بریس ارتودنسی چیست، انواع آن کدام است و هر کدام چه کاربردی دارند؟

با وجود اینکه بریس پایه ای ترین مفهوم ارتودنسی دندان است اما شاید خیلی از افراد با آن آشنایی کافی نداشته باشند. اگر مایل به درمان ارتودنسی دندان هستید یا می خواهید درباره تعاریف، اجزاء و انواع بریس ارتودنسی اطلاعات بیشتری به دست بیاورید حتما از خواندن این مقاله غافل نشوید.

انواع بریس ارتودنسی دندان

بریس ارتودنسی چیست؟

بریس ارتودنسی یا بریس دندانپزشکی که در انگلیسی تحت عنوان (Dental braces) نیز شناخته می شوند نوعی ابزار مخصوص هستند که در رشته ارتودنسی دندان جهت اصطلاح نامنظمی های دندان یا برطرف کردن انواع مال اکلوژن ها بکار گرفته می شوند. در واقع ارتودنتیست ها از بریس ارتودنسی برای هدایت دندان ها به محل مورد نظر استفاده می کنند. ما چندین نوع بریس مختلف داریم که به طور گسترده در ارتودنسی بکار برده می شوند از این رو به بریس‌ها باید دسته یا گروهی از دستگاه های ارتودنسی اطلاق شود.


انواع بریس ارتودنسی کدامند؟

همانطور که گفتیم این نام در واقع به دسته ای از ابزار ارتودنسی اشاره دارد که به صاف شدن دندان ها کمک می کنند. مهمترین دستگاه هایی که در این دسته قرار می گیرند و عبارتند از:

برای اطلاع از هزینه حدودی ارتودنسی روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

در ادامه درباره هر کدام از این دستگاه ها بیشتر خواهید خواند.


اجزای بریس ارتودنسی کدامند؟

بریس های ثابت از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • براکت
 • بند
 • سیم قوس دار ارتودنسی
 • هدگیر
 • الاستیک ها
 • اسپیسر
 • فضا نگهدارنده
 • باکال تیوب
 • اسپرینگ

توضیح هر کدام از اجزای لیست شده را در بخش های بعدی مطالعه بفرمایید. ابتدا توضیحات مربوط به 3 بخش اصلی هر بریس را بخوانید.


1. براکت ارتودنسی

براکت ارتودنسی

براکت ها اجزای کوچکی هستند که با چسب مخصوص به دندان ها می چسبند. براکت فلزی یا سنتی با چسب دندان بر روی سطوح خارجی دندان چسبانده می شوند. براکت ها در سه نوع فلزی، سرامیکی و پلاستیکی وجود دارند.


انواع براکت های ارتودنسی

براکت های ارتودنسی را می توان  در سه نسخه اصلی پیدا کرد.

 • براکت های فلزی
 • براکت های سرامیکی
 • براکت های پلاستیکی

2. بند ارتودنسی

بندها جزء شناخته شده ترین اجزای بریس ارتودنسی هستند و  به عنوان حلقه های تکیه گاه بریس استفاده می کنند. بند ها به دندان های عقبی بیمار اتصال داده می شوند.


3. سیم قوس دار ارتودنسی

 سیم قوس دار ارتودنسی

نیروهای حساب شده ارتودنسی از طریق سیم قوس دار ارتودنسی به براکت ها و بند ها وارد می آید تا دندان ها را به موقعیت مطلوب حرکت دهد. این سیم نیز فلزی و قابل انعطاف است و از شیارهایی تعبیه شده در براکت ها عبور می کنند. وظیفه سیم قوس دار ارتودنسی  اعمال فشار به دندان ها و در نهایت حرکت دادن آن ها است. منظور از سیم کشی دندان همان ارتودنسی دندان است. 


4.  اورینگ یا کش ارتودنسی

از اورینگ یا کش کوچک ارتودنسی برای نگه داشتن سیم در شیارهای تعبیه شده در براکت ها استفاده می کنند. اورینگ ارتودنسی در رنگ های متنوعی وجود دارد. نوجوانان طرفدار اصلی این تنوع رنگ هستند. رنگ این کش ها بسیار مفرح است و نوجوانان به این بریس ارتودنسی ثابت با بند های کشی یا الاستیک، ارتودنسی رنگی می گویند.


5. فضا نگهدار یا نگهدارنده فضا

در صورتی که دندان شیری کودک شما پیش از موعد از دهان او خارج شده باشد ، او به فضا نگهدارارتودنسی  احتیاج پیدا می کند. نگهدارنده فضا برای حفظ فضای لازم تا زمانی که دندان دائمی رویش می کند استفاده می شود. یک باند به دندان در کنار فضای خالی متصل می شود و یک سیم به سمت دندان در طرف دیگر فضا اتصال داده می شود. به این ترتیب فضای دندان از دست رفته تا زمانی که دندان دائمی رویش کند حفظ خواهد شد.

فضا نگهدار بریس ارتودنسی

6. ضربه گیر های متحرک لب و گونه

از آنجایی که عضلات لب و گونه قادرند که بر روی دندان ها فشار اعمال کنند.این ضربه گیر های متحرک می توانند به بیمار کمک کنند تا عادات نامناسب خود را ترک کند. ضربه گیرها از اجزای اصلی بریس ارتودنسی نیستند و ممکن است در هر موقعیتی استفاده شوند.

ضربه گیر های متحرک لب و گونه بریس ارتودنسی

7. گسترش دهنده پالاتال یا پالاتال اکسپندر

این وسیله با نام وسیع کننده کام نیز شناخته میشود و برای عریض کردن فک بالا استفاده می شود. گسترش دهنده پالاتال یا همان پالاتال اکسپندر از یک صفحه پلاستیکی تشکیل شده است.این صفحه بر روی سقف دهان قرار داده می شود. فشار خارجی که توسط پیچ به این صفحه وارد می آید می تواند منطقه پالاتال را گسترش دهد.

گسترش دهنده پالاتال

8. نگهدارنده های متحرک ارتودنسی دندان

این نگهدارنده ها سقف دهان را می پوشانند و می توانند از بازگشت  دندان ها به موقعیت قبلی جلوگیری کنند. همچنین از این نگهدارنده ها برای جلوگیری از مکیدن انگشت شست در کودکان استفاده می شوند.

نگهدارنده متحرک بریس ارتودنسی

9. هدگیر ارتودنسی

با استفاده از این دستگاه که در اطراف و پشت سر قرار می گیرد ، می توان رشد فک بالا را کنترل کرد.

هدگیر بریس ارتودنسی

10. اسپرینگ

اسپرینگ ها بین دو براکت یا بین دو دندان قرار میگیرند. به آن ها در فارسی فنر ارتودنسی نیز میگویند. در کسانی که دچار ازدحام دندان هستند از این وسیله برای جدا کردن دندان های روی  هم افتاده کمک میگیرند.

اسپرینپ بریس ارتودنسی

توضیح انواع بریس ارتودنسی دندان

بعد از بررسی اجزای مختلف یک بریس دندانپزشکی اکنون با تعاریف و توضیحات کوتاه و خلاصه شده انواع بریس ها آشنا خواهید شد.


بریس ارتودنسی ثابت فلزی

این بریس ها که فلزی هستند از بهترین و پراستفاده ترین بریس ها توسط متخصصان هستند. انتخاب بریس فلزی یا سنتی اغلب سریع ترین راه انتقال دندان به مکان و موقعیت ایده آل است. بسیاری از نوجوانان این نوع از انواع بریس ارتودنسی را برای خود انتخاب می کنند. زیرا می توانند رنگ نوارهای الاستیکی اطراف براکت ها که موسوم به ارتودنسی رنگی هستند را با سلیقه خود انتخاب کنند. برای مشاهده فیلم ارتودنسی ثابت کلیک کنید.

انواع بانواع بریس ارتودنسی فلزی

بریس ارتودنسی سرامیکی

انواع بانواع بریس ارتودنسی شفاف

بریس سرامیکی شامل براکت های سرامیکی شفاف یا هم‌رنگ دندان و سیم قوس دار ارتودنسی که امروزه آنرا نیز همرنگ دندان می سازند است. براکت های سرامیکی بسیار پر طرفدار هستند. زیرا بر روی دندان ها نمایان نیستند و جلب توجه نمی کنند. این براکت ها اگرچه گرانتر از براکت فلزی هستند اما تقاضا برای آنها بالا است.


بریس ارتودنسی پشت دندانی یا لینگوال

این نوع ارتودنسی دقیقا مانند بریس فلزی است با این تفاوت که داخل دهان و در پشت دندان ها کار گذاشته می شوند. بریس زبانی دارای براکت های فلزی است. این براکت ها از خارج دهان دیده نمی شوند .از آنجایی که تمیز کردن این براکت ها بسیار دشوار است به همین دلیل طرفداران زیادی ندارد. از طرفی مدت درمان با این بریس طولانی تر و هزینه آن بالاتر است.به همین دلیل اکثر بیماران این درمان را انتخاب نمی کنند.


بریس های خودتنظیم دیمون

انواع بانواع بریس ارتودنسی شفاف
انواع بریس ارتودنسی دندان

این بریس ارتودنسی شبیه به بریس های فلزی و سنتی است . براکت های آن می تواند فلزی یا سرامیکی شفاف باشد. امروزه اغلب ارتودنتیست ها به بیماران خود توصیه می کنند  که از ارتودنسی دیمون استفاده کنند. زیرا نصب و استفاده از این نوع بریس از دیگر بریس ها  راحت تر است .بریس های خودتنظمیم دیمون به جای سیستم براکت معمولی از براکت هایی با خاصیت اسلایدی و لغزنده استفاده میکند.


ارتودنسی نامرئی

رایج ترین و موثر ترین نوع ارتودنسی متحرک که در بازار وجود دارد ارتودنسی نامرئی با براکت شفاف است. اما این نوع از ارتودنسی نیز دارای معایب و مزایایی است.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید