9 مرحله تا انتخاب بهترین رنگ ارتودنسی (ارتودنسی رنگی)

این روزها احتمالا درباره ارتودنسی رنگی چیزهایی به گوشتان خورده است. ما در این مقاله به سوالاتی احتمالی  مانند ارتودنسی رنگی چیست؟ بهترین رنگ ارتودنسی کدام است؟ چطور رنگ ارتودنسی را انتخاب کنیم؟ و … که احتمالا در ذهن شما نقش بسته پاسخ خواهیم داد. ادامه مقاله را بخوانید تا با مراحل و نکاتی در این خصوص آشنا شوید.

انواع ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی چیست آیا ما چیزی به این نام داریم؟

به طور کلی هدف از انجام ارتودنسی دندان کمک به صاف شدن دندان ها است. انواع مختلف ارتودنسی مانند ارتودنسی ثابت، متحرک، نامرئی و مرئی میتوانند به شما کمک کنند تا لبخندی با دندان های صاف و یکدست داشته باشید. هر چند که ما واقعا چیزی به نام ارتودنسی رنگی نداریم اما به نظر میرسد که یکی از دسته بندی های جدید ارتودسی دندان، ارتودنسی رنگی باشد زیرا اغلب نوجوانان و جوانان وقتی به مطب ما مراجعه میکنند مدام از رنگ ارتودنسی و انتخاب رنگ برای دستگاه های ارتودنسی سوال میپرسند.


منظور از ارتودنسی رنگی چیست؟

مهمترین دستگاه های ارتودنسی تحت عنوان بریس شناخته میشوند که در ارتودنسی ثابت دسته بندی شده اند. بریس ها خودشان از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. براکت ها، باند ها، سیم قوس دار و الاستیک ها مهمترین بخش های هر بریس را تشکل میدهند.

  • براکت ها به جلوی دندان وصل میشوند
  • از بین براکت ها سیم قوس دار رد میشود و براکت ها را به هم وصل میکند
  • باندهای فلری که به دور دندان های آسیاب انتهایی متصل میشوند
  • و سرانجام الاستیک ها که به براکت ها وصل شده و براکت های بالا و پایین را به هم متصل میکند و در رنگ های مختلفی ساخته میشوند.

وقتی صحبت از ارتودنسی رنگی به میان می آید دقیقا منظورمان همین الاستیک ها و کش های ارتودنسی رنگی هستند. این الاستیک ها نوارهای لاستیکی نسبتا باریک اما محکمی هستند که تقریبا در هر رنگی که شما دوست داشته باشید وجود دارند.


چه کسانی بیشتر از رنگ ارتودنسی استقبال میکنند؟

از آنجایی که دندانپزشکان و متخصص ارتودنسی توصیه می کنند که بچه ها درمان ارتودنسی را سنین بین 8 تا 14 سالگی شروع کنند، و در این سنین ممکن است بچه ها چندان از درمان استقبال نکنند، ارتودنسی رنگی به آن ها پیشنهاد میشوند تا بهتر پروسه درمان و بریس ها را بپذیرند. بنابراین بیشترین قشری که تمایل دارند رنگ ارتودنسی انتخاب کنند نوجوانان و در موارد خیلی کم در جوانان هستند.


چگونه بهترین و زیباترین رنگ ارتودنسی را انتخاب کنیم؟

ادامه مقاله را بخوانید تا با چند نکته ساده بتوانید در انتخاب ارتودنسی رنگی بهتر عمل کنید و رنگ مناسبی را برای خودتان یا فرزندتان انتخاب کنید.


1. از متخصص ارتودسی خودتان کمک بگیرید

انتخاب رنگ مناسب برای بریس های شما می تواند سخت باشد، به خصوص اگر اولین بارتان است که به متخصص مراجعه کرده اید. میتوانید از متخصص ارتودنسی بخواهید تا لیستی از رنگ ها یا ترکیب رنگ هایی که فکر می کند برای شما بهتر است را برایتان بنویسد. همچنین احتمالا متخصص شما بیشتر از رنگ های خاصی در خصوص رنگ ارتودنسی برای مراجعانش استفاده کند ببینید آن رنگ ها یا ترکیب رنگه ها چه هستند.


2. چند رنگ را با هم ترکیب کنید

برخی ها از ما میپرسند که آیا میتواند چند رنگ ارتودنسی را با هم انتخاب کرد. در پاسخ ما میگوییم بله این امکان وجود دارد. اما به خاطر مسائل زیبایی شناختی، بهتر است که رنگ های انتخابی شما با هم هماهنگ و ست باشند. حتی بهتر است که از میان چند رنگ مختلف یک رنگ غالب انتخاب کرده و سایر رنگ های دیگر را متناسب با آن رنگ غالب انتخاب کنید.


3. رنگ مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید

میتوانید رنگی انتخاب کنید که برایتان معنای خاصی دارد و سال ها است رنگ مورد علاقتان است. برای مثال میتوانید رنگ پرچم کشور، رنگ پیراهان تیم ورزشی، رنگ های طبیعی که بیشتر در اطرف خود میبینید و …. را به عنوان رنگ ارتودنسی خودتان انتخاب کنید. ببینید بیشتر از چه رنگی خوشتان می آید و کدام رنگ است که با آن راحت تر هستید تا آن را انتخاب کنید.


4. رنگی را انتخاب کنید که متناسب با تناژ پوست شما باشد

یکی دیگر از رازهای انتخاب بهترین رنگ، در نظر گرفتن رنگ پوست یا موی شما است. شما باید رنگی را انتخاب کنید که در تضاد با تناژ پوست شما نباشد.

  • برای رنگ پوست یا موهای تیره می توانید بسته به آنچه شما ترجیح می دهید رنگ های روشن تری مانند آبی، صورتی یا بنفش را انتخاب کنید.
  • در خصوص رنگ پوست یا موی سفید و روشن نیز می توانید رنگهای ملایم یا تیره ای مانند قرمز، بنفش بنفش یا سبز آبی و … انتخاب کنید.

5. رنگی را انتخاب کنید که چشمان شما را تکمیل کند

انسان ها رنگ چشم های مختلفی دارند اما بیشتر ما چشمان قهوه ای داریم. میتوانید رنگ ارتودنسی خود را طوری انتخاب کنید که متناسب با رنگ چشمهای شما باشد و یا زیبایی و گیریایی چشم شما را بیشتر کند. از  متخصص ارتودنسی خودتان بپرسید که ارتودنسی رنگی برای شما در نظر بگیرید که چشمانتان را درشت تر و جداب تر نشان دهد. (وقتی لبخند میزنید بیننده بین چشم و لبخند شما ارتباط قائل میشود.)


6. رنگی انتخاب کنید که با رنگ لباس هایتان ست و هماهنگ باشد

لباس هایی که میپوشیم میتوانند راهنمای خوبی جهت انتخاب ارتودنسی رنگی باشند. همه ما اغلب اوقات لباس هایی با رنگ های خاص میپوشیم.

  • اگر لباس های شما رنگ ملایمی دارند میتوانید رنگ الاستیک ها را نیز به همان رنگ لباسها انتخاب کنید.
  • اگر رنگ لباس هایتان معمولا روشن است سعی کنید یک رنگ خنثی برای الاستیک ها انتخاب کنید تا به خوبی با رنگ لباس ها ترکیب شود.
  • اگر لباس هایی با رنگ تیره میپوشید سعی کنید رنگ ارتودنسی خودتان را روشن انتخاب کنید تا لبخندتان بیشتر به چشم بیاید.

7. هر رنگی را انتخاب نکنید

رنگ هایی که باعث زشت شدن لبخند و دستگاه میشوند شامل  رنگ های سفید، ارتودنسی مشکی، قهوه ای و سبز میشود. بریس های سفید باعث می شود دندان های شما زردتر به نظر برسند و لبخند شما را آنطور که هست نشان ندهد. از طرفی بریس هایی با این رنگ خیلی سریع کثیف می شوند (مخصوصاً اگر دوست دارید نوشیدنی های تیره ای مانند قهوه بنشوید)

از طرف دیگر انتخاب رنگها ارتودنسی مشکی، سبز و قهوه ای نیز توصیه نمیشود. زیرا طوری به نظر میرسد که انگار مواد غذایی لابلای بریس هایتان گیر افتاده و شما دندان هایتان را مسواک نمیزند. همچنین از رنگ زرد نیز پرهیز کنید زیرا باعث میشود دیگران فکر کننده دندانهایتان زرد هستند. ترکیب این رنگ ها نیز اصلا توصیه نمیشود.


8.  اگر ارتودنسی شفاف دوست دارید…..

برخی از افراد دوست ندارند که ارتودنسی رنگی داشته باشند. این افراد احتمالا کلا دوست ندارند که دستگاه های ارتونسی آن ها دیده شود. به عبارتی آن ها به دنبال ارتودنسی نامرئی و شفاف هستند. یکی از دستگاه های نامرئی اینویزیلاین ها هستند که پلاک هایی شفاف‌اند. آن ها به نوعی قالب دندان محسوب میشوند که روی دندان ها قرار گرفته و کسی متوجه نمیشود شما تحت درمان ارتودنسی هستید.


9. ارتودنسی سرامیکی انتخاب کنید

ارتودنسی سرامیکی نیز از جمله انواع ارتودنسی نامرئی است که در آن از براکت ها سرامیکی شفاف و همرنگ دندان استفاده میشود. در این نوع درمان نیز خبری از ارتودنسی رنگی نیست و اگر دوست ندارید در چندراهی انتخاب رنگ ارتودنسی گیر کنید و به این مسائل اهمیت نمیدهید میتوانید رو به انتخاب براکت های سرامیکی بیاورید.