ارتودنسی ثابت چیست + فیلم و عکس ارتودنسی ثابت دو فک

ارتودنسی ثابت به عنوان رایج ترین نوع درمان ارتودنسی در سراسر جهان شناخته می شود. امروزه در کشور ما، اغلب کسانی که قصد اطلاح نامنظمی های دندانی و فکی دارند، با کمک ارتودنسی ثابت درمان می شوند و یکی از پیشنهادات همیشگی متخصص ارتودنسی است.

در واقع با توجه به کیفیت پایین پلاک های شفاف ارتودنسی متحرک (که اغلب در داخل کشور ساخته می شوند) تنها راه حل عالی و اثبات شده درمان، استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی ثابت است. آنچه در این مقاله می‌خوانید توضیحات کاملی درباره این نوع ارتودنسی به همراه فیلم مراحل، برآورد هزینه ارتودنسی ثابت و موارد مرتبط دیگر است.

ویدیو ارتودنسی ثابت و مراح انجام

ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی ثابت به مجموعه‌ای از متداول‌ترین روش های ارتودنسی گفته می‌شود که از گذشته تاکنون در حال استفاده هستند. این روش ارتودنسی، دقیقا در مقابل ارتودنسی متحرک است (که ما در آن از دستگاه‌ها و تجهیزات متحرکی مانند اینویزیلاین ها برای درمان مشکلات نامنظمی دندان ها استفاده می‌کنیم)

تمام ابزار و دستگاه‌هایی که در این روش توسط بهترین متخصص ارتودنسی استفاده می‌شوند، بر روی دندان‌ها ثابت می‌شوند و تا پایان دوره درمان، باز نمی‌شوند.

سیم کشی ثابت دندان

در واقع، علت نامگذاری این ارتودنسی، ثابت بودن دستگاه‌های بکار رفته جهت رفع نامنظمی دندان ها است. به طوری که بیمار، نمی تواند آن‌ها را باز کند و تنها متخصص ارتودنسی می‌تواند دستگاه‌ها را تنظیم کند.


درمان ارتودنسی ثابت با دستگاه های ثابت دقیقا چه مشکلاتی را اصلاح می کند؟

به طور خلاصه تمام روش‌های درمان ارتودنسی ثابت، به جهت اصلاح یا درمان موارد زیر کاربرد دارند:

 1. اصلاح اختلافات، انحرافات و مشکلات اسکلتی خفیف تا متوسط صورت و فک
 2. اصطلاح جلوزدگی دندان های جلو
 3. اصلاح چرخش دندان ها
 4. اصلاح کج بودن دندان ها
 5. درمان اوربیت و کاهش اورجت.
 6. حرکت چند دندان با هم

مزایای ارتودنسی ثابت چیست؟

 • با کمک این نوع ارتودنسی می توان روی توزیع نیرو بر روی تک تک دندان ها نظارت و کنترل کامل داشته و نیروی درستی جهت جابجا کردن آن ها اعمال کرد.
 • حرکت بیشتر از یک دندان را می توان به خوبی و آسانی با دستگاه های ثابت انجام داد
 • امکان فراموش شدن آن ها به دلیل ثابت بودنشان به دندان ها صفر است
 • تنوع زیادی دارند و مناسب همه سلیقه ها هستند
 • مدت زمان ارتودنسی با آن ها بسیار کوتاه تر است
 • هم در ارتودنسی کودکان و هم در ارتودنسی بزرگسالان کاربرد دارند

معایب و عوارض ارتودنسی نوع ثابت چیست؟

 • هزینه آن به طور معمول زیاد است (مخصوصا برای ارتودنسی سرامیکی، دیمون و لینگوال)
 • از نظر زیبایی ممکن است برای برخی از بیماران قابل قبول نباشد (چون قابل مشاهده هستند)
 • نصب آن ها به مهارت بالایی نیاز دارد و هرکسی نمی تواند اینکار را انجام دهد و حتما نیاز به یک متخصص ارتودنسی خوب دارد
 • احتمال حرکت نامطلوب دندان در صورت تنظیم نادرست دستگاه ها وجود دارد.
 • مدت زمان تنظیم دستگاه ها کمی زیاد است
 • رسیدگی به بهداشت دهان و دندان را با دشواری روبرو می کند. (زیرا تمیز کردن دندان ها با وجود براکت ها، سیم و سایر اجزای ارتودنسی سخت تر می شود.)

اجزای تشکیل دهنده ارتودنسی کدامند؟

به مجموع تمام دستگاه های ثابت، بریس ارتودنسی گفته می شود. یک بریس ارتودنسی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که برخی از آن ها نقش پررنگ و فعالی در طی درمان دارند و برخی دیگر به اصلاح غیر فعال هستند و به صورت ثابت تا انهتای درمان جابجا نمی شوند بلکه کاملا به دندان ها اتصال دارند.

اجزای تشکیل دهنده هر بریس ارتودنسی ثابت بسته به توانایی تولید میزان نیرو جهت جابجایی دندان ها یا انواع حرکت دندان ها می توانند از دو نوع زیر باشند:


1. اجزای فعال یا اکتیو سیم کشی ثابت (Active)

به تمام اجزایی که توسط متخصص ارتودنسی تنظیم می شوند و  نقش مهمی در روند درمان دارند. این اجزاء عبارتند از:

 • سیم ارتودنسی (سیم قوس دار یا Archwires): این سیم بین براکت های متصل شده به دندان ها عبور می کند و نیروی لازم جهت حرکت دندان ها را تامین می کند. زمانی که صحبت از سیم کشی ارتودنسی (اصطلاح عامیانه است) به میان می آید منظور همین آرچ وایر است.
 • جدا کننده، سپریتورها یا (Separator): برای ایجاد فاصله بین دندان های خلفی در ازدحام دندان ها
 • اسپرینگ ها (Springs): برای اتصال دو براکت با هم (و حتی اتصال براکت به مینی اسکرو ارتودنسی)
 • الاستیک ها و کش های ارتودنسی (Elastics): برای اتصال دو یا چند براکت قلابدار به هم به منظور حرکت دندان ها در جهات خاص
اجزای ارتودنسی ثابت

2. اجزای غیرفعال یا پسیو ارتودنسی (Passive)

این اجزاء تا پایان دوره درمان معمولا ثابت هستند و لنگری برای اجزای اکتیو در نظر گرفته می شوند:

 • بند ها (Bands): بند ارتودنسی را می توان نوعی براکت در نظر گرفت که به دو دندان های آسیاب خلفی متصل می شود و یک لنگ برای سیم ارتودنسی به شمار می رود.
 • براکت ها (Brackets): اصلی ترین بخش بریس ارتودنسی ثابت که به سطح جلو یا پشت دندان ها متصل می شوند
 • سیم های لیگاشور (Ligature wires): الاستیک ها که در رنگ های مختلفی تولیده شده و به خاطر آن ها واژه ارتودنسی رنگی به فرهنگ اصطلاحات ارتودنسی وارد شده، به دور براکت پیچیده می شوند و سیم محکم به براکت متصل می کنند.
 • اتصالات پشت دندان یا زبانی (Lingual attachment)

انواع ارتودنسی ثابت با توجه به براکت بکار رفته کدامند؟

شاید شما بارها به جز خود ارتودنسی یا ارتودنسی ثابت و متحرک اسامی زیر به گوشتان خورده باشد:

تمام این نامگذاری ها به خاطر تفاوت در براکت بکار رفته در آن ها است. در واقع نام این ارتودنسی ها از براکت آن ها گرفته شده است.

برای مثال اگر براکت بکار رفته در ارتودنسی ثابت همرنگ دندان و از جنس سرامیک باشد به نوع ارتودنسی سرامیکی گفته می شود و ….


قیمت سیم کشی ثابت دو فک با رتینر چقدر است؟

این سوالی است که تقریبا همه مراجعان از ما می پرسند. نه تنها هزینه ارتودنسی ثابت که هزینه ارتودنسی نامرئی و متحرک و خلاصه همه دستگاه های موجود دیگر متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

هزینه سیم کشی ثابت دندان

اولین چیزی که می تواند در برآورد قیمت ارتودنسی تاثیر داشته باشد نوع مشکل بیمار و شدت آن است و سپس نوع دستگاه بکار رفته. برای مثال قیمت ارتودنسی ثابت با بریس فلزی معمولی از همه کمتر و برای هر فک نزدیک 4.5 میلیون تومان است و برای سایر دستگاه های ثابت بیشتر است.

بیشتر ببینید: جدول محاسبه هزینه ارتودنسی در سال ۹۹


ارتودنسی یا سیم کشی ثابت دندان چقدر طول می کشد ؟

علاوه بر هزینه درمان، مدت زمان ارتودنسی ثابت نیز از دیگر دغدغه های مراجعان است و سوالات زیادی در این خصوص از ما پرسیده می شود. برای مراجعین سوال پیش می آید که طول درمان یا مدت زمان ارتودنسی ثابت برای ما چقدر است؟

در جواب باید گفت که بسته به شدت مشکل ارتودنسی و دامنه درمان به طور معمول، این ارتودنسی 6 تا 30 ماه طول می کشد. برای تنظیم و دستکاری این نوع ارتودنسی هر 4 الی 8 هفته قرار ملاقات هایی گذاشته می شود.

پس از اتمام دوره و برداشتن بریس ثابت از دهان شما، نوبت به استفاده از نگهدارنده های ارتودنسی ریتینرها می رسد. این نگهدارنده های متحرک را باید 22 ساعت در شبانه روز استفاده کرد. پس از طی دوره و مستقر شدن دندان ها در جای جدید خود مدت زمان استفاده از این نگهدارنده های نیز کاهش می یابد.


ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت

هیچ روشی با عنوان بهترین روش ارتودنسی یا یک روش بهتر وجود ندارد. متخصصان روش های درمان را بر اساس نوع و شدت مشکل و سن بیمار انتخاب می کنند. بنابراین ممکن است برای شما ارتودنسی ثابت بهتر باشد اما برای دوست شما ارتودنسی متحرک گزینه مناسب تری باشد.

ارتودنسی ثابت

دستگاه های ثابت معمولا مشکلات متوسط تا شدید ارتودنسی را اصلاح می کنند. و ارتودنسی متحرک نیز قادر است مشکلات جزئی تا متوسط را برطرف کنند. با این وجود، تنها کسی که می تواند به شما بکوید کدام روش برایتان بهتر است یک متخصص ارتودنسی خوب است.


آیا سیم کشی ثابت دندان برای من مناسب است؟

پاسخ به این سوال را باید به دست یک متخصص ارتودنسی خوب سپرد. که آن هم نیازمند یک جلسه ارزیابی و معاینه بالینی کامل است. سعی کنید ابتدا بهترین متخصص ارتودنسی دندان شهر خود را پیدا کنید تا مطمئن باشید درباره نوع مشکل شما و روش درمانی صادق و حرفه ای خواهد بود.

ارتودنسی ثابت دو فک

اما احتمالا اگر مشکل ارتودنسی شما متوسط تا شدید باشد، راه حل درمان ارتودنسی ثابت خواهد بود. در غیر این صورت، اگر مشکل شما جزئی تا متوسط باشد، احتمالاً برای شما ارتودنسی متحرک در نظر خواهند گرفت.

بیشتر ببینید: شکسته شدن براکت ارتودنسی ثابت


پاسخ به سوالات رایج درباره دستگاه ها ثابت

پاسخ به مهمترین سوالات درباره ارتودنسی دندان
مدت زمان ارتودنسی ثابت چقدر است؟

به طور کلی مدت زمان ارتودنسی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. به صورت میانگین طول درمان با دستگاه های ارتودنسی ثابت 2 سال است. با این حال در برخی بیماران ممکن است این مدت زمان کمتر از 1 سال باشد و در برخی دیگر حتی به 3 سال زمان نیاز باشد تا دندان ها در موقعیت ایده آل قرار بگیرند.

آیا بریس ارتودنسی ثابت باعث ضعیف شدن دندان ها میشود؟

خیر، هیچ یک از دستگاه های ارتودنسی دندان مادامی که به درستی نصب شده باشند، به دندان شما آسیب نمی زنند و آن را تضعیف نمی کنند. طی 1 تا 2 روز بعد از نصب بریس توسط متخصص، دندان ها کم کم شروع به حرکت می کنند و این ممکن است به بیمار حس لق شدن دندان را بدهد که البته این تنها یک حس است و دندان ها لق یا ضعیف نمی شوند.

آیا ارتودنسی ثابت به صورت دائمی دندان ها را صاف و منظم می کند؟

بریس ها و سایر لوازم ارتودنسی می توانند دندان های نامرتب و نامنظم را به موقعیت ایده آل برسانند. بعد از اینکه دندان ها مرتب شد بریس ها برداشته می شود، و دندان ها ممکن است کم کم در دراز مدت دوباره کمی کج شده و نامرتبی برگردد. اما اگر از نگهدارنده ها یا ریتینر ارتودنسی به طور منظم استفاده کنید میتوانید مانع از برگشت نامنظمی دندان ها شوید.

بهترین سن برای ارتودنسی ثابت چه سنی است؟

هم کودکان و هم بزرگسالان می توانند تحت این ارتودنسی قرار بگیرند و محدودیت سنی خاصی برای این درمان وجود ندارد. با این حال در سنین کودکی و نوجوانی که هنوز استخوان ها در حال رشد هستند، درمان ارتودنسی ثابت نتایج بهتری خواهد داشت.

آیا بریس ثابت ظاهر صورت من را تغییر خواهد داد؟

بله ارتودنسی می تواند تغییراتی در چهره افرد ایجاد کند. البته نگران نباشید زیرا تغییراتی که بریس ها در چهره شما ایجاد خواهند کرد کاملاً مثبت خواهد بود!بریس ها به بهبود ظاهر شما کمک میکنند زیرا مشکلات عدم تقارن لبخند را حل کرده و شما را در کل زیباتر میکند.