مشاهده هزاران عکس قبل و بعد از ارتودنسی و نظرات مراجعین در اینستاگرام ما ...

ارتودنسی نامرئی و هرآنچه که باید درباره آن بدانید

آمار و ارقام نشان می‌دهد از میان افرادی که ارتودنسی دندان انجام می‌دهند نزدیک به 30 درصد، افراد بزرگسال و بالای 20 سال هستند. و حدود یک سوم از این افراد، دوست ندارند کسی متوجه شود آن‌ها تحت درمان ارتودنسی هستند (با اینکه از خودِ درمان راضی هستند.) متخصصان ارتودنسی به این افراد و کلاً تمام مراجعانی که دوست ندارند دستگاه‌های ارتودنسی‌شان قابل توجه و در چشم باشد، ارتودنسی نامرئی را پیشنهاد می‌دهند که هم کارایی بالایی دارد و هم توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کند.


آنچه در این مقاله می خوانید


ارتودنسی نامرئی چیست؟ (تعریف خودمانی این نوع ارتودنسی)

همانطور که احتمالاً خودتان هم می‌دانید، یک متخصص ارتودنسی، سوای از اینکه دانش بسیار زیادی برای برطرف کردن ناهماهنگی‌های دندانی و فکی دارد، برای اینکه بتواند دندان‌ها را ردیف، تراز و منظم کند از دستگاه‌های ارتودنسی کمک می‌گیرد.

این دستگاه‌ها معمولاً را بر اساس شکل و ظاهر و یا نحوه درمان دسته بندی می کنند. یعنی ما چند دسته بندی مختلف برای دستگاه های ارتودنسی داریم. مثلا ثابت یا متحرک بودن دستگاه‌ها، یک مدل دسته‌بندی رایج در دنیای ارتودنسی است. در این نوع نامگذاری (یا دسته بندی)، به استفاده از دستگاه‌هایی که در تمام طول درمان به دندان‌ها می‌چسپند، “ارتودنسی ثابت” و به استفاده از دستگاه‌های متحرک با قابلیت جابجایی نیز، “ارتودنسی متحرک” گفته می‌شود.

تصویر یک واحد پلاک ارتودنسی نامرئی

یک زمانی هم هست که دستگاه‌ها را بر اساس قابل توجه بودن یا نبودن (نامرئی بودن یا نبودن) دسته‌بندی می‌کنند. در این مدل دسته بندی، به استفاده از دستگاه‌هایی که حین درمان قابل مشاهده هستند و دیگران به راحتی متوجه می‌شوند شما ارتودنسی کرده‌اید، “ارتودنسی مرئی” و به استفاده از دستگاه‌هایی که به سختی قابل مشاهده هستند، “ارتودنسی نامرئی” گفته می‌شود. در واقع در ارتدونسی نامرئی دستگاه هایی که برای صاف و منظم کردند دندان های شما استفاده می شوند چندان قابل توجه و در چشم نیستند گویی که اصلا که اصلا وجود ندارند.


فیلم و عکس دستگاه‌های نامرئی

ویدئوی بالا از کمپانی اینویزیلاین است. این کمپانی سازنده اولین پلاک‌های شفاف ارتودنسی دندان است. ویدئوی بعدی نیز مربوط به استفاده از سیستم ارتودنسی سرامیکی با براکت های همرنگ دندان است. هر دوی این روش های درمانی جزء ارتودنسی نامرئی به شمار می روند.

خانمی که پلاک ارتودنسی نامرئی در دستش گرفته است
خانمی که پلاک ارتودنسی نامرئی را در دست گرفته است

دستگاه‌های نامرئی برای چه کسانی مناسب‌ترند؟

اگر جزء یکی از افراد زیر هستید، ارتودنسی نامرئی برای شما مناسب است:

 • با اینکه نیازمند ارتودنسی هستید اما دوست ندارید کسی متوجه درمان شما شود
 • از ارتودنسی با دستگاه‌های فلزی استقبال نمی کنید
 • روی رنگ دندان هایتان حساس هستید و می‌خواهید همیشه سفید دیده شوند
 • اگر سن زیادی دارید
 • اگر مشکل و ناهنجاری ارتودنسی شما چندان جدی نیست

چند مدل ارتودنسی نامرئی داریم؟

تاکنون چند نوع دستگاه ارتودنسی ساخته و استفاده شده که چندان قابل توجه نیستند و زمانی که شما تحت درمان با آن ها هستید کسی نمیفهمد شما تجت درمان ارتودنسی هستید. مهم ترین دستگاه های نارمرئی عبارتند از:

 • ارتودنسی دیمون شفاف
 • ارتودنسی با پلاک شفاف و متحرک
 • ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی
 • ارتودنسی با براکت های شفاف و همرنگ دندان (ارتودنسی سرامیکی)
تصویر خانمی که ارتودنسی نامرئی با اینویزیلان انجام داده است

این ها شناخته شده ترین و اصلی ترین دستگاه های نامرئی هستند. که البته مرسوم است به جای واژه نامرئی، آن ها را با نام های اختصاصی خودشان (مثلا ارتودنسی دیمون، لینگوال و …) می شناسیم.


منظور از نامرئی، بیشتر پلاک‌های شفاف ارتودنسی هستند

در تمام دنیا زمانی که صحبت از ارتودنسی نامرئی می‌شود، معمولا منظور استفاده از پلاک‌های شفاف ارتودنسی است. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، این دستگاه در اصل نوعی قالب دندانی است که می‌تواند روی دندان ها سوار شده و به منظم شدن آن ها کمک کند.

دستی که یک قالب ارتودنسی نامرئی را در دست گرفته است

بنابراین اجازه دهید از اینجا به بعد، بیشتر از پلاک های شفاف و نامرئی صحبت می کنیم. به این پلاک ها در اصطلاح ارتودنسی، الاینر یا تراز کننده دندان اطلاق می شود. یعنی به تمام این پلاک ها، صرف نظر از برند و لابراتوار سازنده، الاینر گفته می شود که با کمک جدیدترین تکنولوژی روز دنیا و  با اسکن 3 بعدی ساخته می شوند. (این تکنولوژی اکنون در کلینیک های دکتر درویش پور وجود دارد و ارتودنسی نامرئی و متحرک مراجعانمان با آن انجام می شود.)

لازم به ذکر است که به این نوع درمان، در اصطلاح، ارتودنسی بی سیم هم گفته می شود زیرا هیچگونه سیمی ندارند و در ساختار آن ها تنها از پلاستیک های خاصی استفاده می شود.


کاربرد اصلی ارتودنسی بدون سیم چیست؟

ارتودنسی بدون سیم که در بخش قبلی از آن رونمایی کردیم، می تواند اغلب مشکلات ارتودنسی را برطرف کند. اما به صورت اختصاصی مشکلات و ناهنجاری های جزئی تا متوسط  را می شود با این روش به بهترین شکل درمان و اصلاح کرد.

انواع ناهنجاری هایی که ارتودنسی نامرئی برطرف می کند

سایر روش های ارتودنسی نامرئی و بی سیم مانند دیمون، لینگوال و سرامیکی را البته می توان برای درمان مشکلات شدیدتر هم استفاده کرد. اما کاربرد پلاک های شفاف و بی سیم در حد برطرف کردن مشکلات جزئی تا متوسط است.


قیمت و هزینه ارتودنسی با دستگاه های نامرئی چقدر است؟

چون چندین مدل دستگاه داریم (که در اصطلاح نامرئی هستند و حین استفاده چندان قابل توجه نیستند)، در نتیجه درمان با هر کدام از این روش‌ها و مدل‌ها، هزینه‌های خاص خودش را دارد. و ما یک قیمت واحد برای ارتودنسی نامرئی نداریم. بلکه یک محدوده قیمت عنوان می‌کنیم.

با این تفاسیر، محدوده هزینه ارتودنسی با انواع دستگاه‌ها‌ی نامرئی، بین 7 میلیون تومان تا 25 میلیون بر حسب نوع دستگاه متغییر است. برای آشنایی با جزئیات دقیق قیمت درمان با این روش، حتما به صفحه هزینه ارتودنسی در سال 1400 مراجعه کنید.


به جز در چشم نبودن، سایر فواید و مزایای دستگاه‌های نامرئی چیست؟

قابل‌ توجه‌ترین مزیت دستگاه‌های نامرئی (همانطور که چند بار بیان شد)، در چشم نبودنشان است. با این حال، این تنها مزیت ارتودنسی نامرئی نیست و برخی از شناخته ‌شده‌ترین مزیت‌های دیگر این نوع ارتودنسی (با تاکید بر ارتودنسی بی سیم) عبارتند از:

 • می توان حین غذا خوردن و مسواک زدن آن ها را از دهان بیرون آورد
 • سبک هستند
 • هزینه ارتودنسی بی سیم نسبت به روش های دیگر کمتر است
 • زیباتر هستند
 • برای اغلب رده های سنی (حتی نوجوانان) مناسبند
 • بهترین گزینه برای بزرگسالان هستند

جوانب منفی استفاده از دستگاه های نامرئی چیست؟

سوای از تمام مزایای ارتودنسی نامرئی، تعدادی نکته منفی در خصوص این دستگاه ها وجود دارد که باعث شده هر کسی به سمت آن ها نرود:

 • هزینه ارتودنسی با برخی از دستگاه‌های نامرئی زیاد است (مثلا ارتودنسی دیمون نامرئی، سرامیکی و لینگوال)
 • مراقبت و نگهداری آن‌ها کمی چالش‌برانگیز است
 • حفظ بهداشت دهان و دندان با دستگاه‌های نامرئی نیازمند صرف زمان و حوصله بیشتری است. (مثلا در ارتودنسی لینگوال چون دستگاه ها پشت دندان هستند دید کمی داریم)
 • افراد فراموشکار ممکن است پلاک های شفاف ارتودنسی خود را پس از هر بار در آوردن به موقع در جای خود قرار ندهند و طول مدت ارتودنسی با آن بیشتر شود.
 • افرادی که مشاغل پررسک و تماسی دارند ممکن است دستگاه نامرئی برایشان مناسب نباشند.
 • دوره درمان با ارتودنسی بدون سیم نسبتا بیشتر است.
 • امکان شل شدن پلاک های شفاف ارتودنسی وجود دارد

مراقبت از دستگاه های نامرئی ارتودنسی

افرادی که با کمک دستگاه های نامرئی روند منظم کردن دندان های خود را دنبال می کنند معمولا باید بیشتر از بیماران دیگر مراقب دستگاه های ارتودنسی خود باشند. آن ها میبایست بیشتر مسواک بزنند و معمولا مدت زمان بیشتری را برای تمیز کردن دندان ها و دستگاه های اختصاص دهند. در ویدئوی زیر دکتر درویش پور درباره لزوم مراقبت از براکت های سرامیکی نامرئی توضیحاتی ارائه می دهند.


پاسخ به پرتکرارترین سوالات درباره این نوع ارتودنسی

ارتودنسی نامریی مناسب چه کسانی است؟

معمولا ارتودنسی نامرئی مناسب افرادی است که نانجاری های فک و دندان آنها شدید نباشد.

آیا درمان با ارتودنسی نامرئی بازگشت دارد؟آیا درمان با ارتودنسی نامرئی بازگشت دارد؟

اگر طرح درمان توسط متخصص ارتودنسی صحیح باشد بعد از این که دوره درمانی با ارتودنسی نامرئی تکمیل می شود، استخوان های اطراف دندان ها وضعیت ثابتی پیدا می کنند. بدین ترتیب دیگر این درمان بازگشت نخواهد داشت و نیازی به استفاده دائم و مادام العمر از الاینرها ارتودنسی نیست.

چند ساعت در روز باید ازالاینر ارتودنسی استفاده کرد؟

از 24 ساعت روز باید 22 تا 20 ساعت در روز از الاینر استفاده کنید. به بیان دیگر باید فقط زمان های ضروری مثل غذا خوردن الاینرها را از دهان خارج کرد.

درمان ارتودنسی نامریی چقد طول می کشد؟

طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی بستگی به میزان ناهنجاری فک و دندان متفاوت است، از آنجایی که دستگاه های نامرئی برای بعضی از ناهنجاری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد، معمولاً در مدت یک سال مشروط به استفاده منظم، می توانید به دندان هایی ردیف و منظم دست یابید.


قصد انجام درمان ارتودنسی دارید؟

تمام درمان های ارتودنسی نامرئی توسط دکتر درویش پور در هر 3 کلینیک ایشان در تهران قابل انجام است. مطب های دکتر به تازگی مجهز به دستگاه اسکن 3 بعدی ارتودنسی نامرئی و متحرک شده که تنها در یک جلسه با اسکن دقیق دهان و دندان بیمار، مسیر منظم شدن دندان ها ترسیم شده و بر اساس آن قالب ها و پلاک های ارتودنسی از جنس رزین ساخته می شود. این تکنولوژی هزینه درمان و همچنین مدت زمان آن را کاهش می دهد.


چنانچه مایلید تا در هریک از کلینیک ها دکتر درویش پور درمان ارتودنسی خود را آغاز کنید روی لینک دریافت نوبت آنلاین کلیک کنید و فرمی که برایتان باز می شود را پر کنید. ما در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت و مقدمات حضورتان در نزدیک ترین کلینک به شما را فراهم می کنیم.

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟

امتیاز از راست به چپ افزایش میابد

میانگین امتیازات 4.6 / 5. تعداد امتیازات 759

تاکنون کسی امتیازی نداده، شما اولین نفر باشید