10 علت اصلی بوی بد دهان و 5 روش دائمی برای از بین بردن آن

بوی بد دهان چیست؟ بوی بد دهان از چی میتونه باشه؟ چگونه از بوی بد دهان جلوگیری کنیم؟ چگونه باید آن را از بین ببریم؟ برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنیم یا دندانپزشک عمومی یا دکتر متخصص ارتودنسی و سایر متخصصان دیگر؟ باید با این بو چه کنیم؟ این ها همگی سوالاتی هستند که در این مقاله به صورت اختصاصی به آن ها پرداخته شده است. چنانچه از بوی نامطبوع دهان رنج می برید حتما این مقاله را بخوانید تا با تمام علل، علائم و روش های از بین بردن این بو آشنا شوید.


بوی بد دهان چیست؟

بد بویی دهان یا هالیتوز یا هالیتوزیس از مشکلات شایع مراجعین به دندانپزشکی است. در واقع بیشترین مراجعات بیماران به دندانپزشکی ابتدا به دلیل پوسیدگی دندان و سپس به دلیل بیماری های لثه می باشد و آنگاه به خاطر بوی نامطبوع دهان است. این مساله طیف وسیعی از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است.


علت بوی بد دهان چیست؟ (بوی بد دهان از چی میتونه باشه؟)

 دلایل زیادی برای توجیه این مشکل یا معضل بزرگ وجود دارد. ما در این مقاله به طور خلاصه به معرفی برخی از آن ها میپردازیم.

 • دخانیات مخصوصا استعمال سیگار و قلیان
 • غذا مخصوصا غذاهای حاوی سیر، پیاز و ….
 • خشکی دهان که میتواند ناشی از مصرف غذاهای اسیدی باشد و یا اینکه ناشی از بیماری باشد
 • بهداشت ضعیف دهان دندان
 • رژیم های غذایی نامناسب
 • برخی از داروها
 • مشکلات و بیماری های مربوط به دهان ، بینی و گلو
 • جسم خارجی در دهان  دندان ها
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان طی درمان ارتودنسی دندان
 • و …

بوی بدهان ناشی از چیست
مصرف دخانیات یکی از علل اصلی هالیتوزیس است هرچند که علل زیادی میتواند بد بویی دهان را توجیه کند.

سایر علل هالیتوزیس (معمولا تاثیر دارو یا بیماری)

پس از رعایت بهداشت دهان و دندان و زبان اگر بوی بد دهان هنوز برطرف نشده بود به دنبال دلایل دیگری می گردیم .معمولا برخی بیمار ها میتوانند روی بد بو شدن دهان تاثیر داشته باشند. این بیماری ها نه مستقیما اما با تحت تاثیر قرار دادن لثه و دندان ها موجب بد بو شدن دهان میشوند. برخی از این بمیاری ها عبارتند از:

 • دیابت
 • نارسایی کبد
 • نارسایی مزمن کلیه
 • غلظت بالای اوره
 • سینوزیت
 • ذات الریه
 • برونشیت
 •  ریفلاکس معده و عوامل دیگری نیز باشد .
بوی بد دهان

هالیتوزیس همیشه یک معضل نیست

بطور معمول افراد صبحها پس از بیدار شدن از خواب و عصر ها نزدیک به پایان یک روز روزه داری بیشترین بوی بد را از دهان خود احساس می کنند .علت بوی بد دهان در این حالت به خاطر این است که در خواب و گرسنگی بزاق کمتری ترشح می شود . بعد ازخوردن و شستشوی دهان و خارج کردن اضافه مواد غذایی از دهان بزاق دهان شروع به  ترشح برای ضد عفونی کردن دهان می کند.


بوی بد دهان و درمان ارتودنسی

 از طرفی اگر تحت درمان ارتودنسی قرار دارید ممکن است این مشکل را هم تجربه کنید . براکت های ارتودنسی ثابت اگر به خوبی تمیز نشوند محل مناسبی برای گیر غذایی و بد بویی دهان به حساب می آیند .


براکت های ثابت ارتودنسی و ارتباط آن ها با بد بویی دهان بد بو

اگر براکت های ارتودنسی به خوبی تمیز نشوند، محل مناسبی برای گیر افتادن مواد ریز غذایی و بد بویی دهان به حساب می آیند .به طور معمول متخصص ارتودنسی تذکر لازم را برای تمیز کردن مرتب براکت های ثابت ارتودنسی  به شما می دهد . همچنین جرم هایی که در زیر خط لثه متراکم و چسبنده قرار گرفته اند نیز نقش بسیار اساسی در ایجاد بیماری های لثه و بد بویی دهان دارند .


آیا بد بویی دهان قابل درمان است؟

با اینکه هالیتوزیس ناشی از عوامل  مختلفی است اما در اکثر موارد قابل درمان می باشد. البته در برخی افراد این معضل می تواند دائمی باشد. بر همین اساس تقریبا یک چهارم از جمعیت انسانی از بد بویی دهانشان با شدتهای مختلف رنج می برند. اما راه حل هایی برای از بین بردن و درمان آن وجود دارد.


راه حل های رفع بوی بد دهان کدامند؟

برای رفع بدبویی دهان ابتدا باید دلایل آن را بدانیم. اما به طور کلی برای درمان بوی بد دهان میتوانید راه حل های زیر را در پیش بگیرید.


هیدراتاسیون  یا تامین بیشتر آب بدن

همانطور که می دانید یکی از دلایل بد بو شدن دهان خشکی آن است. شما باید آب بیشتری در شبانه روز مصرف کنید. صبح هنگام بیدار شدن اولین چیزی که مصرف می کنید آب باشد نه یک خوراکی خشک.


تغییرات رژیم غذایی

از خوردن بیش از حد غذاهای اسیدی بدون تعادل با غذاهای خنثی و قلیایی پرهیز کنید. همچنین از خوردن شکر بیش از اندازه اجتناب کنید. یا بعد از هر بار مصرف شکر دهان خود را با آب بشویید.


کاهش استرس

آیا ممکن است استرس باعث زخم های دهانی یا بوی بد دهان شود؟ بله چنین امکانی وجود دارد. زمانی که شما به خوبی استراحت نمی کنید نمی توانید استرس را از خود دور کنید. محرومیت از خواب و استراحت کافی باعث می شود که محیط مساعد برای ایجاد زخم دهان یا بوی بد دهان ، همراه با بسیاری از چیزهای دیگر ایجاد شود. بطور مثال مشکلات پوستی نیز از جمله مواردی است که در اثر  خواب ناکافی بروز می کند.


درمان بیماری ها و مشکلات سلامتی مربوطه

اگر علت بوی بد دهان شما وجود بیماری یا مشکل مرتبط دیگری است حتما برای درمان آن ها به پزشکان و متخصصان پزشکی مراجعه کنید.


رفع بد بویی دهان با رعایت بهداشت دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان یکی دیگر از مواردی است که به رفع هالیتوزیس کمک می کند. با استفاده از مسواک و یک خمیر دندان حاوی فلوراید می توانید دو بار در روز دندان های خود را مسواک کنید. تا مانده مواد غذایی باعث بدبویی دهان شما نشود.

همچنین استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن و تنها یک بار در روز شما را در رعایت بهداشت دهان و دندان یاری می کند. در نهایت اگر شما می خواهید از شر بوی بد دهان خود خلاص شوید. با صلاح دید دندانپزشک خود از داروهای از بین برنده بوی بد دهان استفاده کنید. باکتری اسید لاکتیک باکتری هایی هستند که به بهبود شرایط دستگاه گوارش شما کمک می کنند. البته شما می دانید که دستگاه گوارش شامل دهان نیز  می باشد.

بد بویی دهان یا بوی بده دهان. بیماری که در حال توصیف شرایط بد بوی دهان خود به یک دندانپزشک است

برای بوی بد دهان پیش چه دکتری باید رفت؟

بسیاری از افراد برایشان جای سوال است که ” برای بوی بد دهان پیش چه دکتری برویم؟”. اگر فکر می کنید که برای یک مدت طولانی با مشکل بوی نامطبوع دهان مواجه هستید بهتر است که به یک دندانپزشک خوب مراجعه کنید. او شما را بررسی کرده و دلیل احتمالی این بوی بد را تشخیص داده و در درمان آن به شما کمک می کند. دندانپزشک عمومی بهترین دکتری است که می توانید برای این منظور به او مراجعه کنید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید