همه چیز درباره درمان ارتودنسی دو مرحله ای (والدین حتما بخوانند)

بسیاری از کودکان در دوران کودکی خود با مشکلات ارتودنسی روبرو هستند. برخی از کودکان به صورت مادرزادی و ژنتیکی مشکلات مال اکلوژن متوسط تا شدید دارند و بعضی از آن ها بر اثر عوامل محیطی و اکتسابی مانند مکیدن انگشت و شیشه شیر در طولانی مدت یا آسیب و تروما دچار این مشکلات می شوند. برای همین است که ارتودنسی کودکان واقعا از اهمیت زیادی برخوردار است و حتما باید کودکان خود را در سنین پایین برای ارزیابی و درمان احتمالی به متخصص ارتودنسی نشان دهید. درباره درمان ارتودنسی دو مرحله ای و یک مرحله ای که در ارتباط با کودکان هستند اطلاعاتی در این مقاله ارائه شده است.


چرا درمان ارتودنسی کودکان در سنین پایین بسیار مهم است؟

حتی اگر کودک شما هیچ مشکل ظاهری در خصوص دندان های خود نداشته باشد باز هم بهتر است که دلبندتان را به یک متخصص ارتودنسی خوب نشان دهید. این موضوع می تواند دست کم دو دلیل داشته باشد:

  • اول اینکه اگر دندان های شیری کودک شما به خوبی مراقبت نشوند مشکلات ارتودنسی ممکن است دیر یا زود برای کودک پیش بیاید.
  • دوم اینکه مشکلات ارتودنسی در همان ابتدا قابل تشخیص نیستند. زیرا ممکن است حتی با وجود مراقبت از دندان شیری اما همچنان دندان ها کج شوند. این موضوع به رویش دندان های دائمی مربوط است. متخصص با روش های مختلفی دندان های دائمی زیر لثه را مشاهده کرده و نحوه رویش و در آمدن آن ها را پیش بینی میکند و با درمان ارتودنسی مانع کج شدن دندان های کودک شما میشود.

درمان با ارتودنسی دو مرحله ای و تک مرحله ای

متخصص ممکن است مشکلات را تنها در یک مرحله (ارتودنسی یک مرحله ای) برطرف کنند و یا اینکه طی دو فاز (ارتودنسی دو مرحله ای) به خوبی و با حداقل هزینه مشکل ارتودنسی دندان را حل کنند. با اینکار دیگر نیازی نیست هزینه ارتودنسی را در آینده به صورت سرسام آور پرداخت کنید.


کودکان از چه سنی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند؟

بنابراین ما به شما توصیه می کنیم که حتما کودکان خود را از سنین پایین به متخصصان ارتودنسی نشان دهید. اصلا هم لازم نیست به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی شهر خودتان باشید. به اولین متخصص واجد شرایط و خوبی که رسیدید از او کمک بگیرید. تنها به این نکته توجه کنید که بهترین سن برای ارتودنسی سن 6 و هفت سالگی است.


فاز یک ارتودنسی دو مرحله ای

مرحله اول ارتودنسی دو مرحله ای زمانی است که ترکیبی از دندان های شیری و دائمی در دهان کودک شما وجود دارد. به این مرحله مرحله مختلط نیز گفته میشود چون دندان شیری موقت با دندان دائمی در کنار هم قرار دارند. هدف اصلی ما در فاز یک ارتودنسی دو مرحله ای جلوگیری از ایجاد مشکلات ارتودنسی و کاهش نسبی این مشکلات در صورت وجود است. هرچه در این مرحله کارهای پیشگیرانه انجام دهیم و موقعیت دندان نها را بهتر مدیریت و کنترل کنیم احتمال ایجاد یا بدتر شدن مکشلات ارتودنسی کمتر خواهد شد.

مرحله اول ارتودنسی دو مرحله ای

مهمترین کارهایی که در فاز اول ارتودنسی دو مرحله ای انجام میدهیم

مرحله اول درمان معمولاً بعد از اینکه چهار دندان اول کودک شما بیرون میزنند شروع میشود. در واقع مدت زمان فاز یک از زمان بیرون زدن 4 دندان و تا قبل از جوانه زدن همه دندان های دائمی کودک است.

اهداف اصلی فاز اول ارتودنسی دو مرحله ای عبارتند از:

  • رشد صحیح فک
  • جلوگیری از شلوغی و ازدحام دندان ها با ایجاد فضای کافی برای رشد دندان های دائمی
  • حتی الامکان جلوگیری از کشیدن دندان در ارتودنسی

به عبارت دیگر عمده هدف ارتودنسی دو مرحله ای در فاز او کمک به رشد ایده آل و بهتر دندان های دائمی حتی با وجود مشکلات ژنتیکی کودکان در خصوص دندان است.


مهمترین وسایل و دستگاه های ارتودنسی در فاز اول چیست؟

در مرحله اول درمان می توان از طیف وسیعی از وسایل ارتودنسی استفاده کرد که شامل موارد زیر است:

 وسایل ارتودنسی دو مرحله ای

ارتودنسی ثابت در فاز اول ارتودنسی دو مرحله ای

برخلاف تصور برخی از والدین در این مرحله نیز میتوان در صورت لزوم از بریس و ارتودنسی ثابت فلزی نیز بهره گرفت. اگر 4 دندان دائمی جلویی فک بالا و پایین درآمده و کج باشند نیاز است که از ارتودنسی ثابت موقت برای صاف کردن آن ها استفاده کرد.

پالاتال اکسپندر یا وسیع کننده ها کام (سقف دهان) نیز برای مدیریت و کاهش مشکلاتی شامل کراس بایت و ازدحام دندان بکار گرفته می شوند. از این دستگاه ها همچنین برای کودکانی که به سختی نفس می کشند توصیه می شوند.


فاز دو ارتودنسی دو مرحله ای چیست؟

پس از پایان فاز اول که بیشتر نقش پیشگیری و آمادگی دارد وارد فاز دوم درمان ارتودنسی دو مرحله ای میشویم. این فاز زمانی شروع می شود که تمام دندان های دائمی کودک رشد کرده باشند و یا آخرین دندان های دائمی در حال جوانه زدن باشند. هدف اصلی از درمان کامل فاز دوم، اصلاح هرگونه مشکل ارتودنسی در خصوص دندان های دائمی است. به عبارتی ما در مرحله اول تمام تلاش خودمان را انجام داده ایم تا دندان کودک ایده آل و صاف در بیاید اما برخی کودکان بر اثر شدت مشکل (اغلب ژنتیکی) هنوز هم دندان های کجی دارند. این مشکل باعث می شود که کودک از لحاظ زیبایی لبخند، جویدن و صحبت کردن به مشکل بربخورد.


مهم ترین کارهایی که در فاز دوم ارتودنسی دو مرحله ای انجام میدهیم

  • مشابه مرحله اول کمک به رشد صحیح فک با استفاده از انواع دستگاه ارتودنسی متحرک، ثابت و نامرئی (فک تا دوره بلوغ همچنان در حال رشد و قابل کنترل است)
  • برطرف کردن شلوغی دندان ها
  • اصلاح مشکلات بایت

طی این مرحله دندان ها و فک را در موقعیت های عملکردی ایده آل قرار می دهیم که اینکار به جلوگیری از سایش دندان ها، درد فک و تنش عضلات در آینده کمک میکند.


ملاحظات فاز دو ارتودنسی دو فازی

با درمان فاز دو می توان انتظار داشت که هر 8-10 هفته برای تنظیم دستگاه ها و سیم ارتودنسی کودک خود را به متخصص ارتودنسی نشان دهید. هنگامی که فرزند شما درمان خود را تمام کرد، به نوبت به استفاده از ریتینرها و نگهدارنده های ارتودنسی می رسد.


برای شروع درمان ارتودنسی دو مرحله ای کودک خود آماده اید؟

اگر شما صاحب فرزند کوچک هستید حتی اگر فکر می کنید کودکتان مشکل خاصی با دندان هایش ندارد اما حتما او را به مطب یک متخصص ارتودنسی خوب ببرید. چنانچه در تهران یا کرج هستید می توانید دلبندتان را به یکی از 4 مطب دکتر درویش پور متخصص ارتودنسی دندان در تهران و کرج ببرید تا کودکتان در آینده نه تنها از سلامتی دهان و دندان بالایی برخوردار باشد بلکه با داشتن لبخندی زیبای اعتماد به نفس خوبی داشته باشید ببرید. با کلیک روی دریافت نوبت آنلاین از 5 درصد تخفیف ارتودنسی دو مرحله ای نیز بهره مند شوید.