بررسی 4 علت اصلی کشیدن دندان + توضیح انواع روش کشیدن دندان ها

کشیدن دندان یک عمل سرپایی است که میتواند توسط یک دندانپزشک عمومی یا هر متخصص دندانپزشکی دیگری انجام شود. این پروسه بسته به وضعیت دندان افراد ممکن است به صورت معمولی و در مدت زمان کم انجام شود یا به صورت جراحی تدارک دیده شود. آنچه در این مقاله می خوانید توضیحات کاملی درباره فرآیند کشیدن دندان و چرایی انجام آن است.


چرا دندان ها را می‌کشیم؟ هدف از اینکار چیست؟

در آوردن دندان یک پروسه رایج است و ممکن است بنا به دلایل مختلفی مجبور باشیم اینکار را انجام دهیم. ما در این مقاله تنها به معرفی 4 علت اصلی، رایج و مهم کشیدن دندان می پردازیم که مهمترین آن ها اقدام به شروع درمان ارتودنسی دندان است.

کشیدن دندان، تصویر یک دندان کشیده شده با فورسپس

1. کشیدن دندان برای ارتودنسی

یکی از رایج ترین دلایل کشیدن دندان برای شروع درمان ارتودنسی است. گاهی اوقات دندان ها بسیار شلوغ هستند و تا زمانی که یک یا چند دندان کشیده نشوند امکان شروع درمان ارتودنسی وجود نخواهد داشت. کشیدن دندان برای ارتودنسی معمولا قبل از شروع درمان انجام می شود هرچند که ممکن است بسته به وضیعت دندان لازم باشد بعد از درمان انجام شود.


2. در آوردن دندان های نهفته و نیمه نهفته

دندانی هایی که پس از اتمام دوره رشد هنوز از لثه بیرون نیامده اند و یا به صورت جزئی بیرون هستند به ترتیب نهفته و نیمه نهفته خوانده می شوند. دندان های عقل، اغلب به این شکل هستند و اگر مشکل ساز باشند احتمالا با روش جراحی نیاز به کشیده شدن دارند.

تصویر یک دندان عقل نهفته که به صورت مایل در آمده و باعث وارد شدن آسیب به دندان مجاور خودش شده.

3. کشیدن دندان به علت آسیب دیدگی یا پوسیدگی

 اگر دندان بیش از حد خراب یا آسیب دیده باشد و ترمیم آن با پر کردن یا روکش دندان امکان پذیر نیست، کشیدن دندان به عنوان آخرین راه حل در دستور کار قرار خواهد گرفت.

تصویر یک دندان پوسیده که در حال کشیده شدن است. کشیدن دندان

4. خارج کردن دندان در بیماران تحت پرتودرمانی یا شیمی درمانی

 اگر پرتودرمانی یا شیمی درمانی به سر و گردن باعث عفونت دندان شود ، کشیدن و در آوردن دندان یا دندان ها ضروری است.

این مقاله رو هم مطالعه کنید: هزینه کشیدن دندان

روش کشیدن دندان چیست؟ چطور دندان را بیرون می کشند؟

کلا به دو صورت دندان های آسیب دیده یا مورد دار را بیرون می کشند. دندانپزشکان یا به صورت معمولی و مرسوم یا به روش جراحی اقدام به در آوردن دندان می کنند. در هر دو روش برای اینکه بیمار درد نکشد و یا اضطرابی تجربه نکند بی حسی موضوعی یا عمومی و آرامبخش را به همراه داروهای ضد تجویز می کنند. با هر دو روش در آوردن دندان در ادامه بیشتر آشنا خواهید شد.


1. روش مرسوم و معمولی

 کشیدن ساده دندان شامل برداشتن دندانی است که در دهان قابل مشاهده است و به صورت کامل رشد کرده باشد. از این روش برای کشیدن و برداشتن دندان آسیب دیده یا پوسیده، یا برداشتن دندان قبل از شروع ارتودنسی استفاده می شود.

دندانپزشکان عمومی معمولا با این روش دندان ها را بیرون می کشند و این کار را تحت بیحسی موضعی انجام می دهند. برخی از دندانپزشکان ممکن است از داروهای ضد اضطراب و یا آرامبخش برای برخی بیماران استفاده کنند. برای تسکین درد پس از کشیدن دندان هم از داروهای مسکل بدون نسخه استفاده می شود.


2. روش جراحی

قرار نیست هر کسی که دندان می کشد به روش جراحی این کار را انجام دهد. کشیدن دندان به روش جراحی تنها برای دندان های نهفته و نیمه نهفته انجام می شود. یعنی دندان هایی که هنوز از لثه بیرون نیامده اند و یا به صورت نصفه و نیمه رشد کرده اند را چون به روش معمولی نمیتوان خارج کرد با روش جراحی بیرون می کشند. روش جراحی را دندانپزشکان عمومی یا جراح دهان و دندان انجام می دهند.

افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند ممکن است هنگام کشیدن دندان به روش جراحی، بیهوشی عمومی بگیرند. همچنین ممکن است بلافاصله پس از جراحی، داروی مسکن دریافت کنند.


بعد از خارج شدن دندان چه دستورالعمل هایی را باید رعایت کنیم؟

چه با روش جراحی و چه به روش معمولی دندان خود را کشیده باشید، باید یک سری دستورالعمل که توسط دندانپزشک به شما داده می شود را رعایت کنید که 2 مورد مهم از این دستورالعمل های عبارتند از:


تا بهبودی کامل، غذاهای نرم میل کنید

زمانی که به دندان بیحسی اعمال شود یا تحت بیهوشی قرار بگیرید مدتی طول خواهد کشید تا کاملا هوشیار بشوید. تا زمانی که کوچکترین اثر داروهای بیحسی و بیهوشی در بدن شما است سعی کنید که فقط مایعات بخورید. طی چند روز اول بعد از کشیدن دندان نیز تنها غذاهای نرم بخورید. سعی کنید تا زمان بهبودی کامل غذاهای سفت و سخت میل نکنید.


به هر طریقی از دندان های خود مراقبت کنید

حتی بعد از کشیده شدن دندان شما باید همچنان مسواک بزنید و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. اما بسیار بسیار مهم است که اطراف دندانی که به تازگی کشیده شده را مسواک نزنید و اصلا آن را تحت فشار قرار ندهید. تقریبا 2 تا 5 روز پس از کشیده شدن دندان می توانید به روال عادی تمام دهان خود را با احتیاط تمیز کرده و مسواک بزنید.


عوارض کشیدن دندان (آیا این کار عارضه ای هم دارد؟)

یکی از عوارض نادر اما مساله ساز کشیدن دندان، ایجاد حفره خشک یا درای سوکت یا سوکت خشک است. این عارضه حدوداً در 3 تا 4 درصدر افرادی که دندان خود را کشیده اند رخ می دهد.

حفره خشک به حالتی گفته می شود که پس از کشیده شدن دندان، لخته خون در حفره باقی مانده تشکیل نمی شود و یا در صورت تشکیل شدن جابجا می شود. وجود لخته خون پس از کشیده شدن دندان ها لازم و مفید است. اگر چنین اتفاقی رخ دهد استخوان و اعصاب در معرض هوا و مواد خوراکی مصرفی قرار گرفته و به شت دردناک خواهد بود.


سایر مشکلات و عوارض احتمالی مرتبط با کشیدن دندان عبارتند از:

  • ایجاد زخم در دهان: حین بیحسی یا بیهوشی که دهان باز است ممکن است زخم های جزئی در داخل دهان ایجاد شود.
  • بی حس شدن لب و چانه: اگر قصد داشته باشید دندان های عقل پایین خود را بکشید در صورت وارد شدن آسیب به عصب آلوئولار تحتانی ممکن است لب و چانه برای چند روز تا چند ماه و یا گاها برای همیشه حس خود را از دست دهند.
  • عفونت: عفونت بعد از خارج شدن دندان همیشه یک موضوع احتمالی است ، اما در افرادی که سیستم ایمنی سالم دارند بعید است.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید