند و قابل توجه، رو به ارتودنسی نامرئی یا اینویزلاین بیاورند. (ارتودنسی متحرک)
  • مشکل و احساس ناراحتی با وجود اتصال دستگاه های ارتودنسی
  • نوع همکاری آن ها با متخصص ارتودنسی

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید