هزینه ارتودنسی

اول ایمپلنت دندان بکاریم یا ارتودنسی کنیم؟ (متخصصان پاسخ می دهند)

گاهی اوقات علاوه بر اینکه دندان ها و فک ناهماهنگ و نامنظم هستند، ممکن است یک یا چند دندان نیز در قوس فکی از دست رفته باشد. در چنین شرایطی 2 مساله اساسی می تواند پیش بیاید. یکی منظم کردن دندان ها و دومی جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. اما اینکه کدام را باید زودتر انجام داد یک چالش دیگر است. ولی نگران نباشید. زیرا در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که بین دو درمان مورد نیازِ ایمپلنت دندان و ارتودنسی ، کدام یک در اولویت نخست است و کدام را باید زودتر انجام داد.


اول ایمپلنت بکاریم یا ارتودنسی کنیم؟ اولویت با کدام درمان است؟

اگر در شرایطی هستید که باید هم درمان ارتودنسی انجام دهید و هم کاشت دندان انجام دهید ، اغلب توصیه می شود ابتدا بریس و درمان ارتودنسی را شروع کنید. یعنی اول به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و پس از چند ماه صاف شدن دندان ها به متخصص ایمپلنت دندان سر بزنید.

با این حال، همیشه قرار نیست که درمان ارتودنسی را قبل از کاشت دندان انجام داد. گاهی اوقات اصولا نیازی به درمان ارتودنسی پیش از کاشت دندان نیست. به عنوان مثال اگر همه یا بیشتر دندان های خود را از دست داده اید شما نیازی به ارتودنسی ندارید و تنها باید ایمپلنت بکارید.

یا مثلا اگر دندان های شما در حال حاظر منظم هستند و یا مشکل ارتودنسی ندارند باز هم نیازی به درمان ارتودنسی نیست و مستقیما می توان ایمپلنت کاشت.


چرا گاهی اوقات باید قبل از کاشت دندان ارتودنسی انجام شود؟

در برخی موارد امکان انجام درمان ارتودنسی برای افرادی که همین الان هم ایمپلنت کاشته اند وجود دارد. اما این کار لزوما قرار نیست جواب دهد یا کار درستی باشد. زیرا ایمپلنت کاشته شده زمانی که به استخوان جوش بخورد، دیگر مانند دندان طبیعی قابلیت حرکت و جابجایی جزئی با نیروهای ارتودنسی را ندارد. یعنی دستگاه های ارتودنسی قادر نخواهند بود آن  ایمپلنت یا ایمپلنت ها را جابجا کنند و تنها دندان های طبیعی شما حرکت می کنند.

بنابراین برای دست یابی به بهترین نتایج در افرادی که هم جای خالی دندان دارند و هم مایلند ایمپلنت بکارند، در صورت نیاز و نبودن فضای کافی برای کاشت دندان، انجام درمان ارتودنسی قبل از جراحی ایمپلنت است تا در طول درمان ارتودنسی، هم دندان ها صاف و منظم شوند و هم فضای کافی برای کاشت دندان فراهم شود.


چه وقتی امکان کاشت ایمپلنت قبل از درمان ارتودنسی وجود دارد؟

در برخی شرایط قرار دادن ایمپلنت های دندانی قبل از دریافت درمان ارتودنسی آنقدرها هم بد نیست. به عنوان مثال در دو موضعیت زیر می توان قبل از ارتودنسی ایمپلنت کاشت:

  • یکی از این شرایط زمانی است که دندان های اطراف ایمپلنت صاف هستند و اصلا نیازی به اتصال بریس یا درمان ارتودنسی ندارند.
  • وضعیت دیگری که در آن کاشت ایمپلنت دندان قبل از بریس مساله ساز نیست، حالتی است که در آن ایمپلنت دندان به عنوان لنگر برای دستگاه های ارتودنسی استفاده می شود.

آیا با وجود روکش دندان می توان ارتودنسی انجام داد؟

برخی از افرادی که نیازمند درمان ارتودنسی هستند ممکن است یک یا چند دندان خود را روکش کرده باشند. به جز سوالاتی که درباره ارتودنسی و کاشت دندان از ما پرسیده می شود، امکان انجام ارتودنسی با وجود روکش دندان هم ممکن است سوالات و ابهاماتی برای بیماران و مراجعین ما ایجاد کند.

خبر خوب این است که حتی با وجود روکش هم می تواند درمان ارتودنسی را آغاز کرد. متخصان ارتودنسی طوری بریس ها و دستگاه های ارتودنسی را به روکش متصل می کنند که به روکش آسیبی نرسد. آن ها در طول درمان مراقبند که زروکش آسیب نبیند و یا مثلا شل نشود.

اما اگر بیش از حد نگران افتادن و شل شدن روکش دندان هستند احتمالا متخصص ارتودنسی به شما ارتودنسی متحرک را پیشنهاد دهد که در آن از پلاک های متحرک و شفاف برای صاف شدن دندان ها استفاده می شود و روی دندان ها سوار می شوند.


نیاز به درمان ارتودنسی قبل از کاشت دندان دارید؟

اگر  دندان های نامنظمی داریدو متخصص کاشت ایمپلنت شما توصیه کرده که حتما پیش از کاشت درمان ارتودنسی انجام دهید می توانید برای مشاوره و یا انجام درمان ارتودنسی از طریق لینک زیر اقدام کنید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید