مشاهده هزاران عکس قبل و بعد از ارتودنسی و نظرات مراجعین در اینستاگرام ما ...
کج شدن دندان کودکان
30 شهریور ماه 3 نظرات

رایج ترین دلیل کج شدن دندان کودکان و راه حل درمان آن چیست؟

والدین برای اطمینان از سلامتی کودکانشان هر کاری از دستشان بربیاد انجام می دهند. آن ها در خصوص مشکلات کودکان کتاب می خوانند، با پزشکان مشورت میکنند و سعی می کنند در خصوص کودکان هر اطلاعاتی که لازم دارند را پیدا کنند. این در نوع خودش بینظیر و قابل ستایش است. یکی از مشکلاتی که والدین درباره آن سوالات زیادی از ما می کنند کج شدن دندان کودکان شان است. به خاطر سوالات متعددی که در این خصوص از ما شده، در این مقاله به طور کامل درباره علل اصلی کج شدن دندان فرزندان کوچکتان اطلاعاتی ارائه داده ایم.


علل شایع کج شدن دندان ها در کودکان چیست؟

عللی مختلفی وجود دارند که به صورت جزئی، متوسط و یا حتی شدید باعث کج شدن دندان ها در بچه ای کوچک میشود. تعدد این عوامل زیاد است اما مهم ترین آن ها که در مورد اغلب کودکان صادق است عبارتند از:

 • مسائل ارثی و ژنتیکی
 • مکیدن انگشت شست یا شیشه شیر
 • اختلالات عملکردی
 • رفلاکس بلع اشتباه
 • ضربه و تروما به صورت و دهان
 • دادن غذاهای سفت و سخت به کودک

عوامل آشکار و پنهان کج شدن دندان کودکان

برخی از مشکلات کج شدن دندان را به راحتی می توان تشخیص داد (مانند مکیدن انگشت) اما برخی دیگر به این سادگی ها قابل تشخیص نیستند (مسائل ژنتیکی). برای همین شما به عنوان والدین کودکان خود را در سنین پایین حتما به نزد یک متخصص ارتودنسی خوب ببرید تا او این عوامل آشکار و پنهان را تشخیص داده و اقدام به درمان آن ها کند. در ادامه عوامل و علل کج شدن دندان ها بیشتر توضیح داده شده اند.


مکیدن انگشت شست

مکیدن انگشت یا (finger sucking) از رفتارهای طبیعی متداول در نوزادان و کودکان نوپا است. معمولاً این روش آرامش بخش است و به کودکان نوپا یک مکانیزم خاص و ویژه برای خود آرامسازی است. اما مکیدن انگشت شست آن هم به کررات و بیش از حد میتواند مشکلاتی ازجمله کج شدن دندان ها ایجاد کند. مکیدن انگشت شست مخصوصا اگر در سنین بالاتر همچنان ادامه یابد میتواند باعث بروز مشلاتی مانند اپن بایت شدید (نوعی مال اکلوژن) میشود که مدت زمان ارتودنسی وهزینه ارتودنسی برای اصلاح آن میتواند زیاد باشد.


مکیدن انگشت در سن 5 سالگی و بالاتر

اگر فرزند شما در سن 5 سالگی هنوز در حال مکیدن انگشتان دست یا انگشت شست خود است ، این می تواند نیاز به مداخله گسترده ارتودنسی در مراحل بعدی زندگی است ایجاد کند. برخی از مهم ترین مشکلاتی که مکیدن انگشت در سنین بالا ایجاد میکند عبارتند از:

 • اوربایت
 • اوپن بایت
 • کراس بایت
 • زخمی شدن بافت های نرم داخل دهان
 • تحت کشش قرار گرفتن مایچه ها و عضلات صورت
 • مشکلات مفاصل فک
کج شدن دندان کودکان

چگونه کودکان را از مکیدن انگشت بازداریم؟

برخی از راه های اصلاح مکیدن انگشت شست عبارتند از:

 • دادن تشویقی به آن ها
 • صحبت کردن با آن ها درخصوص این کار
 • استفاده از پستانک ارتودنسی
 • دور کردن پستانک از جلوی دست آن ها
 • سرگرم کردن کودک به چیزهای دیگر
 • کمک گرفتن از روانشناس کودکان
 • مراجعه به متخصص ارتودنسی دندان

چنانچه کودک همچنان انگشت خود را بمکد احتمال کج شدن دندان ها او بیشتر میشود لذا اگر موفق نشدید تا مانع از اینکار شوید حتما از یک متخصص ارتودنسی خوب کمک بگیرید.


اختلالات عملکردی میوفانکشنال و کج شدن دندان ها

اختلال میو فانکشنال پیرامون زبان و ماهیچه های صورت رخ میدهد این مشکل به جویدن و بلیعدن مواد غذایی ارتباط دارد. در واقع بلع صحیح مواد غذایی و مایعات به هماهنگی و عملکرد صحیح  ماهیچه های زبان و صورت و گلو بستگی زیادی دارد. اختلالات میوفانکشنال در کودکان یا (OMD) یا همان مشکل رفلاکس بلع باعث کج شدن دندان ها می شود.

به عبارتی در حالت طبیعی زمانی که ما چیزی را جویده و قورت میدهیم زبان ما باید به سقف دهان متمایل شود. اما مشکل در بلع کودکان به این شکل است که زبان در حین قورت دادن غذا به جای اینکه به سقف دهان بچسپد به دندان های قدامی فشار وارد میکند و باعث ایجاد مشکلی به نام اپن بایت میشود که یکی از علل کج شدن دندان ها است.


چه وقت نگران مشکل بلع در کودکان باشیم؟

معمولاً تا سن 6 سالگی، اکثر کودکان با یک الگوی بلع طبیعی و کارآمد تر که شامل فشار دادن نوک زبان به طرف سقف دهان است، سازگار می شوند. اگر این اتفاق نیفتد، فشار غیرطبیعی بر روی دندان ها و فک ها اعمال می شود که می تواند منجر به مشکلات مال اکلوژن شدید میشود. بنابراین اگر کودک شما در سن 6 سالگی است و هنوز مشکل بلع دارد حتما برای درمان ارتودنسی ثابت، متحرک یا نامرئی او را به متخصص ارتودنسی نشان دهید.


نحوه درمان اختلال عملکردی میوفانکشنال در کودکان چیست؟

میوفانکشنال تراپی درمانی است که برای برطرف کردن مشکل در مکانیزم بلع کودکان بکار گرفته میشود. این درمان شامل آموزش صحیح به کودک جهت بلعیدن مواد غذایی و نظارت بر آن ها حین غذا خوردن است. مدتی طول می کشد تا کودک این فرآیند را یاد بگیرد و تبدیل به عادت کند. اگر کمی دیر به فکر درمان افتاده اید حتما همزمان کودک را به متخصص ارتودنسی نشان دهید.


نگران مشکلات ارتودنسی و کج بودن دندان کودکانتان هستید؟

اگر در مورد دندان های فرزندتان نگرانی دارید، بهتر است با یک متخصص ارتودنسی خوب مشورت کنید. این متخصصان تنها کسانی هستند که آموزش کافی دیده اند و ابزار لازم جهت شناسایی و درمان مشکلات ارتودنسی کودکان را دارند. شما می توانید در تهران و کرج به یکی از 4 مطب دکتر دروی شپور متخصص ارتودنسی در تهران و کرج مراجعه کنید. برای دریافت 5 درصد تخفیف در درمان ارتودنسی کودکان روی دریافت آنلاین کلیک کنید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید