مشاهده هزاران عکس قبل و بعد از ارتودنسی و نظرات مراجعین در اینستاگرام ما ...

عوارض ارتودنسی دندان: آشنایی با 8 عارضه احتمالی درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی دندان به هیچ وجه یک درمان یا روش درمانی خطرناک نیست. اما مانند هر گونه مداخله پزشکی یا دندانپزشکی دیگری که روی بدن صورت می‌گیرد ممکن است خطرات و عوارض بسیار بسیار جزئی و احتمالی داشته باشد. و احتمالا خوب می‌دانید زمانی که درباره عوارض احتمالی صحبت می‌کنیم منظورمان این است که فلان عارضه ممکن است وجود داشته باشد یا نداشته باشد. ممکن است در یک بیمار تجربه شود اما در بیماری دیگر نه. حتی ممکن است هیچ یک از بیماران عارضه خاصی را تجربه نکند. بنابراین زمانی که سخن از عوارض ارتودنسی دندان به میان می‌آید لزوما قرار نیست همه بیماران دقیقه همه عوارض را تجربه کنند.

فهرست مطالب


عوارض ارتودنسی کدامند؟ آیا اصلا ارتودنسی عارضه خاصی دارد؟

هرچند که نمی‌توان به موارد زیر عارضه گفت، اما برای  آگاهی بیشتر افراد ما تلاش کرده ایم که برخی از عوراض مهم درمان ارتودنسی را در این مقاله لیست کنیم. با 6 نوع از آن ها در ادامه آشنا خواهید شد.


1. ارتودنسی ممکن است درد خفیف و ناراحتی جزئی ایجاد کند

تجربه اتصال دستگاه های ارتودنسی به دندان‌ها برای همه افرادی که تاکنون ارتودنسی نکرده اند کمی عجیب است. به دلیل اینکه دستگاه‌های ارتودنسی از همان ابتدا شروع به حرکت دندان‌ها می‌کنند، ممکن است افراد درد جزئی احساس کنند. که این طبیعی است و عارضه محسوب نمی‌شود.

درد ارتودنسی به دلیل وارد شدن فشار و نیرو از سمت سیم ارتودنسی به دندان ها و وادار کردن آن ها به تغییر موقعیت است.

با کمک داروهای ضد درد بودن نسخه به راحتی می‌توان این درد و ناراحتی را تسکین داد. افراد حتی ممکن است در ابتدای درمان احساس کنند که دندانشان لق شده است. اما این موضوع حقیقت ندارد و فقط یک احساس است به همین دلیل ما لق شدن دندان در طول ارتودنسی را اصلا جزء عوارض ارتودنسی دندان لیست نمی‌کنیم.

درد ممکن است یکی از عوارض ارتودنسی دندان باشد

2. خراشیده یا زحم شدن بافت‌های نرم داخل دهان از عوارض کوچک ارتودنسی دندان

بیماران در شروع درمان ارتودنسی (با بریس ثابت) ممکن است احساس کنند لب‌ها، زبان یا بخش‌های نرم داخل دهانشان کمی زخم شهد است. این را البته نمی‌توان عارضه در نظر گرفت. اما چون به هر صورت در بیشتر افراد تجربه می‌شود، ما نیز آن را جزء عوارض ارتودنسی دندان لیست کردیم.

زخم شدن داخل دهان معمولا کوتاه بوده و تنها چند روز ابتدایی ارتودنسی احساس می‌شود. با این حال می‌توان با کمک وکس یا موم ارتودنسی به راحتی براکت ها و سیم ارتودنسی را ایمن سازی کرده تا هیچ نوع آسیبی به بافت های نرم داخل دهان وارد نکند.

زخم شدن دهان ممکن است یکی از عوارض ارتودنسی در روزهای اول باشد

3. عفونت لثه از بزرگترین عوارض ارتودنسی در بیماران تنبل است!!

رعایت بهداشت دهان و دندان برای همه  افرد مهم است. اما اگر تحت درمان با هر نوع روش ارتودنسی باشید، بسیار مهم و حیاتی‌تر است. بهداشت ضعیف دهان و دندان می‌تواند منجر به التهاب لثه و عفونت آن‌ها شود.

که این خود می‌تواند حرکت دندان‌های‌تان را حین ارتودنسی کندتر کند. وجود هرگونه عفونت یا التهاب گسترده در لثه می‌تواند صرف نظر از اینکه ارتودنسی متحرک دارید یا ثابت، باعث افزایش مدت زمان درمان شود.

در برخی موارد، عفونت می‌تواند به بافت‌هایی که از دندان‌های شما پشتیبانی می کنند آسیب جبران ناپذیری وارد کند. اطمینان حاصل کنید که طی درمان حتما بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و از راهنمای متخصص ارتودنسی برای جلوگیری از عفونت‌های لثه پیروی کنید. جرم گیری دندان ها و همچنین بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک نیز می‌تواند به شما در این امر کمک کند.


4. ارتودنسی احتمالا در برخی افراد باعث تحلیل مینای دندان می‌‍شود

به از بین رفتن ساختار معدنی مینای دندان فرسایش یا تحلیل دندان گفته می‌شود. در برخی موارد بسیار نادر، ممکن است دستگاه های ارتودنسی ثابت به تحلیل رفتن مینای دندان کمک کنند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که شخص به بهداشت دهان و دندان در طول ارتودنسی چندان توجه نکند.

و از آنجا که ذرات ریز مواد غذایی در اطراف و زیر سیم ارتودنسی، براکت ها، الاستیک ها و باندها گیر می‌کنند، اگر مسواک و نخ دندان به طور منظم استفاده نشود، پوسیدگی دندان محتمل‌تر است.

با این حال، اگر دکتر متخصص ارتودنسی متوجه شود افراد دندان‌های پوسیده دارند و یا اینکه احتمال آسیب رسیدن به دندان ها در طول ارتودنسی وجود دارد، احتمالا درمان را آغاز نخواهد کرد تا اینکه  دندان ها کاملا ترمیم شوند.

به جز این، هرکسی که ارتودنسی کرده باید از خوردن غذاهای بسیار شیرین و نوشیدنی‌های اسیدی و گاز دار اجتناب کرده و همچنین دهان خود را با دهانشویه‌های حاوی فلوراید تمیز کند. با این وجود پوسیدگی دیگر یکی از عوارض ارتودنسی دندان به شمار نخواهد رفت.


5. ارتودنسی ممکن است در برخی افراد ریشه دندان ها را کوتاه کند

برای برخی از بیماران طول ریشه دندان های آنها در طول مدت زمان ارتودنسی کوتاه می‌شود. پیش بینی اینکه، این اتفاق برای شما بی‌افتد تقریباً غیرممکن است. اما برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به این وضعیت (کوتاهی ریشه دندان) هستند.

به طور کلی، کوتاه شدن ریشه دندان در طول ارتودنسی عواقب قابل توجهی ندارد. اما در موارد بسیار نادر ممکن است طول عمر دندان را تهدید کند. به این صورت که در آینده ممکن است زودتر دندانی که ریشه‌اش کوتاه شده را از دست بدهید.

کوتاه شدن ریشه دندان ها ممکن است از عوارض ارتودنسی باشد

6. ارتودنسی ممکن است باعث تشدید مشکلات دندان شود

همانطور که حرک‌های ارتودنسی باعث جابجایی و تغییر موقعیت دندان‌ها می‌شود، ممکن است برخی از مشکلات قبلی دندان (مانند پوسیدگی ها یا تروما و …) در نتیجه استفاده از دستگاه های ارتودنسی تشدید شده یا دوباره ایجاد شوند. در موارد بسیار نادر، ممکن است چنین مشکلاتی باعث تغییر رنگ دندان ها و حتی نیاز به عصب کشی در طول ارتودنسی شود.

به همین خاطر و باز هم تاکید می‌کنیم که:

اگر دندان‌های شما پیش از ارتودنسی مشکلی داشته باشند، احتمالا متخصص ارتودنسی تا پیش از برطرف شدن آن مشکلات، درمان شما را شروع نمی‌کند تا از بروز عوارض ارتودنسی در طول درمان پیشگیری شود و مشخصا چنین عارضه‌ای را تجربه نکنید.


7. ایجاد لکه روی دندان و زرد شدن آن ها حین درمان و پس از آن

البته این مورد واقعا جزء عوارض ارتودنسی نیست اما چون ممکن است برای برخی افراد پیش بیاید ما هم در این مقاله آن را بررسی می کنیم. دستگاه های ارتودنسی سطوح دندانی را درگیر می کند و برای همین ممکن است نتوان تمام بخش های دندان را تمیز کرد. مثلا براکتی که به سطح جلوی دندان متصل استا مانع از این میشود که بخش زیرینش تمیز شود. این مشکل بعدها که ارتودنسی تمام شد با کمک بلیچینگ دندان برطرف می شود.

همچنین اگر بیماران بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنند ممکن است که دندان ها زرد شوند. برای پیشگیری از این مشکل لازم است که به صورت روزانه حتمعا به وضعیت بهداشت دهان و دندان رسیدگی شود.


8. شکست ایمپلنت در برخی موارد

افرادی که پیش از ارتودنسی ایمپلنت انجام داده اند ممکن است بر اثر فشاری که به دندان ها و متعاقبا ایمپلنت وارد می شود با شکست ایمپلنت مواجه شوند. به این شکل که پایه ایمپلنت حرکت می کند و احتمال شل شدنش وجود دارد.


با پیشرفت های امروزی، عوارض ارتودنسی به شدن کاهش یافته است

به لطف ورود تجهیزات مدرن و امروزی به حوزه دندانپزشکی امروزه بسیاری از عوارض ارتودنسی به شدت کاهش یافته و بیماران می‌توانند با خیال راحت تری درمان را شروع کرده و با موفقیت به اتمام برسانند.

برای مثال براکت های ارتودنسی دیمون در کمترین زمان ممکن و با حداقل درد و عوارض به شکلی موثرتر از براکت های سنتی دندان های بیماران را صاف، هماهنگ و منظم میکند. به همین دلیل اکثریت قریب به اتفاق بیماران امروزه بدون هیچ عارضه ای درمان های ارتودنسی را به پایان میرسانند.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید