آیا پوسیدگی دندان من ژنتیکی است؟

آیا پوسیدگی دندان من ژنتیکی است؟

۱۷ اسفند ۱۳۹۶ بهداشت دهان و دندان سوالات مرتبط (۱۰) نظرات

پوسیدگی ژنتیکی دندان  – اگر شما با وجود سخت کوشی در رعایت بهداشت دهان و دندان هنوز هم دندان هایتان دچار پوسیدگی می شوند ممکن است تقصیر شما نباشد.

تحقیقات اخیر از محققین دندانپزشکی دانشگاه پیتزبورگ درباره پوسیدگی دندان نشان داده است که تغییرات ژنتیکی خاصی ممکن است علت پوسیدگی دندان و پریودنتیت ( نگاه کنید به مقاله  مدیریت ارتودنسی در بیماری پریودنتیت ) باشد.

به گفته این محققین میزان پوسیدگی ژنتیکی دندان را می توان با تغییرات ژنتیکی که نقش کلیدی در این موارد را ایفا می کند مرتبط دانست.

اولین نقش مربوط به پاسخ سیستم ایمنی بدن است که پلی مورفیسم ( چند شکلی) را تحت تاثیر قرار می داد.

در اولین مقاله ای که در مجله تحقیقات دندانپزشکی منتشر شده است ما قادر به استفاده از جمع آوری داده هایی بودیم  تا ببینیم که آیا پلی مورفیسم خاص با افزایش شدت پوسیدگی ژنتیکی دندان مرتبط بوده است یا خیر.

این یافته ها می توانست به ما کمک کند که روش های جدید ی را برای درمان افرادی که مستعد پوسیدگی ژنتیکی دندان هستند پیدا کند.

علت پوسیدگی دندان  می تواند عوامل متعددی باشد ازجمله :

 • باکتری های موجود در دهان
 • چگونگی مراقبت از دندان
 • نوع رژیم غذایی
 • ساختار دندان
 • فلوراید جریان بزاق
 • پوسیدگی ژنتیکی دندان

آیا دستگاه ارتودنسی می تواند مسبب پوسیدگی دندان من باشد؟

دمیلینه در هنگام درمان ارتودنسی بسیار جدی است. این اتفاق زمانی می افتد که مانده مواد غذایی روی دندان در تماس با باکتری ها اسید تولید کند.

این اسید کلسیم و فسفات دندان را از بین می برد و آهک یا زخم سفید تولید می کند.

زخم سفید به شکل مربع های کوچک و سفید گچی ظاهر می شوند که بسیار حساس هستند.

مهم است که بدانید این لکه های سفید هرگز به خودی خود ایجاد نمی شوند هرکسی که به تمیزی دندان های خود اهمیت ندهد این لکه ها را می بیند حتی اگر تحت درمان ارتودنسی هم نباشد.

البته کسانی که بریس دارند بیشتر مستعد هستند چون براکت ها مانند یک تله ی بسیار عالی برای به دام انداختن مانده ی مواد غذایی عمل می کنند.

متاسفانه این لکه ها دائمی هستند و می توانند باعث پوسیدگی دندان شما شوند.

شما می توانید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان خود در حین ارتودنسی پس از خوردن هر بار خوراکی مسواک بزنید و یک بار در روز نخ دندان بکشید.

با رعایت توصیه های متخصص ارتودنسی خود درمان موفقیت آمیزی را تجربه خواهید کرد.

پوسیدگی ژنتیکی دندان

پوسیدگی ژنتیکی دندان از مواردی است که در گروه کمتر ین علت های پوسیدگی  دندان بشمار می آید زیرا اغلب پوسیدگی ها ناشی از عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان است.

شاید یک دندانپزشک مدت زیادی را صرف مداوای دندان پوسیده ی بیماران بکند.

اما در عین حال با بیمارانی مواجه شود که با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان خود باز هم دچار پوسیدگی دندان شده اند.

تنها یک راه برای تشخیص اینکه آیا ژنتیک مسئول پوسیدگی دندان شما هست یا نه وجود دارد و آن این است که شما باید از تمام شرایطی که ممکن است باعث پوسیدگی دندان شود اجتناب کنید.

اگر دندان های شما با وجود جلوگیری از همه عوامل بیماری زا باز هم پوسیده شدند می توان گفت که این امر در ارتباط مستقیم با پوسیدگی ژنتیکی دندان است.

چگونگی شروع پوسیدگی

دهان ما یک اکوسیستم پویا و متعادل کننده است که در آن موجودات زنده از جمله باکتری های مفید و مضر به طور مداوم در حال تعامل هستند.

هنگامی  که شرایط برای تخریب و شکستن مواد معدنی دندان مساعد می شود که برخی باکتری های مضر و بیماری زا در حضور قند های خاصی شروع به فعالیت می کنند.

حتی یک رژیم غذایی که بیش از حد اسیدی باشد نیز می تواند دندان ها را تحت تاثیر قرار داده و مواد معدنی آنرا تخریب کند.

اما در شرایطی که رژیم غذایی فرد متعادل باشد این عوامل بیماری زا توسط مکانیسم های ترمیم بدن و بزاق سالم به خودی خود خنثی می شوند.

هدف ما برای پیشگیری از پوسیدگی دندان :

 • استفاده مداوم و منظم از مسواک و نخ دندان
 • دریافت فلوراید کافی
 • استفاده از یک رژیم غذایی با اسیدهای محدود

با این حال حتی با رعایت این اقدامات ما برخی از افراد را می بینیم که بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به پوسیدگی دندان هستند و شاید به کمک اضافی هم نیاز داشته باشند.

برداشتن گام های بیشتر به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان

در دندان های آسیا ی بعضی از افراد شیارهای عمیقی وجود دارد که الیاف مسواک قادر به دسترسی و تمیز کردن آنها نیست.

این شیارها را می توان به وسیله شیار پوش مسدود کرد.اگر شما نتوانسته اید به اندازه کافی فلوراید از طریق آب آشامیدنی  و یا منابع دیگر دریافت کنید شیار پوش گزینه درمانی مناسبی است.

همچنین اگر دندان های فرزند شما  به پوسیدگی حساس باشند دندانپزشک او می تواند به وسیله درمان با سیلانت که یک لایه رزین پلاستیکی است دندان های او را مقاوم سازی کند.

این لایه عملا نامرئی بوده و بر روی سطوح جویدنی دندان های عقب قرار داده می شود.

( نگاه کنید به مقاله مقاوم سازی دندان چیست؟ )

پوسیدگی دندان چطور به وجود می آید؟

پوسیدگی دندان رایج ترین شکل شناخته شده از بیماری های دهان و دندان انسان است.

تخریب مینای دندان و لایه سخت بیرونی دندان را پوسیدگی دندان می گویند.باکتری های چسبنده ای به نام پلاک به طور مداوم بر روی دندان می چسبند. د رمواقعی  که شما پس از خوردن موادغذایی و یا نوشیدنی های حاوی قند ، این باکتری های چسبنده را از روی دندان خود پاک نمی کنید این پلاک ها به وسیله تولید اسید به مینای دندان حمله می کنند.

چسبندگی پلاک این اسیدها را روی دندان نگه می دارد و در طول زمان باعث شکستن مینای دندان می شود.

پوسیدگی های دندان در چند گروه دسته بندی می شوند؟

تشکیل انواع پوسیدگی ها را می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد:

Pit and fissure caries – پیت و پوسیدگی شقاق –  دراغلب موارد در سطوح جویدن از تماس دندان های آسیا و پشت دندان قدامی دیده شده است.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در این سطوح ، چاله ها و شیار ها را که در آن پلاک ها به دام می افتند و امکان بیرون آوردنشان به وسیله مسواک نیست مهر و موم می کنند.

مهر و موم چاله هنگامی که دندان های دائمی جوانه می زنند انجام می شود. به وسیله پر کردن چاله ها و شیار ها ی دندان کودکان با مواد سخت پلاستیکی از پوسیدگی دندان آنها در آینده جلوگیری به عمل می آید.

پوسیدگی سطح صاف – این مورد اغلب در امتداد خط لثه و  یا در فضای بین دندان ها ایجاد می شود.

با استفاده مناسب ازنخ دندان شما قادر خواهید بود از پوسیدگی صاف ترین منطقه دندان جلوگیری کنید.

همچنین به وسیله مسواک پر قدرت برقی یا مسواک دستی از ایجاد پوسیدگی در خط لثه و در مناطق هم جوار جلوگیری کنید.

امروزه به وسیله عادات خوب بهداشت دهان و دندان کودکان و بهره گیری از یک رژیم غذایی سالم و استفاده از پیشرفت های پزشکی ، پوسیدگی دندان های نسل جدید به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

مرتب کردن بر اساس :

سوال:
سلام من تازه فک بالا پایینم را ارتودنسی کردم و داخل دهانم زخم شده است و موم گذاشتم ولی زخمش خوب نمی شود چکار کنم؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید اگر به تازگی درمان ارتودنسی تان را آغاز نموده اید مخاط دهان شما به مدت حدود 2 هفته به دستگاه ارتودنسی عادت کرده و بعد از آن مشکل شما حل می شود و حالت عادی پیدا می کند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر من هنوز یکی از دندان هایم نیفتاد ه است باید بگذارم بعد از اینکه دندانم بیفتد ارتودنسی کنم یا باید دندانم را بکشم؟درضمن من 12 سال دارم

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
حتما قبل از هر کاری به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید زیرا شاید شما مشکل فکی داشته باشید و بهترین سن برای برطرف کردن مشکلات فکی قبل از بلوغ می باشد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
دکتر سلام ایمانی هستم از بیمارهای خودتان.دو روز پیش دوتا دندان 4 پایین را کشیدم و امروز عکس گرفتم متوجه شدم که یه کیست کوچیک ته ریشه دندان 6 من که قبلا عصب کشی کرده بودم است و باید ری اندو بشود با توجه به اینکه من شهرستان هستم و امکان حضور به مطب شما را ندارم خواستم بدانم الان ری اندو انجام بدهم که مشکلی برای درمان ارتودنسی من به وجود نمی آید؟اگر می شود لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید در پروسه درمان ارتودنسی شما مشکلی پیش نمی آید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر خسته نباشید من به تازگی درمان ارتودنسی ام تمام شده و وقتی دقت می کنم روی دندان هایم ترک افتاده است خیلی نگرانم چکار کنم؟آیا این ترک ها به خاطر درمان ارتودنسی است؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
به طور کلی به صورت طبیعی بین 70 تا 80 درصد افراد و از لحاظ میکروسکوپی هم 98 درصد افراد ترک های عمودی روی دندان های جلویشان وجود دارد و 70 تا 80 درصد هم دیده و نمایان می شود و مهم ترین دلیلی که ترک های عمودی به وجود می آید علت آن تغییرات سریع حرارتی است برای مثال هنگامی که غذای گرم میل می کنید و یک دفعه نوشیدنی خنک می نوشید که باعث تغییر شدید حرارتی بوده و باعث ترک های عمودی روی سطح دندان می شود و یا حتی در فصل زمستان وقتی دهان بسته است و دهان گرم است و اگر در سرما صحبت کنید و بخندید دندان در معرض سرما قرار می گیرد و این امکان ترک عمودی وجود دارد بنابراین درمان ارتودنسی باعث ایجاد ترک نمی شود و چون بعد از ارتودنسی پالیشینگ دقیق انجام می شود و دندان ها منظم می شوند دندان هایی که به دلیل نامنظمی پنهان بوده اند باعث می شود ترک های عمودی به دلیل خطای دید کم تر به چشم بیاید و ترک ها دیده نمی شوند ولی چون دندان ها در یک قوس به طور منظم کنار هم قرار می گیرند و شخص به دلیل منظمی دندان ها به آن ها بیشتر اهمیت می دهد این موضوع بیشتر برایش مورد اهمیت می شود و هم چنین لازم به ذکر است اگر نیرو های ارتودنسی در حدی باشند که باعث ترک دندانی شوند براکت قبل از اینکه آن فشار باعث ایجاد ترک شود از روی سطح دندان جدا می شود و درد های خیلی زیادی نیز دارد.

مشاهده سوال

سوال:
سلام آقاي دکتر من مدتي مسواك زدن را ترک کردم و انجام ندادم بعد از مدتی شروع کردم به مسواک زدن و به توصیه یکی از نزدیکانم محکم مسواک زدم تا جرم از لثه هایم خارج شود اما بعد چند روز خونریزی هنگام مسواک زدن و احساس درد در یکی از دندان های آسیاب عقبی کردم و مسکن مصرف کردم اما روز بعد ناگهان خونریزی در لثه همان دندان ایجاد شد!الان دست که می کشم روی آن قسمت از لثه ام بوی خیلی بدی دارد و اگر با آن دندان غذا بجوم بو در دهانم پخش می شود و کاملا قابل حس است!نظر شما چیست؟آیا عفونت لثه است یا حتما باید به دندانپزشک‌ مراجعه کنم؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید.لطفا به یک متخصص لثه یا پریودنتیست مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
درمان ارتودنسی با تکنیک های پیشرفته محدودیت سنی ندارد و تا وقتی که لثه ها سالم باشند می شود درمان ارتودنسی را انجام داد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام وقت بخیر.من هشت سال پیش دوتا از دندان های عقب بالا و مطابق آنها دندان های پایینم را پرکردم.دندان های بالایم پنج سال دوام آوردند و دوباره مواد داخلش ریختند و من مجبور شدم آن ها را بکشم.الان بعد از ۸سال دندان های مطابقشان که دندان های پایینم باشند مواد داخلش ریخته و من خیلی درد می کشم.خواستم بدانم اگر این دوتا را هم بکشم و برای ارتودنسی اقدام کنم امکان پرشدن جای خالی هر۴دندان است یا خیر؟یا فقط همان دندانهای پایین که تازه کشیده می شوند جایشان پر می شود؟سپاسگذارم اگر زودتر پاسخ دهید

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا قبل از اقدام هر کاری و قبل از کشیدن دندان هایتان به یک متخصص ارتودنسی حتما مراجعه نمایید زیرا شاید نیاز به کشیدن دندان نداشته باشید و دندان هایتان با درمان اندو یا عصب کشی توسط متخصص اندو و ترمیم توسط متخصص ترمیم و زیبایی بهبود یابند و بعد از معاینه دقیق تر دندان هایتان توسط متخصص ارتودنسی طرح درمانتان اعلام خواهد شد.پیشنهاد می کنم هم به یک متخصص ارتودنسی و هم به متخصص اندو مراجعه نماید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام من یک هفته است که ارتودنسی کردم دندان هایم رنگشان تغییر کرده و کدر شده یکی از دندان هایم هم سیاه رنگ شده است.مي خواستم علتش را بدانم بعد از ارتودنسی درست می شود یا نه؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا به تمامی توصیه های بهداشتی متخصص ارتودنسی خودتان توجه و دقت کافی داشته باشید و نگران نباشید و به ایشان اعتماد نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
خیر لطفا به یک متخصص ترمیم و زیبایی مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام و خسته نباشید جناب دکتر.بنده پارسال دندان کنار نیش شماره 7 را عصب کشی و روکش کردم نکته اینکه دندانم کمی بالایش سیاه بود و دکترم می خواست فقط روکش بگذارد و اصلا نه درد و نه تورمی نداشتم ولی وقتی خواست آمپول بی حسی بزند درد شدیدی داشت که نظرشان این بود که باید عصب کشی شود و بعد روکش شود.حال بعد یک سال همان دندان دو روزه بالای لثه ام دارای درد و تورم شده است.حالا نظر شما این است که مجددا باید عصب کشی شود یا با آنتی بیوتیک خوب می شود؟یا باید دندانم را کشید؟،در ضمن ممکن است این نظر را داد که کار دکتر قبلی ام درست انجام نشده است،نظر مهم تر من این است که جنس دندانم خیلی بد است من باید چکار کنم دکتر عزیز؟از اینکه وقت می گذارید و به یکایک پیامها پاسخ می دهید نهایت تشکر را دارم آرزوی توفیق رو براتون دارم.خدا نگهدار

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
پیشنهاد می کنم جهت بررسی دقیق و تخصصی وضعیت دندانتان به متخصص درمان ریشه یا اندو(اندودنتیست) مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
درمان ارتودنسی با تکنیک های پیشرفته محدودیت سنی ندارد و تا وقتی که لثه ها سالم باشند می شود درمان ارتودنسی را انجام داد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر خسته نباشید من به تازگی درمان ارتودنسی ام تمام شده و وقتی دقت می کنم روی دندان هایم ترک افتاده است خیلی نگرانم چکار کنم؟آیا این ترک ها به خاطر درمان ارتودنسی است؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
به طور کلی به صورت طبیعی بین 70 تا 80 درصد افراد و از لحاظ میکروسکوپی هم 98 درصد افراد ترک های عمودی روی دندان های جلویشان وجود دارد و 70 تا 80 درصد هم دیده و نمایان می شود و مهم ترین دلیلی که ترک های عمودی به وجود می آید علت آن تغییرات سریع حرارتی است برای مثال هنگامی که غذای گرم میل می کنید و یک دفعه نوشیدنی خنک می نوشید که باعث تغییر شدید حرارتی بوده و باعث ترک های عمودی روی سطح دندان می شود و یا حتی در فصل زمستان وقتی دهان بسته است و دهان گرم است و اگر در سرما صحبت کنید و بخندید دندان در معرض سرما قرار می گیرد و این امکان ترک عمودی وجود دارد بنابراین درمان ارتودنسی باعث ایجاد ترک نمی شود و چون بعد از ارتودنسی پالیشینگ دقیق انجام می شود و دندان ها منظم می شوند دندان هایی که به دلیل نامنظمی پنهان بوده اند باعث می شود ترک های عمودی به دلیل خطای دید کم تر به چشم بیاید و ترک ها دیده نمی شوند ولی چون دندان ها در یک قوس به طور منظم کنار هم قرار می گیرند و شخص به دلیل منظمی دندان ها به آن ها بیشتر اهمیت می دهد این موضوع بیشتر برایش مورد اهمیت می شود و هم چنین لازم به ذکر است اگر نیرو های ارتودنسی در حدی باشند که باعث ترک دندانی شوند براکت قبل از اینکه آن فشار باعث ایجاد ترک شود از روی سطح دندان جدا می شود و درد های خیلی زیادی نیز دارد.

مشاهده سوال

سوال:
سلام وقت بخیر.من هشت سال پیش دوتا از دندان های عقب بالا و مطابق آنها دندان های پایینم را پرکردم.دندان های بالایم پنج سال دوام آوردند و دوباره مواد داخلش ریختند و من مجبور شدم آن ها را بکشم.الان بعد از ۸سال دندان های مطابقشان که دندان های پایینم باشند مواد داخلش ریخته و من خیلی درد می کشم.خواستم بدانم اگر این دوتا را هم بکشم و برای ارتودنسی اقدام کنم امکان پرشدن جای خالی هر۴دندان است یا خیر؟یا فقط همان دندانهای پایین که تازه کشیده می شوند جایشان پر می شود؟سپاسگذارم اگر زودتر پاسخ دهید

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا قبل از اقدام هر کاری و قبل از کشیدن دندان هایتان به یک متخصص ارتودنسی حتما مراجعه نمایید زیرا شاید نیاز به کشیدن دندان نداشته باشید و دندان هایتان با درمان اندو یا عصب کشی توسط متخصص اندو و ترمیم توسط متخصص ترمیم و زیبایی بهبود یابند و بعد از معاینه دقیق تر دندان هایتان توسط متخصص ارتودنسی طرح درمانتان اعلام خواهد شد.پیشنهاد می کنم هم به یک متخصص ارتودنسی و هم به متخصص اندو مراجعه نماید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام من یک هفته است که ارتودنسی کردم دندان هایم رنگشان تغییر کرده و کدر شده یکی از دندان هایم هم سیاه رنگ شده است.مي خواستم علتش را بدانم بعد از ارتودنسی درست می شود یا نه؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا به تمامی توصیه های بهداشتی متخصص ارتودنسی خودتان توجه و دقت کافی داشته باشید و نگران نباشید و به ایشان اعتماد نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر من هنوز یکی از دندان هایم نیفتاد ه است باید بگذارم بعد از اینکه دندانم بیفتد ارتودنسی کنم یا باید دندانم را بکشم؟درضمن من 12 سال دارم

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
حتما قبل از هر کاری به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید زیرا شاید شما مشکل فکی داشته باشید و بهترین سن برای برطرف کردن مشکلات فکی قبل از بلوغ می باشد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام من تازه فک بالا پایینم را ارتودنسی کردم و داخل دهانم زخم شده است و موم گذاشتم ولی زخمش خوب نمی شود چکار کنم؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید اگر به تازگی درمان ارتودنسی تان را آغاز نموده اید مخاط دهان شما به مدت حدود 2 هفته به دستگاه ارتودنسی عادت کرده و بعد از آن مشکل شما حل می شود و حالت عادی پیدا می کند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
خیر لطفا به یک متخصص ترمیم و زیبایی مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام و خسته نباشید جناب دکتر.بنده پارسال دندان کنار نیش شماره 7 را عصب کشی و روکش کردم نکته اینکه دندانم کمی بالایش سیاه بود و دکترم می خواست فقط روکش بگذارد و اصلا نه درد و نه تورمی نداشتم ولی وقتی خواست آمپول بی حسی بزند درد شدیدی داشت که نظرشان این بود که باید عصب کشی شود و بعد روکش شود.حال بعد یک سال همان دندان دو روزه بالای لثه ام دارای درد و تورم شده است.حالا نظر شما این است که مجددا باید عصب کشی شود یا با آنتی بیوتیک خوب می شود؟یا باید دندانم را کشید؟،در ضمن ممکن است این نظر را داد که کار دکتر قبلی ام درست انجام نشده است،نظر مهم تر من این است که جنس دندانم خیلی بد است من باید چکار کنم دکتر عزیز؟از اینکه وقت می گذارید و به یکایک پیامها پاسخ می دهید نهایت تشکر را دارم آرزوی توفیق رو براتون دارم.خدا نگهدار

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
پیشنهاد می کنم جهت بررسی دقیق و تخصصی وضعیت دندانتان به متخصص درمان ریشه یا اندو(اندودنتیست) مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام آقاي دکتر من مدتي مسواك زدن را ترک کردم و انجام ندادم بعد از مدتی شروع کردم به مسواک زدن و به توصیه یکی از نزدیکانم محکم مسواک زدم تا جرم از لثه هایم خارج شود اما بعد چند روز خونریزی هنگام مسواک زدن و احساس درد در یکی از دندان های آسیاب عقبی کردم و مسکن مصرف کردم اما روز بعد ناگهان خونریزی در لثه همان دندان ایجاد شد!الان دست که می کشم روی آن قسمت از لثه ام بوی خیلی بدی دارد و اگر با آن دندان غذا بجوم بو در دهانم پخش می شود و کاملا قابل حس است!نظر شما چیست؟آیا عفونت لثه است یا حتما باید به دندانپزشک‌ مراجعه کنم؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید.لطفا به یک متخصص لثه یا پریودنتیست مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
دکتر سلام ایمانی هستم از بیمارهای خودتان.دو روز پیش دوتا دندان 4 پایین را کشیدم و امروز عکس گرفتم متوجه شدم که یه کیست کوچیک ته ریشه دندان 6 من که قبلا عصب کشی کرده بودم است و باید ری اندو بشود با توجه به اینکه من شهرستان هستم و امکان حضور به مطب شما را ندارم خواستم بدانم الان ری اندو انجام بدهم که مشکلی برای درمان ارتودنسی من به وجود نمی آید؟اگر می شود لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید در پروسه درمان ارتودنسی شما مشکلی پیش نمی آید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

از دکتر بپرسید

Question

لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر درویش پور بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
 • لطفا تنها سوالات مرتبط با ارتودنسی را مطرح نمایید.
Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 8.39MB

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است.