هزینه ارتودنسی

تمام روش های سفید کردن دندان ها پس از ارتودنسی

افرادی که به اتمام دوره درمان ارتودنسی نزدیک می شوند هیجان زیادی دارند. زیرا بعد از ماه ها تحمل دستگاهی ارتودنسی ثابت و متحرک اکنون دندان هایشان صاف شده و با اعتماد به نفس بالایی منتظر لذت بردن از لبخند جدید خود هستند. اما پیش از آنکه لبخند این افراد کامل، بی نقص و زیباتر شود، باید تغییر رنگ دندان های خود به دلیل وجود براکت ها و اجزای مختلف بریس  را برطرف کنند. بهترین روش برای برطرف کردن تغییر رنگ دندان ها و سفید کردنشان انجام بلیچینگ دندان است که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته شده است. این شما و این همه چیز درباره سفید کردن دندان ها بعد از ارتودنسی دندان با روش بلیچینگ دندان.

علت تغییر رنگ دندان ها پس از ارتودنسی چیست؟

اگر ماه ها یا سال ها است که از بریس استفاده می کنید ، ممکن است متوجه شوید که قسمت هایی از دندان های شما رنگ روشن تری نسبت به بخش های دیگر دارند. به عبارتی جایی که براکت نصب بوده رنگ روشن تر و سفیدتری نسبت به بخش های دیگر دندان دارد.

 این موضوع به این دلیل است که براکت هایی که روی دندان های شما چسبیده اند ، مینای دندان را از قرار گرفتن در معرض تمام مواد غذایی و نوشیدنی هایی که مصرف کرده اید محافظت می کند اما سایر بخش های دندانی در معرض مواد غذایی و تغییر رنگ است.

 این  موضوع باعث می شود که دندان های اغلب افرادی که ارتودنسی کرده اند از نظر رنگ و ظاهر یکدست نباشند و کثیف به نظر برسند. حتی ممکن است جای براکت ها طوری به نظر برسد که دندان لک شده است.

در نهایت تغییر رنگ ایجاد شده پس از ارتودنسی را باید با روشی با نام بلیچینگ دندان برطرف کرد و در اغلب موارد باید انجام داده شود.


آشنایی با مهمترین روش های سفید کردن دندان ها پس از ارتودنسی

به طور کلی 3 روش برای سفید کردن دندان ها پس از ارتودنسی وجود دارد که هر 3 مورد در ادامه توضیح داده شده اند.


1. استفاده از محصولات سفید کننده بدون نسخه

این محصولات شامل موارد زیر هستند:

  • نوارهای سفیدکننده
  • خمیردندان های سفید کننده
  • و قلم های سفید کننده

تهیه این محصولات بسیار آسان است زیر آن ها را می توانید از داروخانه ها و حتی فروشگاه ها خریداری کنید اما میزان سفید کردن دندان پس ارتودنسی با آن ها جزئی است زیرا غلظت مواد سفید کننده موجود در آن ها کمتر از بلیچینگ در مطب است.


2. استفاده از کیت های بلیچینگ در خانه

کیت های سفید کننده دندان را می توانید از مطب متخصص ارتودنسی خود تهیه کنید و در خانه استفاده کنید. این کیت ها حاوی قالب ها یا تری های مخصوص دندان شما هستند که در داخلشان ژل سفید کننده قرار میگیرد. به طور مشابه درصد مواد سفید کننده در این کیت ها نیز پایین است و با اینکه میزان سفید شدن دندان ها پس از ارتودنسی با این کیت ها نسبتا خوب است اما به اندازه بلیچینگ دندان در مطب نیست.


3. بلیچینگ تخصصی دندان ها در مطب

در حالی که محصولات بدون نسخه و کیت های خانگی سفیدکنندگی دندان به راحتی در دسترس هستند، اما اگر به دنبال بهترین نتیجه هستید، باید فرآیند بلیچینگ در مطب را امتحان کنید.

سفید کردن دندان پس از ارتودنسی در مطب دندانپزشک موثرترین، کوتاه ترین و ایمن ترین روش برای بهبود رنگ دندان است و با یک بار جلسه می توانید تا ماه ها یا حتی بیش از 1 سال دندان های سفیدی داشته باشید.

معمولا پس از بلیچینگ دندان پس از ارتودنسی دندانپزشکان بلیچینگ در خانه را برای نتایج بهتر و طولانی مدت تر توصیه می کنند.


آیا سفید کردن دندان ها پس از ارتودنسی توسط متخصص انجام می شود؟

برخی متخصصان ارتودنسی به جز خدمات ارتودنسی دندان ممکن است خدماتی مانند بلیچینگ دندان نیز انجام دهند. از متخصص خود بپرسید آیا پس از اتمام دوره درمان بلیچینگ دندان انجام می دهد یا خیر.

اگر هم انجام نمی دهد باید به یک دندانپزشک واجد شرایط مراجعه کنید و حتی الامکان برای اولین بار به جای بلیچینگ دندان در خانه، بلیچینگ داخل مطب را امتحان کنید تا با روند آشنا شده و به شیوه ای ایمن اینکار را انجام دهید.


آیا دقیقا پس از اتمام ارتودنسی باید دندان ها را سفید کرد؟

خیلی ها تصور می کنند که بلافاصله پس از برداشتن بریس ها و اتمام ارتودنسی فرآیند بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها آغاز می شود. اما این تصور اشتباه است و سفید کردن دندان ها مدت ها بعد از اتمام درمان انجام می شود.


چه مدت پس از ارتودنسی، می توان بلیچینگ دندان انجام داد؟

از زمانی که بریس ها برداشته می شود ممکن است در اغلب افراد کمی حساسیت دندان ها تجربه شود. بسته به وضعیت شخص ممکن است بین 1 تا 6 ماه طول بکشد تا دندان های افراد برای بلیچینگ بعد از ارتودنسی آماده شود. بنابراین اغلب متخصصان توصیه می کنند با هر نوع روش ارتودنسی، بهتر است که فرآیند سفید کردن دندان ها بعد از ارتودنسی را به 4 تا 6 ماه پس از اتمام درمان موکول کرد.


چرا بین اتمام ارتودنسی و سفید کردن دندان ها فاصله می افتد؟

به جز حساسیت و ضعف دندان ها پس از ارتودنسی (که طبیعی و موقت است) دلیل دیگری هم وجود دارد که به تعویق افتادن بلیچینگ را توجیه می کنند:

  • اولا که در بیشتر افراد دندان ها چندان دچار تغییر رنگ نشده و می توان برای سفید کردنشان صبر کرد کما اینکه خود بزاق دهان به مرور زمان می تواند تا حد زیادی باعث بهبود رنگ دندان ها شود.
  • ثانیا باید به دندان ها و کلا ساختارهای دهان و دندان اجازه داد تا بعد از ماه ها تحمل بریس ها، اکنون به شرایط بدون ارتودنسی و بریس عادت کند.

پس از ارتودنسی، کجا دندان های خود را بلیچ یا سفید کنم؟

معمولا پس از ارتودنسی متخصص به شما درباره نحوه بلیچینگ یا تمام روش های سفید کردن دندان پس از ارتودنسی صحبت خواهد کرد و حتی به شما کلینیک دندانپزشکی خوبی هم پیشنهاد می دهد تا بلیچینگ دندان ها را انجام دهید.

اگر بیمار دکتر درویش پور هستید می توانید پس از اتمام دوره درمان ارتودنسی دندان به کلینیک دندانپزشکی دنیا دنتال مراجعه کنید تا در بهترین شرایط بتوانید به دندان های صاف و منظم شده خود درخشندگی و سفیدی هدیه کنید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید