ارتودنسی سریع چیست و قیمت آن چقدر است؟

بسیاری از بزرگسالان دندان یا دندان هایی کج دارند که در دوران کودکی و نوجوانی برای صاف کردن آن ها به متخصص ارتودنسی مراجعه نکرده اند. کج بودن دندان مخصوصا در دوره بزرگسالی مشکلات زیادی برای افراد پیش می آورد که کوچکترین آن ها میتواند زشت شدن طرح لبخند و گاه اعتماد به نفس در افراد باشد. روش های بی شماری برای صاف کردن دندانهای شما در تمام مراحل زندگی وجود دارد، و برخی از روش های ارتودنسی بزرگسالان ممکن است سریعتر از سایر روش ها باشد. ما در این مقاله به برخی از روش های سریع درمان ارتودنسی خواهیم پرداخت که این روزها به آن ارتودنسی سریع یا حتی ارتودنسی فوری هم گفته میشود.


مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر است؟

در حالت عادی اگر بخواهید با روش های رایج و معمول ارتودنسی, دندانهای ناصاف و کج خود را صاف کنید احتمالا به بیش از 1 سال زمان نیاز داریم. یعنی طول دوره ارتودنسی ما 1 یا بیشتر از یک سال خواهد بود.

با این حال در حوزه ارتودنسی بزرگسالان ما روش های درمانی داریم که ممکن است طی تنها چند ماه مشکلات را برطرف کرده و منجر به صاف شدن دندان ها شود. با خواندن ادامه مقاله با این روش  ها که موسوم به ارتودنسی سریع هستند بیشتر آشنا خواهید شد.


آیا ارتودنسی سریع در چند ماه، واقعا امکانپذیر است؟

جواب کوتاه به این سوال “بله” است. ما نه تنها چنین چیزی داریم بلکه روش های مدرن ارتودنسی که توسط متخصص ارتودنسی بکار برده میشود هر سال ما را به درمان ارتودنسی سریع نزدیک تر میکند و با این حال به کار بردن عبارت ارتودنسی فوری درست نیست زیرا هنوز چنین امکانی وجود ندارد که در لحظه و خیلی فوری مشکلات ارتودنسی را برطرف کرد.

بکار بردن این عبارت بیشتر در خصوص انواع ونیر دندان مانند لمینت دندان صحت دارد که میتواند طرح لبخند را خیلی زود اصلاح کرده و دندان ها را صاف نشان دهد.


انواع درمان ارتودنسی سریع کدامند؟

در حالی که درمان ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی و معمولی می تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد، چند روش درمانی وجود دارد که امکان تسریع در روند صاف شدن دندان ها را برای ما فراهم می آورد. این روش ها غالبا از نوع ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی متحرک هستند و برای بزرگسالان در نظر گرفته میشوند.

این روش ها به بزرگسالان این امکان را میدهند که در یک مدت زمان کوتاه صاحب دندان هایی صاف شده و خیلی زود اعتماد به نفس و زیبایی لبخند خود را باز میابند.

از میان چندین روش مختلف ارتودنسی سریع 3 روش رایج و پرطرفدار عبارتند از:

  • اینویزیلاین یا (Invisalign®)
  • ارتودنسی (FAAB) یا (Fast Acting Adult Braces)
  • ارتودنسی ویلکودنتیک (Wilckodontics®)

اینویزیلاین

اینویزیلاین نوعی ارتودنسی نامرئی است که در آن از پلاک های شفاف ارتودنسی برای صاف کردن دندان هایی که دچار مشکلات جزئی هستند استفاده میشود. از یک نظر اینویزیلاین ها ارتودنسی متحرک به شمار میروند زیرا قابل جایجایی هستند و میتوان آن ها را هنگام غذا خوردن یا نوشییدن در آورد و سپس سرجایش قرار داد.

به طور معمول، درمان ارتودنسی با اینویزیلاین کمتر از 1 سال طول میکشد از این حیث به آن ارتودنسی سریع نیز گفته میشود. این درمان چندین ماه سریعتر از سایر درمان های ارتودنسی دندان است. متخصص ارتودنسی این دستگاه را برای بزرگسالانی که به صورت جزئی با کجی  دندان یا وجود فاصله مواجه هستند در نظر میگیرند.


ارتودنسی سریع (FAAB)

ارتودنسی سریع بزرگسالان تحت عنوان FAAB گزینه خوبی برای افرادی است که می خواهند یک روش ارتودنسی سریع داشته باشند. متخصص ارتودنسی دندان در این روش به جای اینکه تمام دندانهای بیمار را صاف کند، بریس های بزرگسالان با سرعت بالا فقط روی دندانهای قدامی (جلویی) نصب میکند. در واقع این, ارتودنسی دندان های جلو است که در معرض دید هستند. به عبارتی با این روش تنها دندان های کج که در جلو دهان وجود دارند صاف میشوند برای همین مدت زمان آن نیز کمتر است.

ارتودنسی سریع با این روش ممکن است کمتر از 10 ماه به طول بیانجامد. یکی از معایب ارتودنسی با این روش (یعنی ارتودنسی یک یا چند دندان یا دندان های جلو) این است که چون سایر دندان ها کج هستند دوباره ممکن است نتیجه درمان با شکست مواجه شده و دندان ها صاف شده کج شوند.


ارتودنسی ویلکودنتیک (Wilckodontics®)

سرانجام، ارتودنسی ویلکودنتیک گزینه عالی دیگری برای درمان ارتودنسی سریع بزرگسالان است. ویلکدودنتیکس به جای اینکه فقط با تکیه بر براکت ها، سیمها یا الاینرها به دندان ها اعمال فشار کند، از جراحی دهان و دندان نیز کمک گرفته میشود. در این روش بخشی از استخوان آلوئولار، جایی که در آن ریشه های دندان قرار دارد ، از بین می رود.

با از بین رفتن استخوان آلوئولار، ارتودنسی ثابت می تواند دندانهای شما را سریعتر از حد معمول حرکت دهد. با جابجایی دندانهایتان، بافت استخوان نیز به سرعت رشد می کند. قیمت ارتودنسی دندان با این روش معمولا زیاد است و هزینه عمل جراحی به صورت مجزا دریافت میشود. اما هزینه ارتودنسی سریع با این روش ارزشش را دارد زیرا مجبور نیستید چند سال دستگاه های ارتودنسی را تحمل کنید.

با این روش ارتودنسی سریع میتوان کمتر از 8 ماه به یک لبخند زیبا با دندان هایی صاف, دست یافت. حتی برخی از افراد در کمتر از 3 ماه توانسته اند با این روش ارتودنسی کنند.


کدام روش ارتودنسی سریع برای من بهتر است؟

هر سه گزینه ارتودنسی سریع بزرگسالان جوانب مثبت و منفی خود را دارند و بسته به اهداف بهداشت دندان شما ممکن است یک روش درمانی برای شما ایده آل تر از سایر موارد باشد. ما بسیار خوشحال می شویم که طی یک مشاوره در مورد این موضوع  با شما صحبت کنیم.

اگر مایلید با یکی از این روش ها در کمترین زمان ممکن دندان های صاف و یکدستی داشته باشید و اعتماد به نفس شما بالا برود میتوانید به مطب دکتر درویش پور متخصص ارتودنسی در تهران مراجعه کنید تا با یک مشاوره رایگان نوع درمان و تمام مراحل آن را به شما توضیح دهند و در صورت تمایل اقدام به درمان شما کنند.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید