ونیر کامپوزیت چیست و چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟

اگر از ظاهر دندان های خود راضی نیستند و با تغییر رنگ دائمی، کج، کوتاه یا بلند بودن دندان و مسائلی از این دست مواجهید، ونیر کامپوزیت می تواند برای شما یک روش ایده ال برای اصطلاح طرح لبخند باشد. در این مقاله هر آنچه که باید درباره این پوسته ها و لایه های نازک بدانید را پیدا خواهید کرد.

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر دندان چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم وارد مبحث ونیر کامپوزیت شویم، ابتدا لازم است که با ونیر دندان آشنا شوید. ونیر یک پوسته نازک و معمولا همرنگ دندان است که جهت زیبایی بهتر دندان ها و پنهان کردن مشکلات و عیوب ظاهری آن ها، به سطح جلوی دندان متصل می شوند. برخلاف تصور برخی از افراد، ونیرها روکش دندان نیستند و با روکش فرق دارند. چندین نوع ونیر دندان وجود دارد که دو نمونه مشهور از آن ها، ونیر کامپوزیت و لمینت دندان است. در این مقاله درباره نوع اول مطالبی خواهید خواند.


ونیر کامپوزیت چیست؟

همانطور که گفته شد، کامپوزیت ونیر یا (composite veneers) نوعی ونیر است. در اصل این ونیرها، پوسته ها و لایه های بسیار نازک ساخته شده از رزین کامپوزیت هستند که به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند. بنابراین نامگذاری آن ها مستقیما اشاره به جنسشان و ماده ای که از آن ساخته می شود دارد.


کاربرد این ونیرهای چیست؟

از این ونیرها برای اصطلاح طرح لبخند یا طراحی آن و به منظور برطرف کردن موارد زیر استفاده می‌شود:


برای برطرف کردن مشکلات ذکر شده، ارتودنسی دندان بهتر است یا ونیر؟

درمان ارتودنسی دندان جدای از برطرف کردن مشکلات ساختاری و شلوغی دندان ها و فک، برخی از موارد بالا را برطرف کند. برای مثال بستن فاصله بین دندان، کج بودن دندان ها و کوتاه یا بلند بودن آن ها به راحتی با ارتودنسی قابل اصلاح هستند. و برای برطرف کردن آن ها اگر برایتان مقدور است به جای متخصص ترمیمی و زیبایی به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. اما تغییر رنگ، ترمیم شکستگی، لب پر شدگی، لکه روی دندان و … با ارتودنسی قابل ترمیم نیست.

برخی از مهمترین روش های ارتودنسی عبارتند از:

چند نوع ونیر کامپوزیت وجود دارد؟

ما دو دسته ونیر ساخته شده بر پایه کامپوزیت و رزین داریم. اولی مستقیم و دومی ونیر غیرمستقیم است.

ونیر کامپوزیت مستقیم چیست؟

اگر زمان کافی برای بهبود طرح لبخند خود ندارید و می خواهید خیلی سریع مشکلات ظاهری دندان هایتان را برطرف کنید، پیشنهاد دندانپزشکان ترمیمی و زیبایی دندان استفاده از ونیر کامپوزیت مستقیم است.

ونیر کامپوزیت مستقیم

در این روش، متخصص ترمیمی و زیبایی مستقیما مواد کامپوزیت را روی دندان شما قرار می دهد. او هر بار یک لایه نازک مواد ژل‌مانند “رزین کامپوزیت” را روی سطح دندان قرار می دهد و با کمک نور آبی یو وی آن را خشک و سخت می کند. سپس بر حسب مقدار ضخامت مورد نیاز، چند لایه را به همین شکل به سطح دندان اضافه می کند. سپس کامپوزیت سفت شده را با کمک ابزار دندانپزشکی صیقل داده و کاملا شبیه دندان در می اورد. در واقع متخصص، دندان کامپوزیت شده را درست مانند دندان طبیعی خودتان در می آورد. در این روش نیازی به آمادگی آنچنانی و تراشیدن مینای دندان نیست. هزینه این ونیرها کم است اما ماندگاری کمی دارند. در برابر سایش دندان نیز مقاومت کمتری دارند.

ونیر کامپوزیت غیرمستقیم چیست؟

در روش مستقیم، مواد مستقیما به دندان ها متصل می شود و سپس مواد شکل داده میشوند تا مشابه دندان واقعی به نظر برسند. اما در روش ونیر کامپوزیت غیر مستقیم، متخصص، یا ونیر را در مطب و خارج از دهان بیمار می سازد، یا دستور ساخت آن را به یک لابراتوار در بیرون از مطب می دهد. هزینه این ونیرها نسبت به نمونه مستقیم بیشتر است، ماندگاری بالاتری دارند و از همه مهمتر در برابر سایش مقاوت بالایی دارند.

این روش نیاز به تراشیدن نسبی مینای دندان دارد و به بیش از یک جلسه زمان نیاز دارد. به این صورت که ابتدا مینای دندان تراش می خورد و سپس از دندان تراش خورده شما قالب گرفته می شود تا ونیر ها را از روی آن و مخصوص شما بسازند. برای محافظت از دندانِ تراش خورده، ونیر های موقتی و آماده به دندان شما متصل می شود. سپس طی جلسه بعدی ونیر کامپوزیت غیرمستقیم  آماده شده در مطب یا لابراتوار با کمک یک چسب مخصوص به سطح جلویی دندان های شما متصل می‌شود.


تفاوت بین کامپوزیت ونیر با و لمینت دندان چیست؟

هر چند که هر دو نوعی ونیر هستند و هم شکل و هم رنگ دندان نیز هستند، اما تفاوت هایی نیز با هم دارند. برخی از تفاوت های این دو در ادامه توضیح داده شده است.

 • کامپوزیت دندان معمولا از چندین لایه سفت شده ساخته می شوند به عبارتی آن ها چندلایه هستند اما لمینت دندان تنها یک لایه نازک و کم ضحامت است که به صورت منحصربه فرد برای هر دندان ساخته می شود.
 • کامپوزیت ونیر اغلب به عنوان یک راه حل موقت و کوتاه مدت برای اصطلاح طرح لبخند استفاده می شود درحالی که لمینت دندان یک راه حل طولانی مدت است. لمینت ها در صورت مراقبت اصولی 10 تا 20 سال دوام دارند.
 • درحالی که کامپوزیت دندان عمر کمتری دارد و میتوان آن ها را پس از مدتی برداشت اما لمینت دندان باید همیشه به دندان ها متصل باشد و برگشت ناپذیر است.
 • قیمت لمینت دندان به نسبت قیمت کامپوزیت بسیار بیشتر است.

هزینه ونیر کامپوزیت چقدر است؟

به نسبت هزینه لمینت دندان می توان گفت که کامپوزیت دندان هزینه زیادی در بر نمیگیرد. هزینه و قیمت ونیر کامپوزیت دندان چیزی بین 700 هزار تومان تا 1 میلیون تومان است.

مزایای آن کدامند؟

 • هزینه کمی دارند
 • مدت زمان نصب آن ها نسبتا کوتاه تر از لمینت دندان است
 • میتوانند مشکلات زیبایی شناختی دندان ها را برطرف کنند. در واقع همان مشکلاتی که با لمینت برطرف می شوند با کمک ونیر کامپوزیت با هزینه کمتر برطرف می شوند.

معایبش چیست؟

 • مواد بکار رفته در این ونیرها معمولا کیفیت زیادی ندارند
 • احتمال شکسته شدهن آن ها وجود دارد
 • در طولانی مدت دچار سایش و خوردگی میشوند
 • نیاز به تعمیر یا تعویض دارند

طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر است؟

به نسبت سالیان پیش و با توجه به روش ها و تکنیک های آماده سازی کامپوزیت دندان، دوام و طول عمر ونیر کامپوزیت زیاد شده است. در صورت مراقبت درست و اصولی از آن ها، میتوان انتظار داشت که به صورت میانگین 5 تا 7 سال دوام داشته باشند.

طول عمر و ماندگاری ونیر کامپوزیت چقدر است

اصول مراقبت از کامپوزیت دندان چیست؟

اصول مراقبت و نگهداری از ونیر کامپوزیت کاملا مشابه مراقبت از لمینت دندان است. برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست بیاورید میتوانید به مقاله ای با هیمن نام در سایت دکتر درویش پور مراجعه کنید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات / 5. تعداد امتیازات

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید