مشاهده هزاران عکس قبل و بعد از ارتودنسی و نظرات مراجعین در اینستاگرام ما ...

مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟

مراجعان و بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی دندان قرار دارند در اغلب موارد دوست دارند که مدت زمان ارتودنسی آن ها کوتاه باشد. روش هایی وجود دارد که روند درمان را تسریع میبخشد اما شما چه بخواهید چه نخواهید باید برای دست کم 6 ماه و بیشتر تحت درمان باشید. ادامه مقاله را بخوانید تا درباره مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی بیشتر بدانید


مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟

مدت زمان ارتودنسی با توجه به نیازها و انتظارات شخصی بیماران به طور تقریبی بین 6 الی 36 ماه  طول می کشد. و اینکه طول دوره درمان شما چقدر خواهد بود به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد. در نظر داشته باشید که هر چه طول دوره درمان بیشتر شود هزینه ارتودنسی دندان نیز افزایش میابد.


مدت زمان حدودی ارتودنسی را متخصص باید تخمین بزند

در برخی موارد حتی انتظارات هر فرد و نیاز او به انجام درمان های متفاوت می تواند تعیین کننده زمان نهایی  درمان ارتودنسی باشد. اما با توجه به اینکه مشکلات و اختلالات فکی یا دندانی هر فرد فقط مختص به خود او است، از این رو هیچ متخصص ارتودنسی نمی تواند قبل از معاینه و بررسی مشکل خاص شما بازه زمانی مشخصی را برای این درمان تعیین کند. حتی زمانی که تحت ارزیابی متخصص قرار بگیرید باز هم نمیتوان یک عدد مشخص برای مدت زمان درمان ارئه داد. حتی بهترین متخصص ارتودنسی دندان نیز قادر نیست دقیقا بگوید فلان روز یا ماه درمان شما به اتمام میرسد.

با این حال ما در اینجا به چند گزینه ای که در تعیین مدت زمان ارتودنسی تاثیر مستقیم می گذارد می پردازیم :

  1. سن
  2. شدت اختلالات فکی ودندانی ( مال اکلوژن )
  3. بهداشت مناسب دهان و دندان
  4. پیگیری برنامه درمانی از سوی بیمار
  5. سلامت دندان ها
  6. انتظارات شخصی
  7. نوع درمان ارتودنسی ( ارتودنسی ثابت یا متحرک )
  8. انتخاب نوع دستگاه های

در ادامه به بررسی عوامل ذکر شده خواهیم پرداخت و نقش هر کدام در مت زمان ارتودنسی دندان را با هم بررسی خواهیم کرد.


سن و سال بیمار

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در تعیین مدت زمان ارتودنسی سن بیماران است. هر چه سن و سال کمتر باشد مدت زمان درمان نیز کوتاه تر خواهد بود و برعکس هرچه افراد مسن تر باشند طول دوره درمان به درازا خواهید کشید. کودکان به دلیل اینکه فک و دندان هایشان هنوز در حال رشد هستند به راحتی و در کمترین زمان به دندان هایی صاف و یکدست میرسند. به مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی کودکان کمتر است.


میزان پایبندی به رعایت بهداشت

رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان در طول دوره درمان و مدت زمان ارتودنسی بسیار مهم است. زیرا می تواند شما را ازمشکلات بعدی و ابتلاء  به عفونت های لثه و خرابی دندان ها مصون نگهدارد. همچنین می تواند از اضافه شدن  زمان پیش بینی شده جلوگیری کند.


پیگیری برنامه درمانی از سوی بیمار

با دنبال کردن توصیه های متخصص ارتودنسی و حذف نکردن هیچ کدام از قرار ملاقات ها یتان شما می توانید سریع تر و بدون وقفه به اهداف نهایی درمان ارتودنسی دست پیدا کنید. در واقع عملکرد به توصیه های متخصص در کنار سایر عوامل دیگر میتواند ارتودنسی در زمان کوتاه را برای شما به واقعیت تبدیل کند.


سطح سلامت دندان ها

اگر دندان های شما در مدت زمان ارتودنسی خراب شوند. ترمیم آنها در طول درمان ممکن است کمی نتیجه درمان را به تاخیر بیاندازد .نه تنها این، که هرگونه وارد شدن آسیب به دستگاه های ارتودنسی میتواند مدت زمان ارتودنسی را بیشتر کند.


انتظارات شخصی بیمار

به طور معمول انتظارات شخصی بیماری که تنها به مرتب کردن دندان های خود تاکید دارد با بیماری که به جراحی فک و تغییر دادن فرم صورت می اندیشد تفاوت دارد. برخی از بیماران هم انتظارات واقع بینانه تری از ارتودنسی دارند  و این باعث میشود که پروسه درمان برایشان بهتر  پیش برود. اگر شما عجله ای برای درمان نداشته باشید میتوانید با خیال راحت تا 3 سال و بشتر هم تحت درمان باشید و اگر نیازمند یک ارتودنسی در زمان کوتاه هستید میتوانید با مشورت گرفتن از متخصص یک روش ارتودنسی سریع انتخاب کنید که مدت زمان آن کوتاه باشد.


نوع ارتودنسی بکار رفته برای صاف شدن دندان ها

نوع درمان ارتودنسی اعم از ثابت یا متحرک یا ارتودنسی نامرئی، در مدت زمان ارتودنسی تاثیر قابل توجه ای دارد به طور کلی دستگاه های ثابت در مدت مزان کوتاهتری دندان ها را صاف میکنند حال آنکه مدت زمان ارتودنسی متحرک میتواند کمی طولانی باشد (در صورتی که مشکل متسوط تا شدید باشد). اگر مشکل جزئی باشد مدت زمان ارتودنسی متحرک میتواند کمتر از یکسال طول بکشد.


تاثیر انتخاب نوع دستگاه های ارتودنسی ثابت در طول درمان

ارتودنسی دیمون به عنوان یک روش جدید،  از سایر دستگاه های ارتودنسی قدیمی و سرامیکی سریع تر و کارآمدتر است. بریس های ارتودنسی دیمون به دلیل تنظیم خود به خود قرار ملاقات ها را کمتر کرده و نامرتبی دندان ها را درمدت زمان کمتری اصلاح می کند. ارتودنسی دیمون دارای کمترین مدت زمان ارتودنسی در بین دستگاه های مشابه است .


مدت زمان ارتودنسی با کشیدن دندان چقدر است؟

چنانچه برای شروع درمان نیاز باشد تا دندان یا دندانی هایی کشیده شوند طول دوره درمان میتواند کاهش پیدا کند. یکی دیگر از سوالاتی که به کررات از ما پرسیده میشود این است که ” نصب ارتودنسی چقدر طول میکشد”. این روند کمتر از چند ساعت و تنها طی یک جلسه طول میکشد و چندان طولانی نیست.


 مدت زمان ارتودنسی برای استفاده از نگهدارنده متحرک چقدر است؟

ریتینر ارتودنسی

اغلب مردم می خواهند بدانند که پس از درمان ارتودنسی ثابت چه مدت نیاز به استفاده از نگهدارنده های متحرک دارند. عوامل بسیاری هستند که ممکن است در  مدت زمان ارتودنسی و طول این درمان اثر گذار باشند . اما بهترین توصیه یک متخصص ارتودنسی این است که نگهدارنده های متحرک خود را تا زمانی که می خواهید دندانتان صاف و مرتب باشد استفاده کنید.

به همین خاطر ارتودنتیست شما توصیه می کند که:

پس از پایان مدت ارتودنسی متحرک و برداشتن بریس ها وکنار گذاشتن آنها از دهان و دندان در هفته دو یا سه شب را تا پایان عمر به استفاده از نگهدارنده های متحرک اختصاص دهید.


هدف از نگهدارنده ها ی متحرک

صرف نظر از اینکه شما از چه نوع ارتودنسی استفاده کرده اید  ( ثابت یا متحرک ) این نکته ضروری است که بدانید شما هنوز هم نیاز به یک نگهدارنده به منظور حفظ نتایج بدست آمده دارید .


نگهدارند ه ی متحرک برای بقیه عمر

برای جلوگیری از سایش دندان ها پس از اتمام کار ارتودنسی ثابت. شما باید برای بقیه عمر خود طبق تجویز متخصص ارتودنسی از نگهدارنده های متحرک خود استفاده کنید .به این ترتیب شما شانس برگشت ارتودنسی و بازگشت دندان های خود را به موقعیت قبلی کاملا از بین می برید .


علت برگشت دندان ها به موقعیت قبل از درمان ارتودنسی 

یک راه ساده برای درک اینکه چرا این اتفاق می افتد وچرا دندان ها همیشه تمایل دارند که به موقعیت قبلی خود باز گردند .این است که دندان ها یک حافظه دارند که همواره از آن تبعیت می کنند. برگشت ارتودنسی به همین دلیل است.


یک سال برای تثبیت موقعیت جدید دندان ها

به طور معمول برای تثبیت موقعیت صحیح دندان ها و پایداری آنها در وضعیت جدید به حدود یک سال زمان علاوه بر مدت زمان ارتودنسی ثابت احتیاج داریم. در طی این مدت، دندان ها تمایل زیادی دارند که به موقعیت های قدیمی خود باز گردند، بنابراین استفاده از نگهدارنده های متحرک پس از اتمام دوره ارتودنسی ثابت، در شش ماه اول به طور دائم و در شش ماه دوم فقط شبها و برای بقیه عمر دو تا سه شب در هفته اکیدا توصیه می شود.

میانگین مدت زمان درمان ارتودنسی چقدر است؟

به طور متوسط طول دوره درمان های ارتودنسی بسته به عوامل و فاکتورهای مختلفی که بررسی کردیم 1.5 سال است. اما این میانگین است و ممکن است در بیمارانی این زمان کمتر و یا زیادتر باشد.

حداکثر طول دوره درمان ارتودنسی چقدر است؟

پاسخ به این سوال سخت است زیرا بیشتر از هرچیزی این به همکاری بیمار بستگی دارد. مثلا ما بیمارانی داریم که به دلیل عدم همکاری طول دوره درمانشان به بیش از 3 و حتی بیشتر سال نیز رسیده است.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید