شرایط ارتودنسی نامرئی
مقالات دکتر درویش پور 0 نظر کاربران 25 مهر 1399

شرایط ارتودنسی نامرئی : آیا من کاندید ارتودنسی نامرئی هستم؟

ارتودنسی نامرئی یکی از موفق ترین روش های ارتودنسی دندان است. البته ذکر این نکته لازم است که ارتودنسی نامرئی خودش یک روش مجزا برای اصلاح عدم تراز دندان ها نیست بلکه به مجموعه ای از روش ها و دستگاه های ارتودنسی اشاره دارد که در این راستا به ما و متخصص ارتودنسی دندان کمک می کنند. این مقاله به صورت اختصاصی به شرایط ارتودنسی نامرئی یا شرایط کسانی که کاندید این روش اصلاح ناهماهنگی دندان ها هستند می پردازد. مقاله را بخوانید تا ببینید برای این روش، آیا شما نیز کاندید مناسبی هستید یا خیر.


ارتودنسی نامرئی چیست؟

به تمام دستگاه های ارتودنسی که جهت صاف و یکدست کردن دندان ها به کمک متخصص ارتودنسی می آیند و در عین حال قابل توجه نیستند ارتودنسی نامرئی گفته میشود. به عبارتی اگر برای صاف شدن دندن های شما از دستگاه هایی استفاده شود که چندان در دید نیستند و کسی به راحتی متوجه آن ها روی دندان ها شما نشود، در اصطلاح نامرئی گفته می شود.

بسیاری از افراد این روزها شرایط  ارتودنسی نامرئی را دارند و با این روش مشکلات عدم تراز دندان های خود را برطرف می کنند.


مهمترین دستگاه های نامرئی کدامند؟

مهمترین دستگاه هایی که حین درمان به نوعی ناپیدا، شفاف یا نامرئی خوانده می شوند عبارتند از:

شرایط ارتودنسی نامرئی (ارتودنسی سرامیکی)

شرایط ارتودنسی نامرئی چیست؟

تنوع دستگاه ها در این دسته بندی ارتودنسی زیاد است و باعث شده که افراد زیادی سالانه رو به استفاده از این دستگاه ها بیاورند. معمولا بزرگسالان بیشترین طرفداران ارتودنسی نامرئی هستند زیرا آن ها دوست ندارند کسی متوجه درمان آن ها شود.

از آنجا که بزرگسالان معمولا در اجتماعات هستند و نقش های اجتماعی زیادی دارند وجود دستگاه های مرئی و قابل توجه ارتودنسی را دوست ندارند و برعکس میخواهند بدون هیچ حاشیه ای به دندان هایی صاف دست پیدا کنند. برخی از شرایط ارتودنسی نامرئی عبارتند از و هزینه های ارتودنسی :

 • تعهد به رعایت نکات و دستورالعمل های توصیه شده توسط بهترین متخصص ارتودنسی دندان
 • رعایت بهداشت دهان و دندان (زیرا این ارتودنسی نیازمند مراقبت بیشتری است)
 • عدم مصرف نوشیدنی های رنگی و یا خورکی های چسپنده و رنگارنک
 • داشتن وضعیت مالی متوسط زیرا حدود هزینه ارتودنسی نامرئی نسبتا بالا است.

اینویزیلاین چیست؟

اینویزیلاین یکی از محبوب ترین دستگاه های ارتودنسی نامرئی است که توسط فناوری های سه بعدی و متناسب با هر  شخص ساخته می شود. این دستگاه ها منحصر به  فرد هستند و می توانند در یک مدت زمان معقول مشکلات جزئی تا متوسط عدم هماهنگی دندان ها را برطرف کنند.

با توجه به اینکه نامرئی هستند و نحوه استفاده از آن ها راحت است، اینوزیلاین ها حتی محبوبترین روش ارتودنسی نامرئی نیز شناخته می شوند. آن ها پلاک های ارتودنسی پلاستیکیِ شفافی هستند که به صورت یکدست و جداگانه روی دو فک بالا و پایین روروی دندان ها سوار می شوند.


آیا من شرایط ارتودنسی نامرئی با اینویزیلاین را دارم؟

هرچند که اینوزیلاین ها بسیار پرطرفدار و کاربردی هستند اما در بیشتر موارد تنها برای اصلاح مشکلات و ناهنجاری های جزئی تا متوسط دندان ها بکار برده می شوند. این دستگاه ها نمیتوانند مشکلات شدید و بزرگ ارتودنسی مانند اروبایت یا آندربایت شدید و جدی را ترمیم کنند. مهمترین شرایط داشتن اینوزیلاین ها در ادامه ذکر شده است. در واقع شما تنها زمانی می توانید از این دستگاه ها استفاده کنید که یکی از مشکلات جزئی زیر را داشته باشید:

 • دندان هایی که به سمت بیرون یا داخل کج شده اند
 • اوربایت ملایم
 • آندربایت ملایم
 • فاصله بین دندان ها
 • ازدحام یا اورکراودینگ دندان ها
 • روی هم خوابیدن دندان های جلو
 • کج بودن خفیف دندان ها

نکته:

مشکلات خفیف دندان که با ارتودنسی نامرئی اینوزیلاین برطرف میشوند ممکن است در اثر ژنتیک، بیماری های دهان، تروما و حتی مکیدن انگشتان دست ایجاد شود. دندانهای کج و ناتراز فقط یک موضوع زیبایی نیستند بلکه معمولاً به مشکلات جدی دندانپزشکی منجر می شوند. التهاب لثه، مشکلات پریودنتال، درد فک، سردرد و سردرد همه مواردی هستند که می توانند دلایل خوبی باشند که برای درمان این مشکلات به نزد یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کرده و دندان های خود را ارتودنسی کنید.


ارتودنسی نامرئی با اینوزیلاین چه وقت توصیه نمی‌شود؟

هنگامی که موارد شدید ناهماهنگی دندانی وجود دارد، اینوزیلاین ها یا ارتودسی نامرئی با پلاک های شفاف ارتودنسی به افراد توصیه نمی شود. وقتی مسئله ای مانند اوربیت شدید یا آندربایت شدید وجود دارد، بحث فقط درمان و اصلاح دندان ها نیست و استخوان فک نیز مساله مهمی است که نیاز به جراحی فک یا استفاده از ارتودنسی ثابت فلزی برای درمان دارد.


بهترین کاندید ارتودنسی نامرئی با اینوزیلاین کیست؟

اغلب افراد شرایط ارتودنسی نامرئی را دارند اما افراد میانسال یا مسنی که مشکلات جزئی تا متوسط ارتودنسی دارند بهترین کاندیداهای این ارتودنسی هستند. زیرا با این روش در بهترین حالت موفق به صاف شدن دندان ها میشوند. اما کودکان و نوجوانان معمولا برای ارتودنسی نیازهای خاصی دارند و اغلب از ارتودنسی ثابت برای اصلاح مشکلات ارتودنسی کودکان کمک گرفته میشود.


شرایط استفاده از اینویزیلاین ها

یکی از شرایط استفاده از انواع ارتودنسی نامرئی تعهد به  استفاده مکرر و منظم از آن ها است. پلاک های شفاف مانند دستگاه های ارتودنسی ثابت نیستند که از اول تا آخر به دندان ها وصل باشند. آن ها هنگا غذا خوردن یا نوشیدن باید خارج شوند و دوباره سوار شوند. مدت زمان ارتودنسی نامرئی با این پلاک ها 22 ساعت در طول شبانه روز است و بنابراین ممکن است بیمار یادش برود به موقع از آن ها استفاده کند یا در استفاده از آن ها کوتاهی کند که این موضوع باعث افزایش طول درمان خواهد شد.