هزینه ارتودنسی

لق شدن دندان در طول درمان ارتودنسی از شایعه تا واقعیت

لق شدن دندان یکی از نگرانی‌های اصلی بیمارانی است که در حال سپری کردن دوره درمان ارتودنسی دندان خود هستند. به همین دلیل در این مقاله، توضیحاتی در خصوص احتمال لق شدن دندان در زمان درمان ارتودنسی ارائه خواهیم کرد. اگر شما هم نگران این موضوع هستید یا فکر می‌ کنید که یک یا تعدادی از دندان های‌تان شل شده و یا احتمال لق شدن آن ها وجود دارد، حتما این مقاله بخوانید. چون به عنوان یک متخصص ارتودنسی گاهی اوقات مراجعانی داریم که ادعای لق شدن دندان در ارتودنسی را دارند و بنابراین لازم است در این باره حقایقی بیان شود.


آیا ممکن است در طول ارتودنسی دندان من لق شده و بی‌افتد؟

جواب کوتاه : خیر

لازم است بدانید که تنها در چند روز اول زمانی که براکت‌های ارتودنسی ثابت گذاشته می شوند دندان ها ممکن است کمی تحت فشار قرار گرفته و تکان بخورند. به همین دلیل ممکن است به برخی از بیماران احساس لق شدن دندان دست دهد. این مساله یک امر طبیعی است. و در صورتی که متخصص ارتودنسی فرآیند درمان را از قبل برای بیمار توضیح نداده باشد، موجب نگرانی بیمار خواهد شد.

تصویر دختری که روی دندان هایش بریس ارتودنسی است

چرا حس لق شدن دندان در ارتودنسی به من دست می دهد؟

حرکت دندان از موقعیت کج و ناتراز خود به سمت یک موقعیت جدید یا صاف، با اعمال فشار توسط انواع ارتودنسی متحرک و ثابت صورت می گیرد. یعنی برای اینکه دندانِ کج شما، کم کم صاف شود، لازم است که به آن نیروهایی از طرف دستگاه های ارتودنسی وارد شود. همین موضوع باعث می شود که شما حس کنید دندان شما شل یا لق شده است. دلیل اصلی احساس لق شدن دندان در ارتودنسی همین موضوع است.


فشار ناشی از دستگاه های ارتودنسی به کدام بخش از دندان ها اعمال می شود؟

این فشار به بخش های مختلف دندان شما از جمله بخش های زیر وارد می شود:

  • تاج دندان
  • ریشه  دندان
  • لیگامان پریودنتال
  • استخوان نگهدانده اطراف دندان
وجود فاصله بین دندان ها که در نتیجه کشیدن دندان در طول ارتودنسی بوده

البته به این نکته توجه کنید که، این فشار آهسته و مداوم است. همچنین این فشار می تواند در حرکت دندان  به سوی هدفِ از پیش تعیین شده تاثیر به سزایی داشته باشد. از این رو، در جهت دندان در حال حرکت، غشاء پریودنتال ( لثه ) فشرده، قرار دارد. سطح استخوان از تماس با این غشاء شروع به جذب دوباره  می کند.


آیا احساس لق شدن دندان بعد از ارتودنسی طبیعی است و امکان آن وجود دارد؟

داشتن این احساس، طبیعی است، اما نه مانند احساس لق شدن در ارتودنسی، لق شدن دندان بعد از ارتودنسی تنها یک احساس است و واقعیت ندارد. علت اینکه شما چنین می کنید دندانی لق شده دارید، فعال شدن سلول های استخوانی به نام استئوکلاست ( استخوان از بین برنده سلول ) می باشد.

در مکان هایی از استخوان نگهدارنده دندان، سلول های استخوانی به نام استئوبلاست ( سلولهای ساختمان استخوان ) وجود دارند که شروع به بازسازی استخوان می کنند به علت اینکه این استخوان است که حذف شده و دوباره در اطراف دندان ساخته شده است. به همین دلیل است که بیمار در طول و بعد از ارتودنسی احساس  لق شدن  دندان دارد.  

هنگامی که درمان ارتودنسی به پایان رسید و دندان در موقعیت نهایی قرارگرفت، بازسازی استخوان متوقف می شود. زیرا این فرایند به تثبیت نهایی خود نزدیک می شود. بنابراین احساس  سستی و  لق شدن دندان دیگر وجود نخواهد داشت.


لق شدن دندان بعد از درمان ارتودنسی کاملا طبیعی است

پس از اتمام کار ارتودنسی، دندان در موقعیت امن تری در استخوان قرار خواهد گرفت. در انتهای کار ارتودنسی و حذف براکت ها (برداشتن ارتودنسی) شما برای ماندگاری درمان تنها به یک نگهدارنده نیاز دارید که ارتودنتیست تان به شما توصیه می کند. بنابراین اگر در آغاز کار ارتودنسی احساس لق شدن دندان داشتید نگران نباشید این موضوع کاملا طبیعی است.

تصویر دختری که به تازگی ارتودنسی کرده

دلایل موجه لق شدن دندان در ارتودنسی

در برخی موارد ممکن است واقعا دندان لق شود. اما اگر شما به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کرده باشید و تمام دستورالعمل های توصیه شده را رعایت کرده باشید به هیچ عنوان با لق شدن دندان در ارتودنسی مواجه نخواهید شد.

بلکه تنها کسانی که متخصص خوبی انتخاب نکرده باشند و همچنین بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنند ممکن است دندانشان در طول ارتودنسی لق شود. مهم ترین علت شل شدن دندان در ارتودنسی، بیماری های لثه ( پریودنتال )  می باشد که این بیماری در بزرگسالان شایع تر از کودکان است  و بر اثر عدم رعایت مسائل بهداشتی رخ میدهد.


چرا بیماری لثه می تواند باعث لق شدن دندان در ارتودنسی شود؟

از آنجایی که شما براکت های ارتودنسی دارید و با نیروهای ملایم وارده به دندان های خود مواجه هستید، سلامت پریودنتال نقش اول را در این بازی ایفا می کند. این نیروی ملایم می تواند استخوان اطراف خود را وادار به حرکت کند. بنابراین اگر بافت های لثه در طول ارتودنسی سالم نباشند ممکن است باعث از دست رفتن استخوان و یا تضعیف آن شوند.

بنابراین هر بیماری لثه باید تحت کنترل در آورده شود و قبل از درمان ارتودنسی مورد بررسی کامل  ارتودنتیست قرار گیرد سپس کار درمان ارتودنسی آغاز شود .

تصویری مردی که دندان هایش درد می کند

برای پیشگیری از بیماری پریودنتال چه کنیم؟

برای حفظ سلامت پریودنتال خود، شما نیاز دارید که بهداشت دهان و دندان  خود را به طور منظم و حرفه ای در طول مدت ارتودنسی حفظ کنید. علاوه بر این جهت پیشگیری چشم انداز بلند مدت و یا پیش آگهی مشکلات دهان، دندان و بیماری های پریودنتال باید قبل از تصمیم گیری بر گزینه های درمان در نظر گرفته شود. همچنین بهتر است بدانید که خط لثه دروازه ای برای سلامت دهان و دندان شما است. بنابراین بهتر است از آن مراقبت کنید.


ازدحام دندان باعث شل دندان در طول ارتودنسی می شود

انواع ارتودنسی شامل ارتودنسی نامرئی، ثابت و نامرئی برای کسانی که شلوغی و نامنظمی دندان دارند به زمان بیشتری برای تنظیم و مرتب کردن دندان ها نیاز دارد. طی این فرایند درمان، بیمار ممکن است مدت بیشتری احساس سستی و لق  شدن دندان را داشته باشد.

نیرو های ارتودنسی که قادرند دندان ها را به حرکت در آورند در هر ماه می توانند در نهایت یک میلی متر دندان ها را به ناحیه هدف نزدیک کنند. البته سرعت این حرکت در افراد مختلف متفاوت می باشد. همچنین فاکتور هایی از قبیل سن بیمار و  جنسیت بیمار در طول درمان و سرعت حرکت دندان ها موثر می باشند. زیرا تغییرات دندان با افزایش سن هم از گزینه هایی است که باید در نظر گرفته شود.

شلوغی بیش از حد احساس شدیدتری در خصوص شل شدن دندان به شما می دهد

لق شدن ارتودنسی ناشی از ازدحام بیش از حد دندان ها

بنابراین با توجه به عوامل یاد شده سرعت مناسب و غیر مخرب را برای حرکت دندان ها حداکثر یک میلی متر در ماه می توان پیش بینی کرد. حرکت با سرعت یاد شده در دندان های شلوغ زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهد. بیمار ممکن است مدت بیشتری احساس شلی ، سستی  و لق شدن دندان داشته باشد. به هر حال شلوغی دندان ها نیاز به  نیروهای بیشتری دارند که  به طور مساوی و مناسب طی درمان ارتودنسی دریافت کنند.


درد ارتودنسی ممکن است احساس لق شدن دندان به بیمار بدهد

متخصص ارتودنسی در ابتدای درمان به شما خواهد گفت که تا چند روز اولیه درمان درد ارتودنسی شما فروکش خواهد کرد. درد هایی که در چند روز اول درمان شما احساس می کنید کاملا طبیعی و ناشی از نیروهای وارده از دستگاه های ارتودنسی می باشد.

تداوم احساس درد از سوی شما زیاد بودن نیروهای ارتودنسی را زیر سوال می برد. التهاب لثه و احساس لق شدن دندان اگر بیش از اندازه باشد. یا اگر بیشتر از چند هفته به طول بی انجامد نشان دهنده وارد آمدن نیروی بیش از اندازه به دندان های شما است.


تخریب ریشه و تخریب استخوان آرواره از دیگر موارد وارد آمدن نیروی بیش از اندازه به دندان ها است. در این صورت است که شما متوجه می شوید که نیروهای وارده بر دندان های شما نادرست و بیش تراز حد معمول است. به همین خاطر است که شما نباید در نزد افراد غیر متخصص درمان ارتودنسی را فقط به خاطر ارزان بودن بهای آن انجام دهید  و تنها باید به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید.


از کجا یک متخصص ارتودنسی خوب پیدا کنم؟

اگر در تهران یا کرج هستید و نیاز به درمان ارتودنسی دارید حتما سری به مطب های دکتر درویش پور متخصص ارتودنسی در تهران و کرج بزنید تا مورد ارزیابی قرار بگیرید. اگر از طریق این لینگ اقدام به دریافت نوبت آنلاین کنید 5 درصد تخفیف ارتودنسی به همراه یک جلسه رایگان مشاوره تخصصی به شما تعلق می‌گیرد.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید