مشاهده هزاران عکس قبل و بعد از ارتودنسی و نظرات مراجعین در اینستاگرام ما ...

ارتودنسی دندان چیست؟ (همه چیز درباره ارتودنسی + فیلم و عکس)

زمانی که دندان‌ها یا فک وضعیت طبیعی و نرمالی نداشته و یا در موقعیت خوبی نباشند، نیاز به درمان ارتودنسی دندان احساس می‌شود. با کمک این درمان، بیشتر مشکلات دندانی مانند کج بودن دندان‌ها یا انحرافات فکی برطرف می‌شود. برای آشنایی کامل با این روش درمانی + فیلم و عکس مراحل تا نتایج آن، حتما ادامه این مقاله را بخوانید.


ارتودنسی دندان چیست؟

با توجه به افزایش آگاهی مردم در خصوص سلامتی دهان و دندان و فرهنگ سازی‌های گسترده‌ای که دندانپزشکان طی چند سال اخیر در میان مردم انجام داده‌اند، احتمالا تاکنون بارها درباره ارتودنسی دندان و ضرورت انجام آن، چیزهایی شنیده‌اید و تا حدی با آن آشنا هستید.

“ارتودنتیکس” یا (Orthodontics) یعنی علم، دانش و مهارت اصلاح دو مشکل نامنظمی یا ناهماهنگی دندان‌ها + روابط نادرست و غیر طبیعی بین فکی. به عبارتی هر زمان دندان‌ها و فک‌ها هماهنگی، نظم و تراز طبیعی خود را از دست دهند، یک متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست وارد عمل شده و با روش‌های مختلفی که در ادامه می‌خوانید، اقدام به اصلاح، منظم و هماهنگ کردن آن‌ها می‌کند.


چرا و چه وقت به ارتودنسی دندان نیاز پیدا داریم؟

البته این روزها ارتودنسی و مراجعه به ارتودنتیست کاملا جا افتاده و بسیاری از مردم می‌دانند با کمک این درمان چه چیزهایی را می‌شود درمان کرد. اما به هر روی (چون مطالب این صفحه در باب درمان ارتودنسی دندان نوشته شده) اجازه دهید تا درباره مشکلاتی که ما ارتودنتیست‌ها می‌توانیم برطرف و اصلاح کنیم توضیحات مختصری ارائه دهیم.

 به طور کلی اگر شما یا فرزند دلبندتان یکی از مشکلات زیر را دارید، می‌توانید برای معاینه و درمان به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید:


اگر ارتودنسی انجام ندهیم چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر نیازمند درمان برای منظم شدن دندان ها باشیم اما به یک ارتودنتیست مراجعه نکنیم چه چیزی در انتظار ما خواهد بود؟

دندان‌ها چطور و طی چه مراحلی با کمک ارتودنسی منظم می‌شوند؟

طبق تجربه عرض می‌کنیم که از بین بیمارانِ مراجع به مطب‌های ما، هیچ دو نفری عیناً یک مشکل با جزئیات و مشخصات یکسان ندارند. بنابراین روش و مراحل درمان برای تمامی بیماران یکسان نیست. با این وجود تعدادی مرحله مشترک وجود دارد که همه بیماران آن ها را در طول درمان طی می کنند. برای آشنایی با 8 مرحله ارتودنسی دندان ادامه مقاله را بخوانید.


مشاوره رایگان، ارزیابی و معاینه تخصصی

ما همیشه قبل از شروع درمان، با تمام مراجعان‌مان، یک گفتگوی دوستانه و کاملاً صمیمی داریم. اغلب مراجعان از طریق سایت و فرم دریافت نوبت آنلاین، با ما ارتباط برقرار می‌کنند. که هماهنگی‌های لازم جهت مراجعه حضوری (مخصوصاً در این دوره دست و پا گیر کرونا) را پرسنل مطب‌ بر عهده دارند.

در این جلسه، ما ابتدا معاینه فیزیکی داریم. و دهان و دندان را به صورت بصری و با کمک تجهیزات معمولِ دندانپزشکی چک می‌کنیم. سپس تمام مشکلات موجود و احتمالی را تشخیص می‌دهیم. البته کار تشخیص ما، تنها محدود به معاینه نخواهد بود و با کمک تصاویر اشعه ایکس، موقعیت دندان‌ها و وضعیت فک شما را بررسی خواهیم کرد.

گاهی اوقات، مشخص می‌شود برخی از بیماران نیازی به درمان ندارند و ما روش‌های جایگزین را به آن‌ها توصیه می‌کنیم. اما در اغلب موارد، بعد از مشخص شدن مشکل و شدت آن، درباره مسیر درمان، نوع و روش منظم شدن دندان یا فک، هزینه ارتودنسی دندان، مدت زمان پروسه و …. کاملاً صحبت و گفتگو خواهیم کرد.


قالبگیری دندان‌ها

پس از معاینه برای اغلب بیماران، فرآیند قالبگیری دندان داریم. اینکار را مخصوصاً برای بیمارانی که قصد انجام ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف دارند حتما انجام می دهیم. هدف از اینکار ساخت پلاک ارتودنسی یا پیش بینی مسیر پیشرفت درمان است. در واقع، ما با اینکار می‌خواهیم ببینم دندان‌های شما باید چطور حرکت کنند تا به حالت صاف و منظم برسند و برای اینکار چقدر زمان مورد نیاز است.


نصب دستگاه‌ها

یک سری وسیله و ابزار وجود دارند که ما برای منظم کردن دندان‌های شما، از آن‌ها استفاده می‌کنیم. به این وسایل معمولاً “دستگاه ارتودنسی” گفته می‌شود. شفاف بگوییم که بدون این دستگاه‌ها، ما عملاً نمی‌توانیم دندان‌های شما را منظم و مرتب کرده، یا تغییری در موقعیت آن‌ها ایجاد کنیم.


انواع دستگاه‌ها

دستگاه‌های ارتودنسی دندان، معمولا دو گروه هستند. (گروه اول، دستگاه‌های ارتودنسی ثابت و دسته دوم ارتودنسی متحرک هستند). ما این دو گروه (یا دو نوع روش درمان) را در مقالاتی به صورت جداگانه توضیح داده‌ایم. و شما می‌توانید با کلیک روی لینک‌ها، به صفحه توضیحات هر کدام مراجعه کنید.

البته اگر وقت کافی برای مطالعه صفحات معرفی شده ندارید، فقط کافیست بدانید که رایج‌ترین روش ارتودنسی دندان، استفاده از دستگاه‌های ثابت یا بریس ارتودنسی است که اغلب بیماران ما، با این روش تحت درمان قرار می‌گیرند. مهم‌ترین دستگاه‌های ثابت عبارتند از:


نحوه اتصال دستگاه‌ها

دستگاه‌ها بعد از اتمام مشاوره و ترسیم مسیر درمان، توسط دکتر درویش پور به سطح دندان‌ها متصل می‌شود و شما اکنون درمان خود را آغاز می‌کنید و مطابق یک اصطلاح اشتباه و عامیانه، شما اکنون سیم کشی دندان دارید. نگاهی به ویدئوی زیر بی‌اندازید تا متوجه شوید ما چگونه دستگاه‌ها را به سطح دندان‌های شما متصل می‌کنیم.


تنظیمات دستگاه‌ها و جلسات دوره‌ای

بسته به اینکه روش ارتودنسی‌تان از چه نوعی است، ما از شما می‌خواهیم که در طول مدت زمان ارتودنسی هر چند هفته یکبار، برای ویزیت دوره‌ای به مطب مراجعه کنید. این مراجعات (و جلسات ویزیت) باید تا پایان دوره درمان، حتما به صورت منظم صورت بگیرد.

طی این جلسات، ما سلامت دهان و دندان شما را چک کرده و دستگاه‌ها را تنظیم می‌کنیم. برای ما بسیار مهم است که این جلسات، مطابق برنامهِ از پیش تعیین شده انجام شود (تا روند منظم شدن دندان‌ها به درستی و در مدت زمان پیش بینی شده انجام شود.)

در این جلسات (که معمولا به فاصله 3 تا 4 هفته یا حتی بیشتر خواهد بود)، به جز تنظیمات دستگاه، آموزش‌های لازم به بیماران ارائه می‌دهیم و به سوالاتشان پاسخ خواهیم داد تا به آن‌ها کمک کنیم طول دوره درمان بهتری داشته باشند.


برداشتن دستگاه‌ها و مشاهده نتایج درمان (از بهترین مراحل ارتودنسی دندان)

در جلسه آخر، ما دستگاه‌های ارتودنسی را از روی دندان‌های (منظم شده) شما برمی‌داریم. و برای بار اول، شما را با دندان‌های هماهنگ (و این‌بار بدون بریس یا دستگاه ارتودنسی) روبرو می‌کنیم.

این، زیباترین لحظه در مطب ما است. چون بعد از ماه‌ها صبر و حوصلهِ‌ شما، و با کارهایی که دکتر درویش پور انجام دادند (+ پیگیری‌های پرسنل مطب ما)، اکنون نتایج نهایی حاصل شده.

برای اینکه متوجه شوید چطور دستگاه‌ها را از روی دندان‌هایتان برمی‌داریم، حتما ویدئوی زیر را تا انتها تماشا کنید، تا نتیجه درمان را هم ببینید. در روز آخرِ درمان، دندان‌های شما هم به منظمی دندان‌های این بیمار خواهد بود.


حفظ نتایج درمان در این مرحله حساس ارتودنسی

شاید شما خودتان متوجه نباشید. اما دندان‌هایتان یک ویژگی عجیب (و البته قابل پیش بینی) دارند. همه دندان‌ها ذاتاً تمایل دارند که جابجا شده و تغییر جهت یا مسیر بدهند.

این جابجایی (نه به صورت یک شبه، بلکه) در دراز مدت و در طول ماه‌ها و سال‌ها اتفاق می‌افتد. طوری که شما خودتان اصلاً متوجه آن نیستید. زمانی که شما غذا می‌خورید، چیزی میجوید یا خلاصه به دندان ها نیرویی وارد کنید، دندان ها به اندازه ای بسیار کمتر از میلیمتر حرکت می کنند و این اصلا خوشایند نیست.

اتفاقا بعد از ارتودنسی هم ممکن است این اتفاق بی افتد و حتی در برخی موارد شاهد بازگشت ارتودنسی و کج شدن یا تغییر موقعیت دندان ها باشیم که اصلا مساله جالبی نیست. اما جای نگرانی نیست چون ما پس از اتمام درمان به شما ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی می دهیم که مانع از به هم خوردن هماهنگی و نظم دندان ها پس از درمان می شود.


ادامه دار بودن ارتباط دوستانهِ ما با بیمارانمان

در روز آخر درمان، شما آخرین مراحل ارتودنسی را پشت سر می‌گذارید، اما این آخرین دیدار ما با هم نخواهد بود. در واقع، ما بعد از ماه‌ها آشنایی، چند بار همدیگر را ملاقات می‌کنیم. و همراه با گپ و گفتِ دوستانه، به معاینه دهان و دندان و وضعیت شما بعد از ارتودنسی می‌پردازیم.

این جلسات، هم برای ما شیرین است و هم برای مراجعان. برای ما شیرین است زیرا دوباره با شما ملاقات می‌کنیم. و برای مراجعان‌مان شیرین است زیرا در این جلسات، اغلب، شاهد افزایش اعتماد به نفس باورنکردنی آن‌ها هستیم.

در این جلسات، به شما آموزش می‌دهیم که چطور از دندان‌های منظم شده خود مراقبت کنید. و برای حفظ نتایج، چه کارهایی باید انجام بدهید یا ندهید. خلاصه که، این ماجرا، برای ما و شما سراسر خاطره‌های خوب خواهد بود.


سخت نگیرید، تمام ماجرا (و مراحل ارتودنسی) همین است…..

تبریک می‌گوییم! شما اکنون تمام چیزی که باید درباره ارتودنسی و مراحل آن می‌دانستید را کمتر از 10 دقیقه در این صفحه خواندید. و فکر می‌کنیم متوجه شدید که ارتودنسی اصلاً یک پروسه سخت، دشوار، پیچیده یا ترسناک نیست.

به سادگی، هر شخصی، اگر یکی از مشکلات ذکر شده در پاراگراف پنجم را داشته باشد، می‌تواند بدون هیچ دردسری، به مطب یک متخصص ارتودنسی رفته و با شروع درمان، صاحب دندان‌ها و فک منظم شود. این کل ماجرا است و هیچ چیز عجیب یا سختی ندارد.


شما هنوز ارتودنسی انجام نداده‌اید؟

شما هم اگر فکر می‌کنید مشکل نامنظی دندانی یا فکی دارید و یا از قبل می‌دانید از این مشکلات رنج می‌برید، تنها کافی است به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. و فراموش نکنید عدم درمان یا به تاخیر انداختنش، می‌تواند نتایج به مراتب بدتری داشته باشد. و چه بسا هزینه‌های بیشتری روی دستتان بگذارد.


دریافت نوبت آنلاین تنها با چند کلیک ساده

اگر تمایل داشتید می‌توانید برای مشاوره و معاینه تخصصی به صورت کاملاً رایگان، به مطب‌های دکتر درویش پور در شمال، شرق و مرکز تهران و کرج مراجعه کنید. برای اینکار بدون هیچ زحمتی:

  1. روی دکمه دریافت نوبت آنلاین کلیک کنید
  2. نزدیک‌ترین مطب و بهترین تایم را برای جلسه مشاوره انتخاب کنید.
  3. در نهایت، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

پاسخ به مهمترین سوالات مراجعان و کاربران درباره درمان ارتودنسي دندان

پرسش و پاسخ ارتودنسی دندان
آیا درمان ارتودنسی در سن 40 سالگی امکانپذیر است؟

بله. این درمان محدودیت سنی ندارد. هرچند که بهترین سن آن 10 تا 14 سالگی است، اما در سنین بالا (بالای 30 سال و در هر سنی) امکانپذیر است.

مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟

بسته به نوع مشکل، شدت آن، سن و سال و روش بکار رفته برای درمان، مدت زمان اتمام درمان های ارتودنتیکس از 4 ماه تا 2.5 سال و حتی بیشتر متغییر است.

آیا برای مرتب کردن دندان میتوان به یک دندانپزشک عمومی مراجعه کرد؟

دندانپزشکان تبحر و مهارت بالایی در ترمیم دندان، انجام کارهایی زیبایی دندان و مواردی از این دست دارند اما دانش کافی برای انجام درمان ارتودنسی دندان را ندارند. هرچند که دیده می شود که یک دندانپزشک این کار را انجام داده اما شما باید تنها به یک متخصص که مدرک این رشته را دارد اعتماد کنید.

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

همانطور که در بخش های بالا در این مقاله عنوان شد، نمیتوان به طور دقیق هزینه ها را برآورد کرد اما به صورت حدودی و بسته به چند فاکتور مختلف هزینه این درمان برای یک فک بین 5 تا 10 میلیون متغییر  است. برای آگاهی از جزئیات هزینه دستگاه های ارتودنسی حتما به صفحه برآورد قیمت و هزینه مراجعه کنید.

کودکان را باید از چه سنی نزد متخصص ارتودنتیست ببریم؟

به محض درآمدن اولین دندان شیری در کودکان مراقبت های دهان و دندان باید آغاز شود و از توصیه های دندانپزشک غافل نشوید. اگر سابقه خانوادگی کوچک بودن فک، جلوزدکی، عقب زدگی، فاصله بین دندان ها، شلوغی دندان و … دارید پیش از در آمدن دندان های دائمی حتما به یک متخصص ارتودنتیست مراجعه کنید. این سن میتواند 6 تا 8 سالگی باشد.

عوارض ارتودنسی دندان چیست؟

اصولا این درمان برای برطرف کردن مشکلاتی است که خودشان عارضه محسوب می‌شوند. برای مثال کج بودن دندان‌ها می‌تواند به مرور باعث پوسیدگی دندان ها شود و یا با تجمع پلاک بین دندان های کج، بیماری لثه ایجاد شود. درمان ارتودنتیکس با منمظم و مرتب کردن دندان ها از این مشکلات پیشگیری می‌کند و اگه همه چیز خوب پیش برود عارضه خاصی ندارد.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید