نگهدارنده یا ریتینر ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد؟

ریتینر ارتودنسی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چرا باید از آن استفاده کرد؟  انواع مختلف نگهدارنده کدام ها هستند؟ چه ریتینری برای من مناسب است؟ و تا چه وقت باید از آن ها استفاده کنیم؟ پاسخ به این سوالات را در این مقاله بخوانید.

تصویر تعدادی پلاک شفاف ارتودنسی که به عنوان ریتینر ارتودنسی استفاده می شوند

ریتینر چیست؟

ریتینر یا نگهدارنده ها، نوعی دستگاه ارتودنسی هستند که بعد از اتمام درمان با بریس ها مورد استفاده قرار میگیرند. این وسیله در دسته ارتودنسی متحرک است و برای کمک به حفظ حالت دندان های اصلاح شده بعد از درمان ارتودنسی باید روی دندان ها قرار بگیرند.


کاربرد دقیق ریتینر ارتودنسی چیست؟

کسانی که به تازگی بریس های خود را در آورده اند نباید فکر کنند که دندان هایشان صاف شده و دیگر نیاز به ارتودنسی دندان ندارند.

دندان ها بعد از برداشتن بریس ها همچنان میتوانند حرکت کنند و به حالت سابق خود برگردند. ما با تجویز ریتینرها جلوی اینکار را میگیریم. این دستگاه ها در واقع مکمل و تثبیت کننده درمان ارتودنسی هستند.


انواع مختلف نگهدارنده ارتودنسی کدام ها هستند؟

برخی از نگهدارنده ها ثابت هستند در حالی که برخی دیگر قابل جابجایی یا متحرکند. هاولی، نگهدارنده پلاستیکی انواع متحرک ریتینر هستند. و نگهدارنده های سیمی ثابت که به پشت دندان ها متصل میشوند نیز ثابت هستند.

ریتینر ارتودنسی ثابت
ریتینر ارتودنسی شفاف و متحرک

نحوه عملکرد ریتینر ارتودنسی چگونه است؟

همانطور که گفته شد هدف از تجویز نگهدانده، جلوگیری از بازگشت دندان ها به فرم سابق است. برای پیشگیری از این وضعیت، ریتینرها دندان ها را در محل خود ثابت نگه میدارند و اجازه کوچکترین حرکتی را به دندان نمیدهند. نگهدارنده های سیمی ثابت که به پشت دندان وصل میشوند نیز دقیقا به همین منظور طراحی شده اند.


چند وقت باید از این دستگاه ها استفاده کنم؟

مقدار زمانی که باید یک نگهدارنده استفاده کنید بستگی به شرایط فردی شما دارد. اما به طور کلی، اکثر افراد بعد از درمان ارتودنسی، باید تا 6 ماه به طور مرتب از یک نگهدارنده نامرئی و شفاف استفاده کنند.

بعد از  6 ماه باید ریتینر را تنها شبها استفاده کنید. اما سیم های پشت دندانی باید در درازمدت بدون اینکه برداشته شوند مورد استفاده قرار بگیرند (تا زمانی که متخصص ارتودنسی صلاح بداند.)


قیمت نگهدارنده ارتونسی چقدر است؟

نگهدارنده ها هزینه زیادی ندارد. در اکثر موارد، قیمت ریتینر متحرک و ثابت همزمان با سایر پروسه درمان به صورت قسطی پرداخت میشود. اما به طور کلی هزینه ریتینر شفاف کمتر از ثابت است.


نحوه تمیز کردن نگهدارنده‌ها

تمیز کردن نگهدارنده های شفاف بسیار آسان است، اما مراقبت و تمیز کردن ریتینر ارتودنسی پشت دندانی کمی سخت است.


نحوه تمیز کردن نگهدارنده شفاف و متحرک

برای تمیز کردن این دستگاه ها، کافی است مراحل زیر را طی کنید:

  • نگهدارنده ارتودنسی را از روی دندان ها بردارید
  • با آب ولرم بشویید
  • با یک مسواک نرم یا برس کوچک مخصوص داخل و روی آن را تمیز کنید
  • دوباره برای استفاده در دهان قرار دهید

نحوه تمیز کردن ریتینر ثابت سیم پشت دندان

ذکر این نکته حائز اهمیت است که گرچه تمیز کردن یک سیم پشت دندانی زمان نسبتا طولانی تری نیاز دارد، اما نباید از انجام این کار غافل شوید. شما باید برای جلوگیری از پوسیده شدن یا تارتار بستن روی دندان ها، روزانه دست کم 2 بار دندان های خود را مسواک بزنید و داخل دهان خود را بشویید. برای تمیز کردن سیم ها مراحل زیر را دنبال کنید:

  • تمام دهان خود را مسواک بزنید
  • یک نخ دندان عادی یا نخ دندان مخصوص ارتودنسی تهیه کنید.
  • یک سر نخ دندان را از زیر سیم رد کنید و به محض خارج شدن از زیر سیم دو سر آن را بگیرید و به آرامی زیر آن را نخ دندان بکشید.

البته روش های ساده دیگری برای تمیز کردن و شستشوی زیر سیم وجود دارد اما اگر شما به هیچ وسیله شستشوی مخصوص دسترسی ندارید به همین مسواک و نخ دندان بسنده کنید.


چطوری ریتینر ارتودنسی خودم را بردارم؟

نحوه برداشتن نگهدارنده ها دقیقا مشابه اینویزیلاین ها است. شما به راحتی و تنها با کمک انگشت های خود میتوانید نگهدارنده را از روی دندان های خود بردارید.

منتهی سعی کنید زمانی که شی یا چیزی در دست شما است اقدام به برداشتن یا وصل کردن نگهدارنده ها نکنید. زیرا ممکن است به خودتان یا نگهدارنده آسیب برسانید.


کدام نوع نگهدارنده ارتودنسی برای من مناسب است؟

اینکه چه نوع نگهدارنده ای برای شما بهتر است اول به نظر متخصص ارتودنسی بستگی دارد و بعد به سلیقه شما. اما بهتر است ابتدا اجازه دهید متخصص دندان های شما را ارزیابی  کند و او تصمیم بگیرد برای تثبیت دندان های صاف شده شما از چه نوع وسیله ای استفاده کند.

تصویر خانمی که دو نوع نگهدارند ه ثابت و متحرک را در دست گرفته است

درباره ریتینر ارتودنسی سوالی دارید؟

ما سعی کرده ایم در این مقاله به سوالات رایج درباره این دستگاه ارتودنسی پاسخ دهیم. اما اگر شما هنوز سوالی دارید و میخواهید اطلاعات بیشتری از نگهدارنده ها بدانید خوشحال میشویم سوال خود را از طریق این لینک از ما بپرسید تا پاسخ شما را مستقیما آقای دکتر درویش‌پور برایتان ارسال کنند.


پاسخ به سوالات رایج درباره ریتینر ارتودنسی دندان

اگر از نگهدارنده ارتودنسی استفاده نکنم چه اتفاقی می افتد؟

تخمین زده می شود که اگر پس از ارتودنسی از نگهدارنده ها استفاده نشود طی دو سال پس از اتمام درمان نتایج درمان تا 50 درصد ممکن است شکست بخورد. اما اگر به مد 6 ماه تا 1 سال پس از ارتودنسی از از نگهدرنده استفاده شود نتایج به قوت خود برقرار خواهد بود

آیا با ریتننر می توان غذا خورد؟

خیر شما نمی توانید تا زمانی که ریتینر در داخل دهان شماست چیزی میل کنید زیرا شکسته یا آسیب میبند. حین غذا خوردن ومسواک زدن باید نگهدارنده تحرک را در آورد. اما با نگهدارنده ثابت ارتودنسی میتوان غذا خورد.

آیا هزینه ای که برای ارتودنسی پرداخت می کنیم شامل هزینه ریتینر هم می شود؟

خیر هزینه ای که برای ارتودنسی دندان پرداخت می شود به وصرت جداگانه پرداخت می شود و هزینه ریتینر نیز پس از درمان به وصرت مجزا دریافت می شود.

نگهدارنده ارتودنسی مناسب کودکان چیست؟

در ارتودنسی کودکان بسته به اینکه سن و سال کودک چقدر است و چه دوره درمانی را طی کرده ممکن است نگهدارنده ثابت استفاده شوید یا متحرک. اما اگر کودک شما متعهد به استفاده از نگهدارنده است و به طور مرتب از آن استفاده می کند می تواند نگهدارنده متحرک داشته باشد. اما چنانچه نمیتواند به طور منظم از آن استفاده کند بهتر است که نگهدارنده ثابت داشته باشد.

آیا ریتینر ارتودنسی همان اینویزیلاین است؟

خیر نگهدارنده ها و اینویزیلاین ها دو دستگاه مجزا هستند. نگهدارنده نتایج ارتودنسی را ثابت نگاه میدارد و اینویزیلاین نامنظمی های دندانی را اصلاح می کند در حالی که نگهدارنده قادر به اصلاح ناهنجاری نیست.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید