چرا ارتودنسی بهترین و اصولی ترین روش برای منظم کردن دندان های کج است؟

یکی از مهم ترین وظایف ارتودنسی دندان هماهنگ، یکدست و صاف کردن دندان های کج است. بنابراین بله پاسخ به سوالی که در عنوان مقاله مطرح شده قطعا “بله” است. و دندان هایی که کج هستند (کم یا زیاد) باید ارتودنسی شوند تا به موقعیت صاف و طبیعی خود برگردند. رشته ارتودنسی نه تنها دندان های کج را صاف می‌کند بلکه سایر معایب دندان ها، فک و صورت را نیز به وسیله دستگاه های مختلف و دستان حاذق یک متخصص ارتودنتیست برطرف می کند. آنچه در این مقاله می خوانید توضیحاتی است درباره مشکلات کج بودن دندان ها و شیوه اصلاح آن ها با کمک متخصصان ارتودنسی و ترمیم و زیبایی دندان. اگر به دنبال ارتودنسی دندان کج یا ونیر کردن آن هستید خواندن این مقاله به شما توصیه می شود.


به جز ارتودنسی دندان کج، چه روش هایی برای صاف شدن دندان ها وجود دارد؟

کج بودن دندان ها به هر دلیلی که رخ بدهد، می تواند ظاهر لبخند را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در اغلب موارد برای برطرف کردن این مشکل و بهبود طرح لبخند از ارتودنسی دندان کج کمک گرفته می شود. اما راه های دیگری نیز برای این هدف وجود دارد. برای مثال استفاده از انواع ونیر دندان می تواند به بهبود طرح لبخند و صاف شدن ظاهری دندان ها کمک کند. در ادامه  مقاله ونیر دندان و ارتودنسی به عنوان دو روش جهت صاف کردن دندان های کج را مورد بررسی قرار می دهیم. اما اجازه دهید ابتدا علت کج شدن دندان ها را بررسی کنیم.


علت کج شدن دندان ها چیست؟

کج شدن دندان علل مختلفی دارد و تنها ناشی از یک علت خاص نیست. مهم ترین علل کج شدن دندان که در نهایت باعث می شوند شما برای ارتودنسی دندان کج خود به متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید عبارتند از:

 • اندازه فک: کوچک بودن اندازه فک از مهم ترین علل کج شدن دندان ها است. زمانی که دندان ها فضای کافی برای رشد نداشته باشند، به صورت کج از لثه بیرون می ایند. این مشکل معمولا باید پیش از رویش دندان های دائمی کودکان توسط متخصص برطرف شود.
 • عادات اشتباه کودکی (موسوم به عادات میوفانکشنال): مکیدن انگشت های دست و پا یا اشیاء میتواند باعث کج شدن دندان شود. رفلاکس بلع نادرست حین بلیعدن مواد غذایی نیز یکی از این موارد است.
 • مشکلات مال اکلوژن: مشکلاتی که اشاره به عدم هماهنگی فک ها با هم دارند (مانند اوربایت، آندربایت، دیپ بایت و ..)

سایر علل

 • ژنتیک و مسائل ارثی
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان: عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث ایجاد بیماری لثه شده که در صورت عدم درمان می تواند به شل یا لق شدن دندان ها منجر شود. این موضوع می تواند به مرور زمان باعث کج شدن دندان ها نیز شود.
 • رژیم غذایی نامناسب به همراه مورد بالا از جمله علل کج شدن دندان در بزرگسالی هستند.
 • آسیب و صدمه به صورت و دهان (مهمترین علت کج شدن دندان در بزرگسالی)

اصلاح کجی دندان ها با ارتودنسی


همانطور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، دو روش برای اصلاح فرم کج دندان ها ارتودنسی دندان یا همان ارتودنسی دندان کج است با استفاده از ونیر دندان. اما به نسبت ونیر ها (لمینت دندان و ونیر کامپوزیت و …) ارتودنسی بهترین روش اصلاح این مشکل است. زیرا با کمک این درمان دندان را به روش های اصولی صاف کرده و باعث بهبود طرح لبخند میشوند اما با ونیر دندان تنها دندان ها را به صورت ظاهری از کج بودن در آورده ایم. در واقع با یک روکش نازک، کاری کرده ایم که دندان دیگر کج به نظر نرسد.


پنهان کردن کجی دندان ها با ونیر دندان


ونیر های دندان پوسته های نازک و همرنگ دندان هستند که روی سطح خارجی دندان ها را می پوشانند. برای نصب آن ها لازم است که مقداری از سطح مینای دندان تراشیده شود. بعد از تراشیدن دندان ها، ونیرها را میتوان با یک چسپ مخصوص به  جلوی  دندان ها متصل کرد. با کمک ونیرهای دندانی میتوان مشکلات ظاهری دندان را برطرف کرد. مهمترین مشکلات ظاهری که با ونیر پنهان میشوند عبارتند از:

 • کج بودن جزئی دندان ها
 • تغییر رنگ دائمی دندان
 • کوتاه بودن دندان
 • شکستگی جزئی، لب پر شدگی یا ترک های روی سطح دندان

دقت کنید که با ونیر تنها می توان این مشکلات را پنهان کرد اما اصل مشکل همچنان پابرجاست و زیر ونیرها پنهان شده است. بنابراین شما با ونیر کردن دندان کج، تنها کاری کرده اید که صاف به نظر برسد. اما در حقیقت دندان زیر ونیر همچنان کج است. برای همین است که ارتودنسی دندان کج بهتر از ونیر کردن آن است.


مقایسه ونیر دندان با ارتودنسی دندان کج

البته باید در نظر بگیریم که با توجه به ماهیت متفاوت این دو پروسه، نباید آن ها را با هم مقایسه کرد، اما ما در خصوص اصلاح کج بودن دندان ها می توانیم تا حدودی یک مقایسه ساده بین آن ها داشته باشیم. در ادامه به مقایسه این دو در چند زمینه پرداخته ایم.


روش صاف شدن دندان کج با ارتودنسی

اگر قصد ارتودنسی دندان کج دارید بهتر است بدانید که روش های متفاوتی برای این هدف در دسترس است. یک متخصص ارتودنسی خوب بسته به شدت کجی دندانتان می تواند از انواع روش ارتودنسی زیر استفاده کند:

روش صاف شدن دندان کج با ونیر

اما اگر مقصد ونیر دندان کج را دارید گزینه های روی میز کاهش میابد. متخصص ترمیمی و زیبایی دندان با انواع ونیر زیر کجی دندان ها را پنهان میکند:

 • لمینت دندان یا ونیر پرسلین
 • ونیر کامپوزیت
 • لومینیرز و سایر ونیر های مشابه

در این میان لمینت دندان کج رایجتر است. زیرا هم زیبایی بیشتری دارد و هم ماندگاری بالاتری به نسبت سایر ونیرهای دارد.


مدت زمان اصلاح دندان های کج با هر دو روش

درمان ارتودنسی برای صاف کردن دندان های کج شده به زمانی بین یک تا دو سال برای تکمیل درمان نیاز دارد. مدت زمان ارتودنسی دندان که معمولا طولانی است به عنوان یک نقطه ضعف نسبت به درمان های دیگر به حساب می آید. اما بهترین روش است زیرا ماندگاری آن زیاد است و لبخند را به صورت چشمگیری زیباتر می کند. در حالی که انتخاب ونیرهایی مانن لمینت برای دندان کج به طور معمول درعرض چند هفته ساخته شده و طی یک جلسه به اتمام می رسد .به عبارتی ونیرها تنها در یک جلسه و نهایتا دو جلسه نصب میشوند و کج بودن دندانها را پنهان میکند.

مقایسه هزینه ونیرها و ارتودنسی

هزینه ارتودنسی می تواند یک نگرانی محسوب شود. اما گرفتن نتایج همیشگی و موثر، هزینه ها را توجیه می کند. هزینه ارتودنسی بسته به روش درمان، نوع و شدت مشکل و سایر فاکتورهای موثر بین 4.5 تا 10 میلیون برای هر فک متغیر است. هزینه ونیر به ازای هر دندان حدود 1.5 میلیون تومان است. 

میزان کجی دندان های من کم است، ارتودنسی بهتر  است یا لمینت دندان؟

اگر دندان کج شما چندان طرح لبخندتان را تحت تاثیر قرار نداده و خیلی جزئی است می توانید با لمینت دندان کج آن را صاف کنید. اما اگر میزان کج بودنش زیاد است پیشنهاد می شود که به جای صرف هزینه زیاد و تنها پنهان کردن آن با لمینت، ارتودنسی کنید. ارتودنسی دندان کج به صرفه تر، موثر تر و بهتر است.

برای ارتودنسی دندان به کجا مراجعه کنم؟

اگر در تهران یا کرج هستید میتوانید به یکی از 4 مطب دکتر دوریش پور (متخصص ارتودنسی در تهران و کرج) مراجعه کنید تا تحت ارزیابی دقیق قرار گرفته و به صاف شدن دندان های کج شما کمک کنیم. با دریافت نوبت آنلاین میتوانید علاوه بر مشاوره رایگان تا 5 درصد تخفیف در هزینه ارتودنسی نیز بهره مند شوید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید