ارتودنسی دندان های نیش چگونه انجام میشود و چقدر هزینه نیاز دارد؟

یکی از شایع ترین مشکلات نامنظمی دندان ها، مربوط به دندان های نیش است. در برخی افراد یک، دو، سه یا هر چهار دندان نیش ممکن است کج باشند و یا اینکه طول کوتاه یا بیش از حد معمولی داشته باشند. سوال اینجا است که چگونه و با چه روشی می توان این دندان ها را منظم کرد و ظاهر لبخند را به این صورت بهبود بخشید. البته که پاسخ کوتاه ارتودنسی دندان های نیش است. این مقاله را بخوانید تا با جزئیات انواع ارتودنسی دندان نیش بیشتر آشنا شوید.

ارتودنسی دندان های نیش

دندان یا دندان های نیش کدامند؟

دندان نیش از جمله مهم ترین دندان ها در بسیاری از گونه های جانوری است. از این دندان ها برای گرفتن و یا تکه کردن غذا استفاده می شود. در اغلب جانداران دندان نیش معمولا بزرگترین دندان است. در پستاندارانی مانند انسان 4 عدد دندان نیش وجود دارد که در جلوی هر فک و طرفین دندان های پیشین قرار دارند. همانطور که در مقدمه نیز اشاره شدن ممکن است این دندان ها کج شده یا از لحظا کوتاهی و بلندی غیرطبیعی باشند. با نحوه ارتودنسی دندان های نیش در ادامه بیشتر آشنا خواهید شد.

ارتودنسی دندان های نیش.
دندان های آبی رنگ دندان نیش از فک پایین هستند که با نام canine مشخص شده اند.

پیش از آنکه به موضوع ارتودنسی دندان نیش بپردازیم

پیش از آنکه بخواهید نحوه ارتودنسی دندان کج را متوجه شوید می توانید سری به مقاله  ارتودنسی دندان و همچنین هزینه ارتودنسی دندان در سال 1401بزنید تا با جزئیات این درمان و هزینه های احتمالی آن آشنا شوید. در مقاله هزینه ارتودنسی با نحوه تخمین و یا تعیین هزینه انواع روش  های درمانی آشنا خواهید شد.


کدام مشکلات دندان نیش نیازمند ارتودنسی دندان هستند؟

علاوه بر دو مورد ازدحام، کجی و یا کوتاه و بلند بودن دندان نیش یک مشکل اساسی در خصوص دندان های نیش وجود دارد و آن نهفته بودن یک یا چندتا از این دندان ها است. حدود 2 درصد از افراد جامعه  معمولا با مشکل نهفتگی دندان نیش  مواجه می شوند. که البته جای نگرانی نیست زیرا تنها ممکن است یک طرف و یکی از این دندان ها درگیر شود. بشتر دندان های نیش نهفته به سمت سقف دهان کج و نهفته می شود و در موارد اندکی نیز به سمت گونه ها.


چه چیزی باعث نهفتگی دندان نیش می شود؟

کوچک بودن یکی از فک ها مهم ترین علت ایجاد مشکل در این دندان ها و سایر دندان های دیگر است. به این شکل که کوچکی فک پایین یا بالا باعث می شود که فضا برای دندان ها جهت جوانه زدن از لثه ها وجود نداشته باشد. دندان ممکن است بیرون بیاید اما به صورت نصف و نیمه یا به صورت کج. دندان نیش هم ممکن است به این شکل در بیاید یا نهفته شود. به همین جهت افرادی که دارای فک کوچک هستند نیازمند درمان ارتودنسی دندان های نیش هستند.


دندان نیش نهفته چگونه درمان می شود؟

دندان نیش می تواند با کمک انواع ارتودنسی ثابت، متحرک و نامرئی و یا جراحی فک درمان شود. اگر خودتان سابقه نهفتگی این دندان را دارید و فکر می کنید که فرزندتان نیز ممکن است با چنین مشکلی روبرو شوید جهت انجام ارتودنسی پیشگیرانه  باید به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. در اغلب اوقات جراحی دندان و ارتودنسی با هم میتوانند راه حل درمانی باشد.

درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

سایر علل ایجاد مشکلات ارتودنسی دندان های نیش چیست؟

شایع ترین مواردی  که باعث ناهنجاری های دندانی اینچنینی می شود موارد شامل موارد زیر می شود.

کوچک بودن فک ها

فک کوچک تنها مقدار محدودی فضا در اختیار دندان ها قرار می دهد. این مساله می تواند رویش دندان های نیش را با مشکل مواجه کند. همچنین باعث کجی و روی هم افتادگی سایر دندان ها می شود.


ریفلاکس بلع نادرست

بعضی از کودکان حین غذا خوردن یا مصرف نوشیدنی ها  و بلع آن ها زبان خود را به جای اینکه به سمت سقف دهان متمایل کنند به دندان های جلویی فشار وارد مکنند. فشار زبان بر روی دندان های جلویی می تواند باعث ناهنجاری قابل توجه ای در دندان ها و مخصوصا دندان های نیش شود. و همین امر نیازمند ارتودنسی دندان نیش خواهد بود.


دندان های اضافی

گاهی اوقات ارتودنسی دندان های نیش به دلیل وجود دندان اضافی است که انجام می شود. در این هنگام ممکن است ارتودنتیست کودک شما دندان اضافی را از دهان او خارج کند. سپس آسیب هایی را که بر صورت، بایت یا فک رسیده است درمان کند.


مشکل در ساختار استخوان

کمبود حمایت از ساختار استخوان می تواند باعث نازک شدن و ایجاد ضایعه نابالغ شود. این اختلال می تواند موجب سخت تر شدن جویدن و صحبت کردن و یا تاثیر منفی بر قابلیت و توانایی دندان ها شود. علاوه براین مال اکلوژن در دندان های آسیا ممکن است بر روی  سایر شرایط بهداشتی تاثیربگذارد.


اپن بایت وعادات عملکردی منفی عضلانی

این ضایعه در اثر مکیدن انگشت شست در کودکان رخ می دهد. در این صورت دندان های نیش این کودکان دچار ضایعه اپن بایت ( باز بودن دندان های جلویی در حالت بسته بودن دهان را نیش باز یا اپن بایت می گویند) می شوند و به روش ارتودنسی متحرک یا ثابت نیاز پیدا می کنند. این در حالی است که هنوز بعضی از بزرگسالان  اشیایی مانند مداد را در دهان خود گذاشته و توسط دندان های نیش به آن فشار می آورند. یا با فشار زبان خود را به دندان های جلویی می زنند. این عادات منفی می تواند سبب ایجاد نیش باز یا اپن بایت شود.


ارتودنسی دندان های نیش در کودکان

یک متخصص ارتودنسی می تواند از بریس های ارتودنسی برای ارتودنسی دندان های نیش بهره بگیرد. با استفاده از ارتودنسی کاربردی دندان های فوقانی رو به جلو حرکت می کنند. این روش از ارتودنسی می تواند رشد فک بالا یا پایین یا هر دو را در کودکان تغییر دهد. از این رو بهتر است فرزندمان را در سن هفت سالگی به یک متخصص ارتودنسی کودکان نشان دهیم تا از ناهنجاری های دندانی او در آینده جلوگیری کنیم.


اگر مشکلات ارتودنسی دندان نیش را برطرف نکنیم چه می شود؟

محققین به تازگی شواهدی پیدا کرده اند مبنی براثبات این که عفونت های پریودنتال (بیماری های لثه) ناشی از ضعف بهداشت دهان است. این عفونت ها می توانند وارد جریان خون شوند و باعث ایجاد بیماری های قلبی شوند. اگر دندان های نیش شما نامنظم و ناهنجار باشد ممکن است با انواع آبسه دندانی و مشکلات فکی را نیز به دنبال داشته باشد.

ارتودنسی دندان های نیش

بنابراین برای رهایی از مال اکلوژن بهتر است با کمک گرفتن از درمان ارتودنسی نزد یک متخصص ارتودنسی خوب ، دندان های خود را مرتب کنید. به این ترتیب و با مرتب کردن دندان ها شما می توانید بهداشت دهان و دندان را راحتتر از قبل رعایت کنید.


کجا دندان های نیش خودم را ارتودنسی کنم؟

شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین از مطب دکتر درویش پور تا 5 درصد تخفیف ارتودنسی دریافت کنید و از ارتودنسی دندان نیش در یک محیط آرام و مجهز  برخوردار شوید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید