بهداشت دندان ارتودنسی شده
بهداشت دهان و دندان مقالات دکتر درویش پور 4 نظر کاربران 21 شهریور 1399

چند نکته بسیار ساده برای رعایت بهداشت دندان های ارتودنسی شده

اگر به تازگی دندان های خود را ارتودنسی کرده اید حتما تاکنون متخصص‌تان نکاتی در خصوص اهمیت حفظ بهداشت دندان های ارتودنسی شده به شما گوشزد کرده است. در این مقاله درباره اهمیت این موضوع و همچنین درباره نحوه صحیح رعایت بهداشت دهان و دندان در طول ارتودنسی مطالبی خواهید خواند که خواندن یا مرور کردن دوباره آن خالی از لطف نخواهد بود.


چرا بهداشت دهان و دندان در طول ارتودنسی مهم است؟

با نگاه کردن در آینه می توانید متوجه شوید که بریس ارتودنسی و تمام اجزای آن طوری هستند که باعث به دام افتادن و گیر کردن مواد غذایی می شوند. شما تا قبل از شروع درمان تنها با یک مسواک زدن ساده و نخ دندان کشیدن، دندان ها را تمیز می کردید. اما اکنون تمیز کردن بریس ها را نیز باید به فرآیند شستشو اضافه کنید. بعد از مصرف هر وعده غذایی، دندان های شما و صد البته بریس ها کثیف می شوند و خطر پوسیدگی دندان هایتان بیشتر خواهد بود.

بنابراین رعایت بهداشت و پیروی از دستورالعمل های متخصص ارتودنسی دندان در طی درمان از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا در صورت تمیز نبودن دندان ها و براکت ها، آسیب دائمی و جبران ناپذیری به مینای دندان وارد می شود.  ابتدا دندان ها دچار پوسیدگی می شوند، سپس با التهاب لثه و تحلیل آن مواجه می شوید. و در نهایت مشکلات شما بیشتر و بیشتر خواهد شد تا جایی که شاید دندان خود را از دست دهید.


اهمیت مراقبت های دندانپزشکی قبل از شروع ارتودنسی روی حفظ بهداشت دهان و دندان

شما باید قبل از شروع درمان ارتودنسی ابتدا دندان های خود را جرمگیری کنید. این کار تمیز کردن دندان ها را حین ارتودنسی آسانتر می کند. دندان های خراب و بیماری های لثه هم به نوبه خود باید تشخیص داده شده و درمان شوند.  اگر نه یا درمان شروع نمی شود یا تمام تلاش متخصص و هزینه ارتودنسی که شما پرداخت می کنید بی ثمر خواهد بود. چون درمان شکست می خورد و شما را به زحمت می اندازد.


تمیز کردن دندان های ارتودنسی شده در روزهای اول

نظافت و مراقبت از براکت های ارتودنسی فقط در روز های اول کمی دشوار به نظر می رسد. اما بعد از گذشت چند روز و با عادت کردن به  حضور براکت ها در دهان به این نتیجه می رسید که، تمیز کردن دندان ها با براکت های ارتودنسی کار چندان دشواری هم نیست. مسواک زدن و رعایت نکات بهداشتی در دندان های ارتودنسی شده تنها  قدری زمان بر است و نیازمند صبر، حوصله و مسئولیت دارد.


نحوه مسواک زدن و رعایت نکات بهداشتی در دندان های ارتودنسی شده

برای رعایت بهداشت دهان و دندان در دندان های ارتودنسی شده بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • زیر سیم ها و دور و اطراف براکت ها را باید به دقت مسواک کنید .
 • شما برای  مسواک زدن براکت ها به زمانی بین 2 الی 5 دقیقه نیاز دارید .
 • برای هر دندان ده ثانیه وقت اختصاص دهید واطمینان حاصل کنید که این کار را به درستی انجام داده اید .
 • هر روز دندان ها وبراکت های خود را در یک آینه پر نور مشاهده کنید.
 • کمی خمیر دندان فلوراید دار به روی مسواک خود قرار دهید .
 • مسواک  را با زاویه 45 درجه با نیروی کافی به روی دندان ها و براکت ها گذاشته و با حرکات چرخشی کوچک دندان هایتان را مسواک کنید .
 • از مسواک نرم استفاده کنید و از حرکات افقی در حین مسواک زدن اجتناب کنید .
 • مسواک برای دندان های ارتودنسی شده زودتر از معمول فرسوده می شود به همین خاطر نسبت به تعویض آن اقدام کنید .
 • با رعایت نکات بهداشتی در دندان های ارتودنسی شده می توانید به طور موثری از پوسیدگی دندان خود جلوگیری کنید
 • به کمک براش مخصوص ارتودنسی دندان به آهستگی مابین براکت ها و زیر سیم ها را تمیز کنید .
 • مسواک بین دندانی می تواند اطراف و زیر براکت ها و همچنین سیم ارتودنسی را بدون آسیب به سیم ارتودنسی پاکیزه و تمیز کند .
 • اگر متخصص ارتودنسی بین براکت ها الاستیک یا کش ارتودنسی قرار داده، قبل از مسواک زدن آنها را بردارید.
 • فراموش نکنید که الاستیک های خود را بعد از مسواک زدن دندانها دوباره در جای خودش نصب کنید

نحوه کشیدن نخ دندان برای دندان های ارتودنسی شده

نخ دندان را از زیر سیم بین دو دندان رد کرده و با حرکت c شکل نخ را به بالا و پایین به آرامی حرکت دهید . این عمل را برای تک تک دندان ها تکرار کنید . هرگز نخ دندان را با حرکت اره ای شکل ما بین دندان های ارتودنسی شده نکشید البته دندانپزشک شما پس از قرار دادن براکت ها مشاوره لازم  و آموزش صحیح نحوه مسواک زدن را به شما خواهد .

لکه های سفید رنگ روی دندان ها بعد از درمان ارتودنسی چیست؟ 

لکه های موجود در روی دندان ها بعد از درمان ارتودنسی نشان دهنده عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک نزدن و نخ دندان کشیدن صحیح می باشد و اگر به تمامی نکات و توصیه های متخصص ارتودنسی در حین درمان عمل کرد هیچ وقت چنین مشکلی پیش نخواهد آمد و در صورت اینکه با پالیشینگ دندانی برطرف نشود راه حل آن درمان ترمیم و زیبایی می باشد


منع بعضی از خوراکی ها بعد از نصب براکت ها

در پاره ای از موارد متخصص ارتودنسی شما ممکن است شما را از خوردن بعضی از غذاها و نوشیدنی ها پس از ارتودنسی منع کند .

نمونه ای از غذاها و شیرینی های  سفت عبارتند از:

 • ته دیگ
 • بلال
 • هویج خام
 • شکلات های سفت و تافی ممکن است باعث شکسته شدن براکت ها شوند  .
 • ·         ،نوشیدنی های حاوی کربونات
 • قهوه
 • زعفران
 • چای پر رنگ و نوشابه های سیاه و زرد

همچنین مصرف شکر و محصولات بدست آمده از شکر را مانند کیک، بستنی، شیرینی و شکلات را به حداقل برسانید  .و یا بعد از خوردن آنها از مسواک و نخ دندان استفاده کنید .به یاد داشته باشید برای حفظ بهداشت دندان های ارتودنسی شده ، بعد از خوردن هر چیزی حتما باید از مسواک استفاده کنید .


وسایلی که باید برای رعایت بهداشت دندان های ارتودنسی شده استفاده کنید

در ادامه با تعدادی وسیله که به شما کمک می کنند بتوانید بهداشت دهان و دندان را در طول ارتودنسی متحرک، ثابت و نامرئی رعایت کنید آشنا خواهی شد. داشتن همه آن ها لازم نیست اما اگر می توانید تهیه کنید، برایتان بهتر است.


اول مسواک برقی بعد مسواک دستی

اگر برای حفظ بهداشت دندان های ارتودنسی شده خود از مسواک برقی استفاده نمی کنید اصلا نگران نباشید، شما با همان مسواک های معمولی خود نیز می توانید در حفظ بهداشت دهان و دندان کوشا باشید. استفاده از مسواک برقی تنها یک اقدام بهتر و موثرتر برای تمیز کردن دندان ها در طول ارتودنسی است. مسواک برقی در مقایسه با مسواک معمولی ، دهان شما را بسیار موثرتر تمیز می کند ، مخصوصاً اگر از بریس استفاده می کنید.


نخ دندان ارتودنسی

کشیدن نخ دندان با بریس لازم نیست کاری دردناک و دلهره آور باشد. نخ دندان هایی برای حفظ بهداشت دندان ارتودنسی شدن طراحی شده است که شما را قادر می سازد بدون دردسر و در کمترین زمان ممکن لابلای دندان های خود را تمیز کنید. نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی  راحت است و می توانید از متخصص ارتودنسی خود و یا در اینترنت آن را یاد بگیرید. این نخ دندان به هیچ عنوان به سیم ارتودنسی و براکت ها آسیب نمی زند.


مسواک مینی ویسپ

ویسپ یا (wisp) نوعی مسواک یکبار مصرف ریز است که دارای یک مهره خوشبو کننده داخلی است تا دهان شما را تمیز و تازه نگه دارد. سایز آن کوچک است و میتوانید به راحتی همراه خود آن را بیرون برده و زمانی که در خانه نیستید از آن برای شستشو و حفظ بهداشت دندان ارتودنسی شده کمک بگیرید.


دهانشویه حاوی فلوراید

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای حفظ بهداشت دندان های ارتودنسی شده کافی نیست. شما باید از دهانشویه های حاوی فلوراید نیز استفاده کنید. زیرا این دهانشویه ها شما را در برابر پوسیدگی دندان و ایجاد حفرات ریز و درشت در طول ارتودنسی محافظت شود. همچنین دهانشویه ها مانع بزرگی برای بد بو شدن دهان هستند. به عبارتی این مواد برای کاهش بوی بد دهان نیز کاربرد دارند.

از دهان شویه ای که دندانپزشک توصیه می کند استفاده کنید و از دستورالعمل هایی که به شما در خصوص نحوه استفاده می دهند پیروی کنید. در چند هفته اول بعد از نصب بریس، مقدار کمی از آن را داخل دهان خود بچرخانید و کم کم مقدار آن را افزایش دهید.


واترجت

واترجت یک دستگاه کوچک و باریک است که به همه افراد در جهت حفظ بهداشت در طول ارتودنسی کمک می کند. این دستگاه مخصوا برای افرادی که غذاها در لابلای بریس هایشان گیر می کند بیشتر توصیه می شود. به جهت سهولت در استفاده، خانم هایی که ارتودنسی در بارداری را تجربه می کنند، می توانند این وسیله را تهیه کنند.


موم ارتودنسی

استفاده از بریس ارتودنسی (مخصوص بریس ارتودنسی ثابت) ممکن است شامل مجموعه از چالش ها مانند تحریک لثه باشد. برای پیشگیری از این موضوع، متخصصان ارتودنسی اغلب توصیه می کنند از موم ارتودنسی برای حفظ لثه و بافت های نرم دهان از آسیب بریس استفاده کنید. این موم سالم و بیخطر است و شما را از آسیب های ناشی شکسته شدن براکت یا سیم ارتودنسی مصون نگاه میدارد.