11 علت زرد شدن دندان+3 روش سفید کردن دندان ها

اگر دچار تغییر رنگ دندان یا زرد شدن دندان ها هستید حتما این مقاله بخوانید زیرا به 11 علت اصلی تغییر رنگ دندان به همراه 3 روش سفید کردن آن ها اشاره کرده ایم.


11 علت اصلی زرد شدن دندان ها کدامند؟

1. ارتودنسی دندان

ارتودنسی یک درمان عالی برای منظم کردن دندان های نامرتب است. اتصال دستگاه های ارتودنسی ثابت و متحرک می تواند رسیدگی به بهداشت دهان و دندان را کمی دشوراتر و زمانبرتر کند و اگر افراد نتوانند آنطور که باید دهان و دندان خود را تمیز کنند، به مرور زمان با تغییر رنگ دندان ها مواجه خواهند شد. البته بیشتر افراد چون بهداشت را رعایت می کنند با این مشکل مواجه نخواهند شد.


2. ژنتیک و وراثت

گاهی اوقات زرد بودن دندان در افراد می تواند منشاء ژنتیکی داشته باشه و هرچقدر که افراد بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند باز هم نمی توانند تغییرات رنگ دندان ها را برگردانند. تغییر رنگ در این افراد معمولا مشکل خاصی ندارد و خطرناک تلقی نمی شود اما باید بیشتر از افراد دیگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند و به مطب دندانپزشک مراجعه کنند.


3. تضعیف و نازک شدن مینای دندان

دندان از 3 لایه تشکیل شده است. مهمترین لایه دندان که به رنگ سفید است مینا است. زیر این لایه، عاج قرار دارد که برخلاف مینا سفت و سخت و روشن نیست. رنگ این لایه تقریبا متمایل به زرد است.

مینا متشکل از مواد معدنی است و زمانی که مواد معدنی تشکیل دهنده این لایه از بین برود، مینا نیز نازک می شود و لایه زیرین که زرد رنگ است در معرض دید قرار می گیرد.


4. افزایش سن

یکی از اصلی ترین علل زرد شدن دندان ها افزایش سن است. با افزایش سن مینای دندان به صورت طبیعی تحلیل می رود. هرچه سن بیشتر شود شخص غذاهای بیشتری می خورد و بیشتر می جود. مجموعه همه این اتفاقات در نهایت باعث زرد شدن دندان ها و تضعیف آن ها می شود. به عبارتی شما حتی اگر به طور کامل بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید باز هم ممکن است با درجاتی از زرد شدن و تغییر رنگ دندان ها مواجه شوید.


5. سیگار کشیدن

نیکوتین موجود در دود سیگار تقریبا برای تمام بخش های بدن ضرر دارد. کشیدن سیگار به سبب وجود این ماده می تواند در مدت زمان کمی تغییر رنگ دندانی ایجاد کرده و ابتدا باعث زرد شدن دندان ها می شود و در نهایت رنگ آن ها را تیره تر (مثلا قهوه ای) می کند.


6. خوردن بعضی غذاها

طیف گسترده ای از غذاها باعث لک شدن دندان ها می شوند. گوجه فرنگی، انواع سس ها، ادویه کاری و بیشتر انواع توت ها مانند توت فرنگی، بلوبری و … حاوی رنگدانه هایی هستند که به مینای دندان چسبیده و این سطح را لکه دار می کنند.

حتی یک سالاد سالم همراه با سس سرکه بالزامیک می تواند رنگ ناخوشایندی روی دندان های شما بگذارد. برای جلوگیری از زرد شدن دندان ها این مواد رنگدانه دار را کمتر مصرف کنید و بلافاصله پس از مصرف دهان خود را با آب شستشو دهید.


7. مصرف برخی نوشیدنی ها

قهوه و چای دو دلیل شایع در زرد شدن دندان ها مخصوصا در بزرگسالان هستند. البته نوشیدن انواع شراب مبتنی بر الکل می تواند تاثیرات به مراتب بدتری روی دندان ها بگذارد. نوشابه های گازدار تیره رنگ نیز به مرور زمان باعث تغییر رنگ اساسی دندان ها می شوند.


8. مصرف آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین زمانی که دندان ها در حال در آمدن از لثه هستند باعث تغییر رنگ و لکه دار شدنشان می شوند. اگر مادری در نیمه دوم بارداری خود آنتی بیوتیک مصرف کند احتمال زرد شدن دندان های کودک یا لکه دار شدنشان در آینده وجود دارد. همچنین مصرف آنتی بیوتیک قبل از 8 سالگی توسط افراد می تواند تاثیرات مشابهی روی دندان های دائمی بگذارد.


9. فلوروزیس دندان

فلوراید برای دندانها مفید است اما مقدار زیاد فلوراید می تواند باعث ایجاد لکه های زرد یا زرد مایل به قهوه ای به نام فلوروز شود. آب حاوی فلوراید ، خمیر دندان حاوی فلوراید و قرص ها و روش های فلوراید تراپی بزرگترین منابع فلوراید هستند. اگر افراد (مخصوصا کودکان) مقادیر بالای فلوراید دریافت کنند با معضل زرد شدن دندان ها یا ایجاد لکه روی سطح برخی دندان ها مواجه خواهند شد.


10. وارد شدن آسیب و ضربه به دندان ها

وارد شدن ضربه به دندان ها می تواند مینای دندان را شکسته و موج تغییررنگ دندان شود. برای مثال ممکن است زیر مینا خونریزی شود و دندان به رنگ قرمز یا قهوه ای دیده شود. اگر دندان ترک برداشته باشد در محل ترک به رنگ زرد در خواهد آمد.


11. دندان قروچه یا براکسیم

براکسیسم یا دندان قروچه یعنی به هم سابیده شده دندان ها از عمد یا به صورت ناخودآگاه. این امر ممکن است به دنبال تجربه استرس، خشم و عصبانیت یا اضطراب باشد. و یا در خواب به صورت ناخودآگاه انجام داده شود.

دندان قروچه باعث تحلیل مینای دندان می شود و با از بین رفتن مینا مخصوصا در سطوح جونده لایه زیرین آن یعنی عاج یا دنتین نمایان می شود. این لایه زرد رنگ است. با نازک شدن مینا و نمایان شدن دنتین، نمای دندان تغییر رنگ داده و زرد می شود. بنابراین دندان قروچه نیز می تواند یک علت اصلی زرد شدن دندان های ما باشد.


چطور دندان ها را سفید کنیم؟

به دنبال زرد شدن دندان ها می تواند با رعایت بهداشت دهان و دندان تا حدی دندان ها را دوباره سفید کرد. اما چنانچه بیش از حد با تغییر رنگ مواجه شده باشیم باید از دندانپزشک کمک بگیریم.

3 روشی که ممکن است دندانپزشک برای سفید کردن دندان ها در نظر بگیرد بلیچینگ دندان در مطب، بلیچینگ دندان در منزل و استفاده از محصولات دندانپزشکی سفید کننده دندان مانند خمیر دندان ها های حاوی مواد سفیدکننده است.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید