17 علت اصلی دندان درد که می تواند هر کسی را زمینگیر کند!!

درد دندان می تواند هر کسی در هر سنی را درگیر کند. مادامی که شما در داخل دهان خود دندانی دارید احتمال به درد آمدن آن نیز وجود دارد. اگر دندان شما درد می کند و به دنبال علت و منشاء آن هستید ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا علت اصلی دردی که تجربه میکنید را دندانپزشک بهتر تشخیص می دهد. اما چنانچه در حال حاظر نمی توانید به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید حتما این مقاله را بخوانید. در این صفحه به 17 علت اصلی دندان درد پرداخته شده است. هر 17 مورد را بخوانید تا بدانید علت دردی که شما را به ستوه آورده چیست.


1. اگر شما پوسیدگی دندان دارید، دندان درد هم دارید!

پوسیدگی دندان شامل تغییر رنگ و ایجاد حفره در سطح دندان است. پوسیدگی می تواند باعث از بین رفتن سطح سخت دندان (مینا) شود. این مشکل در ابتدا هیچ علائم مشخصی ندارد اما به مرور زمان (به خصوص اگر حفره زیاد و عمیق باشد) با تغییر رنگ بخش هایی از دندان یا درد آن خود را نشان می دهد.


2. پر کردگی دندان شما از بین رفته یا افتاده است

دندان هایی که دچار پوسیدگی شده اند را با مواد پر کننده مانند کامپوزیت یا آمالگام ترمیم می کنند. چنانچه بخشی یا تمام از پرکردگی از دهان خارج شود، مصرف غذا مخصوصا در سمتی از دهان که پرکردگی افتاده است باعث وارد کردن فشار به پالپ دندان می شود. این، باعث ایجاد درد شدیدی در دندان می شود.


3. شما آبسه دندان دارید

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند باعث تجمع پلاک در فضای زیر لثه شود. به مرور زمان باکتری های بیشتری در زیر خط لثه به هم می پیوندند و کیسه ای پر از چرک را ایجاد می کنند. به این کیسه چرکی آبسه دندان گفته می شود. آبسه دندان می تواند علائمی مانند درد اطراف دندان و التهاب یا خوریزی از لثه ایجاد کند.


4. شما به تازگی ارتودنسی دندان انجام داده اید

ارتودنسی دندان به خودی خود دردی ایجاد نمی کند. اما اگر به تازگی با مراجعه به مطب یک متخصص ارتودنسی، روند اصطلاح نامنظمی های دندانی خود را شروع کرده اید، احتمالا تا چند روز بعد از اتصال دستگاه های ارتودنسی به دندان ها، درد جزئی را تجربه کرده خواهید کرد. این درد مخصوصاً اگر ارتودنسی ثابت فلزی انجام داده باشید ممکن است کمی بیشتر باشد اما پس از چند روز فروکش می کند.


5. دندان شما اخیرا شکسته است

شکسته شدن دندان می تواند باعث ایجاد درد زیادی در دندان ها شود. این درد بسته به میزان شکستگی می تواند کم یا زیاد باشد. اما تا زمانی که دندان ترمیم نشود شما کماکان درد زیادی تجربه خواهید کرد. هر زمان که غذا می خورید و یا دندان شما تحریک می شود نیز این درد تشدید می شود.


6. دندان عقل شما در حال در آمدن است

دندان های عقل جزء آخرین دندان هایی هستند که از لثه بیرون می آیند. در واقع در جدول زمانی رویش دندان های دائمی، این دندان ها در حدود سنین 17 تا 21 سالگی خارج می شوند. چنانچه تا این سن دندان بیرون نیامده باشد، به آن دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته گفته می شود. یک دندان عقل نهفته باعث دندان درد زیادی می شود. برای از بین رفتن درد دندان، احتمالا نیاز به کشیدن دندان عقل پیدا خواهید کرد.


7. شما بیش از حد ورزش میکنید!!

هرچه میزان فعالیت ورزشی بیشتر باشد و از طرفی میزان آب از دست رفته بدن جبران نشود، بدن دچار کم آبی می شود. بزاق نیز که از مایعات حیاتی بدن است، کاهش میابد. کاهش بزاق در طولانی مدت باعث افزایش پوسیدگی دندان ها و درد در دندان می شود.


8. شما در طول شب دندان قروچه میکنید

دندان قروچه یا براکسیسم یک امر غیرطبیعی است که اغلب در خواب و به صورت ناخودآگاه انجام داده می شود. شخص دندان هایش را به هم می ساید و به مرور زمان باعث تحلیل رفتن مینای دندان می شود. دندان قروچه می تواند در حالت خودآگاه هم انجام شود که می تواند ناشی از خشم، عصبانیت یا استرس باشد. در نهایت یکی از عوارض این عادت، درد دندان و از بین رفتن بخش زیادی از سطح جونده دندان ها خواهد بود. برای ترمیم آسیب وارد شده به دندان ها تحلیل رفته روش های ترمیمی و زیبایی مانند لمینت دندان یا روکش دندان توصیه می شود.


9. شما سندروم مفصل گیجگاهی-فکی دارید

مفصل گیجگاهی فکی، مفصلی است که استخوان های فک پایین را به استخوان گیجگاهی متصل می کند. این مفصل باعث می شود که ما بتوانیم صحبت کنیم یا غذا را بجویم. به ایجاد اخلال در این مفصل سندروم مفصل گیجگاهی فکی گفته می شود که اغلب خود را با درد فک و دندان نشان می دهد. شنیده شدن صدای کلیک مانندی حین حرکت این مفصل از دیگر علائم سندروم نامبرده است.


10. شما دچار تحلیل لثه هستید

به بالا رفتن یا عقب نشینی لثه ها در اصلاح تحلیل لثه گفته می شود. زمانی که لثه دچار تحلیل میروند، ریشه دندان ها در معرض دید قرار میگیرد. ریشه دندان بسیار حساس است و در صورت برخورد هوا، غذا یا آب به آن دچار تحرک شده و درد دندان شدیدی ایجاد می کند.


11.  شما عفونت سینوس یا سنوزیت دارید

نشانه و علامت قابل توجه عفونت سینوسی درد دندان (مخصوصا در دندان های فوقانی به دلیل نزدیک بودن به مجاری بینی و سینوسی است). اگر درد دندان دارید و همزمان بینی شما نیز گرفته است، احتمالا سینوزیت دارید. برای درمان این مشکل حتما باید به متخصص مراجعه کنید.


12. شما باردار هستید

بارداری احتمال ورم لثه یا جنجویت را افزایش می دهد. جنجویت اصطلاحی است که به التهاب و ورم لثه اطلاق می شود و می تواند باعث خونریزی لثه و دندان درد شود. هرچند که اغلب خانم های باردار در طول بارداری با مشکلات لثه روبرو می شوند اما رعایت بهداشت دهان و دندان در طول بارداری می تواند احتمال هرگونه آسیب به دهان، دندان و لثه را کاهش داده یا از بین ببرد. حتما قبل، حین و بعد از بارداری به کلینیکی که خدمات دندانپزشکی بارداری ارائه می دهد مراجعه کنید تا از بروز عوارض بارداری مانند التهاب لثه و درد دندان جلوگیری کنید.


13. شما دچار آسیب عصبی شده اید

یکی از دلایل احتمالی اما غیرمعمول درد دندان ، بیماری است که به آن نورالژی تریژه مینال (trigeminal neuralgia) گفته می شود. این بیماری نوع خاصی از آسیب عصبی است که منجر به درد مزمن عصبی در سر شما می شود (که گاهی اوقات می تواند به صورت دندان درد احساس شود). با این بیماری خوردن، آشامیدن و مسواک زدن دندان ها می تواند دردناک بوده و درد شما را بیشتر کند.


14. شما مشکلات قلبی دارید

هنگامی که دندان درد با برخی از علائم دیگر همراه باشد گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکلات قلبی باشد. احساس درد در قسمت بالاتنه (از جمله گردن، شانه ها، دندان ها و فک) می تواند علامت حمله قلبی باشد. اگر علاوه بر درد در دهان با مواردی مانند تعریق، درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس یا حالت تهوع روبرو هستید، در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کنید.


15. شما اخیرا بلیچینگ دندان انجام داده اید

برخی از روش های سفید کنندگی دندان (مانند بلیچینگ) می توانند باعث درد دندان و حساسیت آن شوند. حساسیت دندان می تواند دو تا سه روز پس از اتمام بلیچینگ دندان ادامه داشته باشد اما از بین می رود. البته بلیچینگ به خودی خود باعث حساسیت یا احساس درد در اطراف دندانها نمی شود، بلکه اگر پیش از انجام این فرآیند دندان های حساسی دارید، با سفید کردن آن ها ممکن است تا چند روز درد زیادی تجربه کنید.


16. شما سرطان دهان دارید

یکی از قابل توجه ترین علائم سرطان دهان، درد مزمن دهان و دندان است که از بین نمی رود. اگر دهان یا دندان های شما درد می کند و درد آن از بین نمی رود (و) متوجه یک برجستگی غیرمعمول یا لکه رنگی عجیبی در داخل دهان خود شده اید حتما به یک دندانپزشک یا پزشک مراجعه کنید.


17. غذاهای اسیدی زیادی می خورید

غذاهایی که بسیار اسیدی هستند می توانند مینای دندان شما را از بین ببرند. این غذاها (یا خوراکی ها) شامل مرکبات، نوشابه، قهوه و آب نبات های شیرین هستند. هنگامی که مینای دندان تحلیل می رود، دندان های شما بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند. پوسیدگی دندان باعث می شود عصب دندان در معرض هوا قرار بگیرد و شما درد دندان شدیدی تجربه کنید. اگر غذاهای اسیدی زیادی می خورید، مقدار آن را کاهش داده و رژیم متعادل تری را امتحان کنید تا خود را از از درد نجات دهید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید