آیا پوسیدگی دندان من ژنتیکی است؟

آیا پوسیدگی دندان من ژنتیکی است؟

۱۷ اسفند ۱۳۹۶ بهداشت دهان و دندان سوالات مرتبط (۱۰) نظرات

پوسیدگی ژنتیکی دندان  – اگر شما با وجود سخت کوشی در رعایت بهداشت دهان و دندان هنوز هم دندان هایتان دچار پوسیدگی می شوند ممکن است تقصیر شما نباشد.

تحقیقات اخیر از محققین دندانپزشکی دانشگاه پیتزبورگ درباره پوسیدگی دندان نشان داده است که تغییرات ژنتیکی خاصی ممکن است علت پوسیدگی دندان و پریودنتیت ( نگاه کنید به مقاله  مدیریت ارتودنسی در بیماری پریودنتیت ) باشد.

به گفته این محققین میزان پوسیدگی ژنتیکی دندان را می توان با تغییرات ژنتیکی که نقش کلیدی در این موارد را ایفا می کند مرتبط دانست.

اولین نقش مربوط به پاسخ سیستم ایمنی بدن است که پلی مورفیسم ( چند شکلی) را تحت تاثیر قرار می داد.

در اولین مقاله ای که در مجله تحقیقات دندانپزشکی منتشر شده است ما قادر به استفاده از جمع آوری داده هایی بودیم  تا ببینیم که آیا پلی مورفیسم خاص با افزایش شدت پوسیدگی ژنتیکی دندان مرتبط بوده است یا خیر.

این یافته ها می توانست به ما کمک کند که روش های جدید ی را برای درمان افرادی که مستعد پوسیدگی ژنتیکی دندان هستند پیدا کند.

علت پوسیدگی دندان  می تواند عوامل متعددی باشد ازجمله :

 • باکتری های موجود در دهان
 • چگونگی مراقبت از دندان
 • نوع رژیم غذایی
 • ساختار دندان
 • فلوراید جریان بزاق
 • پوسیدگی ژنتیکی دندان

آیا دستگاه ارتودنسی می تواند مسبب پوسیدگی دندان من باشد؟

دمیلینه در هنگام درمان ارتودنسی بسیار جدی است. این اتفاق زمانی می افتد که مانده مواد غذایی روی دندان در تماس با باکتری ها اسید تولید کند.

این اسید کلسیم و فسفات دندان را از بین می برد و آهک یا زخم سفید تولید می کند.

زخم سفید به شکل مربع های کوچک و سفید گچی ظاهر می شوند که بسیار حساس هستند.

مهم است که بدانید این لکه های سفید هرگز به خودی خود ایجاد نمی شوند هرکسی که به تمیزی دندان های خود اهمیت ندهد این لکه ها را می بیند حتی اگر تحت درمان ارتودنسی هم نباشد.

البته کسانی که بریس دارند بیشتر مستعد هستند چون براکت ها مانند یک تله ی بسیار عالی برای به دام انداختن مانده ی مواد غذایی عمل می کنند.

متاسفانه این لکه ها دائمی هستند و می توانند باعث پوسیدگی دندان شما شوند.

شما می توانید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان خود در حین ارتودنسی پس از خوردن هر بار خوراکی مسواک بزنید و یک بار در روز نخ دندان بکشید.

با رعایت توصیه های متخصص ارتودنسی خود درمان موفقیت آمیزی را تجربه خواهید کرد.

پوسیدگی ژنتیکی دندان

پوسیدگی ژنتیکی دندان از مواردی است که در گروه کمتر ین علت های پوسیدگی  دندان بشمار می آید زیرا اغلب پوسیدگی ها ناشی از عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان است.

شاید یک دندانپزشک مدت زیادی را صرف مداوای دندان پوسیده ی بیماران بکند.

اما در عین حال با بیمارانی مواجه شود که با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان خود باز هم دچار پوسیدگی دندان شده اند.

تنها یک راه برای تشخیص اینکه آیا ژنتیک مسئول پوسیدگی دندان شما هست یا نه وجود دارد و آن این است که شما باید از تمام شرایطی که ممکن است باعث پوسیدگی دندان شود اجتناب کنید.

اگر دندان های شما با وجود جلوگیری از همه عوامل بیماری زا باز هم پوسیده شدند می توان گفت که این امر در ارتباط مستقیم با پوسیدگی ژنتیکی دندان است.

چگونگی شروع پوسیدگی

دهان ما یک اکوسیستم پویا و متعادل کننده است که در آن موجودات زنده از جمله باکتری های مفید و مضر به طور مداوم در حال تعامل هستند.

هنگامی  که شرایط برای تخریب و شکستن مواد معدنی دندان مساعد می شود که برخی باکتری های مضر و بیماری زا در حضور قند های خاصی شروع به فعالیت می کنند.

حتی یک رژیم غذایی که بیش از حد اسیدی باشد نیز می تواند دندان ها را تحت تاثیر قرار داده و مواد معدنی آنرا تخریب کند.

اما در شرایطی که رژیم غذایی فرد متعادل باشد این عوامل بیماری زا توسط مکانیسم های ترمیم بدن و بزاق سالم به خودی خود خنثی می شوند.

هدف ما برای پیشگیری از پوسیدگی دندان :

 • استفاده مداوم و منظم از مسواک و نخ دندان
 • دریافت فلوراید کافی
 • استفاده از یک رژیم غذایی با اسیدهای محدود

با این حال حتی با رعایت این اقدامات ما برخی از افراد را می بینیم که بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به پوسیدگی دندان هستند و شاید به کمک اضافی هم نیاز داشته باشند.

برداشتن گام های بیشتر به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان

در دندان های آسیا ی بعضی از افراد شیارهای عمیقی وجود دارد که الیاف مسواک قادر به دسترسی و تمیز کردن آنها نیست.

این شیارها را می توان به وسیله شیار پوش مسدود کرد.اگر شما نتوانسته اید به اندازه کافی فلوراید از طریق آب آشامیدنی  و یا منابع دیگر دریافت کنید شیار پوش گزینه درمانی مناسبی است.

همچنین اگر دندان های فرزند شما  به پوسیدگی حساس باشند دندانپزشک او می تواند به وسیله درمان با سیلانت که یک لایه رزین پلاستیکی است دندان های او را مقاوم سازی کند.

این لایه عملا نامرئی بوده و بر روی سطوح جویدنی دندان های عقب قرار داده می شود.

( نگاه کنید به مقاله مقاوم سازی دندان چیست؟ )

پوسیدگی دندان چطور به وجود می آید؟

پوسیدگی دندان رایج ترین شکل شناخته شده از بیماری های دهان و دندان انسان است.

تخریب مینای دندان و لایه سخت بیرونی دندان را پوسیدگی دندان می گویند.باکتری های چسبنده ای به نام پلاک به طور مداوم بر روی دندان می چسبند. د رمواقعی  که شما پس از خوردن موادغذایی و یا نوشیدنی های حاوی قند ، این باکتری های چسبنده را از روی دندان خود پاک نمی کنید این پلاک ها به وسیله تولید اسید به مینای دندان حمله می کنند.

چسبندگی پلاک این اسیدها را روی دندان نگه می دارد و در طول زمان باعث شکستن مینای دندان می شود.

پوسیدگی های دندان در چند گروه دسته بندی می شوند؟

تشکیل انواع پوسیدگی ها را می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد:

Pit and fissure caries – پیت و پوسیدگی شقاق –  دراغلب موارد در سطوح جویدن از تماس دندان های آسیا و پشت دندان قدامی دیده شده است.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در این سطوح ، چاله ها و شیار ها را که در آن پلاک ها به دام می افتند و امکان بیرون آوردنشان به وسیله مسواک نیست مهر و موم می کنند.

مهر و موم چاله هنگامی که دندان های دائمی جوانه می زنند انجام می شود. به وسیله پر کردن چاله ها و شیار ها ی دندان کودکان با مواد سخت پلاستیکی از پوسیدگی دندان آنها در آینده جلوگیری به عمل می آید.

پوسیدگی سطح صاف – این مورد اغلب در امتداد خط لثه و  یا در فضای بین دندان ها ایجاد می شود.

با استفاده مناسب ازنخ دندان شما قادر خواهید بود از پوسیدگی صاف ترین منطقه دندان جلوگیری کنید.

همچنین به وسیله مسواک پر قدرت برقی یا مسواک دستی از ایجاد پوسیدگی در خط لثه و در مناطق هم جوار جلوگیری کنید.

امروزه به وسیله عادات خوب بهداشت دهان و دندان کودکان و بهره گیری از یک رژیم غذایی سالم و استفاده از پیشرفت های پزشکی ، پوسیدگی دندان های نسل جدید به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

مرتب کردن بر اساس :

سوال:
سلام..من دختر ۱۷ساله هستم و لب بالایی ام هنگام حرف زدن کمی کج می شود و این خیلی ناراحتم می کند و همه فکر می کنند دهنم کج است..باید چکار کنم؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
پیشنهاد می کنم ابتدا لطفا به یک متخصص جراح دهان و فک و صورت مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام آقای دکتر خسته نباشید می خواستم لطف کنید و بهترین متخصص ارتودنسی استان البرز و کرج را بهم معرفی کنید.چون من مشکل نامرتبی دندان و جلو بودن فک پایین و همچنین تحلیل ریشه دندان های آسیاب را دارم.لطف می کنید اگر کمکم کنید.با تشکر

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
جناب آقای دکتر امیر کامیار خذری_جناب آقای دکتر فرزین اصلانی_جناب آقای دکتر سیامک همت پور_جناب آقای دکتر هوشنگ امامی_جناب آقای دکتر محسن رضایی_جناب آقای دکتر حمید قاسمی جزء بهترین متخصصین ارتودنسی در کرج و استان البرز می باشند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
بله نگران نباشید هزینه ارتودنسی در تمامی کلینیک های بنده به صورت اقساط می باشد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
بستگی به تشخیص و نظر متخصص ارتودنسی خودتان دارد لطفا با ایشان مشورت نمایید زیرا به محض اینکه شما آماده عمل باشید ایشان به شما اعلام خواهند کرد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام و خسته نباشید من به خاطر اینکه تهران نیستم نتوانستم حضوری مراجعه کنم.دندان هایم خیلی کج شده اند و فکر کنم در آمدن دندان های عقلم هم بی تاثیر نبوده و به فکم خیلی الان فشار می آید.احساس می کنم کلا فکم کج شده است و میخواستم ببینم از لحاظ جراحی و ارتودنسی رفع می شود؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
عکس ارسالی تان جهت تشخیص انحراف فک و جراحی فک گویا نیست اما به دلیل نامنظمی دندان هایتان شما نیاز به درمان ارتودنسی ثابت دو فک دارید.لطفا به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه دقیق حضورا مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام و خسته نباشید آقای دکتر فک من جلو است(مخصوصا فک بالا)و متخصص ارتودنسی بهم گفتند چون لثه های من خیلی مشخص است باید جراحی فک انجام بدهم اما من خیلی می ترسم و برایم قادر نیست خواستم بپرسم آیا امکان دارد اول جراحی لثه انجام بدهم بعد ارتودنسی به همراه کشیدن دندان انجام دهم یا برعکس؟اگر راهی وجود دارد که بدون جراحی فک به ظاهر دلخواهم برسم لطفا به من بگویید.ممنون

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
اگر متخصص ارتودنسی تان به شما فرمودند که شما نیاز به جراحی فک دارید مطمئن باشید درمان ایده آل شما همان ارتودنسی به همراه جراحی فک می باشد.زیرا راه حل درمان لبخند لثه ای ارتودنسی به همراه جراحی فک می باشد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر.من حدود هشت ماه پیش بعلت تصادف و خوردن سر به فرمان، داخل دهان (فک پایین) دچار پارگی شد، بیهوشم کردند و بخیه زدند و بعد از حدود بیست روز بخیه ها را کشیدم.الان حدود هشت ماه است که هنوز فکم (پایین سمت چپ) حالت سنگینی و سوزن سوزنی دارد. چقدر طول می کشد تا کاملا خوب شود و آیا راهی جهت سریعتر خوب شدن آن وجود دارد؟ممنون می شوم اگر راهنماییم کنید

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید برای بررسی مشکلات فکی بهتر است به یک متخصص جراح دهان و فک و صورت مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر! خسته نباشید.من مهر ماه سال گذشته (۹۶) عمل فک انجام دادم الان دکتر ارتودنسی ام می گوید دندان (شیری)آسیاب دوم رو باید حتما بکشم ولی من فعلا دندان دردی ندارم.کشیدن دندان شیری آیا خطری ندارد؟چون عمل فک انجام دادم خیلی می ترسم که فرم فکم را بهم بریزد.

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا به متخصص ارتودنسی خودتان اعتماد کنید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر من ساکن سبزوار هستم لطفا متخصص ارتودنسی خوب و با سابقه در سبزوار معرفی کنید.ممنون

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
جناب آقای دکتر رضا محولاتی متخصص ارتودنسی خوب در شهر سبزوار می باشند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
جناب آقای دکتر سید محمدصادق حسینی_جناب آقای دکتر حسین نجفی از متخصصین ارتودنسی خوب در رفسنجان می باشند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام و خسته نباشید آقای دکتر فک من جلو است(مخصوصا فک بالا)و متخصص ارتودنسی بهم گفتند چون لثه های من خیلی مشخص است باید جراحی فک انجام بدهم اما من خیلی می ترسم و برایم قادر نیست خواستم بپرسم آیا امکان دارد اول جراحی لثه انجام بدهم بعد ارتودنسی به همراه کشیدن دندان انجام دهم یا برعکس؟اگر راهی وجود دارد که بدون جراحی فک به ظاهر دلخواهم برسم لطفا به من بگویید.ممنون

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
اگر متخصص ارتودنسی تان به شما فرمودند که شما نیاز به جراحی فک دارید مطمئن باشید درمان ایده آل شما همان ارتودنسی به همراه جراحی فک می باشد.زیرا راه حل درمان لبخند لثه ای ارتودنسی به همراه جراحی فک می باشد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
بستگی به تشخیص و نظر متخصص ارتودنسی خودتان دارد لطفا با ایشان مشورت نمایید زیرا به محض اینکه شما آماده عمل باشید ایشان به شما اعلام خواهند کرد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر.من حدود هشت ماه پیش بعلت تصادف و خوردن سر به فرمان، داخل دهان (فک پایین) دچار پارگی شد، بیهوشم کردند و بخیه زدند و بعد از حدود بیست روز بخیه ها را کشیدم.الان حدود هشت ماه است که هنوز فکم (پایین سمت چپ) حالت سنگینی و سوزن سوزنی دارد. چقدر طول می کشد تا کاملا خوب شود و آیا راهی جهت سریعتر خوب شدن آن وجود دارد؟ممنون می شوم اگر راهنماییم کنید

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
نگران نباشید برای بررسی مشکلات فکی بهتر است به یک متخصص جراح دهان و فک و صورت مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر من ساکن سبزوار هستم لطفا متخصص ارتودنسی خوب و با سابقه در سبزوار معرفی کنید.ممنون

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
جناب آقای دکتر رضا محولاتی متخصص ارتودنسی خوب در شهر سبزوار می باشند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام دکتر! خسته نباشید.من مهر ماه سال گذشته (۹۶) عمل فک انجام دادم الان دکتر ارتودنسی ام می گوید دندان (شیری)آسیاب دوم رو باید حتما بکشم ولی من فعلا دندان دردی ندارم.کشیدن دندان شیری آیا خطری ندارد؟چون عمل فک انجام دادم خیلی می ترسم که فرم فکم را بهم بریزد.

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا به متخصص ارتودنسی خودتان اعتماد کنید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام آقای دکتر خسته نباشید می خواستم لطف کنید و بهترین متخصص ارتودنسی استان البرز و کرج را بهم معرفی کنید.چون من مشکل نامرتبی دندان و جلو بودن فک پایین و همچنین تحلیل ریشه دندان های آسیاب را دارم.لطف می کنید اگر کمکم کنید.با تشکر

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
جناب آقای دکتر امیر کامیار خذری_جناب آقای دکتر فرزین اصلانی_جناب آقای دکتر سیامک همت پور_جناب آقای دکتر هوشنگ امامی_جناب آقای دکتر محسن رضایی_جناب آقای دکتر حمید قاسمی جزء بهترین متخصصین ارتودنسی در کرج و استان البرز می باشند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
جناب آقای دکتر سید محمدصادق حسینی_جناب آقای دکتر حسین نجفی از متخصصین ارتودنسی خوب در رفسنجان می باشند.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام و خسته نباشید من به خاطر اینکه تهران نیستم نتوانستم حضوری مراجعه کنم.دندان هایم خیلی کج شده اند و فکر کنم در آمدن دندان های عقلم هم بی تاثیر نبوده و به فکم خیلی الان فشار می آید.احساس می کنم کلا فکم کج شده است و میخواستم ببینم از لحاظ جراحی و ارتودنسی رفع می شود؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
عکس ارسالی تان جهت تشخیص انحراف فک و جراحی فک گویا نیست اما به دلیل نامنظمی دندان هایتان شما نیاز به درمان ارتودنسی ثابت دو فک دارید.لطفا به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه دقیق حضورا مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

با سلام و احترام
بله نگران نباشید هزینه ارتودنسی در تمامی کلینیک های بنده به صورت اقساط می باشد.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

سوال:
سلام..من دختر ۱۷ساله هستم و لب بالایی ام هنگام حرف زدن کمی کج می شود و این خیلی ناراحتم می کند و همه فکر می کنند دهنم کج است..باید چکار کنم؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
پیشنهاد می کنم ابتدا لطفا به یک متخصص جراح دهان و فک و صورت مراجعه نمایید.
با سپاس__دکتر هادی درویش پور(متخصص ارتودنسی)

مشاهده سوال

از دکتر بپرسید

Question

لطفا هنگام ارسال سوال جدید به این نکات توجه فرمایید

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر درویش پور بپرسید. و همچنین از ۵% تخفیف ثبت نام آنلاین برای ارتودنسی نیز استفاده نمایید
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.
 • لطفا تنها سوالات مرتبط با ارتودنسی را مطرح نمایید.
Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 8.39MB

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است.