ارتودنسی کودکان

متخصص ارتودنسی کودکان چه کاری انجام می دهد؟

هم برای والدین و هم برای بهترین متخصص ارتودنسی، زیبایی و سلامت کودکان از مهمترین فاکتورهای مورد توجه است. کودک عزیز شما اگر در سن رشد است مدام به مراقبت و توجه نیاز دارد. یکی از کارهایی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید سلامت دندان آنهاست.

می دانید که پس از چند سال دندان های شیری کودکان جای خود را به دندان های دائمی می دهند اما اگر در کودکی این دندان ها دچار مشکلی باشند، این سوال پیش می آید که آیا دندان های دائمی نیز همان مشکل را دارند؟ آیا میدانید که بخش اصلی زیبایی صورت کودک شما مربوط به دندان آنهاست؟

مراجعه به متخصص ارتودنسی کودکان چه زمانی مناسب است ؟

اصولا اهمیت دادن به سلامت دندان ها در آینده هم باعث کاهش هزینه های درمانی ناشی از مشکلات دندان کودکان خواهد شد و نیز با آموزش مناسب می توان بیشتر این مشکلات را رفع کرد.

برخی از ناهنجاری های دوران کودکی به راحتی قابل درمان است، اما اگر به آن توجهی نشود در بزرگسالی برای برطرف کردن آن حتی بهترین دکتر متخصص ارتودنسی هم باید ساعت ها زمان و انرژی را در پروسه درمان صرف کند تا به نتیجه مطلوب برسد.

چرا باید به متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه کرد

انجمن دندانپزشکان آمریکا بر این باورند که کودکان پس از ۶ سالگی لازم است به صورت دوره ای توسط متخصص دندانپزشک کودکان معاینه شوند. زیرا ممکن است که دچار مشکلات دندان و فک باشند و بهتر است که هر چه سریع تر درمان شوند.

مراکزارتودنسی کودکان آموزش های لازم را به خانواده می دهند تا با بررسی زود هنگام دندان های کودک عزیزشان با دردسر و هزینه کمتر درمان شوند.

با تشخیص زود هنگام متخصص ارتودنسی کودکان گاها مشکلات فک و دندان کودکان در همان دوران کودکی به راحتی قابل درمان است.

برخی از علائمی که ممکن است به ناهنجاری های دندان و فک کودک مرتبط باشد:

 • مشکل در بیان تلفظ برخی از حروف
 • لکنت در ادای کلمات مختلف
 • علاقه نداشتن کودک به مسواک و نخ دندان کشیدن
 • مشکل در جویدن غذا
 • و …
دکتر متخصص ارتودنسی کودکان
لبخند زیبای کودک

با مراجعه و مشاوره منظم مراکز یا کلینیک های تخصصی دندانپزشکی کودکان سلامت کودک خود را به صورت دوره ای بسنجید.

دکتر متخصص ارتودنسی کودکان با ارائه آموزش ها و راهکارهای درمان به موقع، می تواند در آینده مشکلات فک و دندان کودک شما را به حداقل برساند. و دندان هایی سالم و لبخندی زیبا به لبان کودک دلبندتان بنشاند.

پدر و مادرها ممکن است سوالاتی درباره چرایی و چگونگی انجام و اجرای ارتودنسی برای کودکان خود داشته باشند.

در ادامه مقاله با طرح چند سوال منتخب و پرتکرار والدین، از دکتر درویش پور متخصص ارتودنسی کودکان (رتبه اول برد تخصص)، جواب های ایشان را جویا شدیم:

مهمترین نکات برای درمان ارتودنسی کودکان

تفاوت ارتودنسی کودکان و ارتودنسی بزرگسالان ؟

ارتودنسی کودکان درمانی تخصصی است، که برای رفع ناهنجاری ها فک و دندانی که در کودکان به وجود آمده یا امکان به وجود آمدن آن می باشد ارائه می شود.

تفاوت ارتودنسی کودکان با ارتودنسی بزرگسالان در نحوه انجام درمان است. به گونه ای که در کودکی می توان از اختلالاتی که ممکن است در بزرگسالی به سختی درمان شوند جلوگیری کرد و دندان هایی زیبا را از همان کودکی برای فرزندانمان تضمین کنیم.

از لحاظ زمانی نیز ارتودنسی کودکان در سنین پایین نسبت به دوره بزرگسالی به زمان کمتری برای درمان احتیاج دارد.

متخصص ارتودنسی
معاینه کودک توسط متخصص ارتودنسی

چرا باید به درمان ارتودنسی کودکان اهمیت ویژه داد ؟

هدف اصلی از درمان های دندان کودکان، سلامتی دندان و رفع ناهنجاری های احتمالی در فک و صورت کودک است. این مراقبت ها و ویزیت های دوره ای دندان و فک کودک باعث کمتر شدن هزینه و دردسرهای سلامت فک و دندان کودکان در بزرگسالیشان می شود.

این امر غیر قابل انکار است که دندان ها نقش به سزایی در زیبایی کودکان و همچنین در بزرگسالان دارند. اما گاهی ناهنجاری های فک و دندان ها در بسیاری از افراد باعث از دست دادن حس اعتماد به نفس می شود.

برخی از ناهنجاری های فک و دندان معمول شامل:

 • به هم ریختگی دندان ها
 • عدم تناسب در روی هم رفتن فک بالا و پایین
 • نامناسب بودن جای ریشه دندان
 • مشکل در جویدن غذا و گاز گرفتن میوه
 • کوچک بودن فک پایین
 • ناتوانی در ادای برخی کلمات یا حروف
 • و …

انجام ارتودنسی و مراجعه به متخصص ارتودنسی کودکان چه نتایجی را به دنبال دارد ؟

دکتر هادی درویش پور متخصص ارتودنسی کودکان به ما پاسخ می دهد:

با توجه به حساس بودن درمان ارتودنسی کودک، وجود همکاری کامل متخصص با والدین کودک در حین دوره درمان و پس از آن بسیارحائز اهمیت است. همچنین عمل به توصیه های متخصص ارتودنسی کاملا ضروی است.

پس از درمان دندان های کودک شکلی طبیعی و سالم خواهد داشت و مشکلات فک نیز طی درمان مورد بررسی و درمان قرار میگیرد.

همچنین مشکالات مربوط تلفظ و ادای کلمات نیز حل می شود کودک میتواند واضح تر صحبت کند و کلمات را خیلی گویا ادا کند. همچنین زیبایی لبخند کودک را دو چندان می کند.

نمایش دندان های شیری کودک

چرا دندان کودکان نامرتب و دارای ناهنجاری است؟

اگر بخواهیم به صورت دقیق این مسئله را بررسی کنیم باید گفت نامرتب بودن دندان در کودکان اشکالی اکتسابی است و عموما ربطی به ژنتیک ندارد.

اما ناهنجاری های فک و دندان چه زمانی در کودک به وجود می آیند؟

خب می توان گفت که اکثرا مربوط به دوران نوزادی و شیر خوارگی است.

انجام برخی عادات زمان شیرخوارگی کودک تاثیری مستقیم بر رویش دندان های نوزاد دارد و همچنین سبب بروز برخی ناهنجاری های فک و دندان می شود. مانند:

 • مکیدن و گاز گرفتن انگشتان
 • تنفس از طریق دهان
 • نحوه شیر دادن به بچه
 • و…

حتما بخوانید: مراحل رویش و رشد دندان ها در کودکان (از دندان های شیری تا دندان های دائمی)


متخصص ارتودنسی کودکان

پیشگیری های لازم برای مراقبت از دندان کودک

با آموزش مناسب به والدین و کودکانشان میتوان در جهت پیشگیری بسیاری از ناهنجاری های معمول در سنین بالا جلوگیری کرد.

درباره سلامت دندان ها و ارتودنسی دندان نیز چنین است. با مراجعه و ویزیت های منظم، دکتر متخصص دندانپزشکی درمیابد که آیا کودک شما نیاز دارد ارتودنسی شود یا خیر.

گرفتن عکس رادیویی از فک و دهان کودک (OPG) آشکار خواهد شد که وضعیت دندان های فرزند دلبند شما به چه شکلی است و آیا به ارتودنسی نیاز دارد یا خیر.

عکس OPG نشان خواهد داد که ریشه دندان و نحوه ی رشد دندان به چه صورت است.

تصویر عکس برداری از دندان قبل از 
ارتودنسی
عکس OPG از دندان (در تصویر ناهنجاریهای فک و دندان قابل ملاحظه است)

در حالت کلی اگر کودک شما مرتب مسواک بزند و به او آموزش دهید که از نخ دندان استفاده کند و از لحاظ ظاهری دندان های مرتبی داشته باشد یک بار در سن ٩ سالگی و یک بار در سن ١٢ سالگی به متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه نمایید تا کاملا او را ویزیت کند.

انجام ویزیت ارتودنسی برای کودک هم باعث اطمینان خاطر والدین خواهد شد هم می تواند در جهت درمان پیشگیرانه جهت سلامت دندان های کودک بسیار موثر باشد.

سن مناسب ارتودنسی کودک چه سنی است ؟

اگر شما در نظر داشتید که دندان های فرزند خود را به متخصص ارتودنسی کودکان بسپارید، چه سنی مناسب این کار است؟

انجمن دندانپزشکان آمریکا سن مناسب برای ارتودنسی کودک را ٩ تا ١۵ سالگی تعیین کرده است. به این معنی که اگر در این سن ارتودنسی انجام شود هم بهترین عملکرد درمانی را خواهد داشت و هم عوارض جانبی ندارد.

در این بازه سنی می توان به آسانی دندان ها را شکل داد و وضعیت فک را هم به حالت طبیعی درآورد. پس از ١۵ سالگی هم ارتودنسی عملکرد مطلوبی دارد اما طول درمان با توجه به بالا رفتن سن افزایش چشمگیری خواهد داشت.

پس ما توصیه اکید متخصصین ارتودنسی کودک این است که اگر مایل به انجام عمل ارتودنسی هستید، کودکانتان را در سن پایین برای انجام ارتودنسی ترغیب و آماده کنید.

سن مناسب برای ارتودنسی کودک
معاینه دندان های کودک پس از ارتودنسی

ارتودنسی در سن پایین این مزیت را دارد که پس از درمان و در حین درمان کودک شما با بهداشت دهان و دندان نیز آشنا شود. و کودک تشویق می شود که پس از انجام ارتودنسی همواره دندان های خود را سالم نگه دارد.

چگونه کودک را برای انجام ارتودنسی آماده کنیم ؟

آماده سازی کودک برای ارتودنسی بسیار مهم است. زیرا ممکن است فرزند شما از لحاظ روحیه آمادگی این کار را نداشته باشد

با توجهبه اینکه کودکان معمولا از آمپول می ترسند و با دارو و محیط کلینیکی میانه خوبی ندارند.

مهم است که والدین با مراجعه منظم به دندانپزشک متخصص کودکان، هم فرزندشان را با محیط دندانپزشکی آشنا کنند و هم زمینه ایجاد شناخت و ارتباط صمیمی با متخصص ارتودنسی کودک را به وجود آورند.

از طرف دیگر ممکن است به دلیل نداشتن اطلاعات درست درباره عمل ارتودنسی کودک شما علاقه ای به انجام آن نداشته باشد. پس لازم است که قبل از انجام آن حتما با دکتر متخصص مشاوره های لازم انجام شود.

دکتر متخصص ارتودنسی با توجه به پتانسیل های موجود در پرسنل مطب، مقدمات لازم را برای آماده شدن و ارتباط صمیمی با کودک شما مهیا میکند.

نحوه انجام ارتودنسی کودکان و نکات حین درمان

ارتودنسی کودکان دارای روش های گوناگونی است که با توجه به وضعیت فک و دندان کودک و مشورت با متخصص ارتودنسی باید انجام شود.

مثلا ممکن است نیاز باشد که فقط یک فک او ارتودنسی شود، یا ارتودنسی به یکی از روش های ارتودنسی متحرک و یا ارتودنسی ثابت اجرا شود. همان طور که اشاره کردیم این کار بنا به نظر متخصص ارتودنسی کودک شما است.

ارتودنسی ثابت چگونه است

ارتودنسی ثابت به کمک براکت ها و سیم کشی انجام می شود. این کار باعث منظم کردن دندان ها می شود. مدت زمان آن بستگی به شرایط بیمار دارد و در بازه ای بین ٣ تا ٧ ماه طول خواهد کشید. مزیت این کار هزینه مناسب آن و نتیجه مطلوب آن است.


بیشتر بخوانید : ارتودنسی ثابت چیست ؟


ارتودنسی متحرک چگونه است

این روش مانند روش ارتودنسی ثابتاست اما با این تفاوت که در صورت لزوم می توان آن را از دهان خارج کرد و دوباره آن را بازگرداند.

مدت درمان این روش طولانی تر است اما برای کسانی تجویز می شود که دندان های نسبتا منظمی دارند یا ناهمگونی دندان های آنها به صورتی نیست که لازم باشد از نوع ثابت استفاده شود.


بیشتر بخوانید : ارتودنسی متحرک چیست ؟


آشنایی با ارتودنسی نامرئی در کودکان

برای برخی از مراجعین به متخصص ارتودنسی این امر مهم است که نمیخواهند سیم های ارتودنسی کودک دلبندشان مشخص باشد. یا در آینده احساس می کنند که جای ارتودنسی ممکن است مشخص باشد. از این رو دوست دارند که به صورت نامرئی ارتودنسی انجام شود.

یک متخصص ارتودنسی خوب این کار را در سطح پشتی دندان انجام می دهد. این کار برای دندانپزشک زمان و انرژی بیشتری می طلبد اما مزیت های روش ارتودنسی متحرک را دارد.

البته به دلیل مخفی بودن ارتودنسی، ممکن است کمی از روش ارتودنسی ثابت هزینه بیشتری داشته باشد.


بیشتر بخوانید: ارتودنسی نامرئی


ارتودنسی سیم ثابت

ارتودنسی سیم ثابت برای کسانی تجویز می شود که یک یا دو فک آنها دچار ناهنجاری باشد.

این روش علاوه بر مرتب کردن دندان ها، وضعیت فک ها را نیز به حالت نرمال و طبیعی می برد و ناهنجاری های آن ها را می پوشاند. این عمل ممکن است نیازمند بازه زمانی طولانی تری باشد.

ویژگی های یک ” متخصص ارتودنسی کودکان ” خوب

ارتودنسی کودکان مانند سایر درمان های پزشکی نیازمند تخصص ویژه می باشد.

فرد متخصص ارتودنسی کودکان باید تحصیلاتی در رشته دندانپزشکی کودکان داشته باشد. هر چند ممکن است که شخصی دارای مدرک دندانپزشکی باشد و بتواند این کار را انجام دهد. اما شرط اصلی برای این کار داشتن تجربه مناسب و درمان های موفق، و آشنایی کامل با روانشناسی کودک است.

پس قبل از مراجعه به دکتر متخصص ارتودنسی کودک تحقیق کنید و چند نمونه از درمان هایی که ایشان انجام داده است و یا نمونه کارهای ارتودنسی کودک را ببینید.

ارتودنسی کودکان هر چند که درمان سختی نیست اما نیازمند حوصله و دانش خاصی است و از همه موثرتر در همکاری کودک خوش اخلاق بودن دکتر ارتودنسی است.

پس توصیه می کنیم نهایت دقت را در انتخاب دندانپزشکی کودک خود بکار بگیرید.

دکتر هادی درویش پور متخصص ارتودنسی کودکان
دندانپزشک متخصص کودکان و آماده کردن کودک برای درمان

از آنجایی که فرآیند درمان کودکان معمولا سخت تر، و مستلزم داشتن حوصله زیاد است بنابراین متخصص دندانپزشکی کودکان باید دارای صبر و حوصله، و اخلاقی بسیار عالی باشد.

علاوه برتحمل و بردباری، دندانپزشک باید دانش کافی نیز داشته باشد. زیرا هر اندازه که ارتودنسی در کودکی مفید است، خدای ناکرده با عدم مسئولیت پذیری دندانپزشک عواقب ناخوشایندی را در آینده بهمراه داشته باشد.

مراحل انجام ارتودنسی کودکان توسط متخصص ارتودنسی

پس از تصمیم به شروع انجام ارتودنسی کودک این درمان طی چند جلسه انجام می شود. معمولا جلسه اول به سراغ قالب گیری و آماده کردن مواد و تجهیزات لازم می روند.

پس از آن عمل براکت گذاری و سیم کشی می روند. هر جلسه بازه ای حدود ۶٠ تا ١٠٠ دقیقه زمان می برد.

در طی درمان ارتودنسی نباید این نکته را فراموش کرد که لازم است کودک با پزشک معالج خود همکاری کند.

پس از انجام درمان آن زمانهایی توسط متخصص ارتودنسی تعیین خواهد شد تا به صورت منظم کودک را ویزیت و نحوه عملکرد را ارزیابی کند. و در صورت مشاهده هر گونه اشکال در فرآیند درمان آن را سریعا برطرف سازد.

مراحل ارتودنسی کودکان
زیبایی ارتودنسی ثابت بر دندان

گاهی ممکن است با توجه به تشخیص متخصص ارتودنسی، لازم باشد که کودک از پلاک استفاده کند. پلاک ارتودنسی یک نگهدارنده است تا پس از عمل ارتودنسی، اجزای آن به صورت عالی کار خود را انجام دهند.

پلاک های ارتودنسی دارای ویژگی های متفاوت و انواع گوناگونی هستند و بنابه تشخیص دکتر ارتودنسی کودکان باید استفاده شوند.

هزینه ارتودنسی کودکان

بعد از مطمئن شدن از کیفیت و فرآیند درمان ارتودنسی آگاهی از حدود هزینه تمام شده ارتودنسی کودک می تواند برای برخی والدین مهم باشد.

با توجه به نوع ارتودنسی و نظر دکتر متخصص ارتودنسی کودک، هزینه و قیمت ارتودنسی کودکان در سال 99 بازه ای بین ١٠ تا ٢٠ میلیون تومان دارد(مهر ماه سال 1399).

البته شما می توانید بدون نگرانی بابت قیمت و هزینه ارتودنسی کودک دلبندتان با قسط بندی و پرداخت مرحله ای مبلغ را تسویه کنید.


برای مشاهده جدول کامل تعرفه و هزینه ارتودنسی سال 99 مطلب روبرو را نگاه کنید: محاسبه تعرفه و هزینه ارتودنسی سال 99


گالری عکس ها و تصاویر قبل و بعد از ارتودنسی کودکان

در نهایت با نشان دادن چند نمونه کار شما را با اثرات و نتایج درمان ارتودنسی کودک آشنا می کنیم. این نمونه ها به شما دید مناسبی می دهد که این عمل تا چه اندازه مفید و کارآمد است.

در ضمن می توانید با خیال راحت و در اعتماد کامل به متخصص ارتودنسی کودکان خودتان منتظر نتایج خوب و زیبایی لبخند کودک خود باشید.

قبل و بعد از انجام ارتودنسی کودک

به تصویر بالا نگاه کنید. این کودک دچار فرورفتگی دندان و همچنین جلو بودن فک پایین است. با تشخیص به موقع و انجام درست عمل ارتودنسی برای این کودک، فک ها به حالت طبیعی برگشته اند و دندان ها شکل منظمی پیدا کرده اند.

ممکن است در نگاه اول زیاد به چشم نیاید اما این عمل در اصل زمانی نتایج درخشان خود را نشان می دهد که دندان های اصلی دربیایند و کاملا رشد کنند.

قبل و بعد ارتودنسی

حال توجه شما را به این نمونه کار جلب می کنم. مشاهده می کنید که این کودک دچار ناهنجاری در فک بالایی خود است. به گونه ای که فک بالایی او بالاتر از مکان طبیعی خود است.

وضعیت فک حتی روی زیبایی او اثر بسیار منفی ایجاد کرده. یک متخصص ارتودنسی کودکان با اجرای ارتودنسی بلند مدت وضعیت فک ها ثابت شده و به جای طبیعی خود بازگشته اند. که هماهنگی عالی بین دندان ها ایجاد شده است.

ارتودنسی کودک خوب

با دقت به وضعیت این کودک بنگرید. هر چند در ظاهر دندان های مرتبی دارد اما نظر پزشک متخصص ارتودنسی کودکان این است که ریشه دندان های دائمی او به صورت کج در حال رشد بوده اند.

با اجرای دقیق ارتودنسی دندان های جلویی او به سمت عقب هدایت شده و وضعیت فک ها کاملا به حالت طبیعی بازگشته. نتیجه این عمل باعث زیبایی دو چندان در ظاهر این کودک شده است.

قبل و بعد از ارتودنسی در کودک

این کودک دچار ناهمگونی در دندان شده است. فاصله دندان های او از هم زیاد است و ممکن است در آینده و هنگام رشد دندان های دائمی او نیز بیشتر شود.

با انجام ارتودنسی درست و به موقع به وسیله ی دکتر متخصص ارتودنسی کودکان فاصله دندان ها کاسته شده و به مرتب شدن دندان ها انجامیده. همین عمل ساده زیبایی خاصی به او داده است.

برای مشاهده ویدیو و گالری تصاویر ارتودنسی کودکان ببینید: گالری نمونه کارهای دکتر درویش پور

منابع :

دکتر هادی درویش پور متخصص ارتودنسی کودکان

انجمن دندانپزشکی آمریکا