نحوه مراقبت از بهداشت دهان و دندان حین درمان ارتودنسی

کشیدن صحیح نخ دندان و مسواک زدن روزانه، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در طول درمان ارتودنسی انجام داد. اما شاید برای خیلی از عزیزانی که بریس ارتودنسی دارند یا برای برطرف کردن مشکلات تراز دندان‌هایشان از روش های دیگر ارتودنسی استفاده میکنند، جای سوال باشد که با وجود داشتن دستگاه های ارتودنسی ، چگونه دندان های خود را تمیز کنند؟ و یا چطور به حفظ بهداشت دهان و دندان خود کمک کنند؟ با خواندن این مقاله تا حد زیادی به پاسخ این سوال دست پیدا خواهید کرد. پس حتما خواندن این مقاله را از دست ندهید.


چه ارتودنسی باشد چه نباشد، مسواک همیشه حرف اول را می‌زند!

مسواک همیشه و در هر شرایطی یکی از ملزومات بهبود و ارتقاء سلامت دهان و دندان است. چه موها و فرچه آن نرم باشد چه زبر و خشن، در هر صورت دوست دندان های شما است و باید همواره با کمک خمیر دندان های حاوی فلوراید، روزانه دست کم 2 بار مسواک بزنید.

اگر مسواک عادی دارید که از همان ها میتوانید در طول درمان ارتودنسی خودتان نیز استفاده کنید. اما اگر حوصله جابجایی مسواک روی دندانهایتان را ندارید از مسواک برقی استفاده کنید. فقط در حین استفاده از مسواک برقی حتما باید قدرت و شدت مسواک را در حد متوسط تنظیم کنید. تا خدای ناکرده لرزش های مکرر مسواک باعث جابجایی اجزای بریس های ارتودنسی نشود.


نحوه مسواک زدن دندان طی درمان ارتودنسی

در پروسه مسواک زدن باید توجه بسیار زیادی به اجزای بریس داشته باشید. غذا و تکه های ریز آن به راحتی میتوانند در لابلای سیم ها و براکت ها و سایر اجزای دیگر بریس گیر بی افتند. بنابراین باید نحوه مسواک زدن و تمیز کردن آن ها را یاد گرفت. برای مسواک زدن دندان های خود و دستگاه های ارتودنسی خود به موارد زیر توجه کنید:

  • برای تمیز کردن سطوح جلویی دندان ها مسواک را به آرامی روی آن ها قرار داده و به صورت دورانی آن ها را تمیز کنید.
  • برای تمیز کردن فاصله بین بریس ها مسواک را به طرف خط لثه کج کنید و به طور مشابه به صورت دورانی حرکت دهید.
  • در مرحله بعدنیز سحطی از دندان ها که با آن ها غذا میجوید را با عقب جلو کردن مسواک تمیز کنید.
  • و در نهایت سطح خلفی دندان ها را نیز تمیز کنید

ابزار و نحوه مسواک زدن در زمان ارتودنسی کمی متفاوت هستند

تمیز کردن دندان ها با وجود بریس و اجزای مختلف آن همیشه آسان نیست. معمولا باید بتوانید با خمیر و مسواک های معمولی دندان های خود را تمیز کنید. اما اگر انجام اینکار برای شما سخت است توصیه میشود از انواع خاصی از مسواک ها و ابزار تمیز کردن دندان استفاده کنید.

برای مثال شما میتوانید از مسواک اینتردنتال (interdental) استفاده کنید. اینتردنتال دسته نازکی دارد و بخش فرچه آن از مواد مخصوصی ساخته شده که قادر است در بخش های مختلفی بریس رفته و به بهتر تمیز شدن دندان ها کمک کند.

درمان ارتودنسی

یکی دیگر از وسایل و ابزارهایی که میتواند به تسهیل مسواک زدن و پاکیزگی دندان ها کمک کند واترپیک (waterpik )است. این وسیله آب را با فشار به دندان ها و دهان تزریق میکند و به جدا شدن ذرات چسپیده به بریس ها و اجزای مختلف آن میشود. استفاده از واترپیک بسیار آسان است.

ولی هیچگاه نباید آن را جایگزین مسواک زدن کرد. بلکه باید در کنار مسواک مورد استفاده قرار بگیرد. ترکیب استفاده از نخ دندان، مسواک و واترپیک میتواند بهداشت دهان و دندان را تا حد زیادی بهبود ببخشد.


لزوم استفاده صحیح از نخ دندان حین درمان ارتودنسی

برای تمیز کردن و تامین بهداشت دهان و دندان تنها مسواک کافی نیست. کسانی که تحت درمان ارتودنسی هستند باید در طول شبانه روز دست کم 1 بار دندان های خود را با کمک نخ دندان تمیز کنند. اغلب این افراد با نخ دندان کشیدن مشکل دارند چون با وجود بریس ، سیم و براکت ها نمیتوان به درستی نخ دندان کشید. متخصصان برای رفع این مشکل وسیله ای به نام فلاس تردر یا (floss threader) را پیشنهاد میکنند.

درمان ارتودنسی

با کمک این وسیله دیگر مثل سابق کشیدن نخ دندان چندان دشوار نیست و زمان زیادی نیاز ندارد. استفاده از فلاس تردر آسان است. فرآیند اتصال نخ دندان به فلاس تردر مشابه انداختن نخ در انتهای سوزن است. به این صورت که یک سر آزاد نخ دندان را از فلاس تردر رد میکنید و مشابه تصویر زیر آن را به زیر سیم ارتودنسی و بخش های مختلف بریس برده و نخ بکشید.


بهترین راه حل برای تمیز کردن دهان و دندان در درمان ارتودنسی

ما به صورت روتین و از روی عادت برای تمیز کردن دندان های خود از مسواک و خمیر دندان استفاده میکنیم. اما آیا تا به حال با خودتان فکر کرده اید که با وجود پیشرفت علم دندانپزشکی چرا ما تنها از خمیر و مسواک استفاده میکنیم؟ آیا هیچ وسیله و راه دیگری برای تمیز کردن دندان ها وجود ندارد؟ آیا راه ساده تری به جز مسواک و نخ دندان برای شسشتوی دندان های ارتودنسی شده وجود ندارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله. چنین راهکاری وجود دارد. شما اصلا مجبور نیستید حفظ و ارتقای بهداشت دهان و دندان را به استفاده از مسواک محدود کنید. اگر بخواهید میتوانید از برخی روش های شستشوی دهان و دندان گیاهی نیز استفاده کنید. برای مثال نوعی رنگ گیاهی وجود دارد که میتواند پس از قرار گرفتن در دهان آب شده و به تمیز شدن دندان ها کمک کند.

این دارو به شکل محلول و حتی قرص موجود است. اما نکته مهم این است که، از این قرص و روش های دیگر باید در کنار مسواک استفاده کرد. زیرا مسواک همواره برای دندان ها مفید است و نباید روش های دیگر را جایگزین آن کرد. روش های دیگر همگی مکمل هستند.

درمان ارتودنسی

خلاصه

تمیز کردن دندان ها چه زمانی که تحت درمان ارتودنسی قرار داشته باشید و چه زمانی که هیچ وسیله ارتودنسی یا دندانپزشکی ندارید ضروری است. سلامت دندان های شما تا حد زیادی در گرو مسواک زدن و سایر مراقبت ها و روش های شستشوی دهان و دندان است.

این موضوع مخصوصا در زمانی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارید از اهمیت بیشتری برخوردار است. با وجود بریس ها و بخش های مختلف آن ها حتما باید روزانه چند بار مسواک بزنید و از نخ دندان نیز استفاده کنید.