ارتودنسی نامرئی و مهمترین نکاتی که باید درباره آن بدانید

ما مراجعان زیادی داریم که نامنظمی دندانی دارند اما به هیچ عنوان دوست ندارند روی دندان هایشان سیم و براکت ارتودنسی ثابت نصب کنیم. آن ها در واقع می خواهند بی سر و صدا و بدون اینکه کسی متوجه شود دندان هایشان منظم شود. ما به این دسته از مراجعانمان ارتودنسی نامرئی را پیشنهاد می کنیم و همه چیز درباره این روش ارتودنسی را در این صفحه به زبانی ساده توضیح داده ایم.

برای دسترسی سریع تر به محتوا، روی هر کدام از عناوین زیر کلیک کنید.

تعریف ارتودنسی نامرئی / هزینه ارتودنسی نامرئی / فیلم مراحل ارتودنسی نامرئی / مزایا و معایب / سوالات رایج

شروع درمان ارتودنسی نامریی

در یک جلسه ویزیت شوید و همان جلسه، درمان ارتودنسی نامریی خود را آغاز کنید.

ارتودنسی نامرئی چیست؟ (تعریف خودمانی این نوع ارتودنسی)

همانطور که احتمالاً خودتان هم می‌دانید، یک متخصص ارتودنسی، سوای از اینکه دانش بسیار زیادی برای برطرف کردن ناهماهنگی‌های دندانی و فکی دارد، برای اینکه بتواند دندان‌ها را ردیف، تراز و منظم کند از ابزار و تجهیزاتی کمک می گیرد که اصطلاحا دستگاه‌های ارتودنسی نامیده می شوند.

این دستگاه‌ها را معمولاً بر اساس شکل و ظاهر و یا نحوه درمان دسته بندی می کنند. یعنی ما چند دسته بندی مختلف برای دستگاه های ارتودنسی داریم. مثلا ثابت یا متحرک بودن دستگاه‌ها، یک مدل دسته‌بندی رایج در دنیای ارتودنسی است. در این نوع نامگذاری (یا دسته بندی)، به استفاده از دستگاه‌هایی که در تمام طول درمان به دندان‌ها می‌چسپند، “ارتودنسی ثابت” و به استفاده از دستگاه‌های متحرک با قابلیت جابجایی نیز، “ارتودنسی متحرک” گفته می‌شود.

عکس دو عدد الاینر ارتودنسی نامرئی

یک زمانی هم هست که دستگاه‌ها را بر اساس قابل توجه بودن یا نبودن (نامرئی بودن یا نبودن) دسته‌بندی می‌کنند. در این مدل دسته بندی، به استفاده از دستگاه‌هایی که حین درمان قابل مشاهده هستند و دیگران به راحتی متوجه می‌شوند شما ارتودنسی کرده‌اید، “ارتودنسی مرئی” و به استفاده از دستگاه‌هایی که به سختی قابل مشاهده هستند، “ارتودنسی نامرئی” گفته می‌شود. در واقع در ارتودنسی نامرئی دستگاه هایی که برای صاف و منظم کردن دندان های شما استفاده می شوند چندان قابل توجه و در چشم نیستند گویی که اصلاً وجود ندارند.


عکس ارتودنسی نامرئی

این عکس نشان می دهد یک خانم الاینر ارتودنسی شفاف خود را در دست گرفته است
تصویر الاینر شفاف در دست مراجع
این عکس نشان می دهد که چطور یک مراجع خانم الاینر ارتودنسی نامرئی خود را روی دندان ها قرار می دهد
نحوه گذاشتن الاینر شفاف روی دندان ها

همانطور که در تصاویر بالا هم مشاهده می کنید، مراجعی که پلاک های شفاف یا همان اینویزیلاین ها را روی دندان های خود قرار داده، در عین اینکه در حال درمان است، اما هیچکسی متوجه درمانش نمی شود. زیرا پلاستیک ها بسیار شفاف هستند و به سختی قابل تشخیص اند.

ارتودنسی نامریی برای چه افرادی مناسب است؟

اگر جزء یکی از افراد زیر هستید، استفاده از ابزارهای نامرئی جهت منظم کردن دندان ها برای شما مناسب است:

تصویر یک دختر و پسر در وسط کادر و لیست کردن افراد یا مشاغلی که نیازمند ارتودنسی نامرئی هستند
اگر شما هم جزء یکی از این افراد هستید می توانید دندان هایتان را با الاینرهای شفاف مرتب کنید👌
 • با اینکه نیازمند ارتودنسی هستید اما دوست ندارید کسی متوجه درمان شما شود
 • از ارتودنسی با دستگاه‌های فلزی استقبال نمی کنید
 • روی رنگ دندان هایتان حساس هستید و می‌خواهید همیشه سفید دیده شوند
 • اگر سن زیادی دارید
 • اگر مشکل و ناهنجاری ارتودنسی شما چندان جدی نیست

انواع ارتودنسی نامرئی (3 نوع اصلی)

تاکنون چندین نوع دستگاه اصلاحی ارتودنسی ساخته و استفاده شده اند که از نظر ظاهری تقریبا قابل توجه نیستند و زمانی که شما تحت درمان با آن ها هستید، کسی متوجه آن ها نمی شود. مهم ترین دستگاه های نامرئی عبارتند از:

 • ارتودنسی دیمون شفاف
 • ارتودنسی با پلاک شفاف و متحرک
 • ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی
 • ارتودنسی با براکت های شفاف و همرنگ دندان (ارتودنسی سرامیکی)
عکس انواع ارتودنسی نامرئی (لینگوال، الاینر، سرامیکی به همراه ثابت فلزی مرئی)

این ها شناخته شده ترین و اصلی ترین دستگاه های نامرئی هستند. که البته مرسوم است به جای واژه نامرئی، آن ها را با نام های اختصاصی خودشان (مثلا ارتودنسی دیمون، لینگوال و …) می شناسیم.

منظور از نامرئی، بیشتر پلاک‌های شفاف ارتودنسی هستند

در تمام دنیا زمانی که صحبت از ارتودنسی نامرئی می‌شود، معمولا منظور استفاده از پلاک‌های شفاف ارتودنسی است. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، این پلاک در اصل نوعی قالب دندانی است که می‌تواند روی دندان ها سوار شده و به منظم شدن آن ها کمک کند.

بنابراین اجازه دهید از اینجا به بعد، بیشتر از پلاک های شفاف و نامرئی صحبت می کنیم. به این پلاک ها در اصطلاح ارتودنسی، الاینر یا تراز کننده دندان شفاف گفته می شود. یعنی به تمام این پلاک ها، صرف نظر از برند و لابراتوار سازنده، الاینر گفته می شود که با کمک جدیدترین تکنولوژی روز دنیا و  با اسکن 3 بعدی ساخته می شوند.

(این تکنولوژی اکنون در کلینیک های دکتر درویش پور وجود دارد و ارتودنسی نامرئی و متحرک مراجعانمان با آن انجام می شود.) لازم به ذکر است که به این نوع درمان، در اصطلاح، ارتودنسی بی سیم هم گفته می شود زیرا هیچگونه سیمی ندارند و در ساختار آن ها تنها از پلاستیک های خاصی استفاده می شود.

کاربرد اصلی ارتودنسی بدون سیم و شفاف چیست؟

ارتودنسی بدون سیم که در بخش قبلی از آن رونمایی کردیم، می تواند اغلب مشکلات ارتودنسی را برطرف کند. اما به صورت اختصاصی مشکلات و ناهنجاری های جزئی تا متوسط  را می شود با این روش به بهترین شکل درمان و اصلاح کرد.

عکس شماتیک انواع ناهنجاری هایی که ارتودنسی نامرئی برطرف می کند.
عکس شماتیک انواع ناهنجاری هایی که ارتودنسی نامرئی برطرف می کند.

سایر روش های ارتودنسی نامرئی و بی سیم مانند دیمون، لینگوال و سرامیکی را البته می توان برای درمان مشکلات شدیدتر هم استفاده کرد. اما کاربرد پلاک های شفاف و بی سیم در حد برطرف کردن مشکلات جزئی تا متوسط است.

قیمت و هزینه ارتودنسی با دستگاه های نامرئی چقدر است؟

جدول هزینه ارتودنسی نامرئی

مشاهده جدیدترین هزینه و تعرفه مربوط به دستگاه های نامرئی در کلینیک های دکتر درویش پور

چون چندین مدل دستگاه داریم (که در اصطلاح نامرئی هستند و حین استفاده چندان قابل توجه نیستند)، در نتیجه درمان با هر کدام از این روش‌ها و مدل‌ها، هزینه‌های خاص خودش را دارد. و ما یک قیمت واحد برای ارتودنسی نامرئی نداریم. بلکه یک محدوده قیمت عنوان می‌کنیم.

با این تفاسیر، محدوده هزینه ارتودنسی با انواع دستگاه‌ها‌ی نامرئی، بین 7 میلیون تومان تا 30 میلیون بر حسب نوع دستگاه متغییر است. برای آشنایی با جزئیات دقیق قیمت درمان با این روش، حتما به صفحه هزینه ارتودنسی دندان مراجعه کنید.

مراحل ارتودنسی نامرئی چیست؟

منظم شدن دندان ها با کمک الاینرهای شفاف واقعا ساده است. اینجا همه چیز با مراحل ارتودنسی ثابت متفاوت است. افرادی که با دستگاه های ثابت درمان می شوند ممکن است زمان زیادی را صرف نصب براکت و سیم کنند. اینکار هم برای متخصص و هم برای بیمار کمی خسته کننده است. بعد از نصب دستگاه ها نیز ممکن است بیمار تا چند روز احساس ناخوشایندی داشته باشد. البته همه چیز بعد از اینکه بیمار به سیم و براکت عادت کرد بهتر می شود. اما ما در هیچ یک از مراحل درمان با الاینرهای شفاف با این مشکلات روبرو نمی شویم. زیرا راحتی و آسایش شما با این روش کاملا فراهم است.

برای اینکه با مراحل ارتودنسی نامرئی آشنا شوید ما به صورت خلاصه چیزهایی که در هر مرحله تجربه می کنید را اینجا توضیح داده ایم:👇

ویزیت و معاینه

ویزیت چندان طول نمی کشد. دکتر درویش پور خیلی زود شما را معاینه کرده و درباره مشکلی که دندان هایتان دارند به شما توضیحات کاملی ارائه می دهند. برای اینکه میزان نامرتبی دندان ها تمام دندان ها از ریشه مشخص شود تصاویر رادیوگرافی از دهان و دندان شما نیز تهیه می شود. گرفتن این عکس ها برای شما اصلا خطری ندارد زیرا هم میزان اشعه کم است و هم از شما محافظت می شود.

گرفتن اسکن دندان های شما

این یک مرحله جالب است. یکی از همکاران ما با کمک یک دستگاه کوچک اسکنر سیار، که به سیستم کامپیوتری وصل است، از دندان های شما اسکن می گیرد. اینکار نیز زیاد طول نمی کشد. اما ما سعی می کنیم برای اینکه اسکن به صورت کامل انجام شود با حوصله اینکار را انجام دهیم. همزمان با چرخاندن اسکنر در دهان شما، اسکن دندان ها در یک مانیتور به نمایش در می آید. پس از چند دقیقه خودتان هم می توانید تصاویر 3 بعدی دندان هایتان را مشاهده کنید و ببینید دقیقا در چه وضعیتی قرار دارند.

ساخته شدن قالب دندانی شما + الاینرها

بر اساس نتایج اسکن، چند قالب مختلف از دندان های شما ساخته می شود. قالب ها در بخش دیگری از دستگاه گذاشته می شود تا از روی آن ها الاینرهای شفاف شما ساخته شود. بر اساس قالب های اولیه ممکن است تعداد زیادی الاینر ساخته شود که باید به ترتیب استفاده کنید.

عکس پلاک ارتودنسی متحرک

شروع استفاده از الاینرها + مراجعات دوره ای

دکتر درویش پور یا یکی از دستیاران داخل کلینیک الاینرهای آماده شده را به شما می دهد. بعد از آن آموزش کامل نحوه استفاده از الاینرها به شما ارائه می شود. ممکن است نیاز باشد شما هر چند هفته یکبار برای ارزیابی نتایج درمان به مطب دکتر درویش پور مراجعه کنید.

اتمام درمان

با استفاده از آخرین الاینر شفاف آخرین گام از مراحل ارتودنسی نامرئی نیز از راه می رسد. شما اکنون دندان های کاملا مرتبی دارید و این هم برای ما خوشایند است و هم برای شما نوید یک زندگی جدید با لبخندی بهتر است.

به جز در چشم نبودن، سایر فواید و مزایای ارتودنسی نامرئی چیست؟

قابل‌ توجه‌ترین مزیت دستگاه‌های نامرئی (همانطور که چند بار بیان شد)، در چشم نبودنشان است. با این حال، این تنها مزیت ارتودنسی نامرئی نیست و برخی از شناخته ‌شده‌ترین مزیت‌های دیگر این نوع ارتودنسی (با تاکید بر ارتودنسی بی سیم) عبارتند از:

 • بهترین شیوه درمان برای افرادیست که نامنظمی دندانی کمی دارند
 • هیچ محدودیت خاصی ندارد
 • مدت زمان درمان با آن کوتاه است
 • می توان حین غذا خوردن و مسواک زدن آن ها را از دهان بیرون آورد
 • سبک هستند
 • هزینه ارتودنسی بی سیم نسبت به روش های دیگر کمتر است
 • زیباتر هستند
 • برای اغلب رده های سنی (حتی نوجوانان) مناسبند
 • بهترین گزینه برای بزرگسالان هستند

معایب ارتودنسی نامرئی چیست؟ (با الاینرها)

سوای از تمام مزایای ارتودنسی نامرئی، تعدادی نکته منفی در خصوص این دستگاه ها وجود دارد که باعث شده هر کسی به سمت آن ها نرود. به عنوان مثال موارد زیر همگی جزء معایب ارتودنسی نامرئی هستند:

 • مراقبت و نگهداری آن‌ها کمی چالش‌برانگیز است
 • افراد فراموشکار ممکن است پلاک های شفاف ارتودنسی خود را پس از هر بار در آوردن به موقع در جای خود قرار ندهند و طول مدت ارتودنسی با آن بیشتر شود.
 • افرادی که مشاغل پررسک و تماسی دارند ممکن است دستگاه نامرئی برایشان مناسب نباشند.
 • امکان شل شدن پلاک های شفاف ارتودنسی وجود دارد

ارتودنسی نامرئی سرامیکی چیست؟

الاینرها طی یکی دو سال گذشته واقعا جای خود را در میان بیماران باز کرده اند و به دلیل مزایای زیادی که دارند بیشتر از هر روش دیگری مورد استقبال هستند. اما ما به جز الاینرها یا پلاک های شفاف، دستگاه های شفاف و نامرئی دیگری نیز داریم که طرفداران زیادی دارند.

به عنوان مثال ارتودنسی سرامیکی با براکت های شفاف یکی از این روش ها است. ارتودنسی سرامیکی در واقع همان سیم کشی دندان به روش معمولی است با این تفاوت که براکت ها در روش مرسوم فلزی و مرئی هستند اما در روش سرامیکی، براکت ها شفاف بوده و از جنس سرامیک دندانپزشکی هستند. گاهی اوقات به جز براکت ها، سیم ارتودنسی نیز شفاف است که همه سیستم را به حالت نامرئی در میاورد.

عکس ارتودنسی نامرئی سرامیکی

مزایای ارتودنسی نامرئی سرامیکی چیست؟

 • اجزاء سیستم سرامیکی تقریبا نامرئی و شفاف هستند
 • بیشتر نامنظمی های دندانی با این روش برطرف می شوند (از ساده ترین ها تا شدیدترین ها)
 • برای هر سنی مناسب هستند اما برای بزرگسالان بهترند

معایب ارتودنسی نامرئی سرامیکی چیست؟

 • امکان شکستن براکت ها وجود دارد
 • ممکن است طول دوره درمان با این روش بیشتر شود
 • هر متخصصی ارتودنسی شفاف سرامیکی انجام نمی دهد
 • هزینه درمان با ارتودنسی شفاف سرامیکی بیشتر است
 • براکت ها و سیم نیاز به تمیز شدن منظم دارند

ارتودنسی لینگوال چیست؟

یکی دیگر از انواع ارتودنسی نامرئی، استفاده از سیستم لینگوال است. این سیستم دقیقا مشابه با ارتودنسی ثابت معمولی است با این تفاوت که سیم و براکت به جای اینکه به جلوی دندان ها متصل شود، به پشت دندان ها و در مجاورت زبان وصل می شوند.

به دلیل اینکه همه چیز در پشت دندان ها است کسی متوجه نمی شود که شما ارتودنسی انجام داده اید یا در حال مرتب کردن دندان هایتان هستید. این روش متاسفانه در ایران هنوز به صورت اصولی و گسترده استفاده نمی شود.

عکس ارتونسی نامرئی لینگوال

قصد انجام درمان ارتودنسی نامرئی در تهران دارید؟

اگر به فکر درمان ارتودنسی نامرئی در تهران هستید، 3 گزینه پیش رو دارید. :

 • در حالت اول شما به مطب یک متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید، متخصص پس از اسکن کردن دندان ها و گرفتن قالب و کلی کار دیگر، سفارش پلاک هایتان را به خارج از کشور میفرستد. پس از بازگشت پلاک ها که از چند هفته تا چند ماه طول می کشد شما درمان خود را آغاز می کنید. اینجا شما هزینه سرسام آوری پرداخت می کنید.
 • در حالت دوم متخصص اطلاعات به دست آمده در جلسه معاینه را به یک لابراتوار ساخت پلاک ارتودنسی نامرئی در تهران می فرستد و چند روز تا چند هفته طول می کشد تا پلاک ساخته شود. اینجا هزینه ارتودنسی کمتر است اما کیفیت چندان خوب نیست.
 • در حالت سوم متخصص ارتودنسی خودش دستگاه های اسکن و پرینتر 3 بعدی دارد و بلافاصله پس از معاینه شما، پلاک ها را با دقت بالا در مطب می سازد و شما درمان خود را خیلی سریع با هزینه مناسب آغاز می کنید.

ما در مطب دکتر درویش پور هر 3 حالت را داریم🤗

اگر قصد انجام ارتودنسی نامرئی در تهران را دارید می توانید در تمام کلینیک های دکتر درویش پور با هر 3 حالت فوق درمان خود را شروع کنید. ولی پیشنهاد ما به شما انجام ارتودنسی با تجهیزات اسکن و چاپ 3 بعدی پلاک در مطب دکتر است. که هم زودتر آماده می شود و هم هزینه مناسب تری دارد.

پاسخ به پرتکرارترین سوالات درباره این نوع ارتودنسی

اولین مرکز تخصصی ارتودنسی نامرئی تهران کجاست؟

کلیه مطب های دکتر درویش پور اولین و پیشرفته ترین مراکز ارتودنسی نامرئی در ایران به شمار می روند که به مجهز به مدرن ترین فناوری ساخت الاینرهای شفاف هستند. تمام مراحل درمان ارتودنسی به این روش زیر نظر دکتر انجام می شود و روال ساخت الاینرها نیز در مطب طی می شود. دستگاه های ارتودنسی نامرئی ساخته شده از کیفیت بالا و متناسب با آخرین استاندارهای روز دنیا هستند.

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

بسته به شدت ناهنجاری و سن و سال شما هزینه این درمان متغییر است. شما می توانید برای مشاهده آخرین و به روزترین جدول تعرفه ارتودنسی و مخصوصا دیدن هزینه های مربوط به ارتودنسی نامرئی به صفحه هزینه ارتودنسی مراجعه کنید.

ارتودنسی نامریی مناسب چه کسانی است؟

معمولا ارتودنسی نامرئی مناسب افرادی است که نانجاری های فک و دندان آنها شدید نباشد.

مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی بستگی به میزان ناهنجاری فک و دندان متفاوت است، از آنجایی که دستگاه های نامرئی برای بعضی از ناهنجاری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد، معمولاً در مدت یک سال مشروط به استفاده منظم، می توانید به دندان هایی ردیف و منظم دست یابید.

آیا درمان با ارتودنسی نامریی بازگشت دارد؟

اگر طرح درمان توسط متخصص ارتودنسی صحیح باشد بعد از این که دوره درمانی با ارتودنسی نامرئی تکمیل می شود، استخوان های اطراف دندان ها وضعیت ثابتی پیدا می کنند. بدین ترتیب دیگر این درمان بازگشت نخواهد داشت و نیازی به استفاده دائم و مادام العمر از الاینرها ارتودنسی نیست.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید