مشاهده هزاران عکس قبل و بعد از ارتودنسی و نظرات مراجعین در اینستاگرام ما ...

لبخند لثه ای و 6 راه حل درمان و اصلاح آن

لبخند لثه ای می تواند ناشی از رویش غیر طبیعی دندان، مشکل رشد فک، عدم همپوشانی درست فک ها، مشکلات عضلانی یا بیش فعالی لب فوقانی و … باشد. برای درمان و اصلاح لبخند لثه ای روش های دندانپزشکی زیادی وجود دارد که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته اند.


6 راه حل برای رفع لبخند لثه ای و اصلاح آن

روش های زیادی برای اصلاح لبخند لثه ای وجود دارد. اما انتخاب صحیح درمان برای شما به پیدا کردن علت اصلی بروز این مشکل بستگی دارد. 6 گزینه درمانی این مشکل شامل موارد زیر است:


1.درمان ارتودنسی دندان (Orthodontic treatment)

اگر خط لثه شما پایین است اما شدت زیادی ندارد (جزئی است) و علت اصلی این مشکل شما انحرافات و ناهنجاری های جزئی تا متوسط فکی است (و یا اینکه فک های شما همپوشانی خوبی ندارند) درمان ارتودنسی می تواند راه گشا باشد.

دستگاه های ارتودنسی مانند بریس ارتودنسی ثابت و یا ارتودنسی متحرک می تواند با کمک یک متخصص ارتودنسی خوب مشکلات جزئی تا متوسط دندان و فکی را همراه با لبخند لثه ای برطرف کند.


2. ونیر و روکش دندان (Veneers or crowns)

گاهی اوقات پایین بودن خط لثه به خاطر این نیست که بافت لثه رشد پیدا  کرده یا متورم است. بلکه به دلیل تحلیل دندان ها یا سایش مینای دندان است.

در این شرایط، طول دندان ها کاش میابد و باید دندان ترمیم شود. بهترین روش برای ترمیم دندان های کوتاه شده یا ساییده شده روکش دندان یا استفاده از ونیرهایی مانند لمینت دندان یا ونیر کامپوزیت است.

  • طی فرآیند نصب روکش دندان بخش زیادی از دندان تراشیده می شود و سپس یک تاج یا روکش مصنوعی دندان روی دندان قرار داده می شود.
  • لمینت دندان نیز پوسته های نازکی هستند که با تراشیده شدن جزئی دندان ها روی سطح جلویی آن ها متصل می شوند.
  • ونیر کامپوزیت ها را بدون اینکه بافت دندان تراشیده شود به بخش های مختلف دندان ها باند یا متصل می کنند.

3. جراحی افزایش طول تاج دندان (Crown-lengthening surgery)

گاهی اوقات علت لبخند لثه ای عدم روش برخی از دندان ها است. آن ها یا اصلا از لثه در نیامده اند و یا اینکه به صورت نیمه نهفته هستند. در چنین شرایطی عمل جراحی افزایش طول تاج انجام داده می شود.

طی این عمل بخشی از بافت لثه و یا حتی استخوان برداشته می شود تا دندان نهفته و نیمه نهفته به طور کامل خارج شود. لثه و دندان با این عمل در موقعیت نرمال و مناسب خود قرار می گیرند.


4. جراحی لب (Lip surgery)

جراحی لب برای برطرف کردن لبخند لثه ای

در برخی افراد لب فوقانی کوچک یا کوتاه است و یا حتی ممکن است عضله کنترل کننده لب فوقانی بیش فعال باشد به این معنی که لب را بیش از حد بالا نگاه میدارد. این باعث می شود که طرح لبخند شما لثه ای باشد.

جراحی تغییر وضعیت یا موقعیت لب فوقانی می تواند به کاهش لثه ای بودن لبخند شما کمک کند و جایگزین مناسبی برای عمل جراحی تهاجمی و پیچیده ای مثل جراحی فک است.


5. لیزر درمانی (Laser gum contouring)

با استفاده از لیزرهای مخصوص دندانپزشکی، دندانپزشک می تواند به از بین بردن بافت اضافی لثه کمک کند. مزیت لیزر در این است که دیگر نیازی به استفاده از تیغ جراحی برای برش و سپس بخیه بافت لثه نیست.


6. ژنژیوکتومی (Gingivectomy)

لیزر در افرادی بافت لثه آن ها ضخیم و بیش از حد است به طوری که بخش زیادی از دندان ها را پوشانده گزینه چندان مناسبی نیست. در چنین شرایطی احتمالا نیاز به ژنژیوکتومی یا برش و جدا کردن بافت اضافه لثه است.


عمل جراحی زیبایی لثه یا کانتورینگ لثه

کانتورینگ لثه یک روش کم تهاجم است و شامل تغییر شکل جزئی، ایمن و در عین حال دقیق خط لثه است. با برداشتن بافت اضافی لثه که روی دندان ها را گرفته، خط لثه عقب تر می رود و طول تاج دندان نیز افزایش میابد.

میزان بافت برداشته شده لثه طی این روش اندک است. کانتورینگ لثه یا عمل جراحی زیبایی لثه با لیزر یا تیغ جراحی انجام داده می شود که روش لیزر مطمئن ترین روش برای اصلاح خط لثه است.


کانتورینگ لثه با لیزر ماندگارترین نتایج را دارد

کانتورینگ لثه یک راه حل دائمی برای اصلاح لبخندهای لثه ای است و اگر یک بار آن را انجام دهید برای مدت های طولانی و تا پایان عمر یک طرح لبخند ایده آل و نرمال خواهید داشت.

از میان دو روش عقب راندن لثه با لیزر و تیغ جراحی نیز، لیزر نتایج بهتر و قابل قبول تری دارد. زیرا جراحی لثه با لیزر به نوعی ایمن، دقیق و تخصصی تر است و دوره ریکاوری بسیار کوتاهی نیز دارد.


فایده اصلاح خط لثه چیست؟

اصلاح خط لثه می تواند رسیدگی به بهداشت دهان و دندان را آسان تر کند زیرا امکان تولید و تجمع پلاک در زیر لثه و روی دندان ها کاهش میابد در نتیجه احتمال ابتلاء به بیماری های لثه مانند التهاب و ورم لثه کاهش میابد.


برای اصلاح و درمان لبخند لثه ای خود به دنبال کلینیک دندانپزشکی هستید؟

چنانچه علاوه بر مشکل لبخند لثه ای دندان های نامنظمی دارید می توانید مستقیما به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا ابتدا با کمک لیزر طول تاج دندان ها بیشتر شده و لثه ها عقب رانده شوند و در نهایت دندان های شما نیز صاف و منظم شود.

برای مشاوره در خصوص اصلاح لبخند لثه ای به همراه ارتودنسی میتوانید با شماره تماس های یکی از مطب های دکتر درویش پور تماس بگیرید و چنانچه تنها نیازمند جراحی لثه هستید می توانید با کلینیک دندانپزشکی دنیا دنتال در تماس باشید.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟

امتیاز از راست به چپ افزایش میابد

میانگین امتیازات 1.3 / 5. تعداد امتیازات 3

تاکنون کسی امتیازی نداده، شما اولین نفر باشید