مراقبت از ارتودنسی متحرک: 7 باید و 6 نباید در نگهداری از این ارتودنسی

به قالب های شفاف یا نامرئی ارتودنسی که جهت اصلاح نامرتبی دندان استفاده می شود در اصطلاح پلاک ارتودنسی متحرک گفته می شود. هرچند که به آن ها ارتودنسی نامرئی نیز گفته می شود اما بیشتر با نام پلاک شناخته می شوند که با پلاک و جرم دندان ها کاملا متفاوت هستند! در این مقاله با نحوه مراقبت از ارتودنسی متحرک آشنا خواهید شد و با بایدها و نباید های تمیز کردن آن ها نیز آشنا می شوید.


جدول محتوای این صفحه پنهان

مراقبت از ارتودنسی متحرک بسیار بسیار آسان است!

نحوه تمیز کردن پلاک متحرک ارتودنسی یک تفاوت بین ارتودنسی ثابت و متحرک است. پلاک های متحرک بسیار آسان تمیز می شوند. رعایت بهداشت پلاک ها ارتودنسی متحرک بسیار آسان تر از براکت های ارتونسی ثابت است. چون به راحتی می توانید آنرا از دهان خارج کرده و اقدام به تمیز کردن آن کنید.  رعایت بهداشت دهان و دندان نیز با داشتن پلاک ها ارتودنسی متحرک آسان است.


بایدهای نگهداری و مراقبت از ارتودنسی متحرک

در این بخش با اصولی که حتما باید برای تمیز کردن پلاک متحرک ارتودنسی حتما رعایت کنید آشنا خواهید شد. کسی که اینویزیلاین یا سایر الاینرهای نامرئی دارد حتما باید جهت حفظ بهداشت دهان و دندان در طی ارتودنسی این نکات را رعایت کند.


1. به طور مرتب پلاک های متحرک ارتودنسی را تمیز کنید

تمیز کردن  پلاک متحرک ارتودنسی باید تبدیل به یک عادت برای شما شود. روزانه دو بار این پلاک ها را تمیز کنید. می توانید زمانی که خودتان مسواک می زنید اقدام به تمیز کردنشان کنید. هر دو الاینر یا پلاک خود را با دقت و به یک اندازه به آرامی تمیز کنید.


2. هر وقت اینویزیلاین خود را در آوردید آن را شستشو دهید

به محض اینکه آن ها را برداشتید با آب تمیز آن ها را شستشو دهید. دقت کنید که هیچکاه بدون آبکشی اینویزیلاین ها، آن ها را دوباره روی دندان ها قرار ندهید. زیرا حاوی بزاق دهان شما و باکتری ها هستند که گذاشتن دوباره آن ها بدون آبکشی باعث می شود باکتری ها بیشتر شده، احتمال ایجاد جرم پشت دندان ها بیشتر شود و در نتیجه بوی بد دهان نیز نصیبتان می شود.


3. آن ها را داخل کاسه یا لیوان آب تمیز  قرار دهید

شما در 24 ساعت می توانید 22 ساعت از پلاک شفاف ارتودنسی استفاده کرده و 2 ساعت آن ها را استفاده  نکنید. این 2 ساعت نقش مهمی در مراقبت از ارتودنسی متحرک شما دارد. در این مدت زمان شما باید بعد از شستشوی پلاک ها آن ها را داخل یک ظرف، لیوان یا کاسه کوچک حاوی آب تمیز قرار دهید.


4. مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

درست مانند اصول مراقب از ارتودنسی ثابت، برای تمیز کردن پلاک متحرک ارتودنسی نیز باید مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. هر زمان که خواستید چیزی بخورید بعد از برداشتن پلاک های متحرک خود، و اتمام خوراکی، سریعا مسواک بزنید و سپس پلاک های خود را دوباره سرجایشان قرار دهید. با اینکار مانع از پوسیدگی دندان در ارتودنسی خواهید شد.


5. اینویزیلاین های خود را در کاور قرار دهید

یکی از اصول مهم مراقبت از ارتودنسی متحرک قرار دادن اینویزیلاین ها و سایر پلاک های متحرک در کیس یا کاور خودشان است. زمانی که از آن ها استفاده نمی کنید می توانید آن ها را داخل کاورشان قرار داده تا آن ها را فراموش نکنید و گم نشوند.


6. از تمیز کننده اولتراسونیک استفاده کنید

مطالعات علمی نشان داده اند که بهترین راه برای تمیز کردن دستگاه متحرک ارتودنسی استفاده یک دستگاه پاک کننده اولتراسونیک است. این دستگاه در بسیاری از فروشگاه های لوازم خانگی فروخته می شود. این دستگاه به وسیله انتشار لرزش با فرکانس بالا کار می کند. دستگاه اولتراسونیک به تمام شکاف های کوچکی که مسواک نمی تواند در آن جا فعالیت داشته باشد دسترسی پیدا می کند. ما این شکاف های کوچک را  “جعبه ناهار باکتری ها ” می نامیم شما نمی خواهید بدانید چرا ؟


7. برای تمیز کردن پلاک متحرک ارتودنسی آن ها را در محلول شستشوی توصیه شده غوطه ور کنید

هر هفته پلاک های دندان خود را در یک محلول شستشو غوطه ور کنید تا آلودگی ها و جرم های پلاک تان پاک شود. از سرکه سفید هم می توانید به عنوان محلول تمیز کننده استفاده کنید.


نباید های مراقبت از ارتودنسی متحرک یا تمیز کردن پلاک متحرک ارتودنسی

در این بخش نیز با برخی از کارهایی که نباید برای تمیز کردن پلاک متحرک ارتودنسی انجام دهید آشنا خواهید شد. دقت کنید که حتما از انجام این کارها طی ارتودنسی متحرک خودداری کنید.


1. از بکار بردن خمیر دندان برای تمیز کردن دستگاه خود اجتناب کنید

دستگاه متحرک شما پلاستیکی و خیلی نرمتر از مینای دندان است. بنابراین نمی تواند در مقابل سایش های خمیر دندان از خود مقاومت نشان دهد. از این رو خمیر دندان خراش های کوچکی را در مواد دستگاه متحرک شما ایجاد می کند  این خراش ها محل مناسبی برای تجمع باکتری ها هستند. همچنین  تغییر رنگ دستگاه و  بوی بد دهان که بسیار هم ناخوشایند است از این خراش ها ایجاد می شود .بنابراین به عنوان اولین “نباید” برای م


2.  برای شستشوی دستگاه از مایع ظرفشویی یا صابون استفاده کنید

پس از اتمام مسواک زدن دندان ها برای شستشوی دستگاه متحرک خود از مایع ظرفشویی یا صابون استفاده کنید. این صابون معمولی خانگی باید بسیار ملایم و فاقد خاصیت اسیدی باشد. این صابون ها بسیار خوب عمل می کنند، به خصوص اگر ضد باکتری هم باشند. از طرفی مواد شوینده خانگی غیر ساینده هم هستند. آنها ضرری به دستگاه متحرک شما وارد نمی کنند. پس از مسواک زدن دستگاه خود را با آب فراوان خوب بشویید. از متخصص ارتودنسی خود بپرسید که برای مراقبت از ارتودنسی متحرک خود چه محصولاتی را پیشنهاد می دهد.


3. تنها از یک مسواک نرم برای شستشو استفاده کنید

حین نگهداری ارتودنسی متحرک بهتر است برای مسواک زدن از دو عدد مسواک استفاده کنید. یکی برای دندان هایتان و یکی نرمتر برای شستشوی دستگاه متحرک تان. امروزه برای تمیز کردن پروتز های دندان برس هایی را در نظر گرفته اند که کمی بزرگتر از مسواک معمولی است. آنها برای تمیز کردن دستگاه شما هم مناسب تر هستند.


4. از آب خیلی گرم برای دستگاه خود استفاده نکنید

در ست است که آب جوش باکتری ها را از بین می برد اما دستگاه متحرک شما را نیز تحریف می کند. متخصص ارتودنسی شما قبل از اینکه دستگاه شما ساخته شود یک قالب از دهان شما گرفته تا به این وسیله اطمینان حاصل کند که این دستگاه کاملا برای شما مناسب است. اگر شما تناسب دستگاه خود را با شستشو به وسیله آب جوش از دست بدهید یعنی که راحتی را از دست داده اید.


5. از سفید کننده استفاده نکنید

برخی از افراد فکر می کنند استفاده از سفید کننده ها و شوینده های اینچنینی یک راه خوب برای کشتن باکتری و تمیز کردن پلاک متحرک ارتودنسی است. اما سفید کننده ها می توانند دستگاه شما را تجزیه کنند. همچنین در مناطقی که دستگاه متحرک شما با لثه تماس دارد این تماس بی ضرر نیست. علاوه بر آن دستگاه شما بوی نافذ سفید کننده  را جذب می کند و  این ماده ای نیست که بخواهد در دهان شما باشد.


6. پلاک های متحرک خود را بر روی کابینت یا جاهای دیگر رها نکنید

اگر شما مایلید که پلاک های خود را برای ساعاتی از روز از دهان تان خارج کنید مثلا:

  • موقع غذا خوردن
  •  مسواک زدن
  •  انجام فعالیت های ورزشی

باید اصول مراقبت از ارتودنسی متحرک را رعایت کنید. پلاک ها ی متحرک دندانتان را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان دور نگه دارید. تا آنها فکر نکنند پلاک دندان شما اسباب بازی است این پلاک ها و سیم ها را متخصص ارتودنسی مطابق با دندان شما فرم داده تا نیروی لازم و کافی را بر دندان هایتان وارد آورد. بنا بر این هر گونه تغییر شکل ، خم شدگی و شکستگی شما را مجبور خواهد کرد که مجددا به مطب دندانپزشکی بروید. به همین دلیل شما  باید پس از خروج پلا ک ها از دهان تان آنرا در جایی مناسب مثلا جعبه پلاستیکی در دار که پر از آب باشد نگهداری کنید.


سایر نکات نگهداری پلاک متحرک ارتودنسی

در صورتی که فکر می کنید پلاک ها ی متحرک دندان شما به اصلاح نیاز دارد.  این کار را به متخصص ارتودنسی واگذار کنید و از دست زدن به پلاک تان اجتناب کنید. اگر در روزهای اول استفاده از پلاک با مشکل در صحبت کردن مواجه شدید فقط با تمرین و بلند حرف زدن و آواز خواندن این مشکل را حل کنید. زبان شما در روز اول استفاده از پلاک کمی جای خود را گم می کند. اما خیلی سریع مجددا جای خود را پیدا می کند و شما را در تلفظ صحیح کلمات یاری می کند.

ترشح بزاق در دو سه روز اول استفاده از پلاک بیشتر از حد معمول است. اما دهان به سرعت خود را با شرایط جدید تطبیق می دهد و ترشح بزاق نیز به وضع عادی بر می گردد. در هنگام شنا و فعالیت های شدید ورزشی پلاک را از دهان خود خارج کنید. هنگامی که پلاک در دهانتان نیست آنرا در معرض تابش مستقیم آفتاب و داشبورد گرم اتومبیل قرار ندهید )از نکات برجسته مراقبت از ارتودنسی متحرک). هنگام ملاقات با متخصص ارتودنسی دندان همیشه پلاک را با خود همراه داشته باشید.

 پلاک متحرک ارتودنسی  و علائم عفونت                              

اگر احساس می کنید علائم عفونت در دهانتان ظاهر شده و یا بوی ناخوشایندی از دهانتان به مشامتان می رسد. پلاک را فورا از دهان خود خارج کنید. صبر کنید تا عناصر ضد باکتریایی طبیعی کار خود را انجام دهند. تا بزاق بتواند عملکرد پاک کنندگی خود را بکار ببرد. اگر مشکلتان به خودی خود بر طرف نشد و علائم عفونت آشکار تر شد .

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید