ارتودنسی لینگوال چیست؟ (ارتودنسی پشت دندانی)

در این مقاله به طور کامل درباره ارتودنسی لینگوال مطالبی ارائه شده است. چنانچه کنجکاو هستید که این ارتودنسی چیست و چگونه انجام می شود یا مزایا و معایب آن کدامند حتما این مقاله را بخوانید.

دریافت نوبت آنلاین + مشاوره رایگان ارتودنسی دندان


ارتودنسی لینگوال چیست؟

در اصطلاحات پزشکی و دندانپزشکی واژه لینگوال، اشاره به هرچیزی که نزدیک زبان یا در ارتباط با زبان دارد. مثلاً ما یک عصب داریم که کف دهان و زبان را عصب دهی می کند و به آن عصب لینگوال گفته می شود. یک روش ارتودنسی هم داریم که به آن لینگوال گفته می شود زیرا دستگاه ها (سیم وبراکت) در این روش نزدیک به زبان هستند، در سمت زبان هستند. در واقع برعکس “ارتودنسی ثابت” معمولی که دندان ها به جلوی دندان ها وصل هستند، در این روش دستگاه ها به پشت دندان متصل هستند به همین دلیل به این روش درمانی ارتودنسی پشت دندانی، لینگوال یا زبانی هم گفته می شود.

عکسی که ارتودنسی لینگوال را با آینه دندانپزشکی نشان می دهد

تفاوت ارتودنسی معمولی با لینگوال در چیست؟

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، بریس های زبانی دقیقاً شبیه به ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی معمولی هستند اما با یک تفاوت بسیار شاخص. ما بریس های معمولی را به سطح جلوی دندان ها متصل میکنیم. یعنی به راحتی دیده میشوند. اما ابتکار عمل در ارتودنسی لینگوال به این صورت است که بریس ها دیگر قابل مشاهده نیستند. چرا؟

چون ما آن ها را به سطح خلفی یا پشت دندان ها متصل میکنیم. این ترفند خودش نوعی ارتودنسی نامرئی است زیرا بدون اینکه کسی متوجه درمان شما شود بعد از مدتی دندان های شما صاف و یکدست میشوند.

تفاوت ارتودنسی لینگوال با سایر دستگاه های ارتودنسی. تصیور 4 نوع مختلف ارتودنسی نامرئی

بهترین کاندید ارتودنسی پشت دندانی یا زبانی کیست؟

در بخش بالا عنوان کردیم که ارتودنسی با کمک  سیستم لینگوال نوعی ارتودنسی نامرئی است. و حتما خوب میدانید که ارتودنسی های نامرئی بهترین روش برای صاف کردن دندان های بزرگسالان هستند. یعنی اگر بزرگسال هستید و در عین حال مشکل ارتودنسی دارید میتوانید بدون اینکه کسی متوجه درمان شما شود ارتودنسی کنید.

بنابراین هرچند که از این سیستم میتوان برای اصلاح مشکلات کودکان و بزرگترها استفاده کرد، اما به نظر میرسد بیشتر بزرگترها به این درمان نیاز داشته باشند.


ارتودنسی پشت دندانی چه مشکلاتی را اصلاح میکند؟

دستگاه های ارتودنسی متحرک قادرند تنها مشکلات جزئی تا متوسط دندانی را برطرف کنند اما دستگاه های ثابتی مانند لینگوال میتوانند شدیدترین مشکلات را اصلاح کنند. بریس زبانی یا لینگوال می تواند مشکلاتی بیش از کج بودن دندان ها را برطرف کند. این ارتودنسی می تواند سلامت دهان و دندان شما را به خوبی بهبود بخشد. به طور کلی بریس های لینگوال قادرند مشکلات زیر را برطرف کنند:

 • کج بودن متوسط تا شدید دندان ها
 • ازدحام دندان ها
 • انواع مال اکلوژن ها

آیا ارتودنسی زبانی میتواند اوربایت را درمان کند؟

ارتودنسی لینگوال برعکس ارتودنسی متحرک نه تنها اوربایت دندان بلکه سایر مال اکلوژن های شدیدی مانند کراس بایت و آندربایت را به راحتی اصلاح کند. این سیستم همچنین میتواند ازدحام یا کراودینگ دندان و همچنین فاصله بین دندان ها را به خوبی برطرف کند.

مولاژ دندانی که براکت لینگوال دارد

طول دوره درمان با ارتودنسی زبانی چقدر است؟

مدت زمان ارتودنسی لینگوال بسته به شدت مشکل و سن و سال متفاوت است. مطابق تجربه و تعداد بیمارانی که ما داشته ایم حدودا بین 18 تا 36 ماه طول خواهد کشید تا مشکلاتی دندانی و مال اکلوژن ها با کمک این سیستم اصلاح شوند.


هزینه ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

به طور معمول هزینه ارتودنسی لینگوال زیاد است و کمتر کسی سراغ این روش اصلاح میرود. اگر هزینه ارتودنسی قابت معمولی را چیزی بین 4.5 تا 6 میلیون به ازای هر یک فک در نظر بگیریم، قیمت ارتودنسی لینگوال دست کم 2 یا 3 میلیون  تومان بیشتر از ارتودنسی معمولی خواهد بود.

هزینه ارتودنسی دندان، تصویری دختری که ارتودنسی لینگوال دارد و دلار در دستش است

چرا پرانتزهای پشت دندانی گران هستند؟

هزینه ارتودنسی لینگوال کمی بالاتر از هزینه ارتودنسی ثابت معمولی است. دلیل بالا بودن این هزینه هم واضح است:

 • نصب و تنظیم بریس لینگوال دشوار است زیرا دسترسی به پشت دندان ها سخت است
 • هزینه تعمیر یا جایگزینی بریس ها در صورت شکسته شدن زیاد است
 • تخصص زیادی نیاز دارد.

آیا من می‌توانم فقط دندانهای جلوی خود را با ارتودنسی پشت دندانی صاف کنم؟

بله کاملا. از براکت های زبانی می توان برای هدف قرار دادن بخش های کوچک از جمله شش دندان جلو استفاده کرد. در این موارد، درمان سریعتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.


مزایا ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی پشت دندانی یا زبانی مزایای زیادی به نسبت برخی از دستگاه های ارتودنسی دندان دارد. مهمترین مزایای ارتودنسی لینگوال عبارتند از:

 • مزیت اصلی استفاده از ارتودنسی پشت دندانی این است که غیر قابل مشاهده بودن آن ها است.
 • قدرت مانور بریس های لینگوال برای اصلاح مشکلات پیچیده ای مانند تغییر ارتفاع دندان، چرخش دندان و بستن فضای خالی بین دندان بیشتر است.
 • در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکند اگر تغییر رنگی ایجاد شود در پشت دندان خواهد بود و قابل مشاهده نیست.

معایب ارتودنسی لینگوال چیست؟

در بخش قبل برخی از مزایای ارتودنسی پشت دندانی را مطرح کردیم در این بخش نیز به معرفی شناخته شده ترین معایب ارتودنسی لینگوال میپردازیم:

 • یکی از اصلی ترین معایب ارتودنسی لینگوال این است که استفاده و جایگذاری آن مشکل می باشد
 • به طور کلی قرار ملاقات هایی که با دکترتان در طول دوره درمان گذاشته می شود زمان بیشتری نبست به ارتودنسی ثابت نیاز دارد
 • نصب کردن براکت های لینگوال به دلیل موقعیتی که در داخل دهان دارند کمی مشکل است

با این حال، با پیشرفت مداوم در طراحی سیستم لینگوال، این نقاط ضعف، خیلی کم به عنوان یک مشکل به حساب می آیند.


لینگوال از انواع ارتودنسی نامرئی است

مزیت ارتودنسی لینگوال، تصویر دختری که ارتودنسی لینگوال نامرئی دارد

اگر شخصی با دقت به داخل دهانتان نگاه کند ممکن است به صورت اجمالی متوجه دستگاه ارتودنسی شما بشود (به خصوص اگر ارتودنسی لینگوال را روی دندان های پایینی استفاده کنید). در غیر این صورت به راحتی قابل مشاهده نیستند.

اگر فکر می کنید که استفاده از ارتودنسی ثابت برای شما خجالت آور است انواع دیگری از ارتودنسی نیز وجود دارند. ارتودنسی زبانی یکی از انواع ارتودنسی نامرئی است که می توانید در نظر داشته باشید.


چرا هر متخصصی کار ارتودنسی لینگوال را انجام نمیدهد؟

ارتودنسی پشت دندانی یک تکنیک پیچیده است که نیاز به آموزش و تجهیزات خاصی دارد. و البته که هر ارتودنتیست همه روش های ارتودنسی را ارائه نمی دهد زیرا ممکن است که تخصص و یا مهارت کافی نداشته باشد. از طرفی دردسرهای نصب لینگوال واقع ممکن است هم متخصص ارتودنسی را اذیت کند و هم خود بیمار را.


چه کسانی نمیتوانند با سیستم لینگوال ارتودنسی کنند؟

افرادی که دندان هایشان به شدت روی هم قرار می گیرد (اور بایت عمودی عمیقی دارند) ممکن است با این روش کمی مشکل داشته باشند. زیرا وقتی در حال جویدن و بستن دندان هایشان هستند نیروهای سنگینی بر روی براکت ها وارد کنند.

میزان بزرگ بودن این مشکل می تواند قابل بحث باشد. علاوه بر این کسانی که به طور مداوم با زخم های داخل دهان و یا عفونت مکرر لثه و دندان مواجه میشوند بهتر است از خیر ارتودنسی پشت دندانی بگذرند.


کیفیت نتایج این درمان چگونه است؟

برخلاف بیاناتی که در دهه های قبل ابراز شد ،ذاتا چیزی وجود ندارد که تکنیک لینگوال نداشته باشد. نتایجی که می توان از ارتودنسی لینگوال انتظار داشت همانند ارتودنسی ثابت می باشد. کاربرد CAD/CAM های پیچیده و تکنولوژی سیم های انعطاف پذیر رباتیک ، باعث شده است که نتایج روش لینگوال قابل پیش بینی تر شود.

کیفیت نتایج ارتودنسی لینگوال دختری که بعد از اتمام ارتودنسی لینگوال در حاال لبخند زدن است.

چه کسانی می توانند به وسیله ارتودنسی لینگوال درمان شوند؟

بهترین راه (و در واقع تنها راه) برای پی بردن به این موضوع که آیا بریس پشت دندانی می تواند برای شرایط شما استفاده شود یا خیر  معاینه شخص شما است. بنابراین یک جلسه مشاوره با یک متخصص ارتودنسی ترتیب دهید.

در اکثر موارد ، اکثر بزرگسالان و نوجوانان کاندید خوبی برای این ارتودنسی  هستند. بعضی از دندانپزشکان ممکن است از بعضی جنبه ها نگرانی هایی در مورد انتخاب بیمار داشته باشند. این نگرانی ها به نوع مال اکلوژن (نحوه قرار گرفتن دندان ها در فک) بیماران بستگی دارد.

دریافت نوبت آنلاین + مشاوره رایگان ارتودنسی دندان

پاسخ به مهترین سوالات درباره ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال آیا بریس لینگوال درد دارد؟

پیشرفت های انجام شده در حوزه ارتودنسی باعث شده که ماننند سابق درد ارتودنسی ناشی از دستگاه ها و تجهیزات تجربه نشود. با این حال شاید بخش های مختلف بریس لینگوال به زبان، لثه ها، بخش داخل گونه ها برخورد کرده و باعث ناراحتی جزئی شود.

آیا سیستم لینگوال به زبان آسیب میزند؟

از آنجا که سیستم لینگوال پشت دندان ها بوده و در تماس مستقیم با زبان است، طبیعی است که حین غذا خوردن یا صحبت کردن بارها زبان با براکت ها و سیم ها برخورد کند. چند روز اول استفاده از این روش می تواند باحث افزایش حساسیت استفاده کننده شود و زبان کمی اذیت شود. به مرور زمان که به بریس ها عادت شد، مشکل چندانی با برخورد زبان با بریس لینگوال نخواهید داشت.

ممنوعیت های غذایی در درمان ارتودنسی لینگوال کدام ها هستند؟

زمانی که ارتودنسی انجام می شود باید در رژیم غذایی روزانه تجدید نظر شود. فرقی نمی کند که چه روش ارتودنسی دارید در هر صورت باید برخی غذاها را نخورید و آن ها را جایگزین کنید. این مساله البته برای ارتودنسی زبانی باید بیشتر مورد توجه باشد زیرا تمیز کردن دندان ها و بریس پشت دندانی کمی دشوارتر است. مواد غذایی سفت و سخت، چسپنده و یا آن هایی که باعث تغییر رنگ می شوند اکیدا نباید زیاد مصرف شوند و پس از مصرف دندان ها مسواک زده شود.

آیا مدت زمان ارتودنسی لینگوال بیشتر از ارتودنسی معمولی و متحرک است؟

مدت زمان این ارتودنسی نسبت به ارتودنسی معولی برابر و کمی بیشتر است. اما از آنجا که کاربرد لینگوال با ارتودنسی متحرک متفاوت است مقایسه مدت زمان این دو درست نیست. اما پلاک های ارتودنسی مشکلات جزئی تا متوسط نامرتبی دندان ها را بین 4 تا 12 ماه برطرف می کنند.

آیا بریس لینگوال اوربایت یا جلوزدگی فک بالا را برطرف می کند؟

بریس های لینگوال می توانند کراس بایت، اوربایت، آندربایت، وجود فاصله بین دندان ها و ازدحام بیش از حد آن ها را برطرف کنند.

آیا هزینه سیستم ارتودنسی لینگوال نسبت به روش های دیگر بیشتر است؟

بله. با توجه به پیچیدگی نصب و تنظیم این سیستم ارتودنسی، هزینه آن نیز نسبت به سایر روش ها نسبتا بالاتر است. برای مثال مطابق هزینه جهانی انواع روش های ارتودنسی، هزینه بریس لینگوال 5 تا 13 هزار دلار است . این درحالی است که هزینه ارتودنسی سرامیکی 2 تا 8 هزار دلار و هزینه بریس معمولی 3 تا 7 هزار دلار است.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید