هزینه ارتودنسی

ازدحام و شلوغی دندان‌ها را با این روش‌ها اصطلاح کنید

نامرتبی دندان یا اورکراودینگ یا ازدحام دندان، موضوعی است که نتیجه مستقیم کوچک بودن فک ها است. علاوه بر این، بزرگ بودن سایز دندان ها نسبت به فک می تواند باعث شلوغی دندان ها شود. اورکراودینگ یک نگرانی شایع ارتودنسی است که می تواند منجر به مشکلات گفتاری، مشکلات جویدن و نگرانی های بسیار جدی تری مانند بیماری لثه شود. ازدحام بیش از حد دندان های بالایی یا دندان های پایینی می تواند حفظ عادات بهداشتی مناسب دهان را دشوار کند. اگر شما یا فرزندتان از این مشکل رنج میبرید این مقاله را بخوانید تا بیشتر با راه حل های درمانی و اصطلاحی این معضل آشنا شوید.

ازدحام و شلوغی دندان ها

علت  نامرتبی و شلوغی دندان ها در کودکان چیست؟

دوران کودکی بهترین زمان برای رسیدگی به مسئله شلوغی دندان ها است زیرا تشخیص زود هنگام آن می تواند از مشکلات طولانی مدت در آینده جلوگیری کند. در حالی که ازدحام بیش از حد به طور کلی یک مسئله ارثی است، اما همچنین می تواند توسط عوامل دیگر مانند مکیدن انگشت شست، شکاف لب و شکاف کام ایجاد شود. درمان زودرس و اولیه می تواند از مشکلات طولانی مدت و دشوارتر از انواع مال اکلوژن جلوگیری کند. نهفتگی دندان عقل نیز از جمله مشکلات ارتودنسی است که ممکن است به علت نامرتب بودن دندان ها ایجاد شود.


ازدحام و شلوغی دندان ها و تاثیرشان بر دندان عقل

یکی از شایع ترین تاثیرات ازدحام دندان ها که آن هم ناشی از کوچک بودن فک است، نهفته شدن دندان عقل (دندان مولر سوم) است. یک دندان عقل نهفته یا از لثه بیرون نمی آید و یا اینکه به صورت ناکامل یا نصفه و نیمه در آمده است. دندان عقل نهفته اهمیت خاصی در ارتودنسی دندان های شلوغ دارد. دندان عقلی که دچار نهفتگی است کج رشد کرده و از طرفین به دندان های مجاورش آسیب وارد می کند. همین موضوع نه تنها ریشه دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه باعث کج شدن و افزایش شلوغی دندان های دیگر نیز می شود.

کشیدن دندان عقل و سپس درمان ارتودنسی دندان می تواند راه حل مناسبی برای اصلاح اورکراودینگ یا شلوغی دندان ها باشد. درباره کشیدن دندان برای ارتودنسی با متخصص خود بیشتر صحبت کنید.


اصطلاح شلوغ بودن دندان ها با ارتودنسی

بهترین راه برای اصلاح مشکل ازدحام دندان ها استفاده از سیستم های ارتودنسی است.  مهم ترین گزینه های پیش رو برای این منظور عبارتند از:

بریس های فلزی معمولی

رایج ترین انتخاب برای اصلاح اور کراودینگ یا شلوغی بیش از حد دندان ها استفاده از بریس های ارتودنسی فلزی ثابت است. بریس معمولی سیستمی است که اکثر ما با آن آشنا هستیم. این ارتودنسی شامل براکت های فلزی چسپیده شده به سطح جلوی دندان ها است.

ارتودنسی دیمون

بریس های لینگوال

اگر نگران هستید که بریس های فلزی سنتی به دلیل بد شکل بودن روی اعتماد به نفس یا زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد، ممکن است استفاده از بریس های زبانی، پشت دندانی یا لینگوال یک گزینه مناسب برای شما باشد. این روش ها تقریباً به همان روشی کار می کند که بریس های فلزی معمولی دندان های شما را صاف می کنند. تنها تنفات در محل نصب براکت ها است. براکت ها در ارتودنسی ثابت معمولی به جلوی دندان متصل میشوند و در لینگوال به پشت دندان ها.


بریس های دیمون

گفته می شود این روش درمان ارتودنسی سریعترین و بدون دردترین روش نسبت به روش های سنتی ارتودنسی است. دلیل این برتری، این است که براکت های دیمون خودتنظیم هستند و با عملکرد عالی و بی نقص خود به صورت خودکار شلوغی دندان ها را در کنترین زمان و بدون هیچ عوارضی برطرف می کند.

استفاده از ارتودنسی دیمون به ندرت به اقدامات اضافی دندانپزشکی مانند وسیع کننده های کام، کشیدن دندان یا سایر وسایل ارتودنسی دیگر نیاز دارد و این یعنی راحتی و آسایش بیشتر بیماران و استفاده کننده ها.


الاینر ارتودنسی

الاینرها در اصل به پلاک های شفاف ارتودنسی اشاره دارند که در میان عموم مردم تحت عنوان ارتودنسی نامرئی شناخته می شوند. اگر کسی مایل به استفاده از دستگاه های ثابت ارتودنسی نباشد می تواند با کمک انواع پلاک ارتودنسی نامرئی اقدام  به درمان و اصطلاح شلوغی دندان ها یا اورکراودینگ کند.

انواع پلاک های نامرئی و متحرک ارتودنسی عبارتند از:

  • Invisalign
  • Simpli5
  • ClearCorrect

در طول شبانه روز باید بیش از 20 ساعت از این پلاک ها استفاده کرد و بعد از آن نیز از نگهدارنده ها نیز استفاده شود. از مهم ترین مزین این نوع ارتودنسی قابلیت جابجایی دستگاه ها یا پلاک های آن است.


حتما با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید

اگرچه ممکن است شما ازدحام بیش از حد یا شلوغی دندان ها را به عنوان یک مشکل بزرگ و اساسی ندانید، اما حقیقت این است که نامرتبی دندان ها می تواند نگرانی های قابل توجهی برای دهان و دندان شما ایجاد کند و شما نباید به راحتی از این مساله عبور کنید. اگر با چنین مشکلی مواجه هستید بدون فوت وقت یا به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید یا به دنبال پیدا کردن یک جراح دهان باشید

کودکانی که ازدحام  دندان دارند را به یک متخصص ارتودنسی خوب نشان دهید

کودکان، به ویژه، باید توسط یک متخصص حرفه ای دیده شوند تا از همان دوران کودکی با کمک تکنیک های ارتودنسی پیشگیرانه دو مرحله ای از بروز  مشکلات شدیدتر از شلوغی دندان ها پیشگیری شود. ارتودنسی کودکان در سنین پایین میتواند از بروز مشکلاتی مانند بیماری ها لثه، انواع سردرد مزمن و میگرن، وارد شدن فشار به  دندان ها و فک پیشگیری کند.

ارتودنسی دو مرحله ای

پاسخ به سوالات رایج درباره شلوغی دندان ها

من تنها 2 دندان جلوی‌ام روی هم افتاده اند اگر ارتودنسی نکنم مشکلی پیش نمی آید؟

متاسفانه مشکل کج و شلوغ بودن دندان ها اگر اصلاح نشود کم کم منجر به کج شدن و تحت فشار قرار دادن سایر دندان های شما خواهد شد. بهتر است که حتما ارتودنسی کنید.

بهترین سن برای ارتودنسی دندان های شلوغ چیست؟

بهترین سن برای شروع درمان ارتودنسی دندان سن 7 سالگی است. در این سن ارتودنسی میتواند مشکلات اولیه را اصلاح کرده و از بروز مشکلات جدی تر در آینده پیشگیری خواهد کرد.

من دو دندان از دست دادم آیا ممکن است با شلوغی دندان مواجه شوم؟

جای خالی دندان ها نمیتواند باعث شلوغی و ازدحام در دندان ها شود اما میتواند باعث کج شدن سایر دندان های مجاور شود.

من شلوغی دندان دارم ولی همسرم نه، آیا فرزند ما ممکن است ازدحام دندان بگیرد؟

سابقه خانوادگی میتواند زمینه مشکلات ارتودنسی در کودکان تازه به دنیا آمده را بیشتر کند. اگر شما یا حتی یکی از اعضای خانواده شما (چه از سمت پدر چه از سمت مادر) مشکل ازدحام دارید ممکن است کودک شما نیز این مشکل را تجربه کند.

آیا بر اثر حوادث و تصادفات ممکن است با اورکراودینگ مواجه شد؟

علت اصلی اورکراودینگ و ازدحام دندان ها کوچک بودن فک است و اغلب این مشکل ارثی است. تصادفات میتواند موجب کج شدن دندان ها شود ولی احتمال شلوغی طی تصادفات بسیار پایین است.

هزینه اصلاح ازدحام دندان ها چقدر است؟

بسته به شدت مشکل و سن شخص هزینه ارتودنسی برای ازدحام متفاوت است. بهتر است که به صفحه هزینه ارتودنسی در سال 99+ جدول هزینه های آن مراجعه کنید تا با جزئیات قیمت ها آشنا شوید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید