هزینه ارتودنسی

15 درمان سه سوته دندان درد + بررسی 27 علت اصلی درد دندان

در این مقاله می توانید روش های درمان سه سوته دندان درد، روش های خانگی و همچنین روش های دندانپزشکی را مشاهده کنید. همچنین در می توانید پی به 17 دلیل اصلی این دردها ببرید. ابتدا با درمان سه سوته و فوری شروع کنیم!

درمان سه سوته دندان درد

منظور از درمان سه سوته دندان درد در واقع درمان های فوری و دم دستی برای تسکین دردیست که افراد در حال حاظر تجربه می کنند. این درمان ها صرفا موقتی بوده و اگر دسترسی به دندانپزشکی شبانه روزی یا هر مرکز دیگری ندارید بسیار کارساز هستند.

برای مثال فرض کنید نصف شب است و با درد شدید از خواب بیدار شده اید. در این موقعیت شما بیقرار هستید و به درمان های اساسی در دسترسی ندارید بنابراین با کمک روش های درمان سه سوته دندان درد خود را تسکین می دهید.

مهمترین روش های درمان سه سوته دندان درد این ها هستند

روش های زیادی وجود دارد که تحت عنوان درمان سه سوته دندان درد شناخته می شوند این 4 روش که عمدتا دارویی هستند از همه شناخته شده تر میباشند:

1. مصرف قرص های مسکن دندان درد بدون نسخه

قرص و داروی مسکن اولین درمان پیش روی شماست. در بیشتر خانه ها داروهای اورژانسی و مسکن وجود دارد. شما می توانید از داروهایی مانند ژلوفن، ایبوپروفن، استامینوفن و یا انواع قرص دندان درد ترکیبی ترکیبی که شامل کافئین+ استامینوفن+ایبوپرفن هستن  استفاده کنید. این ها واقعا درمان سه سوته دندان درد هستند و می توانند بعد از چند دقیقه درد شما را تسکین دهند.

عکس دارو و قرص برای درمان سه سوته دندان درد
توضیحات: برخی از انواع قرص دندان درد ترکیبی بدون نسخه قابل خریداری هستند اما اگر برای درمان سه سوته دندان درد شدیدی که شما را زمینگیر کرده مسکن قوی تری بخواهید حتما نیاز به نسخه پزشک یا دندانپزشک دارید.

لازم به ذکر است که مصرف دارو تنها می تواند به صورت موقت هر نوع دردی را تسکین دهد و بعد از اینکه نیم عمر دارو در بدن تمام شد، مجددا درد شروع می شود. سازوکار این داروها سرکوب کردن گیرنده های عصبی در ناحیه دندان و لثه است. بنابراین زمانی که دیگر به دوز کافی نداشته باشد، دیگر نمی تواند گیرنده های درد را سرکوب کرده و قاعدتا درد مجددا برخواهد گشت.

هشدار در خصوص مصرف مسکن برای دندان درد شدید

در نظر داشته باشید که داروها دقیقا باید مطابق دستورالعمل داخل جعبه آن مصرف شود. از خوردن بیش از حد آن ها اجتناب کنید و در یک زمان تنها یک قرص بخورید. همچنین استفاده از قرص برای کودکان باید با احتیاط بوده و دوز کمتر انجام شود. داروها را به کودکان زیر 4 سال ندهید زیرا ممکن است عوارض جدی در پی داشته باشد.

2. استفاده از ژل بی حس کننده دندان

اگر به دارو دسترسی ندارید می توانید به فکر استفاده از بی حس کننده های موضعی باشید. این بی حس کننده ها در داروخانه ها قابل خریداری است همچنین در برخی فروشگاه های محلی در دسترس هستند. به عنوان مثال قطره دنتول یکی از این دست بی حس کننده ها است.

این قطره باید به لثه اطراف دندانی که درد می کند اعمال شود و قادر است برای چند ساعت درد را ساکت کند. دنتول و نمونه های مشابه قادرند تا درد شبانه را به خوبی مهار کنند. در واقع آن ها قاتل دندان درد شبانه هستند.

عکس قطره برای درمان سه سوته دندان درد

3. بالا نگه داشتن سر

بالا نگاه داشتن سر شاید یک کار بیهوده به نظر برسد و نتوان به آن به چشم یک قاتل دندان درد شدید نگاه کرد اما می تواند درد دندان را کاهش دهد. علت اینکه گفته می شود سر بالا نگاه داشته شود این است که گردش خود به در کاسه سر و اطراف دندان شما کاهش یافته و همین موضوع باعث تسکین اندک می شود. بالا نگاه داشتن سر مخصوص در افرادی که درد ضربان دار دارد بسیار موثر است.

4. شستشوی دهان با دهانشویه

یک روش دیگر برای درمان دندان شدید که تقریبا فوری است، استفاده از دهانشویه است. در این روش شما مقدار کمی از محتوای یک دهانشویه حاوی فلوراید و در صورت امکان الکلی را در داخل دهان ریخته و آن را میچرخانید. هدف این است که التهاب لثه کاهش یافته و باکتری های اطراف دندانی که درد می کند از بین بروند. اینکار حتی اگر باعث درمان سریع دندان درد نشود اما آن را کاهش داده و قابل تحمل تر می کند.

5. غرغره کردن آب نمک

غرغره کردن آب نمک از رایج ترین روش های درمان دندان درد است. به صورت مشابه در این روش هم شما آب نمک ولرم را در داخل دهان میچرخانید. اینکار را می توانید هر 1 ساعت به مدت 2 دقیقه تکرار کنید.

درمان خانگی دندان درد

روش های بالا معمولا در اینترنت به عنوان قاتل دندان درد یا درمان سه سوته دندان درد معرفی می شوند و تا حد زیادی پاسخگو هستند. همچنین امتحان کردن روش های خانگی نیز می تواند مفید باشد. برخی از رایجترین روش های تسکین دردهای داخل دهان در خانه این ها هستند:

 • قرار دادن یک حبه سیر کوچک له شده در محل درد برای 1 دقیقه و شستشوی دهان
 • استفاده از چای کیسه ای سرد شده در محل درد
 • گذاشتن کمپرس یخ روی صورت در ناحیه ای که درد دارید
 • استفاده از عصاره میخک
 • شستشوی دهان با چای نعنای سرد شده
 • و ….
خانمی که برای درمان سه سوته دندان درد خود یک کمپرس یخ روی صورتش گذاشته است

درمان دندان درد در دندانپزشکی

درمان دندانپزشکی این مشکل بسته به علت درد متفاوت بوده و می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • برداشتن پوسیدکی و پر کردن دندان
 • درمان آبسه دندان در صورتی که علت آبسه باشد
 • عصب کشی یا درمان ریشه دندان چناچه دندان عفونت کرده باشد
 • کشیدن دندان اگر عفونت بسیار زیاد باشد
 • آنتی بیوتیک درمانی بعد از درمان اولیه

17 علت دندان درد شدید (رایج ترین و محتمل ترین دلایل)

1. اگر شما پوسیدگی دندان دارید، پس احساس درد و ناراحتی هم دارید!

پوسیدگی دندان شامل تغییر رنگ و ایجاد حفره در سطح دندان است. پوسیدگی می تواند باعث از بین رفتن سطح سخت دندان (مینا) شود. این مشکل در ابتدا هیچ علائم مشخصی ندارد اما به مرور زمان (به خصوص اگر حفره زیاد و عمیق باشد) با تغییر رنگ بخش هایی از دندان یا درد آن خود را نشان می دهد.

2. پر کردگی دندان شما از بین رفته یا افتاده است

دندان هایی که دچار پوسیدگی شده اند را با مواد پر کننده مانند کامپوزیت یا آمالگام ترمیم می کنند. چنانچه بخشی یا تمام از پرکردگی از دهان خارج شود، مصرف غذا مخصوصا در سمتی از دهان که پرکردگی افتاده است باعث وارد کردن فشار به پالپ دندان می شود. این، باعث ایجاد درد شدیدی در دندان می شود.

3. شما آبسه دندان دارید

آبسه دندان در یک دختر خانم که به صورت دندان درد احساس می شود

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند باعث تجمع پلاک در فضای زیر لثه شود. به مرور زمان باکتری های بیشتری در زیر خط لثه به هم می پیوندند و کیسه ای پر از چرک را ایجاد می کنند. به این کیسه چرکی آبسه دندان گفته می شود. آبسه دندان می تواند علائمی مانند درد اطراف دندان و التهاب یا خوریزی از لثه ایجاد کند.

4. شما به تازگی ارتودنسی دندان انجام داده اید

ارتودنسی دندان به خودی خود دردی ایجاد نمی کند. اما اگر به تازگی با مراجعه به مطب یک متخصص ارتودنسی، روند اصطلاح نامنظمی های دندانی خود را شروع کرده اید، احتمالا تا چند روز بعد از اتصال دستگاه های ارتودنسی به دندان ها، دندان درد جزئی را تجربه کرده خواهید کرد. این درد مخصوصاً اگر ارتودنسی ثابت فلزی انجام داده باشید ممکن است کمی بیشتر باشد اما پس از چند روز فروکش می کند.

5. دندان شما اخیرا شکسته است

شکسته شدن دندان می تواند باعث ایجاد درد زیادی در دندان ها شود. این درد بسته به میزان شکستگی می تواند کم یا زیاد باشد. اما تا زمانی که دندان ترمیم نشود شما کماکان درد زیادی تجربه خواهید کرد. هر زمان که غذا می خورید و یا دندان شما تحریک می شود نیز این درد تشدید می شود.

6. دندان عقل شما در حال در آمدن است

دندان های عقل جزء آخرین دندان هایی هستند که از لثه بیرون می آیند. در واقع در جدول زمانی رویش دندان های دائمی، این دندان ها در حدود سنین 17 تا 21 سالگی خارج می شوند. چنانچه تا این سن دندان بیرون نیامده باشد، به آن دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته گفته می شود. یک دندان عقل نهفته باعث دندان درد زیادی می شود. برای از بین رفتن درد ، احتمالا نیاز به کشیدن دندان عقل پیدا خواهید کرد.

وضعیت های مختلف نهتفگی دندان که باعث دندان در می شود

7. شما بیش از حد ورزش میکنید!!

هرچه میزان فعالیت ورزشی بیشتر باشد و از طرفی میزان آب از دست رفته بدن جبران نشود، بدن دچار کم آبی می شود. بزاق نیز که از مایعات حیاتی بدن است، کاهش میابد. کاهش بزاق در طولانی مدت باعث افزایش پوسیدگی دندان ها و درد در دندان می شود.

8. شما در طول شب دندان قروچه میکنید

دندان قروچه یا براکسیسم یک امر غیرطبیعی است که اغلب در خواب و به صورت ناخودآگاه انجام داده می شود. شخص دندان هایش را به هم می ساید و به مرور زمان باعث تحلیل رفتن مینای دندان می شود. دندان قروچه می تواند در حالت خودآگاه هم انجام شود که می تواند ناشی از خشم، عصبانیت یا استرس باشد.

در نهایت یکی از عوارض این عادت، درد و از بین رفتن بخش زیادی از سطح جونده دندان ها خواهد بود. برای ترمیم آسیب وارد شده به دندان ها تحلیل رفته روش های ترمیمی و زیبایی مانند لمینت دندان یا روکش دندان توصیه می شود.

9. شما سندروم مفصل گیجگاهی-فکی دارید

مفصل گیجگاهی فکی، مفصلی است که استخوان های فک پایین را به استخوان گیجگاهی متصل می کند. این مفصل باعث می شود که ما بتوانیم صحبت کنیم یا غذا را بجویم. به ایجاد اخلال در این مفصل سندروم مفصل گیجگاهی فکی گفته می شود که اغلب خود را با دندان درد شدید و یا ناراحتی فک نشان می دهد. شنیده شدن صدای کلیک مانندی حین حرکت این مفصل از دیگر علائم سندروم نامبرده است.

10. شما دچار تحلیل لثه هستید

به بالا رفتن یا عقب نشینی لثه ها در اصلاح تحلیل لثه گفته می شود. زمانی که لثه دچار تحلیل میروند، ریشه دندان ها در معرض دید قرار میگیرد. ریشه دندان بسیار حساس است و در صورت برخورد هوا، غذا یا آب به آن دچار تحرک شده و درد دندان شدیدی ایجاد می کند.

11.  شما عفونت سینوس یا سنوزیت دارید

نشانه و علامت قابل توجه عفونت سینوسی درد در اطراف دندان (مخصوصا در اطراف دندان های فوقانی به دلیل نزدیک بودن به مجاری بینی و سینوسی است). اگر درد دارید و همزمان بینی شما نیز گرفته است، احتمالا سینوزیت دارید. برای درمان این مشکل حتما باید به متخصص مراجعه کنید.

12. شما باردار هستید

بارداری احتمال ورم لثه یا جنجویت را افزایش می دهد. جنجویت اصطلاحی است که به التهاب و ورم لثه اطلاق می شود و می تواند باعث خونریزی لثه و دندان درد شود. هرچند که اغلب خانم های باردار در طول بارداری با مشکلات لثه روبرو می شوند اما رعایت بهداشت دهان و دندان در طول بارداری می تواند احتمال هرگونه آسیب به دهان، دندان و لثه را کاهش داده یا از بین ببرد.

خانمی که باردار است

حتما قبل، حین و بعد از بارداری به کلینیکی که خدمات دندانپزشکی بارداری ارائه می دهد مراجعه کنید تا از بروز عوارض بارداری مانند التهاب لثه و درد دندان جلوگیری کنید.

13. شما دچار آسیب عصبی شده اید

یکی از دلایل احتمالی اما غیرمعمول درد دندان ، بیماری است که به آن نورالژی تریژه مینال (trigeminal neuralgia) گفته می شود. این بیماری نوع خاصی از آسیب عصبی است که منجر به درد مزمن عصبی در سر شما می شود (که گاهی اوقات می تواند به صورت دندان درد احساس شود). با این بیماری خوردن، آشامیدن و مسواک زدن دندان ها می تواند دردناک بوده و درد شما را بیشتر کند.

14. شما مشکلات قلبی دارید

هنگامی که درد مذکور با برخی از علائم دیگر همراه باشد گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکلات قلبی باشد. احساس درد در قسمت بالاتنه (از جمله گردن، شانه ها، دندان ها و فک) می تواند علامت حمله قلبی باشد. اگر علاوه بر درد در دهان با مواردی مانند تعریق، درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس یا حالت تهوع روبرو هستید، در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کنید.

15. شما اخیرا بلیچینگ دندان انجام داده اید

عکس بلیچینگ دندان در مطب

برخی از روش های سفید کنندگی دندان (مانند بلیچینگ) می توانند باعث دندان درد و حساسیت آن شوند. حساسیت دندان می تواند دو تا سه روز پس از اتمام بلیچینگ دندان ادامه داشته باشد اما از بین می رود.

البته بلیچینگ به خودی خود باعث حساسیت یا احساس درد در اطراف دندانها نمی شود، بلکه اگر پیش از انجام این فرآیند دندان های حساسی دارید، با سفید کردن آن ها ممکن است تا چند روز درد زیادی تجربه کنید.

16. شما سرطان دهان دارید

یکی از قابل توجه ترین علائم سرطان دهان، درد مزمن دهان و دندان است که از بین نمی رود. اگر دهان یا دندان های شما درد می کند و درد آن از بین نمی رود (و) متوجه یک برجستگی غیرمعمول یا لکه رنگی عجیبی در داخل دهان خود شده اید حتما به یک دندانپزشک یا پزشک مراجعه کنید. در این مورد شما احساس دندان درد می کنید ولی درد ممکن است از بافت های نرم داخل دهان باشد.

17. غذاهای اسیدی زیادی می خورید

عکس انواع مرکبات در رنگ های مختلف

غذاهایی که بسیار اسیدی هستند می توانند مینای دندان شما را از بین ببرند. این غذاها (یا خوراکی ها) شامل مرکبات، نوشابه، قهوه و آب نبات های شیرین هستند. هنگامی این موارد به صورت مکرر و بی رویه مصرف شوند، به مرور زمان مینای دندان تحلیل می رود و قاعدتا دندان های شما بیشتر از قبل در معرض پوسیدگی قرار می گیرند.

پوسیدگی دندان باعث می شود که کم کم لایه زیرین مینا (دنتین) و حتی گاهاً عصب دندان در معرض هوا قرار بگیرد و شما درد شدیدی تجربه کنید. برای پیشگیری از این مساله و یا کاهش حساسیت خود اگر غذاهای اسیدی زیادی می خورید، مقدار آن را کاهش داده و رژیم متعادل تری را امتحان کنید تا خود را از از درد پیش آمده نجات دهید.

در انتها

بهتر است که برای درمان دندان درد خود حتما به یک دکتر دندانپزشک مراجعه کنید زیرا مشکلی که باعث ناراحتی شما شده، به طور اصولی و کامل نمی تواند به دست خودتان درمان شود. در واقع شما درد را به عنوان یک نشانه از مشکل بزرگی احساس می کنید و با مصرف دارو یا روش های دیگر، شما صرفاً به صورت موقع آن را ساکت می کنید این در حالیست که ریشه مشکل را حل نخواهید کرد. دکتر دندانپزشک، شما را معاینه کرده و بعد از یافتن مساله اصلی که باعث بروز مشکل شده، آن مشکل را برطرف کرده و متعاقباً شما نیز دیگر دردی تجربه نخواهید کرد. بنابراین به طور کلی و به زبان ساده تر، روش های خانگی صرفا روش های موقتی تسکین درد هستند و درمان قطعی نزد دندانپزشک است.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

deneme bonusu veren siteler 2024 - deneme bonusu - postegro - istanbul escort - mecidiyeköy escort - bakırköy escort - istanbul escort - yabancı dizi izle - Cinsel sohbet - instagram takipçi - bot viewer - twitch viewer bots - takipcimx 1000 - buy twitter followersdeneme bonusu veren siteler 2024 - deneme bonusu - postegro - istanbul escort - mecidiyeköy escort - bakırköy escort - istanbul escort - yabancı dizi izle - Cinsel sohbet - instagram takipçi - bot viewer - twitch viewer bots - takipcimx 1000 - buy twitter followers