دکتر درویش پور – متخصص ارتودنسی
چرا باید بچه‌ها را از سن 7 سالگی پیش متخصص ارتودنسی بُرد؟

چرا باید بچه‌ها را از سن 7 سالگی پیش متخصص ارتودنسی بُرد؟

27 دی 1398 انواع ارتودنسی سوالات مرتبط نظرات

در تمام دنیا مادران و پدرانی که به سلامتی کودک خود مخصوصا سلامتی دهان و دندانش اهمیت میدهند در سن 7 سالگی او را به نزد یک متخصص ارتودنسی کودکان میبرند. اما اینکه چرا باید در چنین سنی کودک دلبندتان را به مطب چنین متخصصی ببرید و اینکه چرا در تمام دنیا این موضوع تا این حد مهم است مساله ای است که حتما باید در این مقاله بخوانید تا پی به آن ببرید.

این قانون در همه دنیا وجود داره!

در تمام دنیا درمان ارتودنسی کودکان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اغلب والدین میدانند که باید برای درمان مشکلات ارتودنسی کودکانشان اقدام کنند. اما برخی از آن ها نمیدانند که دقیقا در چه سنی و از کی باید فرزند خود را به نزد متخصص ارتودنسی ببرند. همه انجمن های ارتودنسی بر این باورند که کودکان را باید از سن 7 سالگی به مطب متخصص ارتودنسی برد. این را ما نمیگوییم، بلکه تمام مراجع دندانپزشکی در دنیا میگویند.

شاید با خودتان فکر کنید “حالا چرا 7 سالگی؟ 7 سالگی یکمی زود نیست؟”

بله شاید زود باشد. اما در واقع 7 سالگی بهترین زمان برای همه چیز است! هر چه زودتر کودک خود را به مطب ارتودنسی ببرید بهتر است. حتی اگر فرزند 7 ساله شما ظاهرا هیچ مشکلی نداشته باشد و هنوز دندان های دائمی اش به طور کامل در نیامده باشد باز هم بهتر است از 7 سالگی او را به مطب ارتودنتیست ببرید. چرا؟ به صورت خیلی خلاصه به دو دلیل زیر:

 • اول اینکه متخصص ارتودنسی کودک شما را ارزیابی میکند، الگوی رشد دندان های دائمی او را پیش بینی میکند و اگر مشکلی برای او در آینده پیش بیاید حتما از الان برایش برنامه ریزی میکند. که با بهترین روش و در کمترین زمان آن را درمان کند. ما به این اقدامات در حوزه ارتودنسی کودکان، ارتودنسی پیشگیرانه یا پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی در آینده میگوییم.
 • و دوم اینکه اگر کودک 7 ساله شما مشکلی هرچند کوچک داشته باشد، متخصص از الان به درمان آن مشکل بپردازد تا بعدها هزینه ارتودنسی کودکان و رفت و آمد به مطب دندانپزشکی کم شود.

متخصص ارتودنسی کودکان

متخصص ارتودنسی کودکان برای کودک 7 ساله شما چه کاری میتونه انجام بده؟

این متخصصان میتوانند هم پیشگیری کنند و هم درمان. اما اجازه بدهید چگونگی این کار را در ادامه توضیح دهیم.

1. ارتودنسی پیشگیرانه: پیش بینی مشکلات ارتودنسی کودکان و پیشگیری از آن ها

همانطور که چند خط پیش هم گفتیم، برخی از والدین ممکن است به خاطر مسائلی (که اغلب ناشی از نا آگاهی است) نخواهند در 7 ساگی فرزند خود را به مطب ارتودنتیست ببرند و از اهمیت این موضوع هم مطلع نباشند. اما حتی اگر فرزند این اشخاص مشکلی نداشته باشد دست کم فکری به حال آینده دندان های آن ها خواهد شد.

جالب اینجاست که با ارزیابی های تخصصی، متخصصان ارتودنسی میتوانند پیش بینی کنند که قرار است دندان های دائمی کودک دقیقا چگونه در بیایند و از چه الگویی پیروی میکنند. بعد از پیش بینی، متخصص به شما میگوید که برای حل مشکل در آینده باید از چه دستگاه هایی جهت اصلاح مشکل استفاده کرد. مثلا ممکن است بریس دندان، اینویزیلاین، وسیع کننده کام، نگهدارنده یا رتینر و … را برای اصلاح مشکل دندان های کودکان در آینده توصیه کنند و هزینه ها را نیز از قبل به شما اطلاع دهند که خودتان را برای آن آماده کنید.

2. درمان مشکلات ارتودنسی کودکان

اگر فرزند شما کوچکترین مشکلی در رابطه با تراز دندان هایش داشته باشد، متخصص در اولین جلسه آن را تشخیص میدهد و نحوه درمان را برای شما توضیح خواهد داد. به عنوان مثال، اگر اندازه دهان یا فک فرزند شما کوچک باشد متخصصان از وسیع کننده های کام یا پالاتال اکسپندر استفاده میکنند تا مشکل فک کودک حل شود. از این وسیله برای بزرگتر کردن فک فوقانی استفاده می شود تا دندان های بالا و پایین بتوانند در کنار هم بهتر قرار بگیرند. به عنوان یک مثال دیگر اگر برخی از دندان های دائمی کودک در آمده باشند و یکی از آن ها کج باشد در آینده باعث کج شدن سایر دندان های مجاور میشود. متخصص با دستگاه ارتودنسی همان دندان را در اولین فرصت صاف میکند که مشکلی برای دندان های دیگر پیش نیاید و هزینه ارتودنسی کودکان در آینده چند برابر نشود.

دقت کنید اگر به متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه نکنید مشکل حل نمیشود و دندان های فرزند شما کج، ناصاف و شلوغ میشود و در آینده مجبورید هزینه به مراتب بالاتری برای اصلاح مشکل پرداخت کنید. میبینید که شما به عنوان والدین دانش زیادی در رابطه با ارتودنسی ندارید و در اغلب موارد نمیتوانید مشکل دندان های فرزندان خود را تشخیص دهید. بنابراین بهترین راه حل این است که حتما به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید.

یک نکته خیلی خیلی مهم درباره ارتودنسی کودکان

هیچوقت فکر نکنید که متخصص ارتودنسی کودکان تنها برای پول و بدون هیچ دلیلی برای کودک شما مشکل تراشی می کند! نه این فکر  را نکنید، این متخصصان در درجه اول عاشق کار خود هستند و کارشان را با عشق انجام میدهند. و دوم اینکه آن ها پزشک هستند و سوگند یاد کرده اند که جز سلامتی بیمار و صلاح او به چیزی فکر نکنند.

از کجا بفهمم که بچه 7 ساله‌م مشکل ارتودنسی داره؟

در ارتودنسی کودکان مشکلات متعددی وجود دارد که بهتر است هرچه زودتر شناسایی و درمان شوند. اگر مطمئن نیستید و نمیدانید که فرزند 7 ساله شما دقیقا چه مشکلات ارتودنسی دارد نگران نباشید. معمولا نشانه ها و علایمی وجود دارد که از روی آن ها میتوان مشکلات دندان آن ها را شناسایی کرد. اگر علایم زیر در کودک شما وجود دارد حتما او را به نزد ما بیاورید:

 • از دست دادن نامنظم دندانهای کودک (چه زودرس یا با تأخیر)
 • مشکل در خوردن و جویدن
 • بیرون زدن دندان ها (به سمت بیرون متمایل میشوند)
 • دندانهای کج
 • شلوغ بودن دندان ها
 • وجود فاصله نامنظم بین دندان ها
 • بوی بد دهان در طولانی مدت و مزمن
 • مکیدن انگشت شست
 • جلو بودن یکی از فک ها در مقایسه با دیگری (اوربایت و آندربایت)
 • دندان قروچه
 • گاز گرفتن فشار داخلی لپ ها

نکته:

این علائم لزوماً به این معنا نیست که کودک شما به بریس احتیاج دارد، بلکه بهتر است برای معاینه دقیق به متخصص مراجعه کنید.

متخصص ارتودنسی کودکان

من میخوام بچه 7 ساله خودم رو ببرم پیش متخصص ارتودنسی، اولین جلسه چجوریه؟

وقتی فرزند خود را برای اولین بار به مطب یک متخصص ارتودنسی کودکان خوب میبرید، ابتدا به صورت کامل معاینه میشود. برای ارزیابی تخصصی تر احتمالا از دندان های کودک شما عکس و تصاویری با اشعه ایکس گرفته خواهد شد تا وضعیت استخوان فک، دندان های شیری و دائم کودک با دقت مشاهده شود. متخصص تمام مسائل و مشکلات بالقوه ای را که با کمک اشعه ایکس می بیند را تشخیص میدهد و به شما اطلاع می دهد که بهترین روش درمانی برای اصلاح این مشکلات چیست.

کاری که شما میتونید طی جلسه اول ارتودنسی کودکان انجام بدهید

تاریخچه پزشکی کودک خود را به متخصص بگویید. اگر کودک عادات خاصی در جویدن یا غذا خوردن دارد یا داروی خاصی مصرف میکند را حتما به متخصص اطلاع دهید.  از همه مهمتر برای اینکه متخصص ارتودنسی کودکان و کارکنان مطبش بتوانند به بهترین شکل با کودک دلبند شما برخورد کنند حتما ویژگی های اخلاقی و علایق کودکتان را به او تا در همان جلسه اول کودک عاشق مطب و پروسه درمان شود.

با دکتر درویش پور ملاقات کنید

همه آمار و ارقام نشان میدهد که دکتر درویش پور یکی از 10 تا برترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران هستند. اگر مایل هستید کودک 7 ساله خود را برای ارزیابی و یا درمان مشکلات ارتودنسی به نزد یک متخصص خوب ببرید، دکتر درویش پور خوشحال میشوند روند ارزیابی و یا درمان مکشلات احتمالی فرزند شما را بررسی کنند. اگر سوالی از دکتر دارید در این بخش آن را بپرسید و اگر میخواهید به صورت آنلاین نوبت دریافت کنید به این بخش بروید.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است.