مشاهده هزاران عکس قبل و بعد از ارتودنسی و نظرات مراجعین در اینستاگرام ما ...

هزینه ارتودنسی دندان و نحوه پرداخت اقساطی هزینه ارتودنسی در سال 1400

در این مقاله به جز جدول کامل هزینه ارتودنسی دندان و نحوه محاسبه قیمت ارتودنسی با روش های کاهش هزینه آن، نیز آشنا می‌شوید.


جدول محتوای این صفحه پنهان

قیمت تقریبی ارتودنسی دندان در سال 1400 چقدر است؟

جدول زیر تعرفه و هزینه ارتودنسی دندان در سال 1400 را به صورت خلاصه و کلی نشان می دهد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر و هزینه هر روش ارتودنسی ادامه مقاله را بخوانید.

ردیفآیتمهزینه تقریبی ارتودنسی دندان در سال 1400
1هزینه درمان ارتودنسی ثابت یک فک (با نامنظمی اندک)از 11 میلیون به بالا
2هزینه درمان ثابت یک فک (با نامنظمی متوسط)از 12 میلیون به بالا
3هزینه درمان ثابت یک فک (با نامنظمی زیاد و کیس پیچیده)از 15 میلیون به بالا
4هزینه ارتودنسی متحرک (با حداقل قیمت ارتودنسی دندان برای هر فک)از 9 میلیون به بالا

شروع درمان ارتودنسی با مناسب ترین قیمت + پرداخت اقساطی

در تمام کلینیک های دکتر درویش پور 30 درصد کل هزینه در ابتدا گرفته می شود و باقی هزینه به صورت اقساطی در طول دوره درمان دریافت می گردد.

چرا هیچ جا هزینه ارتونسی را اعلام نمی کنند؟

تصویر دو نفر که درباره هزینه و قیمت ارتودنسی با هم صحبت می کنند

تقریبا هیچ کلینیک، مطب یا حتی سایتی را پیدا نمی‌کنید که هزینه ارتودنسی دندان را به صورت دقیق عنوان کرده باشد و یا وارد جزئیات آن شده باشد. البته دلیل مشخصی دارد.

زیرا برخلاف پروسه‌های رایج دندانپزشکی (مانند کشیدن دندان که روند و تعرفه مشخصی دارد)، ارتودنسی یک درمان کاملا متفاوت است که نحوه درمان از شخصی به شخص دیگر متغییر است. یعنی هیچ دو شخصی عیناً مشابه هم درمان نمی‌شوند. بنابراین ذکر تعرفه دقیق ارتودنسی بدون معاینه حضوری ممکن نیست.


شرایط ارتودنسی اقساطی در سال 1400

شاید خیلی از افرادی که واقعا به درمان ارتودنسی دندان نیازمند هستند، از همان ابتدا با یک مانع، دیوار یا خلاصه عامل بازدارنده‌ای برای شروع درمان روبرو باشند. این مانع بازدارنده اغلب (به اشتباه) قیمت ارتودنسی دندان است. که البته هزینه‌ها واقعا نباید عامل بازدارنده یا عاملی برای به تعویق انداختن درمان باشند. دلیلش هم واضح است:

زیرا اگر بیمار بداند گزینه‌های پرداختِ متفاوتی پیش رویش دارد و حتما در پرداخت هزینه‌ها با او راه خواهند آمد، بدون فوتِ وقت درمان را آغاز می‌کند.

اینفوگرافی دو نفر که درباره امکان قسط بندی هزینه ارتودنسی صحبت می کنند

به عنوان مثال، اغلبِ متخصصان ترجیح می‌دهند به جای دریافت کامل هزینه ارتودنسی به صورت یکجا، آن را قسط بندی کنند. در واقع نحوه پرداخت معمولا به صورت اقساطی است. یعنی متخصص قبول می‌کند که هزینه کل درمان را به صورت چندین قسط در طول درمان دریافت کند، تا فشار مالی به بیمار وارد نشود و در عین حال صاحب دندان های صاف و منظم شود.


با ارتودنسی اقساطی هیچ فشاری روی بیمار نیست

این یک واقعیت است و واقعا هم هیچ فشاری با ارتودنسی اقساطی روی بیمار نیست. چون مدت زمان ارتودنسی نسبتا طولانی است و به صورت میانگین 1 تا 1.5 سال طول می کشد. یعنی شما در طول این مدت زمان با چند قسط سبک، هم ارتودنسی انجام می‌دهید و هم لازم نیست یک جا تمام هزینه را به مطب متخصص پرداخت کنید.

با پرداخت اقساطی بیشترین سود نصیب بیمار می شود، مخصوصا اینکه وضعیت اقتصادی نابسامان است و پرداخت های یکجا کمی سخت تر است.


هزینه ارتودنسی دندان در سال 1400

تعرفه ارتودنسی دندان با در نظر گرفتن تمامی روش‌ها به ازای هر فک از 9 میلیون به بالا است.

لازم به ذکر است که ارتودنسی تنها یک روش نیست بلکه مجموعه‌ای از روش‌ها است که در هر روش از دستگاه‌های خاصی برای درمان و اصلاح ناهنجاری‌ها استفاده می‌شود. مطابق یک دسته‌بندی رایج و مرسوم، به طور کلی، دستگاه‌های ارتودنسی را به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می‌کنند. در ادامه با هزینه هر کدام از دستگاه‌ها آشنا خواهید شد.

ارتودنسی ثابت

تعرفه ارتودنسی ثابت به ازای هر فک با در نظر گرفتن تمام دستگاه‌های ثابت از 12 میلیون تومان شروع می شود.

ارتودنسی ثابت به تمام دستگاه هایی گفته می شود که از ابتدا تا انتهای درمان ارتودنسی به دندان بیمار متصل شده و تنها توسط متخصص قابل تنظیم هستند. انواع دستگاه های ثابت به همراه قیمت آن ها عبارتند از:

ارتودنسی معمولی

بسته به شدت ناهنجاری از خفیف تا شدید هزینه ارتودنسی معمولی در سال 1400با حداقل   12,000,000 میلیون شروع شده و ممکن است به 13، 15 و بیشتر از آن هم برسد. اطلاعات بیشتر درباره تعرفه این ارتودنسی را در جدول کامل هزینه ببینید.

تصویر سیستم ارتودنسی ثابت معمولی به عنوان رایجترین سیستم ارتودنسی دندان

رایجترین روش ارتودنسی دندان استفاده از بریس فلزی معمولی است که اغلب بیماران تمایل دارند دندان های خود را با این روش ارتودنسی کنند.

ارتودنسی دیمون

تعرفه ارتودنسی ثابت با براکت دیمون به ازای هر فک از  13,000,000میلیون به بالا است.

تصویر براکت و سیستم ارتودنسی دیمون

دیمون نوعی ارتودنسی سلف لایتینگ یا خود تنظیم است. در این روش از براکت های خاصی برای اصلاح ناهنجاری های دندانی استفاده می شود. ارتودنسی دیمون بیشترین مقدار راحتی و کمترین مدت زمان ارتودنسی را دارد.

ارتودنسی سرامیکی

تعرفه ارتودنسی ثابت با براکت سرامیکی مشابه با براکت دیمون به ازای هر فک بالاتر ازا 13,000,000میلیون است.

تصویر براکت سرامیکی مناسب برای بزرگسالان و جوانان

در ارتودنسی سرامیکی به جای براکت های فلزی از براکت های همرنگ دندان برای اتصال به دندان ها استفاده می شود. براکت های سرامیکی برای کسانی که دوست ندارند سیم و براکت فلزی داشته باشند بسیار مناسب است.

ارتودنسی لینگوال

قیمت ارتودنسی لینگوال به ازای هر فک بالاتر از 15 میلیون تومان متغییر است.

تصویر سیستم ارتودنسی لینگوال و هزینه ارتودنسی با این روش

لینگوال برعکس روش معمول ارتودنسی است. در این روش بریس به پشت دندان ها متصل می شود نه به جلوی آن ها. نصب و نگهداری دشوار و زمانبر است و یک سیستم کمتر رایج برای ارتودنسی است.

هزینه ارتودنسی متحرک و نامرئی

حداقل هزینه ارتودنسی دندان مربوط به پلاک های شفاف ارتودنسی متحرک هستند. تعرفه این نوع ارتودنسی بین بالاتر از 9 میلیون تومان تومان به ازای هر دو فک است.

تصویر پلاک متحرک و شفاف ارتودنسی و هزینه ارتودنسی با این روش

برعکس دستگاه های ثابت، یک سری دستگاه وجود دارد که قابل جابجایی و تحرک هستند. به این شکل که بیمار در طول شبانه روز به جز وقتی که چیزی می خورد یا مسواک می زند دستگاه ها را روی دندان استفاده می کند. به این نوع ارتودنسی در اصطلاح متحرک و نامرئی نیز گفته می شود.


ارتودنسی رنگی

البته ما دقیق روشی با نام ارتودنسی رنگی نداریم و دلیل نامگذری و سر زبان افتادن این نوع ارتودنسی به دلیل استفاده از کش های رنگ در ارتودنسی ثابت است. قیمت کش ارتودنسی به ازای هر بسته بین 25 تا 50 هزار تومان متغییر است.


قیمت ارتودنسی فانکشنال

به ازای اضافه شدن دستگاه فانکشنال ثابت به درمان ارتودنسی بالاتر از 7 میلیون تومان هزینه صرف می شود.


قیمت ارتودنسی با جراحی فک

اگر بیماری ناهنجاری شدید فکی و دهانی داشته باشد به طوری که فک دچار انحراف زیاد باشد احتمالا برای درمان و اصلاح این مشکل نیازمند جراحی فک خواهد بود. هزینه جراحی فک به صورت مجزا از هزینه ارتودنسی درخواست می شود. جراحی فک بسته به پیچیدگی هایش ممکن است تا 20 میلیون تومان هزینه بردار باشد. بدون جراحی هزینه های معمولی که در جدول اصلی هزینه ها مطرح شده کافی است.


قیمت ارتودنسی با کشیدن دندان

اگر در طول درمان ارتودنسی نیاز باشد که دندانی کشیده شود به ازای اضافه شدن هر دندان 4 میلیون تومان به هزینه نهایی اضافه خواهد شد.

تعرفه ارتودنسی با بیمه چقدر است؟

از آنجا که درمان ارتودنسی بیشتر جبنه زیبایی دارد هیچ بیمه ای هزینه ها را پرداخت نمی کند. اما اگر برخی شرکت های بیمه که به تازگی مشغول فعالیت هستند با دریافت مبالغی به صورت ماهیانه یا سالانه برخی از هزینه های دندانپزشکی را کاهش می دهند. شما می توانید با یکی از این شرکت ها قرارداد امضا کنید تا برخی از هزینه ها را کاهش دهد.

نکته: دکمتر درویش پور با هیچ بیمه ای طرف قرارداد نیستند بنابراین فعلا هزینه ارتودنسی با بیمه در مطب ایشان کسر نخواهد شد.

تعرفه ارتودنسی در دانشکده های دندانپزشکی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی در دانشکده دندانپزشکی صبح ها به صورت تعرفه دولتی و عصرها به صورت تعرفه آزاد اما با هزینه کمتری محسوب می گردد.

قیمت ارتودنسی یک دندان کج چقدر است؟

حتی برای صاف کردن یک دندان با کمک ارتودنسی ما مجبور هستیم که به هر دو دستگاه دستگاه متصل کنیم. یعنی اینطور نیست که تنها برای یک دندان بریس نصب شود. با این تفاسیر هزینه ارتودنسی تک دندان نداریم وباید برای ارتودنسی تمامی دندان ها هزینه پرداخت شود. زیرا دندان ها باید با هم هماهنگ باشند و برای صاف کردن یک دندان چه بسا نیاز باشد کل دندان ها جابجا شوند.

قیمت ارتودنسی دندان نیش بیرون زده چقدر است؟

کاهی اوقات دندان نیش به صورت نهفته یا نیمه نهفته است. برای ارتودنسی باید این دندان از حالت نهفته در بیاید بنابراین از همان ابتدا به روش جراحی یا لیزر بیرون میاید و اگر کشیده نشود با کمک براکت و سایر بخش های بریس بیرون کشیده شده و صاف می شود. ممکن است . هزینه جراحی این دندان به صورت مجزا دریافت می شود.


جدول کلی هزینه ارتودنسی دندان در سال 1400

در جدول زیر می توانید به صورت خلاصه لیست قیمت ها را مشاهده و مرور کنید. این جدول کامل است و جزئیات بیشتری درباره قیمت ها به کاربران ارائه میدهد + جدول به مرور زمان به روز رسانی خواهد شد.

آیتمهزینه تقریبی ارتودنسی دندان در سال 1400
درمان ثابت یک فک با نامنظمی کم و بدون نگهدارندهاز 11 میلیون به بالا
درمان ثابت یک فک با نامنظمی متوسط و بدون نگهدارندهاز 12 میلیون به بالا
درمان ثابت یک فک با نامنظمی زیاد و بدون نگهدارندهاز 15 میلیون به بالا
هزینه ارتودنسی متحرک (حداقل قیمت ارتودنسی دندان برای هر فک)از 9 میلیون به بالا
ارتودنسی دیمون (یک فک)از 13 میلیون به بالا
ارتودنسی سرامیکی (یک فک)از 13 میلیون به بالا
ارتودنسی لینگوال (یک فک)از 15 میلیون به بالا
درمان ارتوسرجری (جراحی فک)از 28 میلیون به بالا
اضافه شدن هر عدد دندان نهفته 5,000,000 
اضافه شدن هدگیر ثابت6,000,000
اضافه شدن فانکشنال ثابت6,000,000
هزینه هر عدد مینی اسکرو ارتودنسی5,000,000
درمان با هایرکساز 8,000,000 به بالا
فیس ماسک12,000,000
فیکس ریتینر هر فک1,000,000
تعویض پلاک متحرک هر فک1,000,000
قیمت ریباند براکت معمولی300,000
قیمت ریباند براکت دیمون400,000
هزینه ریباند براکت سرامیکی500,000
ترمیم فیکس ریتینر300,000

چه عواملی هزینه ارتودنسی دندان را کم و زیاد می کنند؟

سوای از اینکه مشکل بیمار چیست و شدت آن چقدر است، تعدادی عوامل دیگر هستند که مستقیما روی برآورد قیمت ارتودنسی تاثیر می‌گذارند. ما این عوامل را لیست کرده ایم و به صورت خلاصه توضیح داده ایم چرا و چطور روی هزینه تاثیر می‌گذارند:

1. نوع مشکل و ناهنجاری

هرچه نوع نامنظمی بیشتر یا معضل و ناهنجاری بزرگ تر باشد هزینه بیشتری برای درمان آن پرداخت می شود. به عنوان مثال هزینه درمان عقب یا جلو رفتگی فک به مراتب بیشتر از هزینه بستن فاصله بین دندان ها با ارتودنسی است.

اینفوگرافی دو نفر که در حال مکالمه هستند یکی از آن ها علت گران بودن هزینه ارتودنسی را شدید بودن مشکلات نامنظمی دندان ها و فک می داند

2. شدت مشکل و یا ناهنجاری

هرچه شدت ناهنجاری بیشتر باشد برآورد نهایی هزینه هم بیشتر می شود. برای مثال فرض کنید بیمار مشکل شلوغی دندان دارد و یکی از فک هایش کوچک است. هزینه ارتودنسی دندان این شخص به مراب بیشتر از شخصی است که دندان های جلوی اش دچار شلوغی و ازدحام است.

3. سن بیمار

با افزایش سن هزینه های درمان ممکن است بیشتر شود. یعنی قیمت ارتودنسی دندان کودکان کمتر است و بزرگسالان هزینه های بیشتری باید صرف کنند. زیرا در کودکان اصلاح ناهنجاری ها به دلیل اینکه در سن رشد قرار دارند آسان تر است.

اینفوگرافی پدر و دختری که با هم مکالمه دارند. پدر علت مراجعه به متخصص ارتودنسی در سنین پایین را درمان به موقع و کاهش هزینه ارتودنسی دندان می داند

4. دستگاه های بکار رفته

بسته به نوع و شدت مشکل، متخصص ارتودنسی از دستگاه های متفاوتی برای درمان استفاده می کنند که هزینه هر کدام متفاوت است. برای مثال زمانی که از از پلاک های شفاف ارتودنسی استفاده شود حداقل هزینه ارتودنسی دندان را پرداخت می کنید و برای استفاده از ارتودنسی دیمون شفاف هزینه بالاتری باید صرف کنید.

5. مدت زمان ارتودنسی یا طول درمان

هرچقدر طول درمان بیشتر شود هزینه ها هم بالاتر می روند. زیرا بالا رفتن مدت زمان درمان به معنی مراجعات بیشتر و استفاده از دستگاه های بیشتری است.

6.حتی انتظارات بیمار

گاهی اوقات ممکن است بیمار از روند درمان و نتیجه نهایی انتظاراتی داشته باشد که بسته به سطح انتظارات و درخواست او ممکن است هزینه بیشتری نسبت به هزینه پایه مورد نیاز باشد.

اینفوگرافی مردی که احتمال می دهد چون اگر بخواهد زودتر دندان هایش صاف شود احتمالا باید هزینه ارتودنسی بیشتری پرداخت کند

نحوه محاسبه قیمت ارتودنسی دندان در سال 1400

هیچ متخصص ارتودنسی بدون معاینه و ارزیابی حضوری دقیق، نمی‌تواند هزینه ارتودنسی را به صورت دقیق برآورد کند. یعنی نهایتاً یک محدوده هزینه (آن هم به صورت تقریبی در اختیار شما قرار خواهد داد نه یک قیمت دقیق).

چیزی که در این مقاله خواندید، محدوده قیمت ارتودنسی بود و دقیق نیست. برای اینکه بتوانید دقیق‌تر هزینه را برآورد کنید لازم است به مطب یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید تا با کمک موارد زیر بفهمید ناهنجاری دندانی شما با چه هزینه ای درمان می شود:

 • معاینه کلینیکی شامل ارزیابی و چک کردن دهان و دندان
 • گرفتن تصاویر رادیولوژیک به منظور بررسی کامل موقعیت دندان ها و ریشه آن ها
تصویر اینفوگرافیک که مکالمه بین یک ارتودنتسیت و بیمار را نشان می دهد. متخصص ارتودنسی درباره معاینه حضوری و تخصصی صحبت می کند که بدون آن نمی توان هزینه ارتودنسی را اعلام کرد.

چگونه و با چه روش هایی هزینه ارتودنسی را کاهش دهیم؟

تا زمانی که بتوانید هزینه را به صورت اقساطی پرداخت کنید جای نگرانی نیست و بدون فوت وقت درمان را شروع کنید. اما اگر فکر می کنید با وجود اقساط  همچنان ممکن است در پرداخت با مشکل روبرو شوید راه حل های زیر را امتحان کنید:

 • با جستجو در اینترنت و مقایسه قیمت ها، متخصصی که هزینه متناسب با بودجه شما را ارائه می دهد انتخاب کنید.
 • به طور مشابه می توانید به مطب متخصص های ارتودنسی شهر خود تماس بگیرید و درباره قیمت از آن ها سوال بپرسید
 • از دندانپزشک عمومی خود بخواهید شما را به یک متخصص که هزینه های مناسبی ارائه میدهد ارجاع دهد
 • متخصصی پیدا کنید که تعداد اقساط را کاهش دهد

آیا در طول درمان ارتودنسی، به جز پرداخت اقساطی، هزینه های دیگری هم باید پرداخت کنیم؟

بیمار ممکن است در طول درمان ارتودنسی خود نیازمند برخی اقدامات دندانپزشکی باشد. تمام این اقدامات البته لزوماً به دلیل اینکه شما تحت درمان ارتودنسی هستید انجام نمی شود. یعنی حتی اگر تحت درمان هم نباشید، احتمالا به انجام این اقدامات نیاز داشته باشید. برخی از این اقدامات عبارتند از:

 • جرم گیری دندان
 • بلیچینگ دندان
 • پر کردن دندان
 • ترمیم و بازسازی دندان
 • کشیدن دندان
 • عصب کشی دندان
 • و …

تمام این اقدامات نیز نیازمند پرداخت هزینه هستند (که البته هیچ ارتباطی به هزینه ارتودنسی شما ندارند) چون هزینه آن ها جدا پرداخت می شوند.


چگونه هزینه درمان‌های همزمان با ارتودنسی را کاهش دهیم؟

به عنوان یک توصیه اقتصادی، اگر تحت درمان ارتودنسی هستید و نیازمند اقدامات نامبرده بودید حتما به جای اینکه بین چند کلینیک دندانپزشکی یا چند مطب در رفت و آمد باشید، سعی کنید در مرکزی درمان خود را شروع کنید که یک مجموعه کامل از دندانپزشکان و متخصصان را در خمت دارد. شما در چنین مرکزی می توانید درمان ارتودنسی و تمام اقدامات دندانپزشکی مورد نیاز خود را در یک محل و با هزینه کمتر انجام دهید.

تصویر اینفوگرافیک که مکالمه دو نفررا نشان می دهد که درباره مزیت انجام درمان ارتودنسی در یک کلینیک مجهز صحبت می کنند

زیرا معمولا اگر همه موارد ذکر شده را با هم در یک مجموعه انجام شوند هزینه‌های شما (چه قیمت و هزینه ارتودنسی و چه هزینه های دیگر) به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت و دیگر رفت و آمد اضافی نیز نخواهید داشت.


نیاز به درمان ارتودنسی دندان دارید؟

اگر هنوز درمان ارتودنسی خود را آغاز نکرده‌اید، می‌توانید به مطب‌های دکتر درویش پور در شمال، غرب و مرکز تهران و کرج مراجعه کنید. مطب‌های دکتر درویش پور (4 مطب) همگی از مجهزترین کلینیک‌های ارتودنسی تهران و کرج هستند و امکان پرداخت اقساطی هزینه ارتودنسی در تمامی مطب‌ها نیز وجود دارد.

برای دریافتِ مستقیمِ نوبت از نزدیک ترین مطب دکتر درویش پور به منزلتان، روی دکمه زیر کلیک کنید تا با شما تماس بگیریم و یا مستقیماً با شماره های مطب ها در تماس باشید.👇🏻


به جز این، اگر حین منظم شدن دندان‌های‌تان، نیازمند پروسه‌ها و اقدامات دندانپزشکی دیگر باشید، می‌توانید درمان خود را در کلینیک دندانپزشکی دنیا انجام دهید. زیرا در این کلینیک درمان ارتودنسی، اقدامات ترمیم و زیبایی دندان و کاشت ایمپلنت و … نیز در صورت نیاز انجام داده می شود و لازم نیست که بین کلینیک های مختلف در رفت و آمد باشید. با مراجعه به کلینیک دنیا، می‌توانید با هزینه‌های به مراتب مناسب‌تر طول درمان ارتودنسی خود را طی کنید.

پاسخ به سوالات رایج درباره قیمت ارتودنسی دندان

در این قسمت به سوالات کاربرانمان درباره تعرفه ها و هزینه ها پاسخ می دهیم. اگر جواب سوال خود را پیدا نمیکنید حتما در بخش نظرات، سوالات خود را بپرسید تا مستقیما توسط دکتر درویش پور به آن ها پاسخ داده شود.

آیا قیمت ارتودنسی دندان کودکان با بزرگسالان فرق می کند؟

بله همانطور که توضیح دادیم، سن و سال بیمار در روند درمان و هزینه های آن تاثیرگذار است و معمولا هزینه ارتودنسی کودکان نسبتا پایینتر است. ولی برای برآورد دقیق هزینه حتما باید به ارتودنتیست مراجعه شود زیرا بدون معاینه حضوری امکان ارائه دقیق قیمت وجود ندارد.

ارزان ترین روش ارتودنسی کدام است؟

هزینه درمان با کمک دستگاه های متحرک و نامرئی مشروط به اینکه در داخل ایران ساخته شده باشند از همه روش های دیگر کمتر و ارزان تر است. ما در کلینیک های دکتر درویش پور پلاک های ارتودنسی نامرئی را در داخل کلینیک ها اسکن و آماده می کنیم و هزینه نسبتا کمتری هم در بر می گیرند.

کدام بیمه ها هزینه ارتودنسی را پوشش می دهند؟

متاسفانه هیچ یک از بیمه ها مخصوصا بیمه تامین اجتماعی هزینه های درمان ارتودنسی را پوشش نمی دهند. البته چون امکان قسط بندی هزینه نهایی برای افرادوجود دارد، در نهایت فشار مالی به هیچکس وارد نخواهد شد.

هزینه ارتودنسی دندان های فاصله دار چقدر است؟

به وجود بافصله بین دندان ها در اصطلاح اسپیسنیگ یا دیاستما گفته می شود. اگر این فاصله کم باشد می توان آن را با هزینه پایین و با کمک ارتودنسی متحرک درمان کرد اما اگر فاصله قابل توجه باشد با ارتودنسی نامرئی. به جدول مندرج در مقاله نگاهی بی اندازید قیمت ها هر دو روش در آن وجود دارد.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید