پوسیدگی ژنتیکی دندان
بهداشت دهان و دندان مقالات دکتر درویش پور 1 نظر کاربران 18 دی 1399

پاسخ به یک سوال بسیار مهم: آیا پوسیگی ژتیکی دندان واقعیت دارد؟

آیا تاکنون برایتان پیش آمده که مقصر کج شدن دندان ها، کوچک بودن فک و یا سایر مشکلاتی دهان و دندان مانند پوسیدگی دندان را والدین خود بدانید؟ آیا به پوسیدگی ژنتیکی دندان معتقد هستید؟ آیا واقعا این مشکلات می توانند ژنتیکی و موروثی باشند؟

در خصوص دو مورد اول بله، قطعا حق دارید که والدین و اجداد خود را مقصر بدانید. زیرا این مشکلات عموما از طریق ژن ها به نسل های بعدی منتقل می شود کما اینکه عمده مشکلات ارتودنسی دندان منشاء ژنتیکی دارند. اما آیا پوسیدگی دندان می تواند ژنتیکی باشد و از والدین به ارث برسد؟ آیا چیزی به نام پوسیدگی ژنتیکی دندان داریم؟

این مقاله را بخوانید تا در این خصوص بیشتر بدانید و با هم به بررسی عوامل محیطی و ارثی پوسیدگی دندان بپردازیم.


پوسیدگی ژنتیکی دندان آنقدرها هم واقعیت ندارد اما …

اینکه بگوییم چون والدین من، به شدت پوسیدگی دندان دارند یا داشتند، و اکنون مقصر پوسیدگی دندان من آن ها هستند مستقیما واقعیت ندارد و امکان پذیر نیست.

بیایید اینطور به قضیه نگاه کنیم که امکان ندارد خود مشکل پوسیدگی مستقیما از والدین به فرزندان به ارث برسد اما وجود مشکلاتی در ژن ها می تواند بعدها به صورت غیر مستقیم در پوسیده شدن دندان های کودک تاثیر داشته باشد.


پس ژن ها چگونه غیر مستقیم در پوسیدگی دندان ها نقش دارند؟

در خصوص ارتباط ژن ها با مسائل و مشکلات دهان و دندان تحقیقات زیادی صورت گرفته که هر کدام به صورت غیرمستقیم به نقش ژنتیک در شکل گیری برخی مشکلات یا بدتر شدن آن ها اشاره می کنند.

برای مثال بر همگان واضح است که کوچک بودن فک یا فک ها، بزرگ بودن دندان ها، افزایش تعداد دندان ها، کج بودن دندان ها و …. همگی مسائلی هستند که ژنتیک مستقیما در شکل گیری آن ها نقش دارد.

هر کدام از این مشکلات البته به صورت مستقیم در پوسیدگی دندان نقش ندارند. اما برای مثال شلوغ بودن دندان ها به واسطه کوچک بودن فک باعث می شود که رعایت بهداشت دهان و دندان دشوار شود و عملا بخش های زیادی از دندان به دلیل موقعیت نامناسب قابل مسواک زدن نباشد.

این موضوع باعث شکل گیری پوسیدگی دندان می شود و بنابراین بنا به این شرایط می تواند گفت پوسیدگی ژنتیکی دندان به صورت غیر مستقیم امکان پذیر است (آن هم با دشوار شدن مسواک زدن و …ن آن).


کدام ژن ها به صورت غیر مستقیم باعث پوسیدگی دندان می شوند؟

ژن ها در نوع شکل، رشد و ساختار دندان های شما نقش دارند. یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه زوریخ موش ها را مورد بررسی قرار داده و تشخیص داد که ژنی با نام Jagged 2 برای رشد سالم دندان لازم است. اگر این زن مشکلی داشته باشد و یا اصلا وجود نداشته باشد، تاج دندان ها بد شکل شده و ضخامت مینای دندان به شدن کاهش میابد. از طرفی هرچه ضخامت مینا کاهش پیدا کند احتمال پوسیدگی نیز بیشتر می شود. بنابراین این هم یک نمونه دگیر تاثیر پوسیدگی ژنتیکی دندان بر ساختار دندان ها است.


یک ژن دیگر که می تواند در پوسیدگی غیر مستقیم دندان تاثیر داشته باشد

اگر با وجود پیروی از یک رژیم غذایی سالم، رسیدگی به بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک همچنان ا پوسیدگی دندان مواجه هستید احتمالا مساله ژنتیکی باشد.

محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پیتسبورگ علت پوسیدگی دندان و بیماری لثه یا پریودنتیت در این شرایط ممکن است ژنتیکی باشد.

دکتر الکساندر ویرا ، استادیار زیست شناسی دهان و دندان پس از مطالعه صدها نمونه و سوابق دندانپزشکی و انتشار دو مقاله ، تشخیص دادند که پوسیدگی دندان و بیماری لثه می تواند تحت تأثیر تغییرات در ژن بتا دفنسین 1DEFB1) ) باشد. ، که به مبارزه با میکروب ها کمک می کند.)


پوسیدگی دندان بیشتر محیطی است تا ژنتیکی

یک مطالعه به تازگی انجام شده که نشان می دهد ژنتیک واقعا آنقدرها هم در پوسیدگی دندان نقش ندارد. محققان در این مطالعه 120 دوقلوی همسان و غیرهمسان را مورد مطالعه قرار داده اند.

در مورد دوقلوهای همسان که تقریبا از ژن های همسان نیز بهره میبرند مشخص شد که میزان پوسیدگی دندان آن ها با هم کاملا متفاوت است. مشخص شد که سبک زندگی، رژیم غذایی و مسائل دیگر که سلیقه ای و شخصی هستند بیشتر در پوسیدگی نقش دارند و ژنتیک نقش بسیار کمی در افزایش احتمال پوسیدگی دارد.


اما سبک زندگی مادر باردار روی سلامت دهان و دندان تاثیر میگذارد

تا اینجا دیدیم که ژنتیک آنقدرها هم بر سلامت دهان و دندان کودک تأثیر نمی گذارد ، اما سلامت دهان و دندان مادر طی دوره حاملگی میتواند روی وضعیت دهان و دندان کودک تاثیر زیبادی بگذاد.

برای مادران باردار ، درک اهمیت سلامت دهان و دندان بر بارداری بسیار مهم است. اگر مادر در دوران بارداری از سلامت دهان و دندان ناکافی برخوردار باشد ، کودکان می توانند با خطر افزایش پوسیدگی دندان مواجه شوند.

برای مثال چاقی مادران طی دوره بارداری، مشکلات لثه، رژیم غذایی و … می توانند نه تنها روی زایمان که بر روی دهان و دندان نوزاد متولد شده تاثیر داشته باشد. به همین دلیل است که دندانپزشکان بر روی دندانپزشکی بارداری تمرکز زیادی دارند.


سلامت دهان و دندان شما بیشتر از هرچیزی تحت کنترل شماست

بنابراین به طور کلی هرچند که پوسیدگی ژنتیکی می تواند به صورت غیر مستقیم حقیقت داشته باشد اما اغلب این خود ما هستیم که باعث پوسیدگی می شویم. داشتن رژیم غذایی ناسالم و پر از شیرینی جات، غذاهای اسیدی و …، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم مراجعه به دندانپزشک، کاهش میزان فلوراید دریافتی در آب آشامیدنی و محصولات دندانپزشکی و … همگی مواردی هستند که مستقیما باعث پوسیدگی دندان های ما می شوند.