عصب کشی دندان ( روت کانال )

عصب کشی دندان ( روت کانال )

۲۵ دی ۱۳۹۶ دانستنی های ارتودنسی سوالات مرتبط (۶) نظرات

امروزه به وسیله روت کانال یا به اصطلاح عموم جامعه عصب کشی ، دندان های بسیاری از مردم مجددا احیا می شود. آیا شما هم جواب سوال های زیر را می خواهید بدانید .

 • روت کانال چیست ؟
 • چرا من به درمان ریشه نیاز دارم ؟
 • نشانه های نیازمن به درمان ریشه کدامند ؟
 • چگونه به وسیله درمان ریشه دندانم نجات می یابد ؟
 • آیا من درحین درمان ریشه یا پس از آن درد دارم ؟
 • مراحل عصب کشی ( روت کانال )
 • آیا دندان من پس از کامل شدن درمان نیاز به مراقبت های ویژه یا درمان های اضافی پیدا می کند ؟
 • چه چیز باعث شده که دندان من پس از انجام روت کانال  به درمان های اضافی نیاز پیدا کند ؟

درمان ریشه چیست ؟

آیا دندانپزشکتان یا متخصص ارتودنسی تان به شما گفته که به درمان کانال ریشه نیاز دارید ؟

اگر چنین است شما تنها نیستید . سالانه  ملیون ها نفر در دنیا با این درمان توانسته اند دندان های خود را نجات دهند .

به یاد داشته باشید که درمان کانال ریشه باعث درد نمی شود بلکه درد آنرا تسکین می دهد .

در اینجا من قصد دارم برای آشنایی بیشتر شما ، ساختمان داخل دندان را توضیح دهم .

ساختمان داخل دندانساختمان دندان

در داخل دندان و زیرسفیدی  مینای دندان یک لایه سخت به نام عاج و یک بافت نرم به نام پالپ وجود دارد .

پالپ حاوی عروق خونی ، اعصاب و بافت همبند است و کمک می کند که ریشه دندان از  طریق  آن تغذیه شود .

طول  پالپ از تاج دندان تا نوک ریشه است و به بافت های اطراف ریشه اتصال پیدا می کند .

گرچه وجود پالپ برای دندان کاملا ضروری است اما در برخی از موارد دیده شده است که  دندان یک فرد بالغ حتی بدون پالپ زنده مانده است و از بافت های اطراف دندان تغذیه شده است .

درمان ریشه پیشرفته ( روت کانال) بسیار شبیه یک پر کردگی معمولی است . در حالت عادی این دندان می تواند در یک یا دو ملاقات بسته به شرایط دندان و شرایط شخصی به اتمام برسد .

مزایای روت کانال

 • نگهداری دندان طبیعی
 • جویدن کارآمد
 • احساس نیروی گاز گرفتن عادی
 • ظاهر طبیعی
 • محافظت از دندان های دیگر به خاطر فشار و سایش بیش از حد

چرا من به درمان ریشه نیاز دارم ؟

هنگامی که بافت نرم داخل کانال ریشه ملتهب یا عفونی می شود و یا پوسیدگی عمیقی در دندان مشاهده می شود دندان شما به درمان ریشه نیاز پیدا می کند .

علاوه برعفونت و التهاب ، ضربه و  صدمات دیگر ی که به دندان وارد می شود نیز ممکن است باعث آسیب به پالپ دندان شود .

التهاب یا عفونت می تواند علل مختلفی داشته باشد و اگر درمان نشود می تواند باعث درد و یا حتی منجر به آبسه شود .دندان به عصب رسیده

نشانه های نیاز به روت کانال چیست ؟

این علائم می توانند شامل :

 • حساسیت طولانی مدت دندان به گرما و سرما
 • حساسیت به لمس و جویدن
 • تغییر رنگ دندان
 • زهکشی و تورم
 • حساسیت به لمس در غدد لنفاوی و یا بافت استخوان و لثه

با این حال در برخی از مواقع مشاهده شده است که دندانی بدون هیچ علامتی به درمان ریشه نیاز پیدا کرده است .

چگونه درمان ریشه دندان مرا نجات می دهد ؟

اندودنتیست شما پالپ ملتهب یا عفونی را  حذف و به دقت پاک می کند سپس داخل کانال ریشه  و فضای خالی آنرا پر و مهر و موم می کند .

آنگاه شما می توانید با خیال آسوده به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا ادامه درمان تاج و یا ترمیم های دیگر را بر روی دندان های شما انجام دهد .

پس از ترمیم دندان شما مانند هر دندان سالم دیگری عمل می کند .

آیا دندان من در حین یا پس از روت کانال درد ی احساس خواهد کرد ؟

امروزه با استفاده از تکنیک های مدرن و بی حس کننده ها اغلب بیماران گزارش می دهند که در حین عمل راحت هستند.  آنها می گویند که درد ناشی از التهاب یا عفونت پالپ را در طول عمل احساس نکرده اند .

البته در چند روز اول پس از درمان دندان شما کمی حساس خواهد شد به خصوص اگر از قبل شما درد یا عفونت داشتید .

برای مقابله با این ناراحتی می توانید مطابق با دستور العمل دندانپزشک خود از داروهای مسکن و ضد درد استفاده کنید .

دندان شما ممکن است همچنان کمی متفاوت با دندان های دیگر برای مدت کوتاهی باقی بماند .

با این حال اگر شما دچار درد شدید یا فشار و دردی که طولانی شده است و با گذشت  چند روز کمتر نشده شده اید بهتر است با دندانپزشک خود تماس حاصل نمایید .

مراحل عصب کشی ( روت کانال )

درمان ریشه اغلب  به یک یا دوجلسه درمانی نیاز دارد و شامل مراحل زیر می باشد :

 • اندودنتیست شما ابتدا عکس های رادیوگرافی از دندان تان را بررسی کرده و سپس مقدمات بیحسی دندان را فراهم می کند .
 • برای جدا کردن دندان از دیگر دندان ها از یک محافظ دندان استفاده می کند و سپس دندان را تمیز و عاری از بزاق نگه می دارد .
 • برای باز کردن تاج دندان از یک ابزار بسیار کوچک به منظور تمیزکردن خمیر پالپ ، کانال ریشه و شکل دادن به فضا استفاده می کند .
 • پس از باز کردن تاج دندان ، تمیز کردن فضا و شکل دادن به آن اندودنتیست شما ، دندان را با مواد مخصوص پر می کند .
 • در اغلب موارد یک پرکردگی موقت برای بستن فضا قبل از ترمیم تاج دندان توسط متخصص درمان ریشه انجام می شود .
 • پس از بازدید نهایی با اندودنتیست شما باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. سپس ادامه درمان تاج و یا ترمیم های دیگر را نزد او به پایان برسانید .

اگر دندان شما فاقد ساختار کافی برای نگه داشتن ترمیم باشد ممکن است اندودنتیست یا دندانپزشک شما یک پست داخل دندان قرار دهند .

آیا دندان من پس از پایان درمان به مراقبت های ویژه یا درمان های اضافی نیاز پیدا می کند ؟

شما باید از جویدن با  فشارزیاد تا زمانی که دندانپزشک شما دوباره دندان تان را بازسازی نکرده اجتناب کنید. علت آن هم این است که در این مدت دندان شما بسیار مستعد شکستگی است . بنابراین پس از خروج از مطب اندودنتیست باید در اسرع وقت برای یک بازسازی کامل با دندانپزشک خود ملاقات داشته باشید .

پس از بازسازی کامل دندان شما تنها به مراقبت از بهداشت دهان ودندان  مانند مسواک زدن و نخ دندان و معاینات منظم پیدا  می کند .

به این ترتیب دندان روت کانال شده شما دوامی مانند دندان های دیگر شما خواهد داشت .

تنها در چند مورد است که دندان تحت درمان ریشه بهبود نمی یابد و یا درد آن همچنان ادامه دارد .

گاهی اوقات یک دندان ممکن است چند ماه یا چند سال درد داشته باشد . اغلب زمانی این اتفاق می افتد که دندان به  ” درمان مجدد ریشه  ”  که تنها راه نجات دندان است نیاز پیدا کرده باشد .

مرتب کردن بر اساس :

سوال:
سلام دکتر در مورد دهانشویه فلوراید غلظت 0.05 روزانه در مورد اینکه با آب مخلوط شود یا نشود لطفا توضیح بدهید.

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
جهت بهداشت دهان و دندان دهانشویه هایی با غلظت 0.02 درصد باید با آب مخلوط شوند و دهانشویه های با غلظت 0.05 درصد نیازی به مخلوط کردن آن ها با آب نیست.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام آقای دکتر لثه های من التهاب دارند و رو به پایین دارند می روند و از بین می روند.من باید چه کار کنم؟ممنون

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا حتما در اصرع وقت به یک متخصص لثه یا پریودنتیست مزاجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام خسته نباشید.آیا ارتودنسی در آینده برای دندان ضرر دارد یا مفید است؟دومین سوالم اینکه دکترم می خواهد دو یا سه تا از دندان هایم را بکشد آیا اشکال ندارد؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
درمان ارتودنسی اگر تحت نظر یک متخصص ارتودنسی حاذق انجام شود نه تنها ضررندارد بلکه باعث سلامتی و زیبایی دندان ها و طرح لبخند می شود زیرا وقتی دندان ها نامرتب هستند جرم ها بیشتر روی دندان ها انباشته شده و دندان ها به خوبی تمیز نمی شوند که باعث بوی بد دهان نیز می شود که با درمان ارتودنسی این مشکل برطرف می شود و گاهی اوقات نیز برای اشخاصی که دندان های نوک به نوک دارند باعث جلوگیری از سایش و کوچک شدن دندان ها می شود و هم چنین باعث از بین رفتن دندان قروچه و در افرادی که مشکل فکی دارند باعث از بین رفتن مشکلات تنفسی و جویدن غذا و …می شود.در کل باید گفت که درمان ارتودنسی شامل مزایای بسیار زیادی می باشد که چند عامل مفید درمان ارتودنسی را خدمتتان عرض نمودم.در مورد درمانتان نیز لطفا به متخصص ارتودنسی خودتان اعتماد نمایید و نگران نباشید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام.من یک سری مشکلات(دندان های عقل،ارتودنسی،خرابی یکی دوتا از دندان ها و عصب کشی کردن یکی)دارم ولی می ترسم مراجعه کنم.تنها دلیل ترسش هم هزینه هاست.لطفا یک تخمین کلی برایم بزنید.

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید هزینه ارتودنسی در تمامی کلینیک های بنده به صورت اقساط می باشد و در مورد هزینه ترمیم دندان هایتان باید به یک متخصص ترمیم و زیبایی مراجعه نمایید.اما کلا قبل از انجام هر کاری جهت اعلام هزینه درمانتان باید معاینه شوید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
من سه تا از دندان های عقلم را کشیدم اما چهارمی نیش نهفته است.به دکتر مراجعه کردم و گفت روی عصب قرار گرفته و با کشیدنش ممکن است لبم بی حسی بگیرد که ممکن است دائمی باشد و یا ممکن است موقت باشد.و گفتن اگر واجب نیست دندانت را نکش.می خواستم بدانم اگر بخواهم ارتودنسی کنم باید حتما آن دندان عقل نهفته ام را بکشم؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
گاهی اوقات بعضی از افراد ممکن است دندان عقلی داشته باشند که روی کانال عصبی باشد و به تشخیص جراح فک و صورت چون ریشه دندان عقل نزدیک عصب است امکان کشیدن آن کمی ریسک داشته باشد و معمولا این گونه دندان ها عصب فک تحتانی را نیز درگیر می کند با نظر متخصص ارتودنسی خیلی وقت ها ضرورتی بر کشیدن این دندان نیست و گاهی اوقات نیز این دندان ممکن است هم باعث آسیب ساختار مجاور دندان کناری و هم عفونت در ناحیه فک شود.طبیعتا تشخیص صحیح این مهم بر عهده یک متخصص ارتودنسی و یا یک جراح فک و صورت می باشد و معمولا عکس دقیق برای ارزیابی مجاور این دندان با عصب فکی عکس cbctمی باشد و عکس opgبرای ارزیابی این گونه دندان ها مناسب نیست.گاهی اوقات نیز ممکن است ریشه دندان ها ضرورتا نزدیک عصب نباشد که امکان تشخیص این موضوع با عکس های دقیق سی تی اسکن از ناحیه فک در برش های مختلف توسط متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت امکان پذیر است.

مشاهده سوال

سوال:
سلام من برای ارتودنسی می خواهم اقدام کنم دندان های بالای من روی هم قرار گرفته اند و هم چنین دندان های پایینم و چند دندان خراب دارم که قبلا عصب کشی کردم ولی چیزی از دندان هایم نمانده می خواهم بدانم برای ارتودنسی من هزینه دندان هایم چقدر می شود؟ممنون می شوم جواب بدهید

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
هزینه ارتودنسی با توجه به نوع و میزان ناهنجاری دندانی و فکی_سن بیمار_نوع درمان ارتودنسی و عوامل دیگر متفاوت است و در تمامی کلینیک های بنده تا پایان درمان ارتودنسی به صورت اقساط پرداخت می شود.لطفا جهت مشاوره بهتر و دقیق تر ارتودنسی از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان ارسال نمایید باعث خوشحالی بنده است که بتوانم کمک و راهنمایی تان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام خسته نباشید.آیا ارتودنسی در آینده برای دندان ضرر دارد یا مفید است؟دومین سوالم اینکه دکترم می خواهد دو یا سه تا از دندان هایم را بکشد آیا اشکال ندارد؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
درمان ارتودنسی اگر تحت نظر یک متخصص ارتودنسی حاذق انجام شود نه تنها ضررندارد بلکه باعث سلامتی و زیبایی دندان ها و طرح لبخند می شود زیرا وقتی دندان ها نامرتب هستند جرم ها بیشتر روی دندان ها انباشته شده و دندان ها به خوبی تمیز نمی شوند که باعث بوی بد دهان نیز می شود که با درمان ارتودنسی این مشکل برطرف می شود و گاهی اوقات نیز برای اشخاصی که دندان های نوک به نوک دارند باعث جلوگیری از سایش و کوچک شدن دندان ها می شود و هم چنین باعث از بین رفتن دندان قروچه و در افرادی که مشکل فکی دارند باعث از بین رفتن مشکلات تنفسی و جویدن غذا و …می شود.در کل باید گفت که درمان ارتودنسی شامل مزایای بسیار زیادی می باشد که چند عامل مفید درمان ارتودنسی را خدمتتان عرض نمودم.در مورد درمانتان نیز لطفا به متخصص ارتودنسی خودتان اعتماد نمایید و نگران نباشید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام آقای دکتر لثه های من التهاب دارند و رو به پایین دارند می روند و از بین می روند.من باید چه کار کنم؟ممنون

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا حتما در اصرع وقت به یک متخصص لثه یا پریودنتیست مزاجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام.من یک سری مشکلات(دندان های عقل،ارتودنسی،خرابی یکی دوتا از دندان ها و عصب کشی کردن یکی)دارم ولی می ترسم مراجعه کنم.تنها دلیل ترسش هم هزینه هاست.لطفا یک تخمین کلی برایم بزنید.

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید هزینه ارتودنسی در تمامی کلینیک های بنده به صورت اقساط می باشد و در مورد هزینه ترمیم دندان هایتان باید به یک متخصص ترمیم و زیبایی مراجعه نمایید.اما کلا قبل از انجام هر کاری جهت اعلام هزینه درمانتان باید معاینه شوید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام من برای ارتودنسی می خواهم اقدام کنم دندان های بالای من روی هم قرار گرفته اند و هم چنین دندان های پایینم و چند دندان خراب دارم که قبلا عصب کشی کردم ولی چیزی از دندان هایم نمانده می خواهم بدانم برای ارتودنسی من هزینه دندان هایم چقدر می شود؟ممنون می شوم جواب بدهید

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
هزینه ارتودنسی با توجه به نوع و میزان ناهنجاری دندانی و فکی_سن بیمار_نوع درمان ارتودنسی و عوامل دیگر متفاوت است و در تمامی کلینیک های بنده تا پایان درمان ارتودنسی به صورت اقساط پرداخت می شود.لطفا جهت مشاوره بهتر و دقیق تر ارتودنسی از طریق یکی از روش های زیر عکس از دندان هایتان ارسال نمایید باعث خوشحالی بنده است که بتوانم کمک و راهنمایی تان نمایم 1- از فرم سوال سایت  2- از طریق اینستاگرام 3- ارسال به شماره تلگرام با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
من سه تا از دندان های عقلم را کشیدم اما چهارمی نیش نهفته است.به دکتر مراجعه کردم و گفت روی عصب قرار گرفته و با کشیدنش ممکن است لبم بی حسی بگیرد که ممکن است دائمی باشد و یا ممکن است موقت باشد.و گفتن اگر واجب نیست دندانت را نکش.می خواستم بدانم اگر بخواهم ارتودنسی کنم باید حتما آن دندان عقل نهفته ام را بکشم؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
گاهی اوقات بعضی از افراد ممکن است دندان عقلی داشته باشند که روی کانال عصبی باشد و به تشخیص جراح فک و صورت چون ریشه دندان عقل نزدیک عصب است امکان کشیدن آن کمی ریسک داشته باشد و معمولا این گونه دندان ها عصب فک تحتانی را نیز درگیر می کند با نظر متخصص ارتودنسی خیلی وقت ها ضرورتی بر کشیدن این دندان نیست و گاهی اوقات نیز این دندان ممکن است هم باعث آسیب ساختار مجاور دندان کناری و هم عفونت در ناحیه فک شود.طبیعتا تشخیص صحیح این مهم بر عهده یک متخصص ارتودنسی و یا یک جراح فک و صورت می باشد و معمولا عکس دقیق برای ارزیابی مجاور این دندان با عصب فکی عکس cbctمی باشد و عکس opgبرای ارزیابی این گونه دندان ها مناسب نیست.گاهی اوقات نیز ممکن است ریشه دندان ها ضرورتا نزدیک عصب نباشد که امکان تشخیص این موضوع با عکس های دقیق سی تی اسکن از ناحیه فک در برش های مختلف توسط متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت امکان پذیر است.

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر در مورد دهانشویه فلوراید غلظت 0.05 روزانه در مورد اینکه با آب مخلوط شود یا نشود لطفا توضیح بدهید.

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
جهت بهداشت دهان و دندان دهانشویه هایی با غلظت 0.02 درصد باید با آب مخلوط شوند و دهانشویه های با غلظت 0.05 درصد نیازی به مخلوط کردن آن ها با آب نیست.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

از دکتر بپرسید

Question

لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر درویش پور بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
 • لطفا تنها سوالات مرتبط با ارتودنسی را مطرح نمایید.
Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 8.39MB

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است.