ارتودنسی ثابت
انواع ارتودنسی مقالات دکتر درویش پور 24 نظر کاربران 1 مهر 1399

ارتودنسی ثابت چیست؟

زمانی که در این  صفحه هستید حتما با ارتودنسی دندان آشنایی جزئی دارید ولی در جزئیات آن  و در دسته بندی های معمول آن کمی بی اطلاعید. یکی از مهمترین و پرتکرارترین اصللاحاتی که در این خصوص به گوش میرسد ارتودنسی ثابت است. ما در این مقاله به بررسی این نوع ارتودنسی میپردازیم و به رایجترین سوالات شما در این خصوص  پاسخ خواهیم داد.


ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی ثابت متداولترین نوع تجهیزات ارتودنسی امروزی است که در حال استفاده است. این نوع درمان دقیقا نقطه مقابل ارتودنسی متحرک است که ما از دستگاه ها و تجهیزات متحرکی مانند اینویزیلاین ها برای درمان مشکلات ناهماهنگ بودن دندان ها استفاده میکنیم.

اجزای این ارتودنسی کدامند؟

این نوع ارتودنسی از براکت های کوچکی تشکیل شده است که با یک چسب مخصوص به سطح جلویی دندان ها وصل می شوند. سپس براکت ها با یک سیم نازک قوس دار به هم متصل می شوند و با حلقه های الاستیک ( گاهی رنگی ) در محل نگه داشته می شوند. سیم قوس دار ارتودنسی به مرور زمان برای صاف کردن دندان و اصلاح فک تنظیم می شود. یک متخصص ارتودنسی قادر است تا به کمک بریس ( دستگاه ارتودنسی که تشکیل شده از براکت ، سیم و باند) دندان ها را به طورمطلوب حرکت داده و در وضعیت مورد نظر قرار دهد. یک ارتودنتیست با بریس ثابت کنترل بیشتری بر روی حرکت دندان ها می تواند داشته باشد.


آیا ارتودنسی ثابت برای من مناسب است؟

پاسخ این سوال را باید به دست یک متخصص ارتودنسی خوب سپرد که آن هم نیازمند یک جلسه ارزیابی و معاینه بالینی است. سعی کنید ابتدا بهترین متخصص ارتودنسی دندان شهر خود را پیدا کنید تا مطمئن باشید درباره نوع مشکل شما و روش درمانی صادق و حرفه ای خواهد بود. پس از پیدا کردن چنین متخصصی؛ او درباره گزینه های درمانی و هزینه ارتودنسی دندان و مدت درمان به شما توضیحاتی خواهد داد. برای مثال اگر در تهران زندگی میکنید برای فهمیدن اینکه آیا کاندید خوبی جهت این  نوع درمان هستید بهترین متخصص ارتودنسی  تهران را جستجو کنید تا بتوانید زیر نظر آن به لبخندی زیبا دست پیدا کنید.

اما در یک کلام:

امروزه با پیشرفت هایی که به حیطه این درمان وارد شده است ، حتی بزرگسالان نیز می توانند از این درمان بهره بگیرند.تنها کافی است که شما دارای لثه های سالمی باشید.


قیمت ارتودنسی ثابت چقدر است؟

این سوالی است که تقریبا همه مراجعان از ما میپرسند. نه  تنها هزینه ارتودنسی ثابت که هزینه ارتودنسی نامرئی و متحرک و خلاصه همه دستگاه های موجود متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولین چیزی که میتواند در برآورد قیمت ارتودنسی تاثیر داشته باشد نوع مشکل و شدتش هستند و سپس نوع دستگاه بکار رفته. برای مثال قیمت ارتودنسی ثابت با بریس فلزی معمولی از همه کمتر و برای هر فک نزدیک 4.5 میلیون تومان است و برای سایر دستگاه های ثابت بیشتر است.


مهمترین فایده ارتودنسی ثابت= رعایت بهداشت آسانتر

با کمک بریس های ثابت نامرتبی دندان های شما برطرف می شود. ارتودنسی ثابت نه تنها ظاهر دندان های شما را صاف و مرتب می کند بلکه رعایت بهداشت دهان و دندان را آسانتر می کنند. همچنین دندان های مرتب و تمیز شما را از ابتلا به بیماری های لثه در آینده در امان نگه میدارد. بدست آوردن لبخند زیبا نیز یکی دیگر از مزایای ارتودنسی دندان با دستگاه های ثابت است.


درمان ارتودنسی ثابت چقدر زمان می برد؟

علاوه بر هزینه درمان، مدت زمان ارتودنسی ثابت نیز از دیگر دغدغه های مراجعان است و سوالات زیادی در این خصوص دارند. برای مراجعین سوال پیش می آید که طول عمر یا مدت زمان ارتودنسی ثابت چقدر است؟ در جواب باید گفت که بسته به شدت مشکل ارتودنسی و دامنه درمان به طور معمول این ارتودنسی 6 تا 30 ماه طول می کشد.

برای تنظیم و دستکاری این نوع ارتودنسی هر چهار الی هشت هفته قرار ملاقات هایی گذاشته می شود. پس از اتمام دوره و برداشتن بریس ثابت از دهان شما حالا نوبت به استفاده از نگهدارنده های پلاستیکی می رسد. این نگهدارنده های متحرک را باید 22 ساعت در شبانه روز استفاده کرد. پس از طی دوره و مستقر شدن دندان ها در جای جدید خود مدت زمان استفاده از این نگهدارنده های نیز کاهش می یابد.

ارتودنسی ثابت

انواع ارتودنسی ثابت

اکثریت قریب به اتفاق بیماران ارتودنسی به وسیله بریس ثابت درمان می شوند. در اغلب موارد این لوازم ثابت از نوع فلزی هستند. امروزه گزینه های دیگری از بریس ها به حیطه این درمان وارد شده اند. این در حالی است که بریس های ثابت فلزی همچنان بیشترین استفاده را دارند.

بیایید نگاهی به برخی از گزینه های موجود در وسایل ارتودنسی بیندازیم:

 • بریس های ثابت با براکت های فلزی
 • بریس های ثابت با براکت های سرامیکی (ارتودنسی ثابت نامرئی)
 • بریس ثابت دیمون
 • بریس خودتنظیم لینگوال و پشت دندانی (ارتودنسی ثابت نامرئی)

فرق بین ارتودنسی ثابت و متحرک چیست؟

برای اینکه به انواع ارتودنسی بپردازیم بهتر است ابتدا از تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک شروع کنیم. وسایل ثابت مانند بریس توسط نوارهای فلزی و چسب مخصوص به دندان وصل می شوند. آنها تا هنگامی که درمان کامل نشود برداشته نمی شوند. تنظیم وسایل ثابت به عهده ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی دندان است.

بریس های ثابت برای رفع ناهنجاری های زیاد دندان ها بکار برده می شوند. در حالی که کاربرد ارتودنسی متحرک تنها در مشکلات خفیف تا متوسط است. بریس های متحرک به راحتی قابل جابه جایی هستند. همکاری بیمار در ارتودنسی متحرک حرف اول را می زند. با وجود این به طور معمول برای درمان جامع تر باید از ارتودنسی ثابت کمک گرفت.


ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

دستگاه های ثابت معمولا مشکلات متوسط تا شدید ارتودنسی را اصلاح میکنند و ارتودنسی متحرک نیز قادر است مشکلات جزئی تا متوسط را اصلاح کنند. با این وجود تنها کسی که میتواند به شما بکوید کدام روش برایتان بهتر است یک متخصص ارتودنسی خوب است.


ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی

این براکت ها از فولاد ضد زنگ با درجه بالا ساخته می شوند. بریس های فلزی سنتی متداول ترین نوع وسایل ارتودنسی ثابت هستند. آنها از نوارهای فلزی تشکیل شده اند که به قسمت پشتی دندان های آسیا پیچیده شده اند.

براکت های فلزی کوچکتر به سطوح جلویی دندان ها با چسب مخصوص دندان چسبانده می شوند. یک سیم فلزی نازک که از شیار داخل براکت ها عبور می کنند ، به آرامی دندان ها را به موقعیت مناسب راهنمایی می کند.این سیم قوس دار ارتودنسی ممکن است توسط الاستیک انعطاف پذیر، اتصالات فلزی یا انواع دیگر بست ها به براکت ها ثابت شود.


چرا براکت های فلزی تا این حد کاربرد دارند؟

دلایل بسیار زیادی برای محبوبیت بریس های فلزی  وجود دارد. زیرا آنها گزینه های مطمئن ، موثر و اقتصادی را ارائه می دهند. همچنین این بریس ارتودنسی امروزه کوچکتر ، سبک تر و راحت تر تهیه می شوند. برای نوجوانان شاد هم الاستیک های رنگی در نظر گرفته شده است.


بریس ثابت دیمون یا ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون با کمک براکتی با همین نام به دلیل کارایی بهتر و تنظیم خودکار انتخاب اول ارتودنتیست ها برای بیماران خود است. براکت های این بریس فلزی است و در اندازه های بسیار کوچک و زیبا تولید شده است.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت با براکت های سرامیکی

بریس های سرامیکی روشن و شفاف توانسته اند یک تغییر جدید در سیستم سنتی ایجاد کنند. آنها از همان اجزای بریس سنتی تشکیل شده اند. به جز اینکه براکت های جلوی دندان از یک ماده سرامیکی شفاف ساخته شده اند که با رنگ دندان هماهنگ می شوند. این سیستم به دلیل عدم جلب توجه دیگران محبوبیت زیادی را در بین بزرگسالان ایجاد کرده است. چندین نوع بریس سرامیکی در حال حاضر در دسترس است و این فناورری دائما در حال پیشرفت است. اما در عین حال براکت های سرامیکی معایبی دارند اگر بزرگسال هستید ارتودنسینامرئی با براکت های سرامیکی بهترین گزینه برای شما است چنانکه اغلب ارتودنسی بزرگسالان اینگونه است.


معایب براکت های سرامیکی

بزرگسالان شاغلی که با وجود نیاز به ارتودنسی از این درمان سر باز زده بودند می گویند که نمی خواستند دهان پر از فلز آنها را کسی ببیند. با وجود استقبال زیادی که امروزه از سوی بزرگسالان از این نوع بریس شده است ، اما آنها نیز خالی از عیب نیستند.

معایب بریس های سرامیکی عبارتند از:

 • کم دوام بودن
 • گرانتر بودن
 • قدرت کمتر

بریس های ثابت زبانی یا ارتودنسی لینگوال

تمایل به لبخند زیبا و سالم ، مردم را تشویق می کند که دندان های خود را با کمک درمان ارتودنسی دندان صاف کنند. اما برای بسیاری از بزرگسالان یک مانع قابل توجه وجود دارد : آنها از بریس های فلزی معمولی خوششان نمی آید. انتخاب آنها بریس های پشت دندانی است. بریس های پشت دندانی با سیستم لینگوال همان اجزای بریس های معمولی را دارند ، اما در پشت دندان ها قرار می گیرند. بنابراین حتی در عکس هم قابل رویت نیستند.


آیا من کاندید خوبی برای بریس پشت دندانی و لینگوال هستم؟

به طور کلی این بریس ها برای همه مناسب نیست. برای مثال بیمارانی که اوربایت بسیار عمیقی دارند ممکن است کاندید های خوبی برای این نوع ارتودنسی نباشند. تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا بریس های زبانی مناسب شماست ، مشورت با متخصص ارتودنسی است.


مهمترین بخش سیسیتم ارتودنسی ثابت چیست؟

هر سیستم ارتودنسی ثابت 3 بخش اصلی زیر را دارد:

 • قلاب: قلاب در بعضی از براکت های ارتودنسی وجود دارد.
 • از آنها برای اتصال لوازم جانبی مانند سیم پیچ و الاستیک استفاده می شود.
 • الاستیک ارتودنسی رنگی: نقاط رنگی یا دندانه هایی هستند که باعث می شود براکت ها در جهت صحیح روی دندان قرار بگیرند.
 • براکت: این بخشی از براکت است که سیم قوس دار ارتودنسی در آن قرار می گیرد.
 • و سیم ارتودنسی

پاسخ به سوالات رایج درباره ارتودنسی ثابت دندان

مدت زمان ارتودنسی ثابت چقدر است؟

به طور کلی مدت زمان ارتودنسی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. به صورت میانگین طول درمان با دستگاه های ارتودنسی ثابت 2 سال است. با این حال در برخی بیماران ممکن است این مدت زمان کمتر از 1 سال باشد و در برخی دیگر حتی به 3 سال زمان نیاز باشد تا دندان ها در موقعیت ایده آل قرار بگیرند.

آیا بریس ارتودنسی ثابت باعث ضعیف شدن دندان ها میشود؟

خیر، هیچ یک از دستگاه های ارتودنسی دندان مادامی که به درستی نصب شده باشند، به دندان شما آسیب نمی زنند و آن را تضعیف نمی کنند. طی 1 تا 2 روز بعد از نصب بریس توسط متخصص، دندان ها کم کم شروع به حرکت می کنند و این ممکن است به بیمار حس لق شدن دندان را بدهد که البته این تنها یک حس است و دندان ها لق یا ضعیف نمی شوند.

آیا ارتودنسی ثابت به صورت دائمی دندان ها را صاف و منظم می کند؟

بریس ها و سایر لوازم ارتودنسی می توانند دندان های نامرتب و نامنظم را به موقعیت ایده آل برسانند. بعد از اینکه دندان ها مرتب شد بریس ها برداشته می شود، و دندان ها ممکن است کم کم در دراز مدت دوباره کمی کج شده و نامرتبی برگردد. اما اگر از نگهدارنده ها یا ریتینر ارتودنسی به طور منظم استفاده کنید میتوانید مانع از برگشت نامنظمی دندان ها شوید.

بهترین سن برای ارتودنسی ثابت چه سنی است؟

هم کودکان و هم بزرگسالان می توانند تحت این ارتودنسی قرار بگیرند و محدودیت سنی خاصی برای این درمان وجود ندارد. با این حال در سنین کودکی و نوجوانی که هنوز استخوان ها در حال رشد هستند، درمان ارتودنسی ثابت نتایج بهتری خواهد داشت.

آیا بریس ثابت ظاهر صورت من را تغییر خواهد داد؟

بله ارتودنسی می تواند تغییراتی در چهره افرد ایجاد کند. البته نگران نباشید زیرا تغییراتی که بریس ها در چهره شما ایجاد خواهند کرد کاملاً مثبت خواهد بود!بریس ها به بهبود ظاهر شما کمک میکنند زیرا مشکلات عدم تقارن لبخند را حل کرده و شما را در کل زیباتر میکند.