اصلاح اپن بایت دندان های قدامی به وسیله اینتروژن

اصلاح اپن بایت دندان های قدامی به وسیله اینتروژن

۱۰ آبان ۱۳۹۶ دانستنی های ارتودنسی سوالات مرتبط (۹) نظرات

باز بودن دندان های جلویی و روی هم قرار نگرفتن آنها در حالت بسته اپن بایت نامیده می شود.

به وسیله اینتروژن دندان های خلفی و تحت فشار قرار دادن آنها  می توان اپن بایت را اصلاح کرد.

این درمان را می توان از طریق قرار دادن مینی اسکروها در ناحیه باکال ( ناحیه گونه) بدون هیچ اثر نامطلوب با موفقیت به اتمام رساند.

مینی اسکروها توانسته اند نقش مهمی در درمان اپن بایت قدامی ایفا کنند و درمان ارتودنسی را آسانتر نمایند. به همین دلیل درمان اپن بایت به وسیله مینی اسکروها کارآمدتر و تاثیر آن بر زیبایی بیشتر است.

آیا می خواهید دندان های شما هنگام لبخند دیده شود؟

اینتروژن مولر ( تحت فشار قرار دادن دندان آسیا ) انتخاب مناسبی برای درمان بیمارانی که دندان های ثنایا ی آنها به خوبی دیده نمی شود نیست.

اندازه نمایش دندان های ثنایا درحالت معمولی و لبخند از مهمترین اهداف درمان هستند که از قبل باید مورد بررسی قرار بگیرند. زیرا انتظار بیماران از نتایج درمان ارتودنسی در خصوص بهبود زیبایی، مرتبا در حال افزایش است .

همچنین بیمار در طول مدت درمان با اینتروژن برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده نیاز به مراقبت دقیق دارد .

روش های متعدد برای اصلاح اپن بایت قدامی

برای اصلاح اپن بایت قدامی از روش های متعددی می توان بهره گرفت یکی ازاین روش ها جلوگیری از رویش دندان های آسیا درطول رشد است .

این روش  در برخی افراد پاسخ مناسبی به درمان نداده است و بر روی الگوی اسکلتی بیمار اثرات نا مطلوبی به جا گذاشته است .

علاوه بر آن پس از پایان درمان در اکثر موارد برگشت ارتودنسی مشاهده شده است.

انتخاب مورد درمانی دیگری برای اصلاح اپن بایت قدامی استفاده از الاستیک های بین فکی است که در این مورد نیز پس از پایان درمان شکایت هایی از سوی بیماران به گوش رسیده است.

جراحی فک بالا

جراحی انتخاب درمانی مطلوبی است که برای اصلاح موقعیت فک بالا و پایین توسط متخصص ارتودنسی به بیمار توصیه می شود .

جراحی نتایج دلخواه و ماندگاری را در بر دارد اما پذیرش جراحی از سوی بیمار، پیچیدگی ، خطرات  و هزینه های جراحی باعث شده است که یک ارتودنتیست همواره به دنبال درمان های جایگزین باشد.

اینتروژن مطلق دندان های خلفی

مینی اسکرو

اصلاح اپن بایت به وسیله ی مینی اسکرو

به وسیله اینتروژن مطلق دندان های خلفی، ارتودنتیست قادر است فک پایین را خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخاند و به این ترتیب اپن بایت بسته می شود.

در این روش ارتفاع قدامی صورت بدون نیاز به جراحی کاهش می یابد.

انتخاب روش درمانی اینتروژن توسط ارتودنتیست نتایج با ثبات تری را در بر خواهد داشت و رضایت خاطر بیمار را فراهم خواهد کرد.

مزایای مینی اسکروها

مینی اسکروها دارای مزایای بسیاری هستند زیرا ساده بوده و به راحتی قابل گذاشتن هستند.

از دیگر مزایای مینی اسکروها می توان به قابلیت وارد کردن نیرو به آن ها  بلافاصله پس از نصب آن بر روی استخوان نگهدارنده اشاره کرد .

همچنین مینی اسکروها برای قرار دادن ایمپلنت داری محدودیت کمتری می باشند و هزینه آنها بسیار پایین تر است .

آلترناتیوهای درمانی

برای اصلاح چرخش فکی وکاهش ارتفاع صورت می توان از جراحی ارتوگناتیک استفاده کرد.

جراحی ارتوگناتیک به منظور چرخش فکی  و کاهش ارتفاع قدام صورت همواره از اولویت اول برخوردار است و ارتودنتیست ها به عنوان اولین پیشنهاد آنرا مطرح می کنند .

اما در برخی موارد این پیشنهاد از طرف بیمار مورد قبول واقع نمی شود و جراحی ارتوگناتیک به خاطر هزینه بالا و ریسک جراحی از سوی بیمار پذیرفته نمی شود .

در اینگونه موارد متخصص ارتودنسی گزینه دیگری را انتخاب می کند و این بار برای اصلاح اپن بایت با کمک مینی اسکروها درمان با اینتروژن را به بیمار پیشنهاد می کند .

مینی اسکروها ناراحتی کمتری برای بیمار به وجود می آورند و ریسک جراحی هم ندارند.

علاوه بر آن به راحتی توسط ارتودنتیست کار گذاشته می شود از این رو اینتروژن دندان آسیا می تواند به عنوان بهترین گزینه درمانی به بیمار پیشنهاد شود .

به این ترتیب فک پایین چرخش خود به خودی خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت خواهد داشت .

همچنین برای اینتروژن دندان آسیا در فک بالا هم می توان مینی اسکرو در ناحیه باکال ( ناحیه گونه) فک بالا طرح ریزی کرد .

رشد عمودی صورت و اپن بایت

در بعضی از بیمارانی که صورتشان به صورت عمودی رشد کرده است ممکن است یک یا چند دندان دچار مشکل اپن بایت شده باشد. مشکل این بیماران اپن بایت دندانی است. این مشکل اگر در فک بالا یا پایین به وجود آمده باشد اپن بایت اسکلتالی نامیده می شود.

اپن بایت دندانی در هر گونه الگوی رشدی حتی در نوع رشد افقی دیده شده است .

زیرا این گروه از بیماران کسانی هستند که  اپن بایت در آنها در اثر عادات نا مناسب دهانی مانند مکیدن انگشت ، جویدن ناخن ، مکیدن زبان و قرار دادن اجسام بین دندان ها و یا تنفس دهانی ایجاد شده است .

درمان اپن بایت اسکلتی

درمان اپن بایت اسکلتی وابسته به نوع و طبیعت ناهنجاری می باشد ، البته عاداتی مانند مکیدن زبان در این گونه از بیماران به طور ثانویه اضافه می شود .

اپن بایت اسکلتی پیچیده تر از نوع دندانی است و همواره مرتبط با الگوی رشد است و عوامل زیادی در ایجاد آن نقش دارد.

اپن بایت اسکلتی همچنین باعث افزایش ارتفاع تحتانی صورت می شود .

اختراع مینی اسکروها

مینی اسکرو

اصلاح اپن بایت به کمک مینی اسکروها با موفقیت صورت گرفته است و در برخی کیس ها اینتروژن مولر بهترین درمان ممکن است .

اختراع مینی اسکروها توانسته است بدون دردسرهای جراحی، حیطه درمان ارتودنسی را ورای حرکات دندانی سوق دهد .

همانگونه که یافته های درمان نشان می دهد این روش موفقیت آمیز می باشد .

گرچه اینتروژن مولر به کمک مینی اسکرو توانسته است بهترین انتخاب برای اصلاح اپن بایت باشد اما این یک روش عمومی برای درمان تمامی انواع اپن بایت ها نمی باشد .

بنابراین در این حیطه تنها تشخیص ارتودنتیست است که طرح درمان مناسب و حساب شده ای را با در نظر گرفتن تمامی گزینه ها برای درمان پیش روی بیمار قرار می دهد .

مرتب کردن بر اساس :

سوال:
سلام خسته نباشید،من ۲۲ سالمه و حالت فکم اپن بایت است و من ۶ ماه است ارتودنسی کرده ام می خواستم بدانم آیا جراحی برایم لازم است؟و اینکه هزینه ی جراحی چقدر می شود؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا با متخصص ارتودنسی خودتان در این مورد مشورت نمایید زیرا ایشان در جریان درمان شما می باشند و بهتر می توانند شما را راهنمایی کنند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام، ممنون بابت اینکه برای همه وقت می گذارید،من 3 سال قبل ارتوسرجری کردم،الان که برای جراحی فک اقدام کردم متوجه شدم دکتر من تخصص ارتودنسی ندارد و متخصص ارتودنسی نیست و دندانپزشک است،الان برای ادامه کارم به کمک یک متخصص ارتودنسی نیاز دارم، آیا شما قبول می کنید کار من را ادامه دهید؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
ممنونم لطف دارید.بنده خوشحال می شوم بتوانم کمکتان نمایم اما متاسفانه نمی توانم ادامه درمان ارتودنسی تان را قبول کنم.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر.من دندان بالا و پایینم بهم نمی چسبند که علت آن هم فکر کنم خوردن انگشت شستم در کودکی بود الان برای درمانش باید چه کار کنم؟باید جراحی فک انجام بدهم یا ارتودنسی؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا جهت مشاوره بهتر و دقیق تر ارتودنسی و یا ارتودنسی همراه با جراحی فک از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان عکس های رادیولوژی و عکس از چند نمای مختلف فک و دندانتان ارسال نمایید باعث خوشحالی بنده است که بتوانم کمک و راهنمایی تان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام و خسته نباشید.من فکم مشکل دارد و دندان هایم روی هم از جلو قرار نمی گیرند دکترم گفتند اول باید ارتودنسی کنم و بعد عمل کنم خواستم ببینم امکانش است اول عمل جراحی فک کنم و بعد ارتودنسی انجام دهم؟

پاسخ دکتر:ا سلام و احترام
خیر طبق فرموده متخصص ارتودنسی تان ابتدا باید ارتودنسی انجام دهید و حین درمان جراحی فک شده و بعد ادامه درمان ارتودنسی برای شما صورت بگیرد لطفا به ایشان اعتماد نمایید و نگران نباشید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
لطفا به دانشکده دندانپزشکی شهر خود به بخش ارتودنسی مراجعه نمایید و در آن جا متخصصین ارتودنسی حاذقی وجود دارند که می توانند شما را راهنمایی و کمک کنند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با عرض سلام و خسته نباشید من دختری 22ساله هستم و دمشکل اپن بایت و انحراف فک پایین را دارم می خواستم بدانم مشکل من بدون عمل جراحی وتنها با انجام ارتودنسی برطرف خواهد شد؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام لطفا جهت مشاوره بهتر و دقیق تر ارتودنسی و جراحی فک از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان ارسال نمایید باعث خوشحالی بنده است که بتوانم کمک و راهنمایی تان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام جناب دکتر شبتون بخیر.من ٢٣ساله هستم و دندان های فک بالایم ردیف نیستند و فک پایینم هم جلو آمده و انحراف دارد.دندان هایم هم روی هم قرار نمی گیرند و بین دندان هایم فاصله افتاده است.می خواستم بپرسم آیا باید جراحی فک کنم؟ هزینه ی عملم چقدر می شود؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام لطفا جهت مشاوره بهتر و دقیق تر ارتودنسی به همراه جراحی فک از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان ارسال نمایید باعث خوشحالی بنده است که بتوانم کمک و راهنمایی تان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام.من 29 ساله هستم و عارضه ی فکی اوپن بایت دارم.آیا بدون جراحی فک قابل اصلاح است ؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام لطفا جهت مشاوره بهتر و دقیق تر ارتودنسی و جراحی فک از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان ارسال نمایید باعث خوشحالی بنده است که بتوانم کمک و راهنمایی تان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام روزتون بخیر باشه.من یه دختر 19 ساله هستم که مشکل اپن بایت دارم 4 سال پیش که پیش هر دکتری می رفتم می گفتند باید جراحی فک بشه ولی الان پیش هر متخصصی که میرم میگن با ارتودنسی مشکلت در مدت 2سال و نیم برطرف میشه و تو عکس هم که دیدم یه طرفم هم کج تر از طرف دیگمه سوالم اینه که با ارتودنسی مشکلم واقعا حل میشه یا نه؟اگه میشه دندونای عقبمو به سمت بالا میبرن یا دندونای جلوییمو رو پایین میکشن که بسته شه؟تغییری در چهرم ایجاد میشه چون این عکس رو که گرفتم گفتن باید درمان ارتودنسی تموم شه بعد عمل زیبایی بینی رو انجام بده چون چهرت تغییر میکنه یا نه تغییری نمیکنه؟ممنون

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
شما نیاز به درمان ارتودنسی دارید و مشکل شما بدون جراحی فک تنها با درمان ارتودنسی ثابت برطرف می شود و بهتر است اول درمان ارتودنسی انجام دهید و بعد از اتمام ارتودنسی عمل زیبایی بینی انجام دهید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با عرض سلام و خسته نباشید من دختری 22ساله هستم و دمشکل اپن بایت و انحراف فک پایین را دارم می خواستم بدانم مشکل من بدون عمل جراحی وتنها با انجام ارتودنسی برطرف خواهد شد؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام لطفا جهت مشاوره بهتر و دقیق تر ارتودنسی و جراحی فک از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان ارسال نمایید باعث خوشحالی بنده است که بتوانم کمک و راهنمایی تان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام جناب دکتر شبتون بخیر.من ٢٣ساله هستم و دندان های فک بالایم ردیف نیستند و فک پایینم هم جلو آمده و انحراف دارد.دندان هایم هم روی هم قرار نمی گیرند و بین دندان هایم فاصله افتاده است.می خواستم بپرسم آیا باید جراحی فک کنم؟ هزینه ی عملم چقدر می شود؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام لطفا جهت مشاوره بهتر و دقیق تر ارتودنسی به همراه جراحی فک از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان ارسال نمایید باعث خوشحالی بنده است که بتوانم کمک و راهنمایی تان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
با سلام.من 29 ساله هستم و عارضه ی فکی اوپن بایت دارم.آیا بدون جراحی فک قابل اصلاح است ؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام لطفا جهت مشاوره بهتر و دقیق تر ارتودنسی و جراحی فک از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان ارسال نمایید باعث خوشحالی بنده است که بتوانم کمک و راهنمایی تان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام و خسته نباشید.من فکم مشکل دارد و دندان هایم روی هم از جلو قرار نمی گیرند دکترم گفتند اول باید ارتودنسی کنم و بعد عمل کنم خواستم ببینم امکانش است اول عمل جراحی فک کنم و بعد ارتودنسی انجام دهم؟

پاسخ دکتر:ا سلام و احترام
خیر طبق فرموده متخصص ارتودنسی تان ابتدا باید ارتودنسی انجام دهید و حین درمان جراحی فک شده و بعد ادامه درمان ارتودنسی برای شما صورت بگیرد لطفا به ایشان اعتماد نمایید و نگران نباشید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام روزتون بخیر باشه.من یه دختر 19 ساله هستم که مشکل اپن بایت دارم 4 سال پیش که پیش هر دکتری می رفتم می گفتند باید جراحی فک بشه ولی الان پیش هر متخصصی که میرم میگن با ارتودنسی مشکلت در مدت 2سال و نیم برطرف میشه و تو عکس هم که دیدم یه طرفم هم کج تر از طرف دیگمه سوالم اینه که با ارتودنسی مشکلم واقعا حل میشه یا نه؟اگه میشه دندونای عقبمو به سمت بالا میبرن یا دندونای جلوییمو رو پایین میکشن که بسته شه؟تغییری در چهرم ایجاد میشه چون این عکس رو که گرفتم گفتن باید درمان ارتودنسی تموم شه بعد عمل زیبایی بینی رو انجام بده چون چهرت تغییر میکنه یا نه تغییری نمیکنه؟ممنون

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
شما نیاز به درمان ارتودنسی دارید و مشکل شما بدون جراحی فک تنها با درمان ارتودنسی ثابت برطرف می شود و بهتر است اول درمان ارتودنسی انجام دهید و بعد از اتمام ارتودنسی عمل زیبایی بینی انجام دهید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام، ممنون بابت اینکه برای همه وقت می گذارید،من 3 سال قبل ارتوسرجری کردم،الان که برای جراحی فک اقدام کردم متوجه شدم دکتر من تخصص ارتودنسی ندارد و متخصص ارتودنسی نیست و دندانپزشک است،الان برای ادامه کارم به کمک یک متخصص ارتودنسی نیاز دارم، آیا شما قبول می کنید کار من را ادامه دهید؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
ممنونم لطف دارید.بنده خوشحال می شوم بتوانم کمکتان نمایم اما متاسفانه نمی توانم ادامه درمان ارتودنسی تان را قبول کنم.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام خسته نباشید،من ۲۲ سالمه و حالت فکم اپن بایت است و من ۶ ماه است ارتودنسی کرده ام می خواستم بدانم آیا جراحی برایم لازم است؟و اینکه هزینه ی جراحی چقدر می شود؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا با متخصص ارتودنسی خودتان در این مورد مشورت نمایید زیرا ایشان در جریان درمان شما می باشند و بهتر می توانند شما را راهنمایی کنند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
لطفا به دانشکده دندانپزشکی شهر خود به بخش ارتودنسی مراجعه نمایید و در آن جا متخصصین ارتودنسی حاذقی وجود دارند که می توانند شما را راهنمایی و کمک کنند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام خسته نباشید آقای دکتر.من دندان بالا و پایینم بهم نمی چسبند که علت آن هم فکر کنم خوردن انگشت شستم در کودکی بود الان برای درمانش باید چه کار کنم؟باید جراحی فک انجام بدهم یا ارتودنسی؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا جهت مشاوره بهتر و دقیق تر ارتودنسی و یا ارتودنسی همراه با جراحی فک از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان عکس های رادیولوژی و عکس از چند نمای مختلف فک و دندانتان ارسال نمایید باعث خوشحالی بنده است که بتوانم کمک و راهنمایی تان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

از دکتر بپرسید

Question

لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید

  • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر درویش پور بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
  • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
  • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
  • لطفا تنها سوالات مرتبط با ارتودنسی را مطرح نمایید.
Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 8.39MB

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است.